Instalacia programov na 2 particiu - Mandriva

Sekcia: Aplikácie & Desktop 30.03.2010 | 02:56
Marcel Suleiman   Návštevník
Ahojte.

Chcem si nainstalovat mandrivu ale tak, aby som na HDD mal 2 particie, s tym ze na jednej (5GB) by som mal nainstalovany iba OS a na druhu particiu by som instaloval programi, mal data a ine. Myslim to teda tak, ako som to robieval vo win. Vzdy pri instalacii programu som si len prepisal zaciatok cesty z C: na D: a bolo. Da sa to tak podobne aj na linuxe? Lebo pravdupovediac ani poriadne netusim, kam si linux instaluje programi ked ich instalujem cez Centrum Softveru.

A tiez by som sa chcel spytat ze ci mam na korenovy subor pouzit ext4 a na /usr ext3 alebo oba ext4?
Vedel by mi niekto poradit?
    • Re: Instalacia programov na 2 particiu - Mandriva 30.03.2010 | 04:54
      Avatar Samuel BWPOW Kupka Almalinux, OpenWRT  Používateľ
      Teoreticky by to slo, ale bojim sa, ze by to sposobilo velmi vela problemov, ktore by sa nedali len tak lahko vyriesit. Linux ma adresarovu strukturu inu ako mas Windows, viac si o nej mozes precitat na: http://cs.wikibooks.org/wiki/Linux:Adres%C3%A1%C5%99ov%C3%A1_struktura.

      Kludne pouzit ext4, uz je to snad dostatocne odskusane.
      Strach dát najevo své pocity a zjednat si u druhých respekt je jedním z problémů civilizovaného člověka, který se naučil zpochybňovat svou vlastní pravdu pro zdání objektivity
    • Re: Instalacia programov na 2 particiu - Mandriva 30.03.2010 | 12:26
      Peter S.   Návštevník
      V podstate to nejde....
      ale hlavne nevidím žiaden dôvod to takto robiť... jedine ak máš presne dané že 5GB maš pre systém ale vopred vieš že ti to stačiť nebude...
      • Re: Instalacia programov na 2 particiu - Mandriva 30.03.2010 | 13:39
        Marcel Suleiman   Návštevník
        No ten dovod je taky, ze som chcel poskusat zopar distribucii, ale nechcel som po instalacii znova instalovat aplikacie nanovo.
        • Re: Instalacia programov na 2 particiu - Mandriva 30.03.2010 | 14:46
          Avatar Samuel BWPOW Kupka Almalinux, OpenWRT  Používateľ
          Zdielanie aplikacii medzi distribuciami by aj tak nefungovalo, kedze pouzivaju ine verzie kniznic a casto aj mierne ine cesty.
          Strach dát najevo své pocity a zjednat si u druhých respekt je jedním z problémů civilizovaného člověka, který se naučil zpochybňovat svou vlastní pravdu pro zdání objektivity
        • Re: Instalacia programov na 2 particiu - Mandriva 30.03.2010 | 16:12
          Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
          dobry napad, no nie moc vhodne riesenie. hlavny rozdiel medzi distribuciami je v balickovacom systeme ci v tom, ako su v balickoch podavane programy. teda napriklad to, co je bezne v debiane, nemusi byt v slackware a naopak.

          na skusanie mozes vyskusat napriklad virtualbox. teda pod jednou distribuciou si ich mozes skusit aj 10 a casto bez instalacie
          • Re: Instalacia programov na 2 particiu - Mandriva 30.03.2010 | 21:11
            WlaSaTy   Návštevník
            Virtalbox (alebo VMWare) a snapshot pre zakladny system je naozaj dobra volba. Dokonca jednoduchsia ako urobit si zalohu zakladneho systemu. Ma to vsak niekolko drobnych nevyhod:
            1. Zakladny system bude po case trosku starsi, to nevadi ak ma clovek rychly internet a stiahne si updaty.
            2. Virtualka ma mierny vykonnostny deficit, to ale nevadi ak tam clovek neskusa najnovsie hry.
            3. Clovek by mal mat dolezite data mimo takejto virtualky. Ak ju zroluje, tak o ne logicky pride. Nevadi, pokial tie data budu priamo na hypervizore a nastavi si zdielanie.
            4. Zere to disk. K tomuto sa nevyjadrujem aj ked sa daju zohnat disky ktore su vecsie ako 1.5T a lacnejsie ako moj prvy disk co mal mensiu kapacitu ako karta v mojom telefone.
    • Re: Instalacia programov na 2 particiu - Mandriva 30.03.2010 | 18:41
      Avatar denwerko Ubuntu,Gentoo,Debian  Používateľ
      neskúšal si nalinkovať ? ja mám takto urobený home adresár, veľké veci ktoré nepotrebujem šifrovať ( wallpapers, wine, ikonky mám na druhom disku a odtiaľ už len symbolické linky na tie adresáre )
    • Re: Instalacia programov na 2 particiu - Mandriva 31.03.2010 | 20:17
      l_barbarossa   Návštevník
      - existuje taky command ze rpm a ten mozno pouzit s parametrom -prefix=<some_path>

      - ak chces ale instalovat cez centrum softveru, tak by som skusil pohladat v googli, ci by sa na take nieco nedal dopisat potrebny riadok do urpmi.conf alebo ako sa vola ten subor

      - alebo trosku pootravovat balicov rpm balikov - napr. na mandriva.cz
      ti by ti mali vediet poradit, pretoze aj pri kompilacii balikov mozes zadat defaultnu cestu kde sa co bude instalovat