Pomoc : VŠ Informatického zamerania

Sekcia: Komunita 28.01.2010 | 20:15
Avatar xa[n]der   Používateľ
Zdrávim , čítal som už mnoho príspevkov na túto tému ale stále som sa nedozvedel čo som potreboval. Študujem na strednej škole v Trnave v odbore mechanik pc sietí , čo sa týka odbornosti v oblasti pc sietí a informatiky to nie je až tak zlé , máme celkom dobrých a kvalitných učitelov v tejto oblasti. No velký problem vidim v Matematike a fyzike . Aj ked patrím k lepšim ziakom v tychto predmetoch , je to asi tým že v porovnanim s gymnáziami mame nase ucebne plány o dost pozmene a zlahcene , po absolvovani sterdnes skoly chcem ist na vysoku skolu a kedze jedine co ma teras bavi a coho som sa naucil zaklady je oblast informatiky , aj z teoreticke strany programovanie , SW , ale aj z hardwarovej stranky , to ma bavia tomu by som sa chcel venovat , lenze problem je v tom ze vsetky Vysoke skoly zamerane na toto , sú hlavne o Matike a fyzike co nie je moja najsilnesia stranka , preto by som sa chcel spytat kde by sa mi anjlepsie studovala informatiky pc siete a podobne stym ze by som dokazal zvladnut matiku a fyziku. Dakujem
    • Re: Pomoc : VŠ Informatického zamerania 28.01.2010 | 22:02
      xenol   Návštevník
      fiit/fei nie je pre teba potom. fyziku nemaju na muni co mi je zname. ale to sa viac pytaj ludi, co su odtial
      • Re: Pomoc : VŠ Informatického zamerania 28.01.2010 | 22:15
        Avatar Tommy Angelo   Používateľ
        presne tak :: FEI NO MORE. Tej skole sa vyhni radsej...iba ak by si bol masochista a chcel by si sa trapit
        • Re: Pomoc : VŠ Informatického zamerania 28.01.2010 | 22:40
          Avatar xa[n]der   Používateľ
          hmmm a aky je rozdiel co sa tyka fyziky a matiky medzi FIIT A FEI ???
          • Re: Pomoc : VŠ Informatického zamerania 28.01.2010 | 23:17
            Avatar Tommy Angelo   Používateľ
            ziadny. Nechod sem! #rada do zivota, ako si ho neposrat tak, jak ja...
      • Re: Pomoc : VŠ Informatického zamerania 28.01.2010 | 22:41
        Avatar xa[n]der   Používateľ
        to je mozne ale zasa na muni je asi ovela vasci problem sa dostat ... oproti inym VŠ
        • Re: Pomoc : VŠ Informatického zamerania 29.01.2010 | 01:16
          Nathan_   Návštevník
          Nie je problém dostať sa, problém je udržať sa. Na FI MU je v každom odbore prakticky každý semester aspoň jeden matematický predmet, drsná angličtina a celkovo je škola zameraná viac teoreticky. Drží sa filozofie, že na to aby človek robil programátora alebo administrátora, nepotrebuje titul, čo je nemilým prekvapením pre mnohých študentov. Každopádne aj to sa pomaly mení k lepšiemu (?), viď nové odbory Informatika vo verejnej správe a magisterský SSME.

          Fyzika je tu skutočne nepovinná, ale bola by chyba si ju nezapisovať, ja mám hotové 2 semestre fyziky na FI a jeden na prírodovedeckej fakulte MU a boli to jedny z najlepších prednášok.

          No a ako kompenzácia k toľkej teórii je, že povinných predmetov je (na niektorých odboroch) len zhruba polovica z celkového počtu kreditov (na mojom odbore náhodou asi 3/4, takže treba si pozrieť študijný katalóg), pri druhej polovici máš voľnú ruku a môžeš si vyberať aj predmety z iných fakúlt. Je len málo predmetov, ktoré sú obmedzené na konkrétnu fakultu, takže napríklad na japončine na filozofickej fakulte je polovica študentov informatikov, aby mohli pozerať anime bez titulkov. Na druhej strane na lekárskej fakulte nás vidia neradi na takých lahôdkach ako je pitva. Každopádne na máloktorej inej škole máš taký široký výber.

