linuxový dualboot - body pripojenia

Sekcia: Konfigurácia 23.02.2010 | 00:06
Martin   Návštevník
Používam MDV 2008, lebo mi v nej spoľahlivo funguje všetka technika, ale kvôli novším programom som si nainštaloval aj MDV 2010 z liveCD.
Mám dva pevné disky, na jednom disku je MDV 2008 - na hda1 (systém), hda5 (swap) a hda6 (/home/martin), na druhom disku je MDV 2010 - na hdc1 (systém), hdc5 (swap) a hdc6 (/home/martin2).

Ako mám v Ovládacom centre Mandrivy 2008 v nastavení lokálnych diskov zvoliť bod pripojenia pre hdc1, aby sa mi ho podarilo sprevádzkovať a pridať do GRUB-u? Na bode pripojenia / je pripojená partícia hda1, partícia hdc1 by jej mala byť rovnocenná, hoci druhá v poradí pri štarte počítača, ale dve partície nemôžu mať ten istý bod pripojenia. Dočasne som ju dal ako /2, ale to nie je riešenie. Aké je štandardné riešenie bodov pripojenia pri čisto linuxovom dualboote alebo multiboote? Poradí niekto?
    • Re: linuxový dualboot - body pripojenia 23.02.2010 | 00:14
      Martin   Návštevník
      Ešte podotázka - mám vôbec pripájať partíciu hdc1? Bude to mať vplyv na nastavenie GRUBu?
    • Re: linuxový dualboot - body pripojenia 23.02.2010 | 13:46
      Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
      Ahoj.

      Nepochopil som toto:
      "Ako mám v Ovládacom centre Mandrivy 2008 v nastavení lokálnych diskov zvoliť bod pripojenia pre hdc1, aby sa mi ho podarilo sprevádzkovať a pridať do GRUB-u?"
      Objasni to.
      :-)
      G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
      • Re: linuxový dualboot - body pripojenia 23.02.2010 | 14:24
        Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
        Ahoj.

        Teraz ma napadla jedna z možných príčin tohoto zmätku ohľadom dual-bootu distribúcií M2008 a M2010.

        M2008 "defaultne" inštalovala GRUB vždy do MBR.
        Ak si Ty pri inštalácii M2010 nezvolil tú možnosť inštalovať GRUB zavádzač tiež do MBR, ale povedzme (najpravdepodobnejšie) do rootu na /dev/hdc, tak sa Ti pri spustení PC objaví GRUB menu M2008, ano ?

        Ak hej, najrýchlejšie riešenie je preinštaluj M2010 tak, že vybereš pri jej inštaláci umiestnenie GRUBu do MBR.

        Samozrejme, ak si použil GRUB aj pre M2008 aj pre M2010.

        :-)
        G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
        • Re: linuxový dualboot - body pripojenia 23.02.2010 | 16:12
          Martin   Návštevník
          Vďaka za radu, vyskúšam to ešte raz preinštalovať, hoci asi nie dnes. Pri spustení sa mi nič okrem MDV 2008 a záchranného módu na monitore neobjaví.

          Ale ako mám zvoliť tie body pripojenia pre hdc1? Bez toho sa pri inštalácii nepohnem ďalej.
        • Re: linuxový dualboot - body pripojenia 23.02.2010 | 16:23
          Martin   Návštevník
          Môžem to skúsiť aj s openSuSE a porovnať, ale obávam sa, že to bude to isté, pokiaľ ide o určenie bodov pripojenia.

          Ako sa štandardne riešia viaclinuxové dualbooty? Dosť dlho som hľadal cez Google, ale skoro všade sa uvádza len Win + Lin a zvyšok bol ďaleko za hranicou mojich znalostí cudzích jazykov.
          • Re: linuxový dualboot - body pripojenia 23.02.2010 | 18:52
            Avatar Fridolín Pokorný Fedora 21  Používateľ
            Pravdepodobne chces mat na disku 2 operacne systemy (Mandriva 2008 a Mandriva 2010), ktore su na roznych diskoch (resp oddieloch), a nedari sa ti nabootovat druhy OS (Mandriva 2010). Aspon tak som to pochopil (ak nie, oprav ma).
            Nemusis nic preinstalovavat, nic mazat, jedine, co potrebujes je pridat zaznam o Mandriva 2010 do konfiguracneho suboru GRUBu.
            • Re: linuxový dualboot - body pripojenia 23.02.2010 | 20:10
              Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
              Ahoj fridex,
              záznam o M2010 si pri inštaláci M2010 pridá sama M2010, len musíš túto M2010 (jej GRUB) inštalovať do MBR, teda tam, kde sa nachádza aj pôvodný GRUB M2008.

