Nvidia 260 Gts ovladac pof Fedora 12 32 bit

Sekcia: Hardware a Drivery 24.02.2010 | 17:29
lubomir   Návštevník
Ahojte vie mi poradit niekto nejeky prikaz do terminalu co mi nainstaluje ovladac na moju grafiku nvidia 260 gts uz som zufaly skusal som vselico a marne som zaciatocnik poradte prosim
    • Re: Nvidia 260 Gts ovladac pof Fedora 12 32 bit 24.02.2010 | 21:32
      Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
      Ahoj.
      Príkaz
      uname -r čo Ti vypíše (o kerneli) ??
      G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
      • Re: Nvidia 260 Gts ovladac pof Fedora 12 32 bit 24.02.2010 | 22:56
        lubomir   Návštevník
        2.6.31.5-127.fc12.i686.PAE Pise mi toto
        • Re: Nvidia 260 Gts ovladac pof Fedora 12 32 bit 25.02.2010 | 09:39
          Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
          Ahoj.

          Určíme typ NVIDIA príkazom v Termináli:
          /sbin/lspci -nn | grep 'VGA\|NV'

          G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
          • Re: Nvidia 260 Gts ovladac pof Fedora 12 32 bit 25.02.2010 | 17:33
            lubo   Návštevník
            01:00.0 VGA compatible controller [0300]: nVidia Corporation GT200 [GeForce GTX 260] [10de:05e2] (rev a1)
        • Re: Nvidia 260 Gts ovladac pof Fedora 12 32 bit 25.02.2010 | 09:48
          Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
          Mimochodom, nemáš najnovší kernel pre Fedora 12, takže :
          su
          yum update

          Zistíš verziu kernelu:
          uname -r

          musíš mať (po update) verziu : 2.6.32.8-58.fc12
          G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
          • Re: oprava 25.02.2010 | 09:53
            Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
            sorry,

            To číslo verzie nemusíš mať také ako som Ti napísal, ja testujem preto mám kernel 2.6.32.8-58.fc12, chcem ale vedieť Tvoj kernel po update.
            G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
            • Re: oprava 25.02.2010 | 18:07
              lubomir   Návštevník
              2.6.31.5-127.fc12.i686.PAE mam toto ale stale tam nevidim graficky ovladac na Nvidiu nevies preco? mam plochu jak z roku 2000 Udapte som spravil
    • Re: Nvidia 260 Gts ovladac pof Fedora 12 32 bit 25.02.2010 | 20:26
      Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
      OK.
      Pokračujeme.
      To číslo 05e2 určuje Tvoju PCI ID - GeForce GTX 260 /0x05E2/.

      Pre GeForce 6, 7, 8, 9 a 200 série kariet
      v Termináli postupne píšeš tieto 3 príkazy a počkáš na dokončenie každého z nich:

      su

      rpm -Uvh http://download1.rpmfusion.org/free/fedora/rpmfusion-free-release-stable.noarch.rpm http://download1.rpmfusion.org/nonfree/fedora/rpmfusion-nonfree-release-stable.noarch.rpm

      yum install kmod-nvidia

      (inštalujú sa repozitáre RPM-Fusion a potom proprietárne ovládače Tvojej NVIDIA karty)

      Potom musíš ako root editovať súbor grub.conf, ktorý sa nachádza tu: /boot/grub/grub.conf Použiješ na to ľubovoľný textový editor napr. gedit.
      Na koniec 1 riadku pridaš s medzerou toto: rdblacklist=nouveau
      Grub.conf uložíš.

      Po skončení inštalácie reštart PC

      :-) veľa štastia.
      G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
      • Re: Nvidia 260 Gts ovladac pof Fedora 12 32 bit 25.02.2010 | 20:59
        Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
        Pridám ešte ukážku grub.conf aby bolo jasné kde pridáš rdblacklist=nouveau

        title Fedora (2.6.29.4-167.fc11.x86_64)
        root (hd0,8)
        kernel /boot/vmlinuz-2.6.29.4-167.fc11.x86_64 ro root=UUID=03cf78c8-8277-4062-bc92-b6b56bb2cb73 rhgb quiet vga=0x318 rdblacklist=nouveau
        initrd /boot/initrd-2.6.29.4-167.fc11.x86_64.img
        G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
      • Re: Nvidia 260 Gts ovladac pof Fedora 12 32 bit 25.02.2010 | 22:43
        lubomir   Návštevník
        Nemáte oprávnění potřebná k otevření souboru. nejde mi to cez ten gedit otvorit asi ma drbne takym velkym ze nemam opravnenie
        • Re: Nvidia 260 Gts ovladac pof Fedora 12 32 bit 26.02.2010 | 10:53
          Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
          Ahoj.

