Ako dosiahnut co najlepsiu kvalitu videa...

Sekcia: Aplikácie & Desktop 15.03.2010 | 22:22
tomino   Návštevník
Caute chcel by som vediet, ako mam spravne nastavit vlc player aby mi prehraval video v co najkvalitnejsom formate.... to iste sa tyka aj zvuku.

pouzivam kde najnovsie a ati ovladace- mesa a slobodne xf86-video-ati... mam radeonhd graficku.

po pripade poradte daky kvalitnejsi prehravac. dik
    • Re: Ako dosiahnut co najlepsiu kvalitu videa... 16.03.2010 | 11:08
      Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
      mylsim ze prehravac kvalitu videa ovplyvni len minimalne, zmena vystupu akurat tak moze zmenit zatazenie CPU pripadne GPU
      z nekvalitneho videa sa kvalitne spravit neda
      najlepsie riesenie je nekomprimovat(ak mas na mysli videa z domacej kamery) a pozerat kvalitne spracovane videa - aspon DVD(ak mas na mysli komercen filmy)
      Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
      • Re: Ako dosiahnut co najlepsiu kvalitu videa... 18.03.2010 | 22:30
        samo   Návštevník
        Mne sa žiaľ kedysi stávalo, že kvalita ľubovoľného prehrávača v Mandrive bola jedným slovom otrasná oproti výstupu ľubovoľného prehrávača vo WIndows - samé kocky, fľaky, hrôza
        • Re: Ako dosiahnut co najlepsiu kvalitu videa... 18.03.2010 | 23:21
          Avatar trkota Ubuntu 10.10  Používateľ
          nemohlo to byt ovladacom grafiky ?
          Nachysteje uzenáče, na snídani jsem zpátky!
          • Re: Ako dosiahnut co najlepsiu kvalitu videa... 18.03.2010 | 23:35
            samo   Návštevník
            Ťažko povedať - mal som Intel X3100 so zapnutou 3D podporou - čiže som predpokladal že ten najlepší
            • Re: Ako dosiahnut co najlepsiu kvalitu videa... 18.03.2010 | 23:42
              WlaSaTy   Návštevník
              Uz si tie filmy odmazal co ti toto robili?

              Predpokladam ze to nebolo nic z youtube alebo nejake cam ripy nahravane cez spinave predne okno..
              • Re: Ako dosiahnut co najlepsiu kvalitu videa... 19.03.2010 | 00:14
                samo   Návštevník
                Už som odmazal celý operačný systém :D a aj notebook už mám iný... ale bola to Futurama, celkom rozumná kvalita. Aspoň vo Windows :-D
                • Re: Ako dosiahnut co najlepsiu kvalitu videa... 19.03.2010 | 00:29
                  WlaSaTy   Návštevník
                  Mal som jednu futuramu, niektore diely mali rozlisenie 320x240 alebo aj 320x200 a hlavne zaciatky sekali presne podla tvojeho popisu. To bol priklad porekadla:
                  kde nic nie je, ani smrt neberie.

                  Potom som mal futuramu ktora bola enkodovana ako je slusnym zvykom pre cartoony a kvalitu mala na svoje rozlisenie perfektnu (odmysliac od FPS).

                  Skoda ze neviem co si mam o tvojom povzdychu mysliet. Mozno to, co Ty o mojom.
                  • Re: Ako dosiahnut co najlepsiu kvalitu videa... 19.03.2010 | 21:58
                    samo   Návštevník
                    Veru, tu sa už nič nevyrieši :) Ale nič nesekalo, len to skrátka bolo rozmazané také... ten istý diel (resp. všetky diely) vyzerali rovnako v Linuxe, nezávisle na prehrávači, a rovnako, ale ďaleko lepšie vyzerali na Windowse... no také podmienky už napodobniť neviem a nechcem :D teraz všetko fakčí :)
    • Re: Ako dosiahnut co najlepsiu kvalitu videa... 16.03.2010 | 17:54
      Lotar   Návštevník
      Tiez si myslim ze prehravac nema velky vplyv na kvalitu prehravanych snimok. Raz sa mi stalo ze u kamosa vlc prehraval video sekane (vo windowse). Prekontroloval som 3D akceleraciu bola v poriadku. Tak som si v nastaveniach vlc supol na default a prehravanie uz bolo v poriadku.
      U radeon-kartach volakedy (mozno este aj su, neviem) boli problemy s prehravanim videii ked bol zapnuty compiz. Ak mas vyrazny rozdiel v kvalite filmu v linuxe a v inych os tak to bude s ovladacmi grafiky.

