viac Linuxov na jednom PC ???

Sekcia: Konfigurácia 03.04.2010 | 01:28
Avatar Robo Ubuntu 14.04 64bit  Používateľ
som lama a momentalne mam mam dualboot (XP + Ubuntu 64 bit) a potrebujem vyskusat distro "64 Studio"
je to mozne nainstalovat viac linuxov na jeden stroj ?

vopred dakujem za rady

PS.: mate nejaku skusenost s linuxom 64 Studio
    • Re: viac Linuxov na jednom PC ??? 03.04.2010 | 02:06
      Dragon   Návštevník
      Je to mozne. Nemas za co. Nemam.
      • Re: viac Linuxov na jednom PC ??? 03.04.2010 | 02:15
        Avatar Robo Ubuntu 14.04 64bit  Používateľ
        mam si dat na nieco pozor ?... nieco, co by ma mohlo prekvapit pri instalacii?
        • Re: viac Linuxov na jednom PC ??? 03.04.2010 | 02:41
          Avatar Dare_devil Debian, OpenSuse  Používateľ
          No.. ako si spomínal si lama a pri inštalácií ťa môže zaskočiť rozdelenie diskov.. musíš manuálne upraviť disky ( vytvoriť si jeden ext3/ext4 disk pre / a prípadne aj pre /home, popr. ho zdielať s už terajším ubuntu, swap vytvárať na novo nemusíš )
          There is no flag large enough to cover the shame of killing innocent people
          • Re: viac Linuxov na jednom PC ??? 03.04.2010 | 03:19
            Avatar Robo Ubuntu 14.04 64bit  Používateľ
            a mozem si tu novu particiu nachystat aj vopred (uz v ubuntu) napr. za pomoci GParted ?
            • Re: viac Linuxov na jednom PC ??? 03.04.2010 | 04:41
              Avatar Samuel BWPOW Kupka Almalinux, OpenWRT  Používateľ
              Kludne.
              Strach dát najevo své pocity a zjednat si u druhých respekt je jedním z problémů civilizovaného člověka, který se naučil zpochybňovat svou vlastní pravdu pro zdání objektivity
        • Re: viac Linuxov na jednom PC ??? 03.04.2010 | 09:03
          Avatar rebrik Arch, Ubuntu  Používateľ
          Podla toho, ake mas skusenosti.
          Mohla by ta prekvapit konfiguracia bootloadera?
          Of All The Things I've Lost, I Miss My Mind The Most.
          • Re: viac Linuxov na jednom PC ??? 03.04.2010 | 13:18
            Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
            bootloader by mohol byt problme ale v posldenom orku sa mi nestalo ze by sa grub nenastavil sam (teda zdetekoval vsetky OS na diskoch)

            pri instalacii dalsej distribucie odporucam vytvorit particie vopred (napriklad v GPARTED) a dat im velkost udlisnu od uz existujucich (aby nedoslo k omylu pri urcovani ktora je ktora) a nasledne zalohovat data (clovek nikdy nevie) a potom zvolit expertnu instalaciu danej distribucie (aby sa nahodou automaticky nerozhodla pouzit cely disk bez ohladu na predosle instalacie) a uz len postupovat podla instrukcii instalatora
            posledny krokom moze byt nastavenie bootloadera (ak sa nenastavi sam) toto uz zavisi od toho aky bootloader sa ma pouzit (treba googlit)
            Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
            • Re: viac Linuxov na jednom PC ??? 11.04.2010 | 15:25
              sebo   Návštevník
              presne tak grub to zdetekuje spravne ziaden problem
    • Re: viac Linuxov na jednom PC ??? 03.04.2010 | 14:03
      Avatar johnnycage Debian Testing, GNOME 2.28.2  Používateľ
      Ak chces distro len "vyskusat", tak by som odporucal napr. VirtualBox. Nebudes mat ziadne problemy s bootloaderom a podobnymi vecami. Nemusis ani delit disk na viacej particii .. ak sa ti nebude distro pacit, jednoducho ho vymazes a disku sa to takpovediac priamo nijako nedotkne, pretoze to co vyzera vo VirtualBoxe ako dalsi disk, resp. dalsia particia je len vo forme suboru. Dufam, ze som to napisal zrozumitelne :)
      • Re: viac Linuxov na jednom PC ??? 03.04.2010 | 15:49
        Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
        este je aj moznost liveCD/DVD - ak to teda dana distribucia podporuje, ale bohuzial ani jedno sa nebude spravat uplne tak ako ked sa naistaluje na HDD
        -vo virtualboxe kvoli emulovanemu hardwaru, ktory samozrejme nie je identicky s tym realnym
        -live verzia je zase pomala kvoli nacitavaniu z CD/DVD media a neuchova zmeny - teda nevhodna na dlhsie testovanie


        ale to vsetko je zavisle na tom ako zakladatel topicu chce distro vyskusat - ci len kuknut co to vlastne je alebo vyskusat co vsetko bude fungovat na jeho PC out of box a co vsetko bude musiet doladit a ci vobec bude schopny to doladit
        Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
        • Re: viac Linuxov na jednom PC ??? 04.04.2010 | 10:47
          Avatar johnnycage Debian Testing, GNOME 2.28.2  Používateľ
          Mas pravdu, ale aj tak by som sa priklonil bud k VirtualBoxu, alebo k LiveCD. Instalovanie na vyhradeny oddiel by som ponechal az ako poslednu moznost .. a to z jedneho jedineho dovodu. Vyhnut sa zbytocnemu prerozdelovaniu disku, pokial teda chce dotycny distribuciu len vyskusat. Zvlast ak je zaciatocnik, mohli by nastat nejake komplikacie.
          Je to asi najlepsi sposob, ako distro vyskusat. Ak sa mu bude pacit a bude s tym spokojny, az potom by som pristupil na prerozdelenie disku a na klasicku instalaciu. Ak sa mu pacit nebude, nebude musiet riesit vymedzenu particiu, ze co s nou .. ale uz ako sa zakladatel rozhodne je samozrejme na nom.