chybajuci znak klavesnice _'_

Sekcia: Konfigurácia 23.03.2010 | 21:04
v3k.   Návštevník
Zdravim.
Skoncil som s LFS no pri nabootovani do noveho prostredia mi chyba na klavesnici znak / ' / pod uvodzovkami na anglickej klavesnici. Chcem pokracovat s BLFS no tato chybicka mi v tom brani lebo pri konfigurovani je tento znak potrebny a neda sa zadavat. Vyskytuje sa hlavne v kombinacii s wget a cat prikazmi. wget velmi nepotrebujem ale ten cat mi robi starosti. Ak je mozny alternativny zapit napr. vymenit ten znak za uvodzovky tak mi poradte. Trapim sa s tym uz par dni.
Nasmerujte ma na zdroje info o tomto probleme , alebo priamo mi poradte ako odstranit tu chybu.
Za akukolvek pomoc vam dakujem
    • Re: chybajuci znak klavesnice _'_ 23.03.2010 | 23:18
      WlaSaTy   Návštevník
      No, moznosti mas akoobvykle aspon dve:
      skus ten text vyeskejpovat pomocou lomitiek \
      skus si najst klavesovu mapu ktora zodpoveda tvojemu rozlozeniu klaves. Klavesnic bolo dost vela typov a samozrejme ze mali aj ine scan cody.
      • Re: chybajuci znak klavesnice _'_ 24.03.2010 | 11:54
        v3k.   Návštevník
        vdaka za typ ..
        mam nastavenu US klavesovu mapu s ISO8859-1 porad aku inu by som mohol skuskit aby to fungovalo vdaka.
        • Re: chybajuci znak klavesnice _'_ 24.03.2010 | 14:39
          WlaSaTy   Návštevník
          Myslel som mapu pre 101/102/103/104 alebo viac tlacitiek. Teda nastavenie scancode.
    • Re: chybajuci znak klavesnice _'_ 24.03.2010 | 11:58
      Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor
      Ja požívam SK klávesnicu a na všetky EN znaky používam Alt gr čiže pravý Alt za súčasného stlačenia klávesy ako na EN klávesnici.
      Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
      • Re: chybajuci znak klavesnice _'_ 24.03.2010 | 17:59
        v3k.   Návštevník
        Vdaka za typ ak sa dopracujem k SK nastaveniu tak to skusim ale aj ked mi loadkeys vypise ze klavesovu mapu prepol z EN na SK tak fyzicky stav ostane nezmeneny a stale tam mam EN bez toho apostrofu ci co to je za znak ... v MC mi to funguje ale ked napisem skript a spustim ho tak mi vynecha ten znak a nevykona ten prikaz v ktorom bol pouzity.. ak vam toto v niecom pomoze pri identifikovani chyby...
        • Re: chybajuci znak klavesnice _'_ 24.03.2010 | 23:18
          WlaSaTy   Návštevník
          loadkeys. Ty si este neopustil konzolu? Tak to budes mat asi viacej rovnakych otazok.

          Ako si teda nakonfiguroval konzolu?
          • Re: chybajuci znak klavesnice _'_ 25.03.2010 | 12:49
            v3k.   Návštevník
            .. toto som skusal menit ale bezvysledne..

            # Begin /etc/sysconfig/console

            KEYMAP="en"
            FONT="lat1-16 -m 8859-1"

            # End /etc/sysconfig/console

            najskor mi nezobrazovalo ani male "c" ani ten apostrof
            uz ani neviem ako ale k tomu "c" som sa dopracoval.
            po reinstalovani Kbd-1.15.1 mi loadkeys zoberie iba "us" alebo -d --default.
            Klavesove mapy mam cz , en, en -iso-1, en-utf8, sk, sk -iso-2, sk-utf8.
            Pozeral som do "defkeymap.kmap a ten apostrof tam je a este aj na spravnej pozicii v rade tlacitok jedine ze ho nezobrazuje.
            V MC mi ho napise bez zproblemov ale ak ho zadam do shell-skriptu a dam vykonat ten skript tak prikaz s apostrofom vynecha.
            Scancode priamo prikaz mi neberie a showkeys mi da iba pre konkretny symbol . Ak vies priamo ktory konfigurak je pre tu klavesnicu ci sedi poset tlacitok (model) tak ma naved tym smerom.. Vdaka za pomoc.