      Co sa tyka zvuku, vo vlc je graficky ekvalizer, ktory pri 5-6 kanalovych zvukoch zvyknem aktivovat, nieco pomaha.
    • Re: Ako dosiahnut co najlepsiu kvalitu videa... 17.03.2010 | 20:55
      WlaSaTy   Návštevník
      Genericka odpoved na tvoju otazku neexistuje nakolko z nekvalitnych multimedii nemas ako urobit kvalitnejsie kedze urcita cast kazdeho obrazku chyba a rozdiel v obrazkoch nie je teda plynuly tak ako by sme predpokladali pri streame ktory nepouziva stratovu kompresiu.

      Takze ak niekto skonvertoval DVD na filmik o rozliseni 320x240 pre mobil, tak DVDcko spetne vypalene bude stratou casu. Tal isto sa da hovorit aj o zvuku. Audio CD sa da skonvertovat do napriklad 128ku, a spetne vypalit na CD, ale uz nikdy tam nebude to co sa stratilo pri konverzii a nemas sancu to zlepsit. Pouzitie vystupneho filtra ako napriklad pridanie basov zabezpeci len ze ten zvuk bude zniet prekvapivo inak. Identicky je to aj pri fotkach ked porovname napriklad jpeg a raw.

      Niektore drobne korekcie na vystupe mozu zlepsit dojem z multimedii, ovsem toto je silne specificke pre vstup (povodny znehodnoteny subor) a vystup (typ a kvalita monitora/televizoru alebo repraokv).

      Skus sa pohrat napriklad s polozkami v menu video, deinterlace a post processing.

      PS.: Keby si mal film z VHS, tak na nom pomoze filter linear, ine tomu len ublizia. pri inych typoch povodneho neznehodnoteneho zdroja to bude inak. A nieco dokonca dokazu automaticky riesit aj sucasne zvukove a graficke karty pripouziti prislusneho akceleracneho rozhrania (vidix).
      • Re: Ako dosiahnut co najlepsiu kvalitu videa... 17.03.2010 | 22:40
        tomino   Návštevník
        okey dakujem :))
      • Re: Ako dosiahnut co najlepsiu kvalitu videa... 18.03.2010 | 00:00
        Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
        aj z nekvalitneho videa a zvuku sa da vytlacit este co to lepsie ale len v 30% je to znatelne a v 99% je to strata casu

        ale ja by som chcel mat tie pristroje a software co pouzivaju americky filmovy detektivovia (CSI, NCIS, ...) ked aj video z priemyselnej kamery dokazu priblizit a zlepsit do takej miery je z odleku na oprotisojacom aute ziskaju odtlacok prsta (teda zvacsa len tvar zlocinca) :-DD
        Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
        • Re: Ako dosiahnut co najlepsiu kvalitu videa... 18.03.2010 | 00:42
          Avatar trkota Ubuntu 10.10  Používateľ
          to mas dokopy 129% :D stale lepsie jak nic :D
          Nachysteje uzenáče, na snídani jsem zpátky!
          • Re: Ako dosiahnut co najlepsiu kvalitu videa... 18.03.2010 | 10:08
            Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
            rofl
            nie tak somto myslel
            tych tych 99% je z tych 30%
            Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
        • Re: Ako dosiahnut co najlepsiu kvalitu videa... 18.03.2010 | 11:01
          Lotar   Návštevník
          Ano, tu cast filmu som videl aj ja s tou kamerou :D Asi v Ámerike puzivaju HD priemyselne kamery ))

          Inac co sa tyka kvalitu komprimacii, tak ja nevidim kvalitativny rozdiel ak (na mojom 19" sirokouhlom lcd) dam fullscreen medzi 4,2 GB mpeg2 a 1,5GB brrip-xvid. Mozno na lcd televizoroch od 80cm uhlopr. vyssie uz je ten rozdiel vidiet. Samozrejme 1080p alebo 720p je uz ina kava.
          • Re: Ako dosiahnut co najlepsiu kvalitu videa... 18.03.2010 | 12:08
            Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
            kvalitny DVD rip ake robil napriklad axxo (uz dlho som nic od neho nevidel) je od DVD na nerozoznanie, chyba akurat zvuk a ani na lcd telke to nie je citelne

            samozrejme HD je uz ina kava, ale take 720i tiez nie je bohvieco
            Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
            • Re: Ako dosiahnut co najlepsiu kvalitu videa... 18.03.2010 | 22:02
              WlaSaTy   Návštevník
              To si dobre zadrel, hohoho.
              • Re: Ako dosiahnut co najlepsiu kvalitu videa... 19.03.2010 | 13:25
                Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
                teraz co konretne lebo som toho zase popisal :-D
                Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
                • Re: Ako dosiahnut co najlepsiu kvalitu videa... 19.03.2010 | 13:41
                  WlaSaTy   Návštevník
                  :kvalitny DVD rip ake robil napriklad axxo ... je od DVD na nerozoznanie ...
                  :samozrejme HD je uz ina kava, ale take 720i tiez nie je bohvieco

