oprava usb

Sekcia: Hardware a Drivery 01.05.2010 | 17:15
Avatar Viliam Oravec Kubuntu 10.04 (MSI GX700PX)  Používateľ
Ahojte ludia,

mam velky problem. Teta mi dala USB klucik (Kingston 2GB) aby som sa jej ho pokusil opravit.
Na tom by nebolo nic. Ale hovorila mi co sa jej stalo. Na svojom pracovisku zasunula klucik do USB na PC.
USB sialene zablikalo a odvtedy ho nejde otvorit. O oprave suboroveho systemu sa mozeme bavit neskor. Chcel by som vediet, akym sposobom sa da odstranit pravdepodobne spaleny obvod v USB kluci. V linuxe ho po zadani prikazu LSUSB nenajde. (Vypis neukazuje nic okrem pripojenej mysi. Ked ho pripojim do Windowsu, tak mi ohlasi, ze zariadenie USB nebolo rozoznane.

Akekolvek pomôcky su u mna vitane. Ale myslim, ze na ten klucik mozem napisat R.I.P
Všichni mněli ruce od krve, jenom já hubu... :)
    • Re: oprava usb 01.05.2010 | 17:17
      Avatar Viliam Oravec Kubuntu 10.04 (MSI GX700PX)  Používateľ
      akekolvek vypisy co budete chciet poskytnem. len staci povedat co napisat.
      Všichni mněli ruce od krve, jenom já hubu... :)
      • Re: oprava usb 12.06.2012 | 17:48
        palo   Návštevník
        dam do pc usb a nesvieti a nechce sa nic ukazat pomozte do mozte prosim
        • Re: oprava usb 12.06.2012 | 18:23
          Avatar menom   Používateľ
          Vypni a zapni pc.
          Skús ho strčiť do iného usb portu, najlepšie zo zadu pc.
    • Re: oprava usb 01.05.2010 | 17:56
      WlaSaTy   Návštevník
      :Chcel by som vediet, akym sposobom sa da odstranit pravdepodobne spaleny obvod v USB kluci.

      Nakoľko je ten obvod naletovaný, tak asi len jeho vyletovaním a nahradením za identickú súčiastku. Môžeš sa opýtať v servise kde opravujú elektroniku či majú možnosť preletovať SMD integrovaný obvod. Problém mže byť v cene.

      Ale skôr by som položil otázku inak. Keď existujú firmy čo zachraňujú dáta z diskov, zvládli by to aj z mŕtvho USB klúča?

      PS.: nepredpokladám že pri dnešnej cene USB FLASH pamätí sa ich oplatí opravovať. Dáta na ňom majú obvykle vyššiu cenu.
      • Re: oprava usb 01.05.2010 | 18:58
        Kraki   Návštevník
        Treba pozrieť, či nie sú len poškodené kontakty zásuvky a dosky, kde je obvod. Prípadne znova preletovať kontakty zásuvky. Výmena samotnej pamäti na USB kľúči bude asi nereálne.
        • Re: oprava usb 01.05.2010 | 20:01
          Avatar Viliam Oravec Kubuntu 10.04 (MSI GX700PX)  Používateľ
          kontakty na pohlad poskodene nevyzeraju byt.. Inak som uz na ten kluc napisal R.I.P.
          Všichni mněli ruce od krve, jenom já hubu... :)
    • Re: oprava usb 06.05.2010 | 00:05
      Avatar Marián Sova Ubuntu 10.10  Používateľ
      Žeby zle zapojený USB konektor na počítači? Ak tam bolo otočené napájanie na USB konektore, tak je ten klúč po smrti.
      Čo ťa nezabije, to ťa posilní | Leták na propagáciu jabbera v pdf | www.mikroprocesory.sk
      • Re: oprava usb 12.05.2010 | 16:57
        Avatar milboy Ubuntu so znakom ElementaryOS  Používateľ
        Keďže sa tu rozoberá nejaký kľúč, skúsim aj ja .. Mám 128 GB Kingston a nejak sa nemôžem dostať k uloženým údajom. Dal som tam 55GB a v Nautiluse aj gparted ukazuje obsadenú aj voľnú (70GB) časť, ale čo tam konktrétne je, to mi neukáže. Naformátovaný je na FAT32 s veľkosťou 124,99 GB. Dík za odpovede.
        skusam vsetko....už stovka distribúcií za tie roky a vedomosti žiadne.. Prečo linux?
        • Re: FAT náš každodenný ... 12.05.2010 | 21:39
          Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
          Prečítať, hlavne ku koncu.
          :-) http://support.microsoft.com/kb/184006
          G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
          • Re: FAT náš každodenný ... 12.05.2010 | 22:12
            WlaSaTy   Návštevník
            Nič v zlom, ale ja osobne používam FAT(32) o veľkosti cca 130G na tak trošku zvláštne rozdelenom 0.5T externom disku a zatiaľ som nenarazil na limitáciu toho divného OS.