    • Re: chybajuci znak klavesnice _'_ 25.03.2010 | 15:42
      v3k.   Návštevník
      .. tusim som nasiel v com je chyba ale stale netusim ako ju odstranit.
      ./Bash_profile a ./Bashrc ... aj kes mam nakonfigurovane podla LFS a BLFS aj tak chyba pretrvava.
      Jedine co som zistil ze ak pri slovenskej mape zmenim z qwerty na qwertz tak to funguje ze Z a Y sa vymenia nic ine sa nezmeni..!
      Pri prihlasovani na konzole apostrof mozem zadat ale po prihlaseni uz nie... toto ma priviedlo na myslienku zle nakonfigurovanych Bash_profile a Bash_rc !! Ak viete co s tym tak HELP - DAKUJEM !!
      • Re: chybajuci znak klavesnice _'_ 25.03.2010 | 17:16
        WlaSaTy   Návštevník
        co vrati prikaz locale?

        PS.: kernel je uz davno unicode a myslim ze je to dost dobry dovod an to aby si opustil kodovu stranku zapadnej europy Latin-1. Neviem ci to v tej prirucke zdoraznili, ale unicode je tam spominane.
        • Re: chybajuci znak klavesnice _'_ 25.03.2010 | 20:41
          v3k.   Návštevník
          zmenil som subor console na SK tak mi vrati toto:
          LANG=sk_SK.ISO88592 , LC_CTYPE a vsetky ostatne LC_* to iste akurat posledne LC_ALL= nic -prazdny vypis.
          Skus mi vyplnit ten konfigurak aby to bolo UNICODE. AJ ked mne sa zda ze pri logovani ako keby nenacitalo ten subor CONSOLE a hodilo tam iba nejaku univerzalnu mapu.
          • Re: chybajuci znak klavesnice _'_ 26.03.2010 | 13:41
            WlaSaTy   Návštevník
            V prvom rade kodova stranka ISO88592 neexistuje. Latin2 je ISO8859-2, ale to je z pohladu Unicode zbytocne kedze pouzijes UTF-8, teda kodovu stranku ktoru si ziskal pri kompilacii glibc a naslednom spusteni locale-gen. Klavesnicu si nastav na us. Font pre zobrazovanie odporucam tiez nejaky unicode, nezabudni si ho doinstalovat. Zoznam fontov pre konzolu je v /usr/share/consolefonts/ a odporucam na zaciatok napriklad README.psfu. Myslim ze som bol spokojnejsi s fontom terminus, ale teraz mam tu masinu vypnutu.

            Ja osobne nepouzivam slovensku lokalizaciu pre spravu systemu a mam na to dobry dovod. Ty uz tusis preco. Nie nejedna sa o chybu systemu, ale lokalizacia systemovych sprav znizuje pravdepodobnost najdenia odpovede. Slovensko aj s svojimi priečinkami zabera skutocne mizive percento IP populacie.

            PS.: Toto je presne pripad rovnakej otazky. Nechces si dat na zaciatok nieco jednoduchsie, napriklad gentoo?

    • Re: chybajuci znak klavesnice _'_ 26.03.2010 | 14:05
      Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
      Ahoj v3k.

      Trochu odbočím. Možno by si mal skúsiť LiveCD. http://www.linuxfromscratch.org/livecd/
      G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
      • Re: chybajuci znak klavesnice _'_ 26.03.2010 | 16:43
        v3k.   Návštevník
        Vdaka za typ ale musim dokoncit toto ... Dakujem vsetkym zucastnenym za snahu pomoct.
        • Re: chybajuci znak klavesnice _'_ 16.05.2010 | 22:50
          v3k   Návštevník
          Pre vsetkych, ktory pouziju tento zdroj pri rieseni problemu lokalizacie.
          Tu som nasiel pomerne rosiahle a detailne info aj o lokalizacnych nastaveniach SK a riesenie problemov z toho vyplivajucich.
          http://vdl.halicky.sk/doc/slovencina_konzola.html
          • Re: chybajuci znak klavesnice _'_ 16.05.2010 | 22:59
            WlaSaTy   Návštevník
            Ahoj Svetrík,
            neviem či má niekto z nás dôvod strácať čas s kódovými stránkami keď UNICODE bolo navrhnuté aj za týmto účelom. A v plnej miere to aj rieši.