long range communication

Sekcia: Hardware a Drivery 08.02.2010 | 12:42
Avatar Grawp   Používateľ
Vedeli by ste mi niekto prosim poradit co pouzit ako komunikacnu technologiu pre UGV resp. UAV? Potreboval by som nieco s rýchlostou minimálne 1 Mbit/s kvoli prenosu videa (640*480 stremu alebo mozno 720p, samozrejme komprimovane on-the-fly, ako velmi to sa uz uvidi.. jednoducho by som potreboval vysoku rychlost a ping by sa zisiel pod 20ms kvoli RPV modu (remote piloted)).

Jednu skoro vyhovojucu technologiu poznam: WiFi (2.4GHz 11n). Problém je v tom ze ma mizerny dosah. Zislo by sa nieco s dosahom 5km.
Ak nieco poznate, dajde vediet prosim. Kludne moze byt aj nejaky navod na 10W ilegalnu radiostanicu, hocico.
    • Re: long range communication 08.02.2010 | 20:48
      WlaSaTy   Návštevník
      Skus dat do google ronja. Teda nie tu dceru lupeznika ale optiku vzduchom svietenu.

      Kde to chces prevadzkovat ked sa nebranis 10W vysielacu, v Texase alebo v zapadnom teritoriu Australie?
      • Re: long range communication 08.02.2010 | 23:47
        Grawp   Návštevník
        Rojnu poznam dobre, ale pre UGV je absolutne nepouzitelne a pre UAV takisto (aj keby sa spravil nejaky tracking system (co je velmi zlozite), tak to nema sancu udrzat opticky luc na lietadle, a najme nie ak tam bude pulzny motor (extremne vibracie, rychlost cez 100km/h)).

        K tej 10W stanici: Som si vedomy isteho nesuladu so zakonom ;) . Ale uz vazne nemam inu moznost asi. Viem iba o 'Xbee' .. to sa s extenderom da pohnat az na 40km. Ale 400€ vazne nemam. 50€ by sa este naslo.
        • Re: long range communication 09.02.2010 | 00:40
          WlaSaTy   Návštevník
          No, zavisi od uhlovej rychlosti ktoru dosiahne dany objekt. Ale ajtak, pojitko na 5Km dokaze osvetlit aj celne sklo a preto sa dost casto nedotanu cez colnicu.

          Mimochodom, ak nemas 400Eur na technologiu, tak ako chces v reale kodovat ten obraz ? Zaujal ma limit rychlosti pri rozliseni, asi to bude zohladnene v deka Herzoh.

          PS.: GPRS a edge Ti uz druhy krat odporucan nebudem.
          • Re: long range communication 09.02.2010 | 19:23
            GrawpSVK   Návštevník
            Co sa tyka UGV, ktorym zacnem, cely system bude klasicky desktopovy x86 comp s vlastnym IO rozhranim cez PIC, napajany z autobaterky cez UPS. Samozrejme vyhodnejsi by bol DC-DC zdroj ale UPSku som zohanal aj s autobaterkou zadarmo, takisto aj comp (Intel Coppermine 1GHz). Takze o kodovanie videa pri UGV sa nebojim.. VLC to zvlada.. a stream pojde este aj cez SSH.

            S UAV ak niekedy bude, to je horsie, tam budem muset kupit comp napr. od Gumstix alebo podobne. A hoci 400€ mam, nemozem si ich dovolit vyhodit len za wireless modul.

            Ano EDGE je vyborna vec.. rychle, velky dosah, atd... Ale nemienim byt s tym zavisli na operatorovi a este mu platit za to ze som si isiel za dom na kopec polietat s lietadielkom (asi tak to bude na zaciatku vyzerat).
            • Re: long range communication 09.02.2010 | 22:12
              WlaSaTy   Návštevník
              No, písal si:
              minimálne 1 Mbit/s kvoli prenosu videa (640*480 stremu alebo mozno 720p ...

              Ak zoverieme do úvahy inklináciu k minimálnej hranici a chceme aby to bolo pozerateľné, tak potrebuješ video modul ktorý o dosť prerastie tvoj cenový strop. Inak návodov ako sa dožiariť s WiFi aj s zosíkmi na tých 5 KM je dosť a v špecializovaných obvhodoch typu wifishop.sk Ti poradia. Otazkou je ako sa Ti zachová tamagoči keď mu zatieni skala, strom alebo niečo iné výȟľad na vysielač. Tých ilegálnych 10W či koľko si chcel bude asi dosť drasticky zasviňovať éter a voči tomu by som v kľude zakročil aj ja osobne. Dôsledky rušenia sa neoplatí rozoberať.
              • Re: long range communication 10.02.2010 | 16:43
                Grawp   Návštevník
                640*480 s pouzitelnou kvalitou kupim do 50€
                • Re: long range communication 10.02.2010 | 16:53
                  Grawp   Návštevník
                  Nakoniec pojdem na 100mW WiFi 11n s externou antenou, ako pre ground station tak aj pre vozidlo.
                  Dakujem za poradenie toho obchodu.
                  • Re: long range communication 10.02.2010 | 17:34
                    WlaSaTy   Návštevník
                    Pohoda.

                    Inak, potom fukni niekam zabery. Aj ostatny sa asi radi pozru. A ja sa aspon dozviem co zvladne video modul za 50USD.
                    • Re: long range communication 11.02.2010 | 20:02
                      Grawp   Návštevník
                      OK.
                      Btw. momentalne som v stadiu ked viem cez RS232 (USB prevodnik) pomocou PIC16F877A kontrolovat I/O vystupy, priadne vstupy (aj analog).
                      Naposledy som pisal kruhovy UART buffer (receive) v asm s XON/XOFF a uz niekolko tyzdnov som sa nepohol dalej, uvdime, na konci semestra sa najde cas. Toto potrva............
                      Aspon s LFS by som sa ale chcel pohrat tento vikend.