          V Terminály sa musíš prihlásiť ako root a tak spustiť gedit, takže:
          su
          gedit
          G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
    • Re: Nvidia 260 Gts ovladac pof Fedora 12 32 bit 25.02.2010 | 20:31
      Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
      Ešte som zabudol na SELinux ochranu a preto príkazy
      su
      setsebool -P allow_execstack on

      A až potom reštart PC.
      G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
      • Re: Nvidia 260 Gts ovladac pof Fedora 12 32 bit 26.02.2010 | 19:04
        Avatar Peter Kotrčka Fedora  Používateľ
        idealne SElinux na desktope vypnut :-) usetri tym kopec problemov.
        • Re: Nvidia 260 Gts ovladac pof Fedora 12 32 bit 26.02.2010 | 19:49
          Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
          Ahoj Peťo.

          TOTO nie je práve ideálna rada.
          Prakticky neprekonateľné SELinux Ťa chráni pred útokmi, napríklad pred vtipným malware-kódom národov žltej rasy a podobne (SIS, jebnutý kvázi-kamarád a pod.)


          Vo Fedora 12 máš v Menu Systém---Administrácia položku SELinux Management.
          tam si môžeš nastaviť povolenie prípadne zakázanie množstva vecí a zároveň pochopíš princíp množstva vecí.

          Treba si pozrieť: http://docs.fedoraproject.org/selinux-user-guide/f12/html-single/
          G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
          • Re: Nvidia 260 Gts ovladac pof Fedora 12 32 bit 27.02.2010 | 10:16
            Avatar Peter Kotrčka Fedora  Používateľ
            funkcia SE mi je jasna. ale mozno som to zle napisal.

            vypnut aspon po dobu, kym sa odladia chyby, problemy. a potom skusat nahadzovat spat aj SE.
    • Re: aká verzia kernelu pre Fedora 12 25.02.2010 | 20:44
      Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
      Ahoj.


      Ešte sa pristavím pri jednej dôležitej veci a síce, že Tvoja verzia kernelu je stará, lebo už 21. 2. 2010 bola pridaná na update-servery verzia : kernel-2.6.31.12-174.2.22.fc12
      čiže príkazy:
      su
      yum update kernel
      G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
      • Re: aká verzia kernelu pre Fedora 12 26.02.2010 | 00:03
        lubomir   Návštevník
        gedit. mi to nemoze otvorit ten subor proste pise ze nemam opravnenie otvaram to cez pocitac a postupujem cez hento nevies kde sa to tam nastavuje tie prava inak vsetko ostatne som spravil len mi nejde editovat ten subol nepusti ma ze nemam pravo porad prosi dakujem
        • Re: aká verzia kernelu pre Fedora 12 26.02.2010 | 11:03
          Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
          Ahoj.

          Odpovedám vyšie tunaky.
          Kľud lubomir,

          keď si to nainštaloval a ošetril si SELinux (tunaky) tak by ti to malo isť.
          Ten príkaz,ktorý pridávaš na koniec kernelového riadku (rdblacklist=nouveau ) slúži na to, aby kernel nenatiahlo modul open-source ovládač Nouveau pre NVIDIA, ale slangovo povedané dalo ho na blacklist.
          :-)
          G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
          • Re: aká verzia kernelu pre Fedora 12 26.02.2010 | 12:37
            lubomir   Návštevník
            Ak myslis osetrit tymto prikazom
            su
            setsebool -P allow_execstack on

            To som spravil ukazal sa mi aj ovladac Nvidia ale ked ho otvorim pise mi nejaky eror proste sa v nom nic neda nastavovat teras som v praci ale ked pridem domov napisem co to robi a som vazne vdacny ze mi tu radis to si tu isto vazi viacej ludi diky
            • Re: aká verzia kernelu pre Fedora 12 26.02.2010 | 15:14
              Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
              1. Pridal si s medzerou na koniec riadku o kerneli do grub.conf ten príkaz rdblacklist=nouveau ?
              Nezabudaj, že musí byť pridaný pre každý kernelový riadok jednotlivých kernelov:

              Ukažka súboru :

