hladam prikaz

Sekcia: Konfigurácia 16.02.2010 | 17:42
Avatar kirec Mandriva 10  Používateľ
potrebujem (pre)nastavit subor v etc no nikdy mi to lin nedovoli. viem ze nato je prikaz (aby sa to dalo editovat) no neviem aky ... tak ak sa niekto najde kto to vie nech ho prosim napise...dakujem
    • Re: hladam prikaz 16.02.2010 | 17:52
      Avatar borg Fedora  Administrátor
      prihlas sa ako root ;)
      napr. otvor konzolu, za zadaj su -
      a potom heslo pre roota.
      • Re: hladam prikaz 16.02.2010 | 17:57
        Avatar kirec Mandriva 10  Používateľ
        to nejde :/
        • Re: hladam prikaz 16.02.2010 | 18:57
          Avatar maor Mint, Debian, Raspbian, LibreELEC  Používateľ
          a sudo v Mandrive nefunguje?
    • Re: hladam prikaz 16.02.2010 | 19:40
      feri   Návštevník
      skús su root enter a potom heslo pre roota enter a mal by si byť prihlásený ako root
      potom skús príkaz mc a mal by si byť v MCommanderi a robíš, ako vo win. Ak nenabehne, treba ho doinštalovať cez Pridať programy.
    • Re: hladam prikaz 16.02.2010 | 20:29
      Avatar Peter Mint  Používateľ
      Len doplnim, ze v nastaveni MCommandera je dobre si nastavit "pouzivat interny editor" na editovanie suborov- ak nie je zaskrtnuty- bude sa ti pracovat lahsie.
      Žijem v krajine, kde aj zajtra znamená predvčerom :-)
    • Re: hladam prikaz 16.02.2010 | 20:40
      Avatar kirec Mandriva 10  Používateľ
      proste k ten subor aj ked otvorim ako root stale nie je editovatelny
      • Re: hladam prikaz 16.02.2010 | 21:02
        Avatar atheros Ubuntu 10.10  Používateľ
        no ja používam nano, neviem či to ide aj v mandrive, ale skus dat do terminalu nano. za pokus to stoji, pripadne ak ti to nepojde tak si skus zmeniť vlastnika toho suboru, napr.: zmenim subor group, ktorý sa nachádza v etc a ja som prihlaseny ako atheros, čiže príkaz bude vypadať asi takto chown atheros /etc/group teraz možem jednoducho otvorit subor editovať ho a uložit, pri tomto prikaze musíš byť ale prihlaseny ako root, na konci možeš potom zmeniť späť prava na root ale to je už potom na tebe
        • Re: hladam prikaz 16.02.2010 | 21:11
          Avatar kirec Mandriva 10  Používateľ
          dakujem ... presne to som potreboval ... chown
        • Re: hladam prikaz 16.02.2010 | 23:12
          l_barbarossa   Návštevník
          nic v zlom, len mam pocit, ze tu viaceri predvadzate nejake divne ... one ... nemam slov.

          AKOZE TOTO JE PERLA !!! atheros,
          napr.: zmenim subor group, ktorý sa nachádza v etc a ja som prihlaseny ako atheros, čiže príkaz bude vypadať asi takto chown atheros /etc/group teraz možem jednoducho otvorit subor editovať ho a uložit . ...atd. v podobnom duchu

          - v tomto forum-e sa sem-tam forkne do forikov, ale ze az takto?

          -------------------------------------------------------------------------------------------------------
          A ty, kirec, prosim ta, co ty chces editovat v /etc ? Nemala by tvoja otazka najprv zniet, "preco nemozem ako root zapisat zmeny v subore /etc/blablabla"? Alebo: "preco chcem vobec robit zmeny v /etc/blablabla?" Az potom by bola namieste otazka "ako", ak vobec.
          • Re: hladam prikaz 16.02.2010 | 23:18
            l_barbarossa   Návštevník
            ufff, normalne som sa prelakol, ze zas niekto vytiahol vlakno z roku pana napr. 2004 ...
            • Re: hladam prikaz 16.02.2010 | 23:36
              WlaSaTy   Návštevník
              Nemas ciste svedomie ked sa bojis?