          No a mne FI dala asi toľko, že som zistil, že sa v skutočnosti informatike venovať nechcem, ale keby som si mal znovu vybrať kam ísť na školu, tak jednoznačne sem.
          • Re: Pomoc : VŠ Informatického zamerania 29.01.2010 | 02:22
            Jozef O   Návštevník
            Aka bola ta fyzika na Prf? Premyslam o niecom na jarny semester.
            • Re: Pomoc : VŠ Informatického zamerania 29.01.2010 | 18:28
              Nathan_   Návštevník
              "Normálnu" fyziku som tam nemal, tá ma zas tak neláka, mal som "zajímavou" fyziku s prof. Tycom (F1520, F1530) a tá je úžasná. Ale učí sa len v jesennom semestri.
          • Re: Pomoc : VŠ Informatického zamerania 29.01.2010 | 19:09
            Avatar Michal Nánási Ubuntu 11.04  Používateľ
            Na matfyze v bratislave to funguje podobne. Mas nejake povinne predmety a zvysok si mozes zapisat co chces. Zaroven lubovolny predmet si mozes zapisat kedykolvek (teda ak nema nejake zavislosti, alebo niekedy sa odporuca pred niektorymi predmetmi absolvovat ine, aby si tomu rozumel). A na informatike nemas fyziku (jedine ze by si chcel).
            Hi! I'm a .signature virus! Copy me into your ~/.signature to help me spread!
            • Re: Pomoc : VŠ Informatického zamerania 29.01.2010 | 19:48
              Avatar Samuel BWPOW Kupka Almalinux, OpenWRT  Používateľ
              Aj na UPJS v KE na informatike je to podobne. Povinnych predmetov je tak za polovicu kreditov.
              Strach dát najevo své pocity a zjednat si u druhých respekt je jedním z problémů civilizovaného člověka, který se naučil zpochybňovat svou vlastní pravdu pro zdání objektivity
        • Re: Pomoc : VŠ Informatického zamerania 29.01.2010 | 18:38
          peter   Návštevník
          Na FI@MUNI zaboeru okolo 50, 55 % ludi (napr. na pravo beru 10 %). Dostat sa nie je problem. Problem je sa tam udrzat. Uspesnost Bc. je okolo 35 %.

          ps: Nechcem sa nikoho dotnut ale informaticke skoly beru pomaly kazdeho...ak ma niekto problem sa tam len dostat tak chyba asi nebude v narocnosti skoly.
          • Re: Pomoc : VŠ Informatického zamerania 02.03.2010 | 15:31
            Avatar Juro Debian, win XP  Používateľ
            Suhlasim, staci vediet uplne stredoskolske zaklady z Ma a Inf, na MUNI je to o testoch stdinych predpokladu a to by nemal byt problem,

