Problém - nedokážem zapnúť PC

Sekcia: Hardware a Drivery 02.04.2010 | 18:36
Avatar Dare_devil Debian, OpenSuse  Používateľ
Dobrý deň, dostal sa mi do rúk PC, ktorý mal závažný problém. Po spustení ostala čierna obrazovka.. Podarilo sa mi dostať sa do BIOSu, nastavil som bootovanie z DVD-ROMu , nainštaloval windows a dúfal že to pôjde, zas nič, tak som sa pokúsil nainštalovať ubuntu, a od vtedy nejde už ani bootovať z DVD-ROM ( aj napriek tomu že to je v BIOSe na prvom mieste ). Samozrejme, ani ubuntu sa nespustí..

Ako by ste riešili tento problém? Ja som sa s tým nikdy nestretol a mám strach z toho že sa to nepodarí opraviť ( keď nefunguje ani boot z CD ).

Any ideas?

Ďakujem za akúkoľvek odpoveď.
There is no flag large enough to cover the shame of killing innocent people
    • Re: Problém - nedokážem zapnúť PC 02.04.2010 | 19:13
      Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
      vlozit HDD s nainstalovanym systemom a bootnut z neho alebo z USB kluca ci USB-HDD
      a potom by som porozmyslal na HW chybou - dosky napriklad
      Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
      • Re: Problém - nedokážem zapnúť PC 02.04.2010 | 19:14
        Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
        pred bootovanim by som poodpajal vsetky periferie aj zbytocne karty (sietovka, modem, strihacia karta,...)
        Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
      • Re: Problém - nedokážem zapnúť PC 02.04.2010 | 20:30
        Avatar Dare_devil Debian, OpenSuse  Používateľ
        Systém tam je nainštalovaný, inštalácia prebehla v poriadku, disk bol rozpoznaný normálne, detekovaná bola sieťovka, dmesg nevypisoval žiadne errory.. Nechápem čo by tvoja rada vyriešila. Veď podľa mňa ide o presne o to isté o čom je to teraz. Náhradný disk nemám, USB boot ten BIOS nepodporuje..

        A musím ešte uviesť to, že ten počítač keď som ho prvý krát videl ( 20 minút pred tým než som ho bral domov ) ešte bežal, potom sme ho však reštartovali, pokúsili sa spustiť inštaláciu windowsu no od vtedy nenaštartuje..
        There is no flag large enough to cover the shame of killing innocent people
        • Re: Problém - nedokážem zapnúť PC 02.04.2010 | 21:16
          Avatar Viliam Oravec Kubuntu 10.04 (MSI GX700PX)  Používateľ
          nejaky HW problem,... pripadne vyzrazana voda?
          Všichni mněli ruce od krve, jenom já hubu... :)
          • Re: Problém - nedokážem zapnúť PC 02.04.2010 | 21:32
            Avatar Dare_devil Debian, OpenSuse  Používateľ
            Neviem o ničom, hovorím, že ten PC šiel plynule ( kopíroval si známy veci na externý hdd. ) kým som bol uňho, potom sme sa pokúsili nainštalovať windows a už vtedy nespúšťal inštaláciu ( a ani sa už potom nevedel dostať do windowsu späť ).. Tak som si ten PC zobral domov pretože som nemal tolko času byť mimo domu, že sa na to pozriem večer.. Mne sa doma neskôr podarilo ten windows tam znova nainštalovať, ale problém to nevyriešilo..
            There is no flag large enough to cover the shame of killing innocent people
            • Re: Problém - nedokážem zapnúť PC 02.04.2010 | 23:16
              Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
              no ja som predpokladal ze pocas prenosu za do dosky zatulala napriklad sroubicka a sposobila skrat (osobna skusenost) alebo ze sa prenosom povytiahla nejaka karta a ta sposobuje problemy

              mne sa napriklad pc nedal nabootovat ked som mal pripojene 2 monitory, teda dal sa ale nic sa nezobrazilo, instalovat som musel s jednym monitorom a nasledne nastavit drhy a uz vsetko islo, preto som pisal ze povyberat vsetko co netreba nevyhnutne a vyskusat