              Hehe, ale aspon je aj v tomto vlakne vidno silu penetracie linuxu.Sa tesim ked niekto vyjde z navodom ako urobit jednouzivatelsky Linux s pravom zapisuvsade a hlavne pre ostatnych.
              • Re: hladam prikaz 17.02.2010 | 09:55
                peter   Návštevník
                "linux vam dava dost lana na to, aby ste sa nan obesili" :-)
                • Re: hladam prikaz 17.02.2010 | 10:16
                  Avatar atheros Ubuntu 10.10  Používateľ
                  no a windows nie je na tom onič lepšie :)
                  • Re: hladam prikaz 17.02.2010 | 11:48
                    l_barbarossa   Návštevník
                    tak zhrnme si to:

                    1. ak root nemoze zapisovat do nejakeho suboru, tak je to mozno preto, lebo subor je pouzivany nejakym inym procesom (overime si pomocou komandu fuser).
                    Potom este existuje sticky bit, ale ten sa moc nepouziva ...

                    2. na editovanie passwd a group suborov existuju na to urcene editory a to vipw a vigr. Niezeby sa nedali pouzit nano a vi, ale pouzitim predchadzajucich eliminujes niektore mozne problemy

                    3. nevidim ziaden zmysel v tom, ze ako root zmenis vlastnictvo SYSTEMOVEHO suboru pre nejakeho usera (zaciatocnika), aby tam mohol cosi zapisat a nasledne vlastnictvo zmenis naspat (najma ked user aj root su jedna a ta ista osoba). Bud vsetko, co vyzaduje roota, robim s rootovskymi opravneniami (su, sudo) a ak sa to neda tak to nieco znamena a vtedy sa treba pytat najprv, ze preco. Silit veci nestandardnym sposobom - a pomocou nezmyselnej elevacie prav beznemu userovi - sa v linuxe/unixe nevyplaca.

                    4. sudo v Mandrive nie je sucastou standardnej instalacie. Navody pre Ubuntu sa daju pouzit v Mandrive len po istych upravach (pokial vieme o co ide)

                    Dufam, ze sa po tomto trosku uvedomite ...

                    ad WlaSaTy - heh, mam ... inak suhlasim
                    • Re: hladam prikaz 17.02.2010 | 22:51
                      WlaSaTy   Návštevník
                      Tento typ diskusii ma vzdy dokazal rozosmiat. Jeden sa opyta ze ako zrusit bezpecnost systemu lebo ze opisovat heslo z listka na monitore je unavne,druhy mu odpovie: daj si autologin na roota alebo si privlastni systemovu konfiguraciu.

                      Toto obvykle pokracuje vo vetvach:
                      1. a naco, preinstalovanie je rychlejsie
                      2. pokazilo sa to, zlaty microsoft ktory mi sused opravi

                      Ja typujem jednotku, ty stavis na co?
                      • Re: hladam prikaz 18.02.2010 | 08:47
                        Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor
                        Ja tipujem na "keď sa mi podarilo konečne premenovať adresár /etc/X11 na X12 nedá sa mi prihlásiť :)
                        Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
                        • Re: hladam prikaz 18.02.2010 | 09:50
                          Avatar Lubos ubuntu  Používateľ
                          Prilejem benzin do ohna:
                          "X12 je novsia verzia od X11?"
                          a zaspal so svojim starym joystickom v ruke...
                          • Re: hladam prikaz 18.02.2010 | 16:56
                            WlaSaTy   Návštevník
                            Vymyslat si nemusis.
          • Re: hladam prikaz 17.02.2010 | 09:41
            Avatar atheros Ubuntu 10.10  Používateľ
            Tak ako ja viem tak toto fórum je tu na to aby si všeci linuxaci navzajom poradili v pripade že maju nejakyproblem alebo chcu poradiť. nik tu nepredvadza žiadne one, my za to nemôžeme že tebe to nič nehovorí a ked tu takto druhych buzeruješ tak by som bol strašne zvedavy ak by si ty vysvetlil prikaz chown a len tak dobuducna teba nemusí zaujímať načo chce niekto niečo editovať, je to jeho vec a jeho problem.
            • Re: hladam prikaz 17.02.2010 | 11:53
              l_barbarossa   Návštevník
              odpoved mas vyssie, prepac, nevsimol som si tento post, ale bolo mi zjavne, ze moju "buzeraciu" bude treba vysvetlit ... cakal som, ze to urobi niekto iny za mna ...
    • Re: hladam prikaz 16.02.2010 | 20:48
      Avatar kirec Mandriva 10  Používateľ
      ja potrebujem nastavit write entries ...to neviem ako spravit
      • Re: hladam prikaz 16.02.2010 | 21:12
        Avatar kirec Mandriva 10  Používateľ
        takze problem vyrieseny