            odporucam bud FMFI UK alebo FI MU, matfiz mozem vrelo odporucit :D
    • Re: Pomoc : VŠ Informatického zamerania 28.01.2010 | 22:12
      Avatar suchy ubuntu, debian  Používateľ
      pri informatike sa matike nevyhnes. co sa tyka fyziky, tak napriklad na matfyze v odboroch informatika a aplikovana informatika fyziku nemame.
      a k tej matike este, myslim, ze s trochou snahy je celkom zvladatelna.
      A Real Programmer might or might not know his wife's name. He does, however, know the entire ASCII code table.
      • Re: Pomoc : VŠ Informatického zamerania 28.01.2010 | 22:42
        Avatar xa[n]der   Používateľ
        A co si myslite o FRI V Žiline?
        • Re: Pomoc : VŠ Informatického zamerania 11.03.2010 | 09:05
          Martin   Návštevník
          FRI urcite odporucam, fyzika nieje, matematika sa da zvladnut ak sa snazis informatiky je dost, mame skvelych lektorov pocitacovych sieti
      • Re: Pomoc : VŠ Informatického zamerania 28.01.2010 | 23:56
        plesnovy_syr   Návštevník
        ja by som len poznamenal, ze na matfyz na teoreticku informatiku zabudni (teda ak si z tej matiky taky ako vravis), uz mozno len preto, ze z tych 36 ludi co je teraz na odbore je jeden jediny z inej skoly ako gymnazium a to tiez preto ze to je maly genius...
        • Re: Pomoc : VŠ Informatického zamerania 29.01.2010 | 02:31
          Avatar Tomáš Srnka Barz čo, už asi všetko  Administrátor
          nemyslim si, ze je BA matfyz nieco extra nezvladnutelne. Co mam moznost porovnat, tak Prazsky matfyz je tazsi (ci uz obsahom uciva alebo poziadavkami, ktore su kladene na zlozenie skusky).
          Dlho som robil linuxos.sk, neskôr založil vpsFree.cz, posledných pár rokov ako tech. riaditeľ vo Websupporte
          • Re: Pomoc : VŠ Informatického zamerania 30.01.2010 | 13:32
            Avatar xa[n]der   Používateľ
            zvladnutelnost matematiky v matfyz oproti FIIT je aka?
            • Re: Pomoc : VŠ Informatického zamerania 30.01.2010 | 15:31
              Avatar Jakub Jursa   Používateľ
              podla slov spoluziaka, ktory studuje aj inf na matfyze aj FIIT je to neporovnatelne - matika na matfyze je daleko narocnejsia.
              • Re: Pomoc : VŠ Informatického zamerania 30.01.2010 | 15:51
                Avatar xa[n]der   Používateľ
                zaujimave ...
              • Re: Pomoc : VŠ Informatického zamerania 27.02.2010 | 09:05
                JJeF   Návštevník
                Pozor, tvoj spoluziak PS bol na FIIT len jeden semester, nemoze posudit skoro nic, ale nahodou ma pravdu, matematika je lahsia, nepovedal by som neporovnatelne.

                Ale tymto sa neriadte pokial vam matematika ide. FIIT je hlavne casovo narocnejsia skola, na matfyze mate ovela viac volneho casu. A FIIT ma tiez o dost prisnejsie kriteria, co sa tyka moznosti vyhodenia zo skoly. A ktora skola je kvalitnejsia, to je pomerne tazke zhodnotit, ale zrejme matfyz.
                • Re: Pomoc : VŠ Informatického zamerania 03.03.2010 | 02:18
                  Avatar Jakub Jursa   Používateľ
                  ja som hovoril o tej matike, ak po sebe dobre citam ;)

                  ... s volnym casom je to imho dost individualne, zalezi od toho, na ake znamky chces prechadzat, kolko predmetov si zapises atd, takze by som to velmi neporovnaval ...
                  • Re: Pomoc : VŠ Informatického zamerania 07.03.2010 | 12:16
                    JJeF   Návštevník
                    Samozrejme, v ramci volitelnych predmetov sa to da ovplyvnit. Kazdopadne tvoj spoluziak vychadza z 1. semestra. Od 3. semestra ti takmer urcite povie, ze ho FIIT stoji celkovo viac usilia, bez ohladu na predmety (tie povinne nakoniec prevladaju)

                    Samozrejme nie urcite - plati to pre vacsinu ludi s takym "normalnym" matematickym backgroundom a "normalnym" backgroundom vo vyvoji softveru (co nie je len programovanie). Takych je vacsina.

