BOOT resp INSTALL linuxu - nefunguje

Sekcia: Aplikácie & Desktop 20.04.2010 | 21:14
Marcel Suleiman   Návštevník
Ahojte. Uz dlhsie si vravim, ze sa to musi raz podarit, ale nakolko sa mi nedari, ziadam vas o radu.

Mam UBUNTU 9.10 a windows. Rozhodol som sa ze ubuntu dam prec a skusim nieco ine. Rozhodol som sa pre MANDRIVA 2010. Po stiahnuti a napaleni na CD som skusal bootovat z CD. Neislo to. Skusil som napalit znova (tentokrat vo WIN cez NERO - tak isto, ako som napalil to moje ubuntu).
Konecne, ked sa mi podarilo rozbehnut prvotne bootovanie z CD, privital ma modry screen s napisom MANDRIVA,
nacitavanie
pad "bootovania" s vypisom roznych chyb (mam odfoteny screen ale neviem pridat obrazok :D)

myslel som si ze to je chyba
A) napalenia
B) iso suboru pripadne toho co som si stiahol

Tak som si klikol na FEDORA 12 - stiahol LiveCD napalil boot CD

Pri bootovani fedory sa nacita screen co ma vyzve ci chcem bootovat z CD alebo HDD. Vyberiem si moznost CD - na to sa nacita logo (kvapka ci ako to mam nazvat), prebieha nacitavanie a asi v strede spadne s hlaskou:
"No root device found" "Boot has failed,sleeping forever"

Skusal som aj nabootovat kamosove SUSE DVD, no to si ani netuklo, podobne si ako moje predosle CD's a DVD's live distribudie, ktore som povyhadzoval v domnienke, ze som ich zle napalil. Nakolko on predomnou na svojom kompe nabootoval svoje a aj väcsinu mojich boot CD's neviem, kde moze byt chyba.

Svoje terajsie ubuntu som tiez skusil nabootovat a to islo ako drak. Sekunda a uz ma vital scree bootovania, instalacie, vyberu jazyka, .... To nainstalovat problem nieje, ale ine distribucie mi ani za ***** nejdu :(


Mal uz niekto z vas podobny problem? Vedeli by ste mi poradit?
    • Re: BOOT resp INSTALL linuxu - nefunguje 21.04.2010 | 00:34
      Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
      Koľko máš fyzických diskov ?
      G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
      • Re: BOOT resp INSTALL linuxu - nefunguje 21.04.2010 | 01:44
        Marcel Suleiman   Návštevník
        Mam 1 fyzicky disk rozdeleny na WIN(C://20GB)+NTFS(D://120GB)+UBUNTU(100GB)+SWAP(10GB)

        Chcem dat prec ubuntu a nainstalovat mandrivu (fedoru, suse, .. to je jedno, chcem si ich vyskusat :D)

        Problem je, ze mi nechcu bootovat
        • Re: BOOT resp INSTALL linuxu - nefunguje 21.04.2010 | 02:08
          WlaSaTy   Návštevník
          Skus opisat zostavu. Velkost RAM, chpset, vek tej vypalovacej mechaniky a kvalita WiFi linky ...
          • Re: BOOT resp INSTALL linuxu - nefunguje 21.04.2010 | 16:16
            Marcel Suleiman   Návštevník
            Notebook MSI (pruse, ja viem ale couz snami chidobnymi studentmi :D)

            CPU: Intel Core 2 Duo T5750 - 2.00 GHz
            RAM: 3 GB
            HDD: 250 GB
            mechanika neviem - kupoval som notebook v septembri 2008
            internet 1MB download 100KB upload
            • Re: BOOT resp INSTALL linuxu - nefunguje 22.04.2010 | 00:06
              WlaSaTy   Návštevník
              Preco, na pracu je to v pohode.

              Takze poziadavky to splna. Medium si asi nekontroloval po stiahnuti, obcas to clovek totizto stiahne poskodene (na WiFi dokonca dost casto). Otazkou je preco to blbUbuntu mrzlo. Neprehrieva sa Ti ten Notas?

              PS.: Teoreticky je mozne ze pomoze zmazat particiu s Ubuntu (pomocou jeho LiveCD) a nainstalovat iny system do volnej oblasti, len si clovek musi odzalohovat data. Ale nepredpokladam ze by neosetrili takuto kozmeticku vadu a ze by sa instalator vyrubal namiesto zobrazenia informacie o ziadnom volnom mieste na disku. Ale, minule som nepredpokladal ze by napriklad v ncftp neopravili stahovanie adresara namiesto suboru, najme ked uz davno maju dosadzovanie a tak vedia co je co.
              • Re: BOOT resp INSTALL linuxu - nefunguje 22.04.2010 | 01:14
                Marcel Suleiman   Návštevník
                no pravdupovediac neviem ci sa prerieva. 95% casu ma normylny zvuk (myslim ventilacia neziape) iba ked spustim hru (windows) tak vtedy toci ostosest :)

                Nie nekontroloval - pravdupovediac ani neviem co tym myslis ze "kontroloval". Bliklo mi to, ze je to stiahnute. Akurat som kukol velkost v MB a ta sedela...

                Jop, ak mi tu niekto nenavrhne iny sposob ako docielit bootovanie resp instalaciu ineho linuxu alebo mi niekto znova navrhne format (uninstall) linux particie tak sa do toho pustim. Sice nerad, lebo stale hrozi ryziko, ze mi to nepojde ni potom, a to by som bol bez systemu (win sice mam ale tak... :D )
                • Re: BOOT resp INSTALL linuxu - nefunguje 22.04.2010 | 01:35
                  WlaSaTy   Návštevník
                  skus sa pozriet ako funguju programy md5sum a sha1sum, kontrolne sucty su uvedene na tej stranke odkial si to stahoval. Tam dole v rohu.
        • Re: BOOT resp INSTALL linuxu - nefunguje 21.04.2010 | 09:29
          knedla_makova   Návštevník
          ak to chces len tak skusit tak si ti daj do Virtualboxu a hotovo.
          • Re: BOOT resp INSTALL linuxu - nefunguje 21.04.2010 | 16:19
            Marcel Suleiman   Návštevník
            No hej, chcem vyskusat a ked sa rozhodnem, tak ponechat.

            ubuntu je fajne ale mrznu mi tam programy a obcas aj cely system... :(
    • Re: BOOT resp INSTALL linuxu - nefunguje 21.04.2010 | 16:21
      Marcel Suleiman   Návštevník
      Bios je nastaveny: 1, boot from CD/DVD 2, boot from HDD
      CD su napalene dobre nakolko kamosovi idu.

      kde moze byt problem? Myslite ze by mohlo pomoct formatovanie ubuntu particii a swapu a skusit to znova?
    • Re: BOOT resp INSTALL linuxu - nefunguje 21.04.2010 | 16:56
      Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
      Áno, stretli, napríklad podobný problém pre LiveCD Fedora 12 je , keď máš linuxové partície s ext3, vtedy sa LiveCD F12 NEnabootuje .
      Aký máš Ty linuxový systém na tom Tvojom Ubuntu ?

      Máš tam ext3 alebo ext4 ??


      Budeš musieť použiť full install DVD v tom prípade, ak máš tam ext3.
      :-(
      G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
      • Re: BOOT resp INSTALL linuxu - nefunguje 21.04.2010 | 20:19
        juro   Návštevník
        nieco podobne sa mi dialo,ked som chcel na 64bit instalovat 32bit linux...skus pozriet architekturu distra...
        • Re: BOOT resp INSTALL linuxu - nefunguje 22.04.2010 | 00:02
          Marcel Suleiman   Návštevník
          no dobre. teraz mam 32bit (!) ubuntu na core 2 duo. Pri stahovani fedory pisali ze 2jadrove AMD a Intely Core 2 Duo (a novsie) => 64 bit verzia no a ja som si stiahol prave tu 64 liveCD
      • Re: BOOT resp INSTALL linuxu - nefunguje 21.04.2010 | 23:59
        Marcel Suleiman   Návštevník
        Praveze ja mam ext4...
        • Re: BOOT resp INSTALL linuxu - nefunguje 22.04.2010 | 12:04
          Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
          BTW, ako si si to zistil. to že máš práve ext4 ?

          Opakujem, doporučujem Ti trochu netradičné zaujímavé riešenie / ak sa chceš rozlúčiť načas s Ubuntu a ušetriť čas hľadaním podstaty problému / tak zober full DVD install napríklad pre Fedora 12-64-bit, to je najlepšia 64-bit linuxová distribúcia a nainštaluj si ju na HDD. Keď ju budeš mať nainštalovanú, v takomto prostredí si môžeš bez problémov skúšať LiveCD/LiveUSB všetkých ostatných distribúcií od výmyslu sveta.
          Predtým si samozrejme zálohuj Tvoje súbory, napr. dočasne ich kopni do WinXP.
          :-)
          G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
          • Re: BOOT resp INSTALL linuxu - nefunguje 22.04.2010 | 21:11
            Marcel Suleiman   Návštevník
            otvoril som GParted a tam to bolo napisane (pred istym casom ked som instaloval ubuntu mi nebolo jasne, ci mam pouzit ext3 alebo ext4 a tak som sa stouto otazkou obratil sem na forum kde som dostal odpoved ze ext4 je uz dost prevereny a teda mozem s kludnym svedomim pouzit ext4 a tak sa aj stalo)

            Jo, asi to spravim ako mi vravis. Dnes si stiahnem Full DVD Fedora 12 64bit a pustim sa do toho. Budem informovat ako to dopadlo :)
          • Re: BOOT resp INSTALL linuxu - nefunguje 27.04.2010 | 19:10
            Marcel Suleiman   Návštevník
            OK. mam to. Fedora nainstalovana ale mam problem s ktorim si neviem dat rady. Maximalne rozlisenie mam 800x600. A v takom rozliseni sa dost zle pracuje.

            Mam prirucku Fedory, ale tam nic take nieje pisane, iba ze ak chcem 3D efekty, mam si stiahnut driver z nvidia.com
            • Re: BOOT resp INSTALL linuxu - nefunguje 27.04.2010 | 20:59
              Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
              Nie,

              musíš si pridať repá (repozitáre) RPMFusion. Doporučené kompletné postupy pre tento účel a inštaláciu kmod balíčkov nájdeš tunaky a nezabudni na poznámky na konci kapitoly:
              http://www.mjmwired.net/resources/mjm-fedora-nvidia.html#nvidia_rpmfusion

              BTW, pozri si celú túto príručku pre Fedora, je naozaj výborná a na to aby si v obrysoch chápal zmysel, Ti postačí zapnúť si Google preklad do slovenčiny. Napríklad pre FF prehliadač je to integrované v nástroji Google toolbar ten si tiež daj do svojho Firefoxu, Google Chrome to už defaultne má tiež.
              G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
              • Re: BOOT resp INSTALL linuxu - nefunguje 04.05.2010 | 15:57
                Avatar Benni Ubuntu9.10+Win - NTB AsusF5gl  Používateľ
                Toto som tu tuším raz riešil, nešlo mi to keď som mal poradie štartovania v Biose CD a potom HDD, dal som prvé HDD a klávesou ESC som vybral načítať OS z CD. že to chcelo inštalovať na CD mechaniku či, tak nejak.
                Jabber: martin.benko@jabber.com - icq: 422703828
                • Re: BOOT resp INSTALL linuxu - nefunguje 04.05.2010 | 17:18
                  Marcel Suleiman   Návštevník
                  Ahojte.

                  Dakujem vsetkym, uz je to uspesne vyriesene. Trebalo "len" Full DVD (s full DVD isli bootovat aj ostatne distribucie)