                  Takze, vravis ze nizsie rozlisenie Ti pri DVD ripoch nevadi, ale pohrdas 720i ktore je vyssie ako pri DVD ripoch aj od AXXO. O zvysku ktory si vynechal pomlcim. Nepozeras ty nahodou filmy na dekli od notebooku kde z boku vidis vsetko inverzne?

                  PS: Skus si za domacu ulohu zistit ake sa pouzivaju rozlisenia pri DVD. Mozem ti potvrdit ze to nie je 640x350 pri PAL, ale je o hodne vecsie.
                  • Re: Ako dosiahnut co najlepsiu kvalitu videa... 19.03.2010 | 21:32
                    Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
                    to je mi jasne,
                    napohrdam 720i ale mal som par dokumentov (nie profesionalnych) v 720i a teda kvalitny DVD rip sa im rovnal, len vravim ze az taka uzasna kvalita to teda nieje

                    a na 100cm obrazovke zo vzdialenosti 3m ja osobne nevidim vozdiel medzi dvd a kvalitnym ripom (horsie to byva iba ak v tmavych scenach)

                    vseobecne rozlisenie nie je vsetko ked si pozriem video z fullHD kamery tak nie je take ako profi film, a kvalitne spracovane video aj v nizsom rozliseni (aj nizsom ako dvd) je mnohokrat lepsie ako zle nasvieteny zaber - preto camerovy zaznam z kina moze byt aj v 1080p a bude to nepozeratelne (teda aspon ja to odmietam pozerat) - nehovoriac ze kto by stahoval to mnozsto dat :-D
                    Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
                    • Re: Ako dosiahnut co najlepsiu kvalitu videa... 19.03.2010 | 21:42
                      WlaSaTy   Návštevník
                      Ten rozdiel je viditelny. Vzhladom na to, ze ja osobne preferujem horrory a akcne krvaky, tak som s tym dost postihnuty kedze maximalny prietok a citlivost lukviduju hlavne klucove sceny. Inak, presne toto je dovod preco mi nerobi problem kupit v trafike (alebo lacnych knihach ci inej haraburdarni) film, ktory som uz videl na internete. Niekedy ta kvalita stoji za vynechanie smutneho pollitra. A tych filmov mamozaj pozehnane :)

                      Inak, toto je viditelne v kazdom jednom filme. Vynimky robia mozno iba niektore komixy ktore maju pouzity snow alebo profil pre cartoon. A o FPS ani nehovorim, z DivX ripov ma zvykne boliet hlava.

                      • Re: Ako dosiahnut co najlepsiu kvalitu videa... 19.03.2010 | 22:27
                        Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
                        mozno mas lepsie oci ako ja
                        ja tiez mam doma kopu DVD filmov ale hlavne koncertov, skor ako video uprednostnujem DVDcka kvoli kvalitnejsiemu zvuku

                        ale je pravda ze ja "tmave" filmy nemusim, radsej si pozriem nieco historicke alebo komediu alebo nejake to scifi

                        napriklad mam celu sagu StarWars na DVD a v notebooku mam DVD ripy a videl som to niekolkokrat aj na CRT telke (82cm) aj na notebooku (15,6 palca) aj na LCD (116cm) na vsetkom som skusal oba zdroje (DVD aj notas cez VGA) a okrem zvuku nevidim rozdiel