              Výhoda je, že keď sa M2010 spustí cez pôvodný GRUB (M2008) nainštalovaný na MBR a je k dispozícii update pre kernel v M2010, tak sa nový kernel pre M2010 automaticky zapíše do výberu menu GRUB-u pri štarte systému (PC).
              Podľa mna je to príčina problému, na ktorý sa tazateľ pýta.
              G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
          • Re: linuxový dualboot - body pripojenia 23.02.2010 | 18:56
            Avatar Fridolín Pokorný Fedora 21  Používateľ
            PS: Pripojne body (mountpointy) nemusis pri instalacii zadavat. Jediny potrebny pripojny bod je / (root), od ktoreho sa vsetko odvija. Ak nezadas pripojne body, diskove oddiely nebudu po boote systemu pripojene - teda nebudes moct pristupovat ihned k datam. Mozes ich vsak neskor pripojit, pripadne nastavit pripojne body pre pripojenie hned pri starte OS. Nepripajaju sa potom do "/2", ale napriklad do /mnt (staly mountpoint) alebo do /media (vacsinou vymenitelne media). Mountpoint si vsak mozes nastavit kdekolvek (samozrejme ho vyber rozumne).
            • Re: linuxový dualboot - body pripojenia 23.02.2010 | 22:45
              Martin   Návštevník
              Keď frčím v MDV 2008, nemám dôvod liezť z nej do systému MDV 2010 na hdc1, postačí mi, ak sa dostanem na hdc6, lebo starý disk s MDV 2008 má len 40 GB, z toho 1/4 je systém a swap, zvyšok je určený na dáta, a tých dát je toľko, že museli ísť už aj na hdc6 (nový disk má 500GB, časť z toho je teraz už hdc1, ale miesta je dosť).
              Ešte včera som skúsil pridať 2010 do GRUBu cez Ovládacie centrum MDV - Štart systému, ale asi som niečo zle nastavil, lebo na úvodnej obrazovke mám síce pridaný riadok linux-0, ale keď som ho vybral, dostal som chybové hlásenie v tom zmysle, že tam čosi chýba, hoci v /boot/grub/menu.lst sa položka objavila.

              Vďaka za rady, pohrám sa s tým, možno je viac ľudí, čo by chceli mať dve a viac distribúcií v jednom stroji a mohlo by ich zaujímať ako na to. Možno by nebolo od veci napísať článok do databázy znalostí.
              • Re: linuxový dualboot - body pripojenia 23.02.2010 | 23:08
                Avatar Fridolín Pokorný Fedora 21  Používateľ
                Mat viac ako 1 distribuciu je uplne bezne. Treba si o tom precitat (konkretne uprava spominaneho /boot/grub/menu.lst). Nie je to nic tazke.
                • Re: linuxový dualboot - body pripojenia 23.02.2010 | 23:37
                  Martin   Návštevník
                  Práve som to skúsil, MDV 2010 by sa aj rozbehla, ale musím zistiť, ako to je s prihlásením do systému, lebo pýta užívateľské meno a heslo, ktoré ale pri inštalácii z live CD nepýtala, takže ho ani nemám. A vyzerá to tiež na problém s chýbajúcimi ovládačmi, ale vyzerá to tak, že už je to na dobrej ceste.
                  • Re: linuxový dualboot - body pripojenia 24.02.2010 | 00:06
                    Martin   Návštevník
                    Predčasne som sa tešil, hlási mi to že sa nedá spustiť Xserver, budem to musieť nainštalovať nie z liveCD, ale z normálnej free-edície. Ale už viem, čo a ako nastaviť, takže ešte raz ďakujem za ochotu poradiť.