              Súbor: grub.conf
              # grub.conf generated by anaconda
              #
              # Note that you do not have to rerun grub after making changes to this file
              # NOTICE: You have a /boot partition. This means that
              # all kernel and initrd paths are relative to /boot/, eg.
              # root (hd0,2)
              # kernel /vmlinuz-version ro root=/dev/mapper/VolGroup-lv_root
              # initrd /initrd-[generic-]version.img
              #boot=/dev/sda
              default=3
              timeout=3
              splashimage=(hd0,2)/grub/splash.xpm.gz
              hiddenmenu
              title Fedora (2.6.32.8-58.fc12.x86_64)
              root (hd0,2)
              kernel /vmlinuz-2.6.32.8-58.fc12.x86_64 ro root=/dev/mapper/VolGroup-lv_root LANG=sk_SK.UTF-8 SYSFONT=latarcyrheb-sun16 KEYBOARDTYPE=pc KEYTABLE=sk-qwerty rhgb
              quiet rdblacklist=nouveau
              initrd /initramfs-2.6.32.8-58.fc12.x86_64.img
              title Fedora (2.6.31.12-174.2.19.fc12.x86_64)
              root (hd0,2)
              kernel /vmlinuz-2.6.31.12-174.2.19.fc12.x86_64 ro root=/dev/mapper/VolGroup-lv_root LANG=sk_SK.UTF-8 SYSFONT=latarcyrheb-sun16 KEYBOARDTYPE=pc KEYTABLE=sk-qwer
              ty rhgb quiet rdblacklist=nouveau
              initrd /initramfs-2.6.31.12-174.2.19.fc12.x86_64.img
              title Fedora (2.6.32.7-37.fc12.x86_64)
              root (hd0,2)
              kernel /vmlinuz-2.6.32.7-37.fc12.x86_64 ro root=/dev/mapper/VolGroup-lv_root LANG=sk_SK.UTF-8 SYSFONT=latarcyrheb-sun16 KEYBOARDTYPE=pc KEYTABLE=sk-qwerty rhgb
              quiet rdblacklist=nouveau
              initrd /initramfs-2.6.32.7-37.fc12.x86_64.img
              title Other
              rootnoverify (hd0,1)
              chainloader +1
              .........................................................................................................................


              Ak sa Ti správne nainštaloval proprietárny ovládač NVIDIA a zároveň si potlačil loadovanie Nouveau, tak sa Ti pri spúštaní F12 tento krátko objavuje v podobe loga NVIDIA na displeji.

              Do Gnome Ti pribudne položka nVIDIA Display Settings v Menu: Systémové nástroje
              a položka Livna Display Configuration do Menu: Administrácia

              V položke Livna Display Configuration si začekuješ možnosť: Allow livna-config-display to edit config files a AIGLX
              :-)
              G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
              • Re: aká verzia kernelu pre Fedora 12 26.02.2010 | 17:45
                lubomir   Návštevník
                Do Gnome Ti pribudne položka nVIDIA Display Settings v Menu: Systémové nástroje ano mam to tam len mi pise hlašku ked to spustim
                You do not appear to be using the NVIDIA X driver. Please edit your X configuration file (just run `nvidia-xconfig` as root), and restart the X server.




                V položke Livna Display Configuration si začekuješ možnosť: Allow livna-config-display to edit config files a AIGLX ANO TOTO MI IDE
                • Re: aká verzia kernelu pre Fedora 12 26.02.2010 | 19:27
                  Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
                  Ahoj.
                  "You do not appear to be using the NVIDIA X driver. Please edit your X configuration file (just run `nvidia-xconfig` as root), and restart the X server."

                  Takže v Termináli:
                  su
                  nvidia-xconfig

                  :-)
                  G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
                  • Re: aká verzia kernelu pre Fedora 12 27.02.2010 | 10:01
                    lubomir   Návštevník
                    Ahoj dal som X config a potom som sesetoval PC uz mi nenabehlo len zaciatocne bootovanie a potom ako ti vypyta heslo mne uz nevypyta len ostane cierna obrazovka a hore blikala nalavo pomlcka
                    • Re: aká verzia kernelu pre Fedora 12 27.02.2010 | 14:46
                      Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
                      Ahoj.
                      Príkaz je:

                      su


                      nvidia-xconfig

                      G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
    • Re: aký notebook 27.02.2010 | 15:39
      Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
      Aký máš PC ?
      Výrobca, presný typ zariadenia ?

      Vieš sa pri bootovaní dostať do BIOSu , pravdepodobne tlačítko F2 ??
      G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
      • Re: aký notebook 27.02.2010 | 19:38
        lubkomi   Návštevník
        Moje PC je intel dual core 3,0 Ghz 4mb cash 1333mhz fsb
        DDr 2 800mhz 2GB
        nvidia ge force 260 gts
        msi p35 platinum doska

        Poviem takto 2 tyzdne dozadu som mal fedoru 11 tku ale 64 bit a nvidia ovladac frcal bezproblemov podla prirucky ale sustal mi tam zvuk a nesiel skype nevravim ze linux je zly linux je super ale este je asi na urovni windows 98
        • Re: aký notebook 27.02.2010 | 20:28
          Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
          Kriste Pane !
          Ja som to cítil.
          :-( :-(