                        BTW pri dnesnej cene DVD filmov (mylsim starsich - to co predavaju v tych papierovych obalov v kioskoch) sa ani neoplati stahovat film ilegalne - pri 2Mb/s ma asi aj elektrina vyjde lacnejsie :-DD
                        Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
                        • Re: Ako dosiahnut co najlepsiu kvalitu videa... 19.03.2010 | 23:15
                          WlaSaTy   Návštevník
                          No, nemyslim ze potrebujem dobre oci ked sa pozeram na vodopad v ktorom padaju stvorcove kvapky o velkosti futbalovej lopty ako je to zvykom pri DivX. Malo kto to nevidi, ale vecsina ludi to prehliada. Rovnako ako pri rozhovore vo vlaku nevnimas <TD></TD><TD></TD><TD></TD>.
                          • Re: Ako dosiahnut co najlepsiu kvalitu videa... 20.03.2010 | 06:22
                            Avatar Milan Dvorský debian,mint kde,android  Administrátor
                            koniec tvojho prispevku ma prijemne rozosmial hned z rana :)
                            • Re: Ako dosiahnut co najlepsiu kvalitu videa... 20.03.2010 | 16:56
                              Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
                              aj mna :-DD
                              a je mozne ze kocky som prehliadal ale film kde namiesto vodopadu sa leju kocky som este nemal(ani nic podobne), kvapky vody na komprimovanych filmoch sice nevidno ale urcite nie vyrazne kocky (samozrejme zalezi od kvality spracovania a tmavosti filmu)
                              Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
                              • Re: Ako dosiahnut co najlepsiu kvalitu videa... 20.03.2010 | 16:59
                                Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
                                zabudol som napisat ze kvalita DVD je nepochybne vyssia ako u ripov, o tom niet pochyb, ide len o to ze pre mna tam az taky vyrazny rozdiel nie je. urcite mnesi ako medzi CAMripom a DVDripom

                                zvuk je uz ina kategoria
                                Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
                                • Re: Ako dosiahnut co najlepsiu kvalitu videa... 21.03.2010 | 11:25
                                  WlaSaTy   Návštevník
                                  Skus si pozriet napriklad tu scenu s dazdom v prvom Matrixe. A inych prikladov sa najde dost, takmer kazdy jeden film ma nieco podobne zmrsene. :-)
                                  • Re: Ako dosiahnut co najlepsiu kvalitu videa... 21.03.2010 | 12:05
                                    Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
                                    matrix som videl v kine a kvoli tomuto ho stahovat nejdem, ale verim ti
                                    kazdy film ma nejaku scenu ktora nie je uplne najkvalitnejsia
                                    a dohodnime sa takto : ako vzdy mas pravdu (o tom som nikdy nepochyboval :-D) a mne asi len subjektivne nic na DVDripoch nevadi (posledne som pozeral 3.seriu NCIS DVDrip a nevsimol som si jedniny kockovany moment)

                                    KONIEC DISKUSIE
                                    po tom ako wlasaty odpovie navrhujem zamknut
                                    Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
                                    • Re: Ako dosiahnut co najlepsiu kvalitu videa... 21.03.2010 | 12:25
                                      WlaSaTy   Návštevník
                                      Inak, pravdu mame obaja. Nie kazdy potrebuje vysoku kvalitu, hoci aj na zvuku. Ja osobne nemam napriklad ani high end repraky, nemam ich kam dat. A sluchadla mi stacia :)

                                      Inak, zhrniem to. Nieco sa da zlepsit pomocou hardware (ak karta umoznuje priamo prehrat film aj s vyhladzovanim na GPU alebo zvukovka zas pouzit specializovane efekty na SPU), nieco sa da urobit cez software (vyhladzovacie filtre). Nie vzdy to ma vyznam kedze to zavisi aj od zobrazovacieho adaptera (repraky/sluchadla, telka/monitor). A tak isto to zavisi aj od cloveka ktory to sleduje. Niekto pri hudbe lepsie vnima rytmiku, niekto dynamiku. Podobne je to aj s obrazom.

                                      A preto je takmer nemozne urobit vystupne filtre tak aby bol jeden na vsetko. Teda povodna otazka ma jedinu odpoved:
                                      Treba sa s tym pohrat, pri kazdom filme alebo prikazdom albume.

                                      Pokial je to ovsem potrebne :)
                                      • Re: Ako dosiahnut co najlepsiu kvalitu videa... 21.03.2010 | 13:56
                                        Avatar Samuel BWPOW Kupka Almalinux, OpenWRT  Používateľ
                                        Navyse treba podotknut, ze niektori ludia maju radsej vyhladeny obraz a ini maju radsej ostrejsi obraz, kde su chyby viditelne ale taktiez ostre (napriklad tie stvorce pri dazdi). Ja patrim do druhej skupiny, preto nemam rad, ak sa obraz umelo vyhladzuje (lebo mam potom pocit, ze nevidim ostro a po case ma zacne boliet hlava). O tejto problematike sa vedu siahodlhe diskusie napriklad pri pokusoch nejako ciselne ohodnotit kvalitu codecov a podla toho ich porovnavat. Proste kazdy clovek vnima inak a je to silne individualne.

                                        A tym by sa tato diskusia naozaj mohla uzavriet :)
                                        Strach dát najevo své pocity a zjednat si u druhých respekt je jedním z problémů civilizovaného člověka, který se naučil zpochybňovat svou vlastní pravdu pro zdání objektivity