NFS failed

Sekcia: Aplikácie & Desktop 02.04.2010 | 22:08
Avatar greengold Archlinux  Používateľ
Dobrý deň!
Nedarí sa mi rozbehať túto zdanlivo jednoduchú vec...nfs
postupujem podla navodu na archwiki ked sa snažim namountovať zdielané zložky servra dostavam ..Failed to resolve server msi.. priečinok je zdielany...
prosim vás,mohli by te v bodoch napisať čo treba spraviť aby som sa okontroloval?
...aki deamoni maju bežať na servri a na client-ovi?
Ďakujem za rady,potrebujem to rozbehať!
    • Re: NFS failed 02.04.2010 | 22:10
      Avatar Dare_devil Debian, OpenSuse  Používateľ
      V prvom rade, čo beží na serveri? Windows? Linux? *BSD?
      There is no flag large enough to cover the shame of killing innocent people
      • Re: NFS failed 02.04.2010 | 22:47
        Avatar greengold Archlinux  Používateľ
        server aj client je arch LINUX
        • Re: NFS failed 02.04.2010 | 23:07
          Avatar Dare_devil Debian, OpenSuse  Používateľ
          A ako ten disk pripájaš na clientovi?
          Ja používam niečo takéto:
          mount.nfs 10.174.32.104:/usr/local/www/apache22/data /freebsd

          Čo ti to urobí na serveri, keď spustíš showmounte -e ?
          Mne: /usr/local/www/apache22/data 10.174.32.102

          A ako máš nastavené nfs zdielanie diskov?
          Ja takto: /usr/local/www/apache22/data -alldirs 10.174.32.102

          ( * 10.174.32.102 -> klient , 10.174.32.104 -> server )
          There is no flag large enough to cover the shame of killing innocent people
          • Re: NFS failed 02.04.2010 | 23:29
            Avatar greengold Archlinux  Používateľ
            pripajam ho tak isto ibaže použivam hostname miesto ipadresy

            showmount nemam,tak ak treba vypis, povedz mi prosim ta ako sa vola ten prog v repozitaroch bo ho neviem najst :D ,ani na aur...

            a to zdielanie diskov sa nastavuje kde? ...nastavoval som len pristupove prava na servri aj klientovi tak jak je to na wiki...
            • Re: NFS failed 02.04.2010 | 23:41
              Avatar Dare_devil Debian, OpenSuse  Používateľ
              Len tak mimochodom, máš ten tvoj hostname v /etc/hosts? resp. funguje ti ping na tento hostname?

              Tak ako je to na wiki si mal editovať v prvom rade /etc/exports ( prvý krok : Files )

              showmount obsahuje nfs-utils ( http://www.archlinux.org/packages/core/x86_64/nfs-utils/files/ )
              There is no flag large enough to cover the shame of killing innocent people
              • Re: NFS failed 02.04.2010 | 23:58
                Avatar greengold Archlinux  Používateľ
                moj /etc/hosts vypada takto:
                #
                # /etc/hosts: static lookup table for host names
                #

                #<ip-address> <hostname.domain.org> <hostname>
                192.168.1.1 localhost.localdomain msi

                # End of file
                192.168.1.1 msi # added by Apache Friends XAMPP

                hmm,ale ping na msi mi neprejde ,ani na 192.168.1.1
                echo $HOSTNAME dava pritom msi...
                exports sa upravil sam po tom ako som cez gui vlastnosti->zdielanie->nfs ... pridal do zdielania priecinok ...korat sa tam nepripisalo files/ ako je to na wiki,ale skusal som to aj s tym a je to to istee..
                aa showmount -e nespravi nič :/
                • Re: NFS failed 03.04.2010 | 00:18
                  Avatar Dare_devil Debian, OpenSuse  Používateľ
                  Keď showmount -e nespraví nič, znamená to že po sieti nezdielaš disky..

                  Predpokladám že máš reálne vytvorený server ( nfs ) a máš reálneho klienta ( druhý pc )..

                  Tak teda to urob tak ako som ti radil ja..

                  Na klientovi a serveri za pomoci ifconfig zisti IP adresu, pre náš príklad budem používať :
                  klient: 192.168.1.#klient
                  server: 192.168.1.#server
                  zdielaná zložka: /data/


                  Server

                  Takže, podľa arch wiki : upraviť /etc/exports

                  Pridať: /data 192.168.1.#klient(rw,sync)
                  Zavrieť editor a do konzoly: exportfs -r

                  Do /etc/hosts.allow ulož:
                  nfsd: ALL
                  rpcbind: ALL
                  mountd:ALL


                  A nakoniec spustiť:
                  # /etc/rc.d/rpcbind start (or: /etc/rc.d/portmap start)
                  # /etc/rc.d/nfs-common start (or: /etc/rc.d/nfslock start)
                  # /etc/rc.d/nfs-server start (or: /etc/rc.d/nfsd start)