              BTW pc nebootuje alebo len nic nezobrazuje, cita daco z HDD alebo po zapnuti ide uz len ventilator ??
              Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
              • Re: Problém - nedokážem zapnúť PC 02.04.2010 | 23:36
                Avatar Dare_devil Debian, OpenSuse  Používateľ
                zatúlaná šrúbka tam nikde byť nemôže, bolo tam síce dosť prachu, ale o to nejde.. PC vyzerá tak, že ho zapnem, spustí úvodný screen ( press del to enter bios.. ), a potom monitor svieti a nič nerobí.. S PC som nehýbal, a ide o to, že som tam nainštaloval windows, potom ubuntu ( bez fyzického presunu / zásahu medzi tým ) a od vtedy nedokážem ani bootovať CD aj napriek tomu že BIOS je nastavený správne - tak ako bol nastavený pri bootovaní cd windows/ubuntu :(
                There is no flag large enough to cover the shame of killing innocent people
                • Re: Problém - nedokážem zapnúť PC 02.04.2010 | 23:42
                  Avatar Marián Sova Ubuntu 10.10  Používateľ
                  Tak všetko poodpájaj. Aj keď sa to nezdá, ale môže to pomôcť. Mne tak z ničoho nič tiež začal blbnúť počítač (obšas nešla sieťovka, neskôr bol boot neskutočne pomalý) a nakoniec som zistil, že je zlý IDE kábel na DVD mechanike. Zdanlivo nesúvisiace veci ale po výmene kábla počítač ide.
                  Čo ťa nezabije, to ťa posilní | Leták na propagáciu jabbera v pdf | www.mikroprocesory.sk
                  • Re: Problém - nedokážem zapnúť PC 02.04.2010 | 23:46
                    Avatar Dare_devil Debian, OpenSuse  Používateľ
                    No dobre, Dvaja proti mne :) Zajtra to poodpájam / poprepájam a uvidím v čom bol problém, ozvem sa.
                    There is no flag large enough to cover the shame of killing innocent people
                    • Re: Problém - nedokážem zapnúť PC 03.04.2010 | 00:46
                      Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
                      no bohuzial vyzera ze PC funguju na principe windows - ked nieco nefunguje treba restart :-DD

                      ale obcas to fakt pomaha
                      Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
    • Re: Problém - nedokážem zapnúť PC 02.04.2010 | 23:57
      Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
      jedna sa podla mna urcite o hardverovi problem, ktory moze byt vyvolany cimkolvek. stretol som sa napriklad s tym, ze zavirenie neumoznovalo nabootovat.

      podla mna najlepsie riesenie by bolo postupne zamienat komponenty az sa pride na to, kde presne je chyba. a inak vela OS sa da instalovat z USB kluca
      • Re: Problém - nedokážem zapnúť PC 03.04.2010 | 02:12
        Dragon   Návštevník
        Za predpokladu, ze by sme mali PC s podporou bootovania s USB kluca...
        • Re: Problém - nedokážem zapnúť PC 03.04.2010 | 02:41
          Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
          tak myslim ze dost velka cast pocitacov kde sa da nainstalovat ubuntu ma moznost bootovat z usb kluca
          • Re: Problém - nedokážem zapnúť PC 03.04.2010 | 02:46
            Avatar Dare_devil Debian, OpenSuse  Používateľ
            LOL, odlez radšej na linuxon, tam Ti tie kecy budú žrať ;-) Inak spomínal som hneď niekde od vrchu, že USB BOOT nemám podporovaný ,stačí čítať.
            There is no flag large enough to cover the shame of killing innocent people
            • Re: Problém - nedokážem zapnúť PC 03.04.2010 | 03:01
              Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
              toto je vdaka za to ze sa snazim pomoct? si fakt ubohe dieta. nabuduce ta radsej citat nebudem, kedze na ludi co sa snazia pomoct (aj ked sem tam moc necitaju) utocis...
              • Re: Problém - nedokážem zapnúť PC 03.04.2010 | 09:27
                jano   Návštevník
                Neviem, ale pdobny problem sposobuje - moze graficka karta. Grafika je na doske ?
                • Re: Problém - nedokážem zapnúť PC 03.04.2010 | 12:10
                  Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
                  chybna grafika moze sposobit vela veci, no trochu sa mi nezda ako by mohla likvidovat bootovanie.

                  ak mas moznost dat tam inu grafiku a prepnut v biose, tak by to mohlo pomoct.

                  aku ma silu ten pocitac? totiz, za maly peniaz sa da poskladat novy. a ak sa tam daju komponenty zo stareho tak to stat naozaj vela nebude.

                  ine riesenie je komplet vymenit zakladnu dosku.
                  • Re: Problém - nedokážem zapnúť PC 03.04.2010 | 12:23
                    Avatar Dare_devil Debian, OpenSuse  Používateľ
                    Pre mladého človeka ktorému je ťažko dať pár eur na HDD od ruky táto teória o skladaní nového PC nepripadá do úvahy.. Práve ho idem rozoberať a prečistiť od prachu, poprepájať.. uvidíme čo to dá.

                    A nemám možnosť meniť žiaden komponent,.
                    There is no flag large enough to cover the shame of killing innocent people
    • Re: Problém - nedokážem zapnúť PC 03.04.2010 | 15:51
      Avatar Dare_devil Debian, OpenSuse  Používateľ
      No, takže.. :( Všetko som odpojil, vyprášil ( toľko prachu ste ešte nevideli ... ) , nechal grafickú kartu, DVD ROM, HDD, všetko ostatné som vybral a stále to robí to isté :(

      Zistil som však že tento PC disponuje dvoma HDD, tak som prepojil na druhý ( 30GB ), pár dát z neho za pomoci ubuntu skopčil cez SCP ( disk však hlásil mnoho poškodených blokov ).. V inštalácií windowsu som ho naformátoval a nainštaloval naň. Rozdiel medzi tým pôvodným a týmto diskom je ten, že terminálový kurzor bliká aj po nainštalovaní OS a BOOT z CD je stále ešte možný, a na tom pôvodnom neblikal už ani kurzor a ani sa nedalo bootovať keď bol ten prvý zapojený.

