Viacero operačných systémov

Sekcia: Aplikácie & Desktop 12.03.2010 | 05:52
Avatar trkota Ubuntu 10.10  Používateľ
Zdravím,

chcel by som sa opýtať, či máte niekto skúsenosti s viac ako dual bootom - napr. trial boot. Mám dual boot - používam Ubuntu 9.10 a musím mať aj okná kvôli niektorým špecifickým programom. Ale chcel by som tam šupnúť aj tretí OS, napr. Sabayon alebo iné distro linuxu (na hranie a skúšanie), ale mám slabú grafiku a cez virtualbox mi to neskutočne zaťaží systém a nedá sa robiť ani v jednom ani v druhom. A hlavne by som to chcel otestovať na svojom hardvéri, pretože som zistil, že live-CD a nainštalovaný systém nie je to isté. A ešte by som sa chcel opýtať, či tam netreba nejaké špecifické nastavenia....napr. či tam netreba konkrétne nastavovať primárne a logické partície. Ak by to bolo zložitejšie ako si myslím , tak by som uvítal aj menší návod. Skúšal som si raz dať tretí - Toorox, ale s tým som mal neskutočné problémy a rozhodil som si celý systém - mal chyby už v inštalácii a okrem toho neskutočne mrzol, dokonca až tak, že som musel vyberať baterku z ntb - a mimo iného som si nechtiac zmazal celé ubuntu :D. Chcel by som počuť Váš názor.