                    FIIT sa mu bude zdat lahsia:

                    a) Ak mu nejde matematika a teda jej vyssia narocnost na FMFI si unho vyziada neumerne viac usilia.
                    b) Ak mu ta matematika ide tak normalne, ale ma silny background v tom vyvoji sotveru


                    Garantujem ti, ze ak neplati 1 z tychto 2 podmienok, tak najneskor na konci 2. rocnika ti to tak urcite zhodnoti. Aj ked skor si myslim, ze z FIITky odide, tvrdiac, ze nie je spokojny s urovnou :)

                    Na FIIT sa jednoducho stanu situacie typu, ze budes mat odovzdat 2 zadania a na dalsi den budu 2 pisomky, z toho 1 jedina zapoctova pisomka bez moznosti opravy, z ktorej ak nedas 15/30, tak opakujes cely predmet.

                    Ani s tymi znamkami to nie je take jednoznacne - na FIIT mas na rozdiel od FMFI pevnu stupnicu (na velmi malo predmetoch kvazi posunutu k lepsiemu tym, ze sa pripocitavaju body na priblizenie sa k ECTS rozdeleniu, ale tych predmetov je ozaj malo), spravidla prisnejsiu ako na matfyze (A 94-100 - tak prisnu hranicu na A tam nema myslim tam ziadny predmet), je tu len jeden opravny termin. Aj tak je to prave semester a nie skusky, ktora sposobuju to vacsie usilie.

                    Skusky na FIIT su lahsie, ak ti staci prejst a neflakal si prilis semester. Na asi polovici predmetov byvaju skusky obdobne tym z minulych rokov (zase uplne rovnake nebyvaju, skor typovo rovnake, alebo tak ze 2/5 su uplne rovnake a pod.), navyse vacsinou ak mas tusenie o com to je, tak nieco uz napises a nejake body zato ziskas, teda ak mas dobry zapocet (skusky su pisomne a scitavaju sa body semester + skuska) na skusku mozes ist s kludnym svedomim, aj ak si sa prave ucil len vecer pred skuskou. Ale nemozes odflakat semester, ak ho odflakas a aj ziskas zapocet, ale nizky, tak sa zrazu tazsou metou stava aj skuska, lebo kym ziskat par bodov pri dobrom zapocte je lahke, ked potrebujes ziskat 70% ci viac, tak to uz nie je ziadna sranda. Posledne roky sa ale zacinaju zavadzat minimalne limity na skusku. Samozrejme vsetky tieto veci su aj na FMFI, zalezi od predmetu.

                    Inak - jeden byvaly fiitkar (nejake dalsie informacie aj na jeho blogu - visox.wordpress.com), co ho vyhodili z FIIT presiel na aplikovanu informatiku na FMFI a ten tvrdi, ze je na FMFI skor lahsia aj matematika z jeho pohladu, ale pripusta, ze sa mu to moze zdat preto, ze predsa len uz ju predtym kvazi na FIIT absolvoval (pricom v tomto pripade sa jedna tiez len o prve semestre oboch skol), i ked je evidentne, ze sa to tyka len odboru aplikovana informatika (teda lahsieho z oboch informatickych odborov na FMFI). (pre zaujimavost - jeden vyucujuci externista, co posobil aj v CR sa vyjadroval o tej aplikovanej informatike dost nekriticky, ze beru na ten odbor najviac studentov, aj slabsich, kvoli financiam za nich a aj velku cast nechavaju prejst a ze to znizuje kredit, vravel, ze bratislavsky matfyz bol rozhodne tazsi ako prazsky a ze ten odbor informatika mozno aj stale je, ale ma o tom pochybnosti, lebo tym, ze vela predmetov maju tie odbory rovnake a na tej aplikovanej to s narokmi neprehanaju, teda nechcu vyhodit az tak vela studentov, tak to vplyva aj na neaplikovanu). Na druhej strane ze od byvalych kolegov z CR pocul, ze odkedy tam platia skolam nie za pocet studentov, ale absolventov, klesla uroven aj tam, takze snad ze stale bratislavsky matfyz ma navrch. :-) )

                    • Re: Pomoc : VŠ Informatického zamerania 07.03.2010 | 15:02
                      Avatar usamec   Používateľ
                      Ehm.
                      "spravidla prisnejsiu ako na matfyze (A 94-100 - tak prisnu hranicu na A tam nema myslim tam ziadny predmet"
                      Mal som 2 predmety so stupnicou A 96-100.
                      Navyse nemozes skusky porovnavat podla stupnice. Skus na matfyze kombinatoricku analyzu alebo kryptologiu. To su skusky kde je stupnica "podla najlepsieho cloveka" a aj tak ma z prveho terminu 60% ludi FX.