          A prečo si si nenainštaloval Fedora 12 64-bit ??
          G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
          • Re: aký notebook 27.02.2010 | 20:33
            Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
            P.P.S :

            Alebo aspoň použil na otestovanie Tvojho notebooku Fedora 12 64-bit Live CD.
            Fedora totiž poskytuje najlepšie linuxové 64-bit distribúcie na svete a F12 64-bit je mimoriadne vydarená, tal nechápem. prečo váhaš.
            G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
            • Re: aký notebook 27.02.2010 | 20:39
              lubomir   Návštevník
              nejde mi tam normalne zvuk susti mi a neviem nainstalovat realtek zvukove ovladace inak by som si ho dal preco mi isiel na 32 bit fedore uplne krasne zvuk a na 64 sustal? hm,, ja uz som to vzdal,...ah..
              • Re: aký notebook 27.02.2010 | 20:50
                Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
                Stiahni si F12 64-bit LiveCD , vyskúšaj ako je to zo zvukom a potom napíš. Zdá sa mi (A NIELEN MNE), že tu niečo nesedí.

                Bolo by dobré, aby si sa zaregistroval na linuxos.sk, lebo sa mi zdá , že pod nickom lubomír sa tu prihlasuje kopec iných mládežnických géniov a vypisuje tu podobenstvá o Linux=Windows 98
                G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
                • Re: aký notebook 27.02.2010 | 20:54
                  lubomir   Návštevník
                  Uz to taham chcel som to vzdat ale nevzdam! za hodinku mam stiahnute dvd a potom to nainstalujem a upgradnem a budem postupovat hentymi krokmi ako mi tu radili a uvidim ako s tym zvukom a tou grafickou kartou s tym driverom
                  • Re: aký notebook 27.02.2010 | 21:12
                    Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
                    Lubomir (Myslím ten pravý Lubomir).


                    Chcem Ta poprosiť aj kvôli našej lepšej komunikácii a dôvere.
                    Zaregistruj sa na linuxos.sk, aby bolo naozaj jasne, že odpovedám Tebe a nie niekomu inému s úplne inými úmyslami. Chápeš ??
                    G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
                    • Re: KONIEC PROBLEM VYRIESENY DAL SOM 64 bitt verziu 27.02.2010 | 23:11
                      LUBOMIR   Návštevník
                      NAINSTALOVAL SOM F12 64 BIT a pokracoval som podla rad
                      su

                      rpm -Uvh http://download1.rpmfusion.org/free/fedora/rpmfusion-free-release-stable.noarch.rpm
                      rpm -Uvh http://download1.rpmfusion.org/nonfree/fedora/rpmfusion-nonfree-release-stable.noarch.rpm
                      yum install kmod-nvidia

                      POTOM ESTE PRIKAZ
                      nvidia-xconfig

                      Pri zadani tochot prikazu pri 32 bit fedore mi zaseklo ostala po restarte cierna obrazovka a nalavo hore len blikala pomlcka

                      OPRI 64 bit to frci GRAFIKA IDE DAKUJEM ZA POMOC VSETKYM

                      SKODA ze ked som spravil UDAPTE prestal mi fungovat KOMUNIKATOR EMPATHY a neviem ci pojde skype
                      • Re: KONIEC PROBLEM VYRIESENY DAL SOM 64 bitt verziu 28.02.2010 | 10:26
                        Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
                        G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
                      • Re: KONIEC PROBLEM VYRIESENY DAL SOM 64 bitt verziu 28.02.2010 | 10:37
                        Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
                        Ohľadom Empathy:
                        http://www.my-guides.net/en/content/view/174/26/1/7/

                        BTW, pozri si celú túto príručku uvedenú vyššie, je na začiatok naozaj výborná a nájdeš tam množstvo vecí.
                        :-)
                        G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
    • Nvidia GTX 260 ovládač pod Fedora 12 32 bit 01.03.2010 | 14:40
      Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
      Nakoniec jedna oprava.

      Iba pre všetkých užívateľov 32-bit Fedora (12) ešte jednu spresňujúcu opravu pri inštalácii kmod-nvidia.
      Iba ak používate kernel typu PAE, čo zistíme v Termináli príkazom:
      uname -r
      tak je potrebné nainštalovať vždy kmod-nvidia-PAE balíček.

      Čiže správny príkaz , ktorý som chybne uviedol vyššie je následovný:
      yum install kmod-nvidia-PAE

      G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
      • Re: Nvidia GTX 260 ovládač pod Fedora 12 32 bit 05.03.2010 | 20:26
        Avatar Peter Kotrčka Fedora  Používateľ
        respektive ak nainstalujes nePAE nvidia balicek, tak sa ti priinstaluje aj nePAE jadro.