Ďakujem

A ešte keby náhodou bolo treba, tak tu je HW: Asus F5RL , Procesor Intel Pentium Dual Core T2390 (1.86GHz), Ram 3GB DDR II, integrovaná grafická karta ATI Radeon X1100 128MB, hdd 320GB + 1TB ext., sieťová karta 10/100 Mb modem 56k WiFi 802.11g
Nachysteje uzenáče, na snídani jsem zpátky!
    • Re: Viacero operačných systémov 12.03.2010 | 10:05
      Avatar Michal Nánási Ubuntu 11.04  Používateľ
      Akurat potrebujes vlastnu particiu pre dany system. A este zalezi, ako si data distribucia zdeteguje ostatne operacne systemy, tak mozno budes musiet upravovat nastavenie grubu (alebo ineho zavadzaca, ktory pouzivas).
      Hi! I'm a .signature virus! Copy me into your ~/.signature to help me spread!
    • Re: Viacero operačných systémov 12.03.2010 | 11:36
      Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
      virtualizacia moze bez problemov fungovat aj na ovela slabsom hardveri. ak sa chces hrat s virtualboxom, jedna z moznosti je nainstalovat do ubuntu openbox a spustit virtualbox v nom. iskas tak sice len malicku cast vykonu, no aspon nieco. hlavne vsak ziskas vela ram, ktoru mozes dat testovanemu sabayonu alebo comukolvek
      • Re: Viacero operačných systémov 12.03.2010 | 11:57
        Avatar trkota Ubuntu 10.10  Používateľ
        hm... hardver celkovo nie je slaby...len grafika - neskutocne mi to seka (dokonca aj pohyb mysou) a na akukolvek akciu musim cakat zopar sekund...
        A ked to budem instalovat, tak v tomto poradi - Windows, Sabayon, Ubuntu... disk rozdelim na x gb pre windows, x gb pre sabayon root/home, x gb pre Ubuntu root/home, swap staci len jeden nie? a zvysok ponecham ako univerzal na ntfs pre pristup zo vsetkych troch OS... len sa bojim jednej veci - ked som instaloval ten Toorox, tak mi tam vyhadzovalo nejake chyby ohladom primarnej/logickej particie a nakoniec som nim vlastne preinstaloval ubuntu, ale instaloval som ho medzi dva nainstalovane OS s plnym vyuzitim disku - myslel som, ze to nejak odkrojim z volneho priestru univerzalu...mozno prave preto sa to tam kazilo. Teraz vsak idem formatnut cely disk. Tak sa chcem spytat, ci tie particie musia byt rozdelene v nejakom konkretnom poradi.
        Nachysteje uzenáče, na snídani jsem zpátky!
        • Re: Viacero operačných systémov 12.03.2010 | 12:10
          Avatar trkota Ubuntu 10.10  Používateľ
          Inac vo virtuale mi Sabayon instalovalo asi 2 hodiny... mozno viac, tak neviem ci to bolo virtualom (ale asi hej) lebo ked instalujem ubuntu (z usb), tak to dam instalovat, idem na cigu a ked sa vratim, tak je to nainstalovane...
          Nachysteje uzenáče, na snídani jsem zpátky!
        • Re: Viacero operačných systémov 12.03.2010 | 12:13
          Avatar Samuel BWPOW Kupka Almalinux, OpenWRT  Používateľ
          Nemusia byt, kazdy rozumny instalator by to mal zvladnut (mandrivacky ani debianacky s tym nema urcite ziaden problem). Akurat osobne by som to robil asi tak, ze by som dal prvu logicku particiu pre windows, druhu LVM, tu rozdelil na 6 (ubuntu boot/root/home, sabayon boot/root/home), tretiu swap a stvrtu pre data. Cize by som sa uplne vyhol pouzitiu extended particii.
          Strach dát najevo své pocity a zjednat si u druhých respekt je jedním z problémů civilizovaného člověka, který se naučil zpochybňovat svou vlastní pravdu pro zdání objektivity
          • Re: Viacero operačných systémov 12.03.2010 | 12:39
            Avatar trkota Ubuntu 10.10  Používateľ
            Ako tie disky teda rozdelim? A v akom poradi mam instalovat OS....chcel som koncit s ubuntu,lebo v tom som si isty... a ked budem instalovat prvy win, tak mam rozdelit disky rovno cez jeho instalator, alebo si mam odkrojit len pre neho potrebnu particiu a zvysok nechat volny priestor? lebo ked chcem mat jeden datovy disk a sformatovany ho na ntfs (fatko nechcem, mam aj vacsie ako 4gb subory), tak instalator ubuntu mi nedokaze naformatovat particiu na ntfs....mam ho teda odkrojit a formatnut na zaciatku? Alebo si mam disky najprv podelit cez nejaky soft a az potom ist na instalaciu vsetkeho?
            Nachysteje uzenáče, na snídani jsem zpátky!
            • Re: Viacero operačných systémov 12.03.2010 | 12:50
              Avatar Samuel BWPOW Kupka Almalinux, OpenWRT  Používateľ
              Ja si vacsinou nabootujem SystemRescueCD a v nom si podelim disky tak, ako potrebujem a casto aj rovno naformatujem, kedze obcas nechcem mat defaultne parametre a nastavovat to v instalatore je casto neuveritelne otravne. Takze mozes tiez zvolit takyto postup. Co sa tyka poradia instalacie, tak zacal by som Windowsom a zvysok by uz snad mohol byt v lubovolnom poradi.
              Strach dát najevo své pocity a zjednat si u druhých respekt je jedním z problémů civilizovaného člověka, který se naučil zpochybňovat svou vlastní pravdu pro zdání objektivity
              • Re: Viacero operačných systémov 12.03.2010 | 13:03
                Avatar trkota Ubuntu 10.10  Používateľ
                SystemRescueCD je samo o sebe alebo je to od nejakej distribucie? A robi sa v tom cez grafiku alebo je to konzolovka?
                Nachysteje uzenáče, na snídani jsem zpátky!
                • Re: Viacero operačných systémov 12.03.2010 | 14:36
                  Avatar Samuel BWPOW Kupka Almalinux, OpenWRT  Používateľ
                  Je to samostatne CD s hromadou nastrojou. Bezne (aspon ja) v robim v textovom rezime, ale je tam aj graficky a su tam tiez nejake nastroje. Samozrejme, nemusis pouzit prave to, ja som len pisal, ako to zvyknem robit.
                  Strach dát najevo své pocity a zjednat si u druhých respekt je jedním z problémů civilizovaného člověka, který se naučil zpochybňovat svou vlastní pravdu pro zdání objektivity
          • Re: Viacero operačných systémov 12.03.2010 | 18:56
            Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
            naco tolko particii? nebolo by lepsie jednu na windows, jednu na ubuntu, jednu na sabayon, swap disk a nieco na data?
    • Re: Viacero operačných systémov 12.03.2010 | 12:14
      majlou   Návštevník
      Zaujimave, jaj mam slabsi HW. CPU t2500. Ram 2GB a grafika neaka zdielana od intelu. A nemam najmensi problem s virtualboxom. Windows Server2008+Debian server na tom notebooku facha. je pravda ze pomalsie. Ale pracovat sa da. Ako hl. system je ARCH
      • Re: Viacero operačných systémov 12.03.2010 | 12:22
        Avatar trkota Ubuntu 10.10  Používateľ
        tiez mi je to divne....lebo ked som mal este ubuntu 8.10 tak som mal vo virtuale spustene XPecko a Linux Mint (naraz) a system fical....sice pomalsie, ale dalo sa to zvladnut, ale zase ked som mal zapnuty compiz, tak mi sekali filmy (aj bez virtualu), cize som musel pouzivat compiz switch.... a pritom tento novy ovladac, co je na 9.10 sa mi zdal lepsi, pretoze s compizom som nemal najmensi problem, filmy taktiez...system je oproti 8.10 ovela rychlejsi...tak neviem