                  Klient
                  Správať sa podľa wiki, mount použiť tak ako som uvádzal ja v príklade vyššie.
                  There is no flag large enough to cover the shame of killing innocent people
                  • Re: NFS failed 03.04.2010 | 01:27
                    Avatar greengold Archlinux  Používateľ
                    tak eth0 hostu som konfiguroval : ifconfig eth0 add 192.168.1.1 eth0 klienta : ifconfig eth0 add 192.168.1.2 ..pod rootom..
                    upravil som /etc/exports presne ako ste napisali
                    tu je vypis zo štartovania demonov : [root@msi tepo]# /etc/rc.d/rpcbind start
                    :: Starting rpcbind [DONE]
                    [root@msi tepo]# /etc/rc.d/nfs-common start
                    :: Starting rpc.statd daemon [DONE]
                    :: Mounting pipefs filesystem [BUSY] :: Starting rpc.idmapd daemon [DONE]
                    [root@msi tepo]# /etc/rc.d/nfs-server start
                    :: Mounting nfsd filesystem [DONE]
                    :: Exporting all directories [BUSY] exportfs: No host name given with /home/tepo/258/ (rw,sync), suggest *(rw,sync) to avoid warning
                    exportfs: /etc/exports [1]: Neither 'subtree_check' or 'no_subtree_check' specified for export "*:/home/tepo/258/".
                    Assuming default behaviour ('no_subtree_check').
                    NOTE: this default has changed since nfs-utils version 1.0.x

                    [DONE]
                    :: Starting rpc.nfsd daemon [DONE]
                    :: Starting rpc.mountd daemon [DONE]
                    [root@msi tepo]# showmount -e
                    ^C^C^C^C^C
                    [root@msi tepo]#
                    ..ako vidite showmount nereaguje..
                    tieto iste deamony som naštartoval aj na klientovi-neviem či to je dobre-ale tam showmount zbehol ale nevypisal ziadne exporty pre ten host..čo je dobre..

                    ale ked mountujem zdielany adresar na klientovi dostavam ten sami vystup ako predtym :/
                    akorat pozeram ,ze na klinetovi sa mi normalne vracia ping na jeho hostname ale na serveri ne...teda tu bude asi problem...kde všade by som mal nastaviť hostname na servri a jeho ip-čku???
                    • Re: NFS failed 03.04.2010 | 01:51
                      Avatar Dare_devil Debian, OpenSuse  Používateľ
                      V /etc/exports medzi ip a zátvorkami (/files 192.168.0.100(rw,sync)) nie je medzera, nakoľko podľa všetkého tam medzeru máš, prepísať a na novo spustiť /etc/rc.d/nfs-server restart
                      There is no flag large enough to cover the shame of killing innocent people
                      • Re: NFS failed 03.04.2010 | 02:11
                        Avatar greengold Archlinux  Používateľ
                        no vysledkom je toto: [root@msi tepo]# /etc/rc.d/nfs-server start
                        :: Mounting nfsd filesystem [DONE]
                        :: Exporting all directories [BUSY] exportfs: No options for /home/tepo/258/(rw,sync) : suggest (sync) to avoid warning
                        exportfs: /etc/exports [1]: Neither 'subtree_check' or 'no_subtree_check' specified for export ":/home/tepo/258/(rw,sync)".
                        Assuming default behaviour ('no_subtree_check').
                        NOTE: this default has changed since nfs-utils version 1.0.x

                        exportfs: Warning: /home/tepo/258/(rw,sync) does not exist

                        problem bude podlamna v tom zlom nastaveni hostnem-e a ipčky,ale neviem
                        ..hento prvykrat prešlo s medzerou
                        • Re: NFS failed 03.04.2010 | 02:43
                          Avatar Dare_devil Debian, OpenSuse  Používateľ
                          je ťažké pracovať s niekým, kto nemá znalosti na to aby rozumel tomu čo sa od neho požaduje..
                          There is no flag large enough to cover the shame of killing innocent people
                          • Re: NFS failed 03.04.2010 | 02:46
                            Avatar greengold Archlinux  Používateľ
                            chcel si aby som odstranil tu medzeru ,odstranil som ju ,nejde to -nebol to dobry napad -prečo by aj mal byt ked graficke rozhranie nfs vyhenerovalo ten subor tak jak bol...asi sa nepomylilo, však áno ?! ..tak netrep
                            teda teraz ma v prvom rade zaujima prečo mi nevracia ping z localhostu, potom či treba použivat navody pre nfs abo nfs4
                            • Re: NFS failed 03.04.2010 | 13:39
                              zixo   Návštevník
                              /media/disk 192.168.1.1/255.255.255.0 (rw,no_subtree_check)

                              tod moj export :) a funguje to
                              • Re: NFS failed 03.04.2010 | 14:01
                                Avatar greengold Archlinux  Používateľ
                                medzera je te da naporiadku...
                                ten hostname ale určite nie...
                                • Re: NFS failed 03.04.2010 | 15:58
                                  Avatar greengold Archlinux  Používateľ
                                  ludia,ktori deamoni maju bežat na servri a ktori na hoste?