      Bliká kurzor ( terminálový ) ako by na niečo čakal a nič sa nedeje.. Našiel som však pod chladičom jednu kuriozitu, a neviem či to má takto vyzerať ( bolo tam naozaj veľa prachu, špiny, stavbárskeho prachu, krištalického prachu ... ) - podľa mňa to vyzerá celkom odpečene, neviem či to nie je náhodou tým prachom že tam nastal nejaký skrat alebo niečo pod. http://i43.tinypic.com/1058vg4.jpg
      Čo si myslíte, stretli ste sa s tým už niekedy?
      There is no flag large enough to cover the shame of killing innocent people
      • Re: Problém - nedokážem zapnúť PC 03.04.2010 | 15:58
        Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
        no ja som sa uz stretol s ohriankovanym prachom(podobnym ako na tom procaku) na grafike → vysledok bol vymena grafiky (teda pouzitie externej namiesto integrovanej)

        neviem nakolko sa vyznas v HW veciach ale ja by som to dal do servisu odskusat ci nieco nie je odpalene.
        Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
        • Re: Problém - nedokážem zapnúť PC 03.04.2010 | 16:04
          Avatar Dare_devil Debian, OpenSuse  Používateľ
          No ale keby bol ohriankovaný procesor, nenaštartovalo by liveCD ubuntu predpokladám.. Ani inštalácia windowsu by neprebehla v poriadku
          There is no flag large enough to cover the shame of killing innocent people
          • Re: Problém - nedokážem zapnúť PC 03.04.2010 | 16:12
            Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
            to je pravda, ale pytal si sa ci som daco podobne uz videl, ale moze to byt ta teplovodiva pasta(ako sa pise nizsie) + prach
            Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
      • Re: Problém - nedokážem zapnúť PC 03.04.2010 | 16:07
        Avatar ninu Slackware, Android  Používateľ
        to na procaku a pod chladicom nie je nahodou teplovodiva pasta (teda alebo zvysky tej pasty), alebo zle vidim ?
        Slackware
        • Re: Problém - nedokážem zapnúť PC 03.04.2010 | 16:23
          Avatar Dare_devil Debian, OpenSuse  Používateľ
          No možno, ja naozaj netuším.. Do HW nie som zas až taký expert.. zdalo sa mi to ako niečo prepečené :D
          There is no flag large enough to cover the shame of killing innocent people
          • Re: Problém - nedokážem zapnúť PC 03.04.2010 | 16:51
            Avatar ninu Slackware, Android  Používateľ
            no ono sa dava medzi procak a chladic a je to taka seda ako keby pasta (samozrejme su aj ine farby tusim) no a ked si to rozoberal, teda dal dole chladic z procaku a ked si ho daval naspat dal si tam dufam novu pastu, ze ?
            Lebo keby nie, mozes odpalit procak (dost velka pravdepodobnost - vlastna skusenost :-( ) ...
            Slackware
            • Re: Problém - nedokážem zapnúť PC 03.04.2010 | 23:38
              Avatar Dare_devil Debian, OpenSuse  Používateľ
              Žiadna pasta tam nebola, nebolo tam nič mazlavé... :-/ Prosto tam bola taká škvrna alebo vrstva tak ako som odfotil.. ale nič iné.
              There is no flag large enough to cover the shame of killing innocent people
              • Re: Problém - nedokážem zapnúť PC 03.04.2010 | 23:50
                Avatar Marián Sova Ubuntu 10.10  Používateľ
                Stará pasta už nie je mazľavá. Ale niečo také ako na tej fotke. Ak to už máš dole, tak starú umy (liehom, alebo ako môj šéf, borovičkou :D ) a mal by si tam dať novú.
                Čo ťa nezabije, to ťa posilní | Leták na propagáciu jabbera v pdf | www.mikroprocesory.sk
                • Re: Problém - nedokážem zapnúť PC 04.04.2010 | 00:50
                  Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
                  take mrhanie borovickou, to by som radsej ten komp nechal nefunkcny :-DD
                  Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
    • Re: Problém - nedokážem zapnúť PC 21.06.2010 | 21:07
      Avatar Henrich Proksa QNX, Greenie, WinXPpro  Používateľ
      skús toto: vypni počítač. ak je na doske svič umožnujúci prepnúť BIOS do režimu vymazania obsahu, prepni ho (Clear CMOS), pre istotou odober aj baterku zálohojúcu BIOS. nehaj počítač aspoň 10 minút v takom stave. Potom všetko daj do pôvodného stavu, pusti mašinu, ak to bude možné vlez do biosu a pokontroluj nastavenia, niektoré bude treba znovu nastaviť (poradie bútovania, režimy portov a tak podobne). Z vlastných skúseností viem, že toto občas pomôže. Elektronika je sviňa a tiež vie riadne zblbnúť.