                      A ten blog smrdi, kedze hovori, ze kde sa da pohodlne odpisovat.
                      • Re: Pomoc : VŠ Informatického zamerania 07.03.2010 | 16:06
                        JJeF   Návštevník
                        Ehm? Vsak som pisal, ze samotne skusky na FIIT su lahsie. A casto o dost (najma ak uz nepotrebujes ziskat vela bodov z nej kvoli dobremu zapoctu). Ospravedlnujem sa za dezinformaciu o stupnici, no ale co som pocul, tak na vacsine predmetov nemavate nad 90 a myslim, ze je o cosi lahsie ziskat lepsi priemer (teraz nemam na mysli len skusky, ale celkovo znamky za predmet ... myslim si, ze ist na same Acka (co je celkom hypoteticka snaha, ktora sa na FIIT dosial nikdy nestala AFAIK :) ) je o cosi tazsie na FIIT.

                        Jedine, v com su na FIIT tazsie je, ze opravny termin je len 1, na druhej strane prave preto ze na FMFI su 2, tak asi je vacsia tendencia vela vyhadzovat na prvom termine. (hoci bolo par predmetov aj na FIIT, kde bola vysoka neuspesnost, aj cca 80% po 1. termine, ale to su skor vynimky).

                        A dalej je to skutocne aj o tej matematike, verim, ze na FIIT su ludia, co to skolu skoncia a cez tie najtazsie matematicke predmety na FMFI by sa jednoducho nedostali, lebo aj na FIITke su u nich matematicke tie, ktore s odretymi usami daju na Ecka, ked ich opakuju.

                        Takze ak niekto teraz po strednej skoly sa trasie z VS matematiky, tak urcite nechodte na informatiku na FMFI, ale radsej na FIIT, alebo na aplikovanu informatiku na FMFI.
                        • Re: Pomoc : VŠ Informatického zamerania 07.03.2010 | 16:10
                          JJeF   Návštevník
                          PS: Ty si samozrejme myslel asi "Ehm" na tu dezinformaciu o stupnici. Beriem spat. :)
                        • Re: Pomoc : VŠ Informatického zamerania 10.03.2010 | 10:28
                          Avatar Jakub Jursa   Používateľ
                          myslim, ze tou poslednou vetou si to celkom rozumne zhrnul ;)

                          (a ano, na aplikovanu informu na FMFI beru pomaly kazdeho, ved v prvom rocniku ich na zaciatku bolo snad 150, narozdiel od vyse 30tich ludi na informatike)
                          • Re: Pomoc : VŠ Informatického zamerania 03.04.2010 | 23:43
                            JJeF   Návštevník
                            No a zhrniem to ešte raz - napriek tomu, že FMFI sa berú niektoré veci viac do hĺbky a je tu komplexnejšia matematika, tak pre bežného maturanta, čo mu celkom ide matematika (a tých je mierna väčšina, tí čo i nejde, tak či tak často nedokončia ani FIIT, kde je ľahšia) platí toto:

                            FIIT je ťažšia >> aplikovaná informatika na FMFI a ťažšia > informatika na FMFI.
                            Je to kvôli organizácii a systému.

                            1. Je tam menšia voľnosť a prísnejšie akademické podmienky - podstatne.
                            2. Je tam väčšia frekvencia vypracovaných zadaní a písomiek počas semestra - celkovo napriek voľnejšiemu skúškovému obdobiu je časovo podstatne náročnejšia.

                            Takže je ťažšia . Učivo je o čosi ľahšie, ale škola je o dosť ťažšia. Pochopí asi len ten, kto sám študuje obe školy, alebo má dobré referencie z oboch. A nedajte moc na ľudí, čo majú skúsenosti z 1 semestra. :-) A tiež ťažšia sa nerovná lepšia - tu je to dosť individuálne, kto sa chce ako orientovať.
                            • Re: Pomoc : VŠ Informatického zamerania 04.04.2010 | 01:09
                              Avatar usamec   Používateľ
                              "1. Je tam menšia voľnosť a prísnejšie akademické podmienky - podstatne.
                              2. Je tam väčšia frekvencia vypracovaných zadaní a písomiek počas semestra - celkovo napriek voľnejšiemu skúškovému obdobiu je časovo podstatne náročnejšia."

                              jedno je vacsi bullshit ako druhe...a aj keby nie, tak na FMFI maju niektore predmety tak tuhu skusku, o ktorej sa FIIT nebude snivat ani v najhorsom sne :)

                              • Re: Pomoc : VŠ Informatického zamerania 04.04.2010 | 13:29
                                Avatar uid0 Debian  Používateľ
                                no, kto docura dalej.

                                aj tak ten titul nakoniec nemusi vobec znamenat, ze nieco viete, len ze ste presli tymi srackami (ano, vela ludi po skonceni skoly vie uplne hovno)
                                Debian. apt-get into it…
                            • Re: Pomoc : VŠ Informatického zamerania 05.04.2010 | 10:27
                              Avatar Michal Nánási Ubuntu 11.04  Používateľ
                              Urcite aplikovana informatika na FMFI nie je tazsia ako informatika na FMFI. Z informatiky na FMFI ludia odchadzaju na aplikovanu informatiku, lebo ju nezvladaju. Opacne sa to nekona (poznam jeden pripad, kedy z aplikovanej odisiel na informatiku, lebo aplikovana bola prilis lahka).

                              Taktiez je mozno zaujimava otazka, ci chces, aby ta buzerovali s X projektami, alebo si bral veci viac do hlbky a poriadne tomu rozumel (za predpokladu, ze sa nerozhodnes uplne vsetko preflakat na Ecka).
                              Hi! I'm a .signature virus! Copy me into your ~/.signature to help me spread!
    • Re: Pomoc : VŠ Informatického zamerania 29.01.2010 | 02:32
      Avatar Tomáš Srnka Barz čo, už asi všetko  Administrátor
      Odporucam VS technickeho zamerania - pozri sa na CVUT/FIT - matiky su tam hodne rozlozene cez semestre a je velke mnozstvo aplikovanych predmetov (programovanie/navrhy).
      Dlho som robil linuxos.sk, neskôr založil vpsFree.cz, posledných pár rokov ako tech. riaditeľ vo Websupporte
    • Re: Pomoc : VŠ Informatického zamerania 02.03.2010 | 13:36
      Avatar usamec   Používateľ
      Pokial si netrufas na poriadnu matiku a teoriu, tak skus Aplikovanu informatiku na FMFI UK.
      (pokial si trufas, tak bez na Informatiku na FMFI UK, alebo na matfyz do prahy, podla mna su ekvivalentne)

      o FIIT, FEI a inych technickych zameraniach nemam moc dobre referencie.

      Ale povedzme si rovno to, co sa z tej informatiky naucis zavisi tak z 50% od teba sameho a nie od skoly.
      • Re: Pomoc : VŠ Informatického zamerania 03.03.2010 | 12:01
        peter   Návštevník
        matfyz na UK a na CUNI su ekvivaletne? v ktorom vesmire?
      • Re: Pomoc : VŠ Informatického zamerania 04.04.2010 | 20:49
        Avatar Juro Debian, win XP  Používateľ
        matfz (FMFI UK) je sice najlepsia skola na slovensku, ale matfyz v prahe ma stale asi tretinovy naskok vo vedeckej cinosti a uverejnenych publikaciach.
        Ekvivalentne tada asi niesu, ale s FMFI UK nic nepokazis :D .