                                  a ak som inštaloval nfs takto # pacman -S nfs-utils rpcbind
                                  mam použivat prikaz na mountovanie pre nfs alebo nfs4 ??

                                  a ešte,na klientovi majú bežať služby ako dhclient alebo nejaky network manager? ..alebo čo presne?!



                                  viem už sice pingnut svoj hostname na servri,ale nie jeho ip-čku..

                                  nerozumiem načo sa špecifikuje hostname aj v rc.conf aj v hosts... -ale dobre to už ide..

                                  ale ping sa nevrati ani z adresy interfejsu eth0 špecifikovanej v /etc/rc.conf
                                  eth0="eth0 192.168.0.2 netmask 255.255.255.0 broadcast 192.168.0.255"

                                  INTERFACES=(eth0)

                                  ani z tej špecifikovanej v /etc/hosts
                                  127.0.0.1 archlinux.domain.org localhost.localdomain localhost archlinux
                                  neni nejaky command ktorym zistim aktualnu adresu hostu? ako uname -n pre hostname ??

                                  --------------------------------------------------------------------------------------------------------

                                  medzi pridanim postu ma napadlo ,či netreba mat rovnake ip-čky na eth0 v rc.conf a hosts ...tak som zmenil tu v hosts na 192.168.0.2 rebootol a ping nevratil ani z hostname ani z ip-čky... prpisal som teda s5 ip v hosts na 172.0.0.1 rebootol ,ale ping stale nevracia už ano z hostname a ani z jednej ani druhej ip ...ja už neviem :D

                                  Ďakujem za odpovede na všetky otazky! (:
                                  • Re: NFS failed 11.04.2010 | 14:49
                                    greengold   Návštevník
                                    tak si odpoviem:
                                    na servri maju bezat : rpcbind, nfs-common ,nfs-server
                                    na hoste : rpcbind, nfs-common

                                    prikazok # pacman -S nfs-utils rpcbind nainstalujeme aj nfs aj nfs4, ktore pouzijeme zalezi len na sposobe mountovania, ale principialne funguju oboje...

                                    na klientovi ani servri nema bezat NetworkManager, teda v rc.conf : !networkmanager network ...pustime teda normalne sieť kedy subor /etc/hosts bude vyzetať nejako takto : 192.168.0.132 archlinux.tepo.org archlinux ..uplne to stači. Teraz budeme vedeť pingnúť aj 192.168.0.132 aj archlinux
                                    ..toto sptravime aj na servri aj na hoste ,no pochopitelne, nod-y konfigurujeme inymi ipckami ktore su však na rovnakej podsieti ,aby sme vedeli komunikovať.
                                    ...bez tohoto kroku sa mi nepodarilo pingnuť vlastny host ani cez ip ani na hostname ...zvlaštne...

                                    v rc.conf som nastvil taktiež staticku adresu v sekcii interfaces pre eth0. NetworkManageru ak ho inokedy spustime to nebude vadit,adresu si ziska pomocou DHCP ,ale ak ho budeme mať v poli deamonov zakázaný a povolenú sieť (network), interfejsi dostanú pekne ip adresu,budú sa teda vidieť (za predpokladu že ich dáme na rovnakú podsieť napr. 192.168.1.2 a 192.168.1.3 /30 ). Nakonfigurujeme takto teda server aj klient.

                                    ako nejak rozumne zistit aktualnu ip adresu hosti sa mi nepodarilo, iba ak pingnuť hostname a v prvom riadku budeme vidieť ako ju stroj preložil na ip -to je naša ip

                                    na mountovanie zdielaného priečinka na hoste však treba použiť ip adresu klienta,pretože hostname nám ti asi nikto nieje ochotný preložiť! (:

                                    pri mountovani na nfs:
                                    konfigurák pre zdielanie nfs možme nechať v rukách hrafického rozhrania -teda ak používame kde ,pravy klik na folder ,sharing atd,atd.. nastavi sa k funkčnosti

                                    ak používame nfs4:
                                    konfigurák musíme editovať a prepísať ručne do tvaru napr: /media/Data *(ro,fsid=0) ..tu je dôležitá klauzula ro a fsid ktorá nemusí byť prítomna pri mountovaní na obyčajné nfs !! pri mountovaní taktiež nezadávane celú cestu k priečinku na servri ale stačí / .

                                    Aj keď sa mi podarilo namountovať zdielaný priečinok ,začal som kopírovať a počas priebehu som dostával rôzne hlášky do konzoly asice ,že sa niektoré súbory skopírovať nepodarilo..nepamatam si tu hlášku presne ,ale proste ich preskočil a išiel ďalej ...raz to robil ,raz nie,ale keď som kopíroval 80GB,nemohol som si dovoliť takýto hazard...
                                    Riešením bolo použitie nfs4 !!
                                    nfs4 kopirovalo bez reptania ,ale zas mi po čase prestal reagovať server a proste to celé stálo.
                                    Toto som poriešil bootnutim do holej konzoly (runlevel 3) bez hocijakych network managerov!
                                    a konečne sa podarilo ! ((:
                                    Zdar!