VSFTPD zdielanie

Sekcia: Aplikácie & Desktop 11.04.2010 | 14:57
Avatar greengold Archlinux  Používateľ
Dobrý deň opäť..
rozhodol som s ana byte spraviť lokalne FTP koli zdilaniu vecí..
mám však otázku v /etc/vsftpd.conf špecifikujem cestu k zdielanému adresaru v optionse anon_root= ,však áno?!
ja ale keď tam dám hocičo okrem /home/ftp ktoré má nasledovné atribúty

drwxrwxrwx 4 root root 4.0K Apr 10 23:39 ftp

tak dostávam eror 500 OOPS ,... ...s hlaškou že anonymny root nemôže zapisovať...

moja otázka je teda ako mám nastaviť zdielanie nejakého iného priečinku v systéme?
a bude vsftpd nekedy a nejako fungovať na zdielanie priečinka na NTSF??
Ďakujem!
    • Re: VSFTPD zdielanie 11.04.2010 | 19:00
      KrisKo   Návštevník
      tak to bude najskor problem s pravami,
      skus povolit zapis na ten priecinok,
      pripadne zmen vlastnika alebo skupinu na ftp....
      • Re: VSFTPD zdielanie 11.04.2010 | 19:06
        Avatar greengold Archlinux  Používateľ
        no ved to...ked spravim chmod 777 (ntsf priecinok) tak sa nic nestane ...preto sa pytam na to ntsf ci sa nanom daju nastavovat vobec prava a ci to vie spolupracovat s vsftpd...

        aa ako by som mal nastavit vsftpd.conf ak chcem zdielat nejaky iny priecinok ako /home/ftp ? ide mi len ten aj ked na ten priecinok ktory vzdielam priradim prava 777 ..teda vsetko vsetkym ...
        • Re: VSFTPD zdielanie 12.04.2010 | 00:25
          KrisKo   Návštevník
          jaj, tak na ntfs take nieco ako prava neexistuje...takze z toho nic...

          "a ako by som mal nastavit vsftpd.conf ak chcem zdielat nejaky iny priecinok ako /home/ftp?"

          vo vsftpd.conf:
          anon_root=/var/ftp ->tu ta hodi ked sa pripojis na server, ked zmenis cestu tak ta hodi inde....
          ja to mam riesene tak, ze anon_root mam vo /var/ftp a tam len mountujem priecinky ake chcem....cize do /etc/fstab si pridas nieco take:

          /home/user/MyMusic /var/ftp/music none ro,bind 0 0

          >teraz ked sa pripojim cez ftp, tak ma hodi do /var/ftp (to je vlastne root pre ftp) a tam bude priecinok 'music' kde bude moja hudba
          • Re: VSFTPD zdielanie 14.04.2010 | 01:04
            Avatar greengold Archlinux  Používateľ
            jo,no uz tam je ext a bezi ...btw..pozor na zapisovacie prava pre skupinu a others-ov ..s nimi to nejde !!

            este mam otazku : mozu vadit nedzeri v suboroch? ...bo zdielam napr filmy,ale client mi ich nevie stahnut...ale vidi ich... ??
            • Re: VSFTPD zdielanie 14.04.2010 | 21:58
              KrisKo   Návštevník
              medzery by nemali vadit...
              ked nieco nemozes stiahnut, tak to budu asi prava...

              daj chmod -R 755 <priecinok s filmami>, to ti rekurzivne nastavi prava na citanie a spustanie pre skupinu a ostatnych....potom by to uz mohlo ist stiahnut.
              • Re: VSFTPD zdielanie 15.04.2010 | 00:45
                Avatar greengold Archlinux  Používateľ
                no opera uz ide..
                ale ncftp hlasi toto :
                ncftp / > get /filmy/Avatar.2oo9.iNT.HQ.TS.XviD.CZ-PODiUM/
                Cannot open local file Avatar.2oo9.iNT.HQ.TS.XviD.CZ-PODiUM for writing: Permission denied.
                get /filmy/Avatar.2oo9.iNT.HQ.TS.XviD.CZ-PODiUM/: could not open file.
                ncftp / >

                preco hlasi chybu pre writing ked som dal get ? :/
                • Re: VSFTPD zdielanie 15.04.2010 | 01:16
                  WlaSaTy   Návštevník
                  No, a v akom lokalnom priecinku (boze, kto vymyslel ten nazov) stojis ze do neho nemozes zapisovat ten subor co ho stahujes?
                  • Re: VSFTPD zdielanie 15.04.2010 | 08:40
                    Avatar greengold Archlinux  Používateľ
                    no priznam s aze neviem uz kde som stal (aj ked je nepravdepodobne ze by som bol nekde kde nemam prava)
                    kazdopadne osm to skuil teraz a dal to : ncftp / > cd filmy/
                    Directory successfully changed.
                    ncftp /filmy > get Avatar.2oo9.iNT.HQ.TS.XviD.CZ-PODiUM/
                    get Avatar.2oo9.iNT.HQ.TS.XviD.CZ-PODiUM/: server said: Failed to open file.
                    ncftp /filmy >

                    to som stal v domovskom priečinku a spuštal ncftp ako user, ked ho spustim ako root spravi to iste
                    pritom cez operu to ťahaa...
                    • Re: VSFTPD zdielanie 15.04.2010 | 22:22
                      WlaSaTy   Návštevník
                      Toto je uz ina chyba, to sisi vsimol.

                      Ale,nejako mi nie je jasne ako je mozne ze sluzba FTP nema pravo citat priecinok. ten disk /filmy dufam ze nie je NTFS a v pripade ze je to normalny linuxovy FS tak dufam ze ma na ten priecinok pravo uzivatel pod ktorym bezi dana sluzba.

                    • Re: VSFTPD zdielanie 15.04.2010 | 22:24
                      WlaSaTy   Návštevník
                      Aha, je to NTFS disk. Tak to ho bude treba pripajat tak aby bol jeho vlastnikom uzivatel pod ktorym Ti bezi sluzba FTP.

                      • Re: VSFTPD zdielanie 17.04.2010 | 13:46
                        Avatar greengold Archlinux  Používateľ
                        aaa niee,vsetko v poriadku, len ked sa stahuje zlozka treba v ncftp pouzit -R ((: inak to dava hentake erory
                        • Re: VSFTPD zdielanie 20.04.2010 | 23:32
                          Avatar greengold Archlinux  Používateľ
                          este by som sa spytal...
                          ..ktorym options-om nastavim abz uploadovane subory mali prava 777 ?? ...inak ich po uploadre anonymnym klientom na server vie precitat iba root -rw------- 1 tepo ftp 6.9M Apr 20 21:20 03-A New Way to Say hooray.mp3 diky
                          • Re: VSFTPD zdielanie 21.04.2010 | 12:04
                            KrisKo   Návštevník
                            chown_upload_mode=0744
                            • Re: VSFTPD zdielanie 21.04.2010 | 12:05
                              KrisKo   Návštevník
                              teda v tvojom pripade das 777