c++ a makefile

Sekcia: Programovanie 20.02.2010 | 10:42
Morfo   Návštevník
Zdravim, mam takyto problem. V skole sme dostali nieco nakodit v c++. Pouzivame na to MS visual 2005. Ja som sa pytal ci mozem robit aj pod linuxom (kompilovat gcc...), povedal mi ze OK, ale aby so mu poslal aj makefile. Nakodil som co trebalo, skompiloval gcc, ale pisalo chyby, tak som to dal cez g++ (neviem aky je rozdiel a preco to neslo, ale to este zistujem). No myslel som ze mi to vytvori ten subor makefile, alebo nieco take a nic (mam len subor.out). Vobec netusim co myslel tym makefileom. Viete mi poradit, alebo hodit nejaky link? dik.
    • Re: c++ a makefile 20.02.2010 | 10:50
      Avatar Fridolín Pokorný Fedora 21  Používateľ
      http://users.actcom.co.il/~choo/lupg/tutorials/writing-makefiles/writing-makefiles.html
      Samozrejme g++ (gcc) nevytvara automaticky makefile. Viac sa docitas v odkaze hore. Na kompilaciu C++ programov pouzivaj g++, na C gcc.
      • Re: c++ a makefile 20.02.2010 | 10:53
        Avatar Fridolín Pokorný Fedora 21  Používateľ
        Oprava linku: Writing makefiles
        • Re: c++ a makefile 20.02.2010 | 12:42
          Morfo   Návštevník
          este otazka, urobil som to co je v bode 4. Starting Small - A Single-Source Makefile Example... vytvorilo mi to subor bez pripony a subor s priponou o. Co je vlastne ten make file? ako som z toho uplny lama... som myslel ze mi to vytvori subor s nazvom makefile :D... a dik za link...
          • Re: c++ a makefile 20.02.2010 | 15:03
            Avatar Fridolín Pokorný Fedora 21  Používateľ
            Makefile je v podstate bash skript podla ktoreho sa dany program prelozi. Ak si programator, tak napises nejaky program a distribujes ho spolu s makefile-om v ktorom je napisane, ako sa ma prekladat, aby bol dany program spustitelny. Zadas, ake kniznice sa maju prilinkovat, optimalizacie a pod. Ak si niekto stiahne zdrojove kody Tvojho programu, prelozi ich len zadanim prikazu make (ktory hlada subor makefile).
            Takze ak postupujes podla toho manualu, vysledkom by mal byt subor makefile, ktory je tebou napisany - pravidla prekladu.
            Subory .o su vysledkom kompilacie, ktore staci "uz len" zlinkovat.
            Odporucam si o tom nieco precitat, kedze to asi studujes na skole.
            • Re: c++ a makefile 20.02.2010 | 15:05
              Avatar Fridolín Pokorný Fedora 21  Používateľ
              Dokonca tu vysiel o tom clanok: TU. Staci si o tom len pohladat informacie.
              • Re: c++ a makefile 20.02.2010 | 18:02
                Morfo   Návštevník
                jop..diky moc...bude co citat na dobru noc...
    • Re: c++ a makefile 20.02.2010 | 11:59
      Avatar omdzor #!  Používateľ
      Ja este doporucim GNU utility autoconf a automake, tutorialov sa da najst na desiatky a zlahcuje to podstatne pracu...
      #! /usr/bin/env python