        Ked povypinam vsetky procesy, tak to ide trochu sviznejsie (teda hlavne,ked vypnem chrome - okolo 50% cpu).
        Ale tak ci tak chcem skusit tri OS...hlavne chcem porovnat ubuntu s niecim inym na tom istom HW.
        Nachysteje uzenáče, na snídani jsem zpátky!
        • Re: Viacero operačných systémov 12.03.2010 | 14:28
          Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
          to by nemal byt problem len si pekne vytvor particie (potom pri instalacii spravne vyber) a hotove staci len nastavit zavadzac,

          osobne by som zacal s instalaciu od najhlupejsich DOS → WINDOWS → LINUX → a ako vynimku na koniec UBUNTU, kvoli tomu ze (aspon ked bol grub1) malo asi najlepsiu autodetekciu inych OS
          Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
          • Re: Viacero operačných systémov 12.03.2010 | 19:49
            Avatar Oliver Roch Ubuntu, Debian, Elive, XP  Používateľ
            Ja mam na nb Debian, elive aj XP a ide to uplne v pohode kazde distro ma zvlast particiu a linuxi maju spolocny swap. Netrebalo nic nastavovat vsetko ide ok.
            • Re: Viacero operačných systémov 16.03.2010 | 04:37
              Avatar trkota Ubuntu 10.10  Používateľ
              Chlapi vďaka za rady, podarilo sa! Sú tam Okná, Sabayon a Ubuntu. Všetko fičí ako má (až sám som z toho prekvapený). Ale je dosť možné, že to reinstallnem ešte raz, pretože som si ten Sabayon dal s KDE-čkom a ja si nijak raz naň neviem zvyknúť (ten dolphin je vyslovene hnusný)....a neviem čím to môže byť (možno aj slabšia grafika vs. KDE), ale zdá sa mi to o dosť pomalšie ako Ubuntu s gnome.....sú tam ešte nejaké tie chybičky, ale to skúsim spraviť....a keď nie, tak vás budem asi znova kontaktovať - tentokrát ohľadom Sabayonu.
              Ešte raz DÍK! :)
              Nachysteje uzenáče, na snídani jsem zpátky!
              • Re: Viacero operačných systémov 16.03.2010 | 11:02
                Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
                prebohoato nerob, sak si len doinstaluj ine prostredie, ak nevies ako aspon sa to naucis, urecite nereinstuj cely OS kvoli prostrediu, mozes mat aj viac prostredi naraz a pri logine si vyberies ktore chces pouzit
                Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
                • Re: Viacero operačných systémov 16.03.2010 | 15:45
                  Avatar trkota Ubuntu 10.10  Používateľ
                  a nenahadze mi to tam zbytocne kniznice alebo nerozbije mi to system? lebo ja som si rad na cistom a s reinstallom problem nemam, kedze okna su uz tam :)
                  Nachysteje uzenáče, na snídani jsem zpátky!
                  • Re: Viacero operačných systémov 17.03.2010 | 12:42
                    Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
                    no zbytocne kniznice neneahadze, lebo polka bude potrebnych pre KDE a polka pre GNOME, zbytocne kniznice sa daju odtranit (apt-get autoremove, apt-get autoclean)

                    a system by ti to rozhodit nemalo, jedine ze by si pouzival systemove sluzby z jedneho protredia v druhom - to by mohlo sposobit opticku inkompatibilitu

                    aj ked pri *buntu clovek nikdy nevie ktora aktualizacie zhodi X-server :-DDD
                    Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment