Ubuntu - zasielanie dokumentov s elektronickym podpisom

Sekcia: Aplikácie & Desktop 28.01.2010 | 11:50
Janco   Návštevník
Zdravim, chcel by som sa opytat ci nemate niekto skusenosti s pouzivanim elektronickeho podpisu (ZEP) pod linuxom. Pokusam sa podavat dokumenty elektronickou formou(danove priznanie), ktore treba podpisat zarucenym elektronickym podpisom. Toto je ale mozne len cez IE6 a vyssie, ten sa mi podarilo nainstalovat, aj ostatne potrebne komponenty na spravnu funkciu elektronickeho podpisu som tiez nainstaloval, bohuzial nefunguju spravne. Po prihlaseni hlasi IE chyby na stranke co znaci ze komponenty(D.Signer/XAdES) nefunguju. Druhy problem je ze ani samotny elektornicky podpis nedokazem vlozit do certifikatov v IE kezde ovladac k usb citacke ma ovladace len na windows a po spusteni ovladacieho softu SecureStore hlasi ze zariadenie nie je pripojene, nerozpozna ho :(. Za uzitocne rady vopred dakujem :)
    • Re: Ubuntu - zasielanie dokumentov s elektronickym podpisom 28.01.2010 | 13:03
      Martin   Návštevník
      Síce Ti neporadím, ale podľa mňa to je dôsledok klientelizmu a monopolu jednej firmy. Asi sa treba obrátiť na Ministerstvo financií. Ktovie, ako to riešia užívatelia Mac OS.

      Takže dočasne pre tento rok to asi riešiť papierovým priznaním.
    • Re: Ubuntu - zasielanie dokumentov s elektronickym podpisom 28.01.2010 | 22:49
      luzr   Návštevník
      Na vytvaranie ZEP-u mozes pouzit len sw. produkt certifikovany NBU a z tych pokial viem ani jeden nepodporuje Linux. Vid: http://www.nbusr.sk/sk/elektronicky-podpis/certifikacia-produktov-pre-zep/zoznam-certifikovanych-produktov/certifikovane-produkty-pre-pouzivate-ov-zep/index.html
      • Re: Ubuntu - zasielanie dokumentov s elektronickym podpisom 01.02.2010 | 08:09
        Janco   Návštevník
        a neexistuje sposob ako to rozchodit pod wine?
    • Re: Ubuntu - zasielanie dokumentov s elektronickym podpisom 01.02.2010 | 09:48
      Absolutne nespokojny   Návštevník
      Ja som nahodil IE7 cez CrossOver --- hoci tento tiez nie je gratis :( --- poskušaj a daj vedieť ak by si ho nemal poslem daj email.
      Ci ale funguju aj uvedené komponenty to neviem--
      • Re: Ubuntu - zasielanie dokumentov s elektronickym podpisom 05.02.2010 | 10:49
        Janco   Návštevník
        takze cez CrossOver mi chodi IE6.0 ale potrebne komponenty nejdu, nainstaloval som ich bez problemov ale asi nefunguju kedze IE hlasi chyby na stranke :( mate nejake dalsie nadapy pripadne postup ako rozbehat DSigner/Xades
        • Re: Ubuntu - zasielanie dokumentov s elektronickym podpisom 05.02.2010 | 12:10
          Absolutne nespokojny   Návštevník
          Aby vôbec chodilo Dsigner/XAdes musím mať nahodené .NET Framework ver. 2.0 máš to cez Wine nahodené ???
    • Elektronické podávanie súhrnných výkazov pre spravcu dane 05.02.2010 | 12:31
      Avatar Milan Dvorský debian,mint kde,android  Administrátor
      Zákon č.471/2009 Z.z., ktorým sa mení a dopĺňa zákon o DPH ukladá daňovým subjektom povinnosť podávania súhrnného výkazu za obdobia po 1.1.2010 elektronickou formou.
      Daňový subjekt môže doručovať na adresu elektronickej podateľne správcu dane súhrnný výkaz:
      • podpísaný zaručeným elektronickým podpisom
      alebo
      • bez zaručeného elektronického podpisu
      V danom prípade je potrebné uzatvoriť s miestne príslušným daňovým úradom písomnú Dohodu o spôsobe doručovania písomností doručovaných elektronickými prostriedkami, ktoré nebudú podpísané zaručeným elektronickým podpisom, uzavretú podľa § 20 ods. 8 zákona č. 511/1992 Zb. o správe daní a poplatkov v znení neskorších predpisov.

      Prikladam článok priamo z Dohody :

      Článok 5
      Náležitosti elektronického doručovania

      5.1 Daňový subjekt akceptuje technické podmienky pre elektronické doručovanie písomností, ktoré nebudú podpísané zaručeným elektronickým podpisom, ktoré sú zverejnené na internetovej stránke Daňového riaditeľstva SR.

      5.2 Daňový subjekt akceptuje pre elektronické doručovanie písomností, ktoré nebudú podpísané zaručeným elektronickým podpisom, výhradné používanie prehliadača Internet Explorer verzia minimálne 5.5.

      Krásny príklad, kedy štátny orgán núti zákonom používať najnebezpečnejší prehliadač a ešte k tomu prevádzkovaný na komerčnom operačnom systéme nemenovanej firmy.

      Adresa :
      http://www.drsr.sk/wps/portal
      https://www.drsr.sk/drsr/ur/doc/dohoda_ek.pdf

      povodne do spraviciek pridal uzivatel dano. Dakujeme!