            Odporučil by som pozrieť výstup skutočne obsadené miesto (df -h) a skontrolovať ten disk (sudo fsck.vfat /dev/nieco) ale po jeho odpojeni (umount /dev/nieco). A doplnkovo by som odporučil aj skontrolovať či to miesto nie je schované v koši s bodkou (du -ks /media/nieco|sort -n), po jeho spetnom pripojení.


            PS.: je pravdou že som ten disk neformátoval s produktami MS, ale to je už o inom.
            • Re: FAT náš každodenný ... 13.05.2010 | 00:37
              Dragon   Návštevník
              Aj ja som pocul uz o pripadoch, ze FAT32 bol pouzity aj na vacsich particiach ako 32GB. Neviem, ako je to mozne. Podla mojho nazoru a skusenosti sa vsak neoplati mat velku (akukolvek) particiu s FAT32 na pevnom disku. Mozno je to len moj pocit, ale myslim, ze sa ovela viac fragmentuje a defragmentacia je omnoho pomalsia, ako pri NTFS (ak uz chceme byt priatelsky nakloneny k Win). Aj ked tato nepekna vlastnost nemusi byt prekazkou, v zavislosti od toho, na co danu particiu pouzivame.
              • Re: FAT náš každodenný ... 13.05.2010 | 00:55
                WlaSaTy   Návštevník
                Pokiaľ si o tom počul, tak je dobre. Ale, skús sa k tomu vrátiť a opýtaj sa toho čo Ti to hovoril že či sa nejednalo len o limitáciu OS ktorý nemal zapnuté LBA48. Obvykle tým trpeli ukradnuté windowsy ktoré človek nemohol zaplátať alebo v ktorých to bez cudzej pomoci nezvládol. Do takých strojov ja osobne nepripájam môj majetok. Nehodlám riskovať že mi ho vlastník takto nadobudnutého systému zničí.

                Ohľadne fragmentácie, tak tá na prenosných diskoch začne mať znateľnú réžiu až keď človek použije niečo rýchlejšie ako USB2, a eSATA sa moc nemá zatiaľ kam pichnúť. Takže tento bod je zbytočný.

                PS.: podľa príznakov toho chalana čo nechcel zakladať novú tému sa ale jedná len o nevysypaný kôš.

                • Re: FAT náš každodenný ... 13.05.2010 | 12:33
                  Dragon   Návštevník
                  No clovek co mi spominal, ze ma vacsiu particiu formatnutu na FAT32 pouzival legalne nadobudnuty Windows XP Media Center, pokial si dobre spominam.
                • Re: FAT náš každodenný ... 13.05.2010 | 18:58
                  Avatar milboy Ubuntu so znakom ElementaryOS  Používateľ
                  ...nevysypaný kôš to nebude...
                  Problémom je to, ako ho skontrolovať. Všetky bežné nástroje (ktoré poznám) som vyskúšal, ale bez väčších úspechov. Skúšal so ho formátovať na ntfs aj FAT32 (pre prístup aj vo win) ale nič. Môžem naň dať 5GB aj 100 GB tak je v poriadku do odpojenia a po daľšom vložení (v akomkoľvek PC) sa stane nečitateľným. Na opravu hdd poznám veľa softu, ale pri usb to nie je použiteľné. Teraz ho skúšam dať na ext4 a uvidím, či sa niečo zmení.
                  skusam vsetko....už stovka distribúcií za tie roky a vedomosti žiadne.. Prečo linux?
            • Re: FAT náš každodenný ... 13.05.2010 | 01:29
              Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
              Ahojte.

              Naozaj sa bavíme o FAT32 ako o skutočne SPOĽAHLIVOM súborovom systéme od Windows ??
              Potom mám aj ja jeden postreh. Tento FAT32 je presne tak spoľahlivý ako povestné sovietske hodinky, ktoré 2x denne ukazujú najpresnejší čas na svete, až na jednu maličkosť:
              Musíte ich rozbiť na betóne kameňom !

              :-)
              G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
    • Re: oprava usb 13.05.2010 | 16:50
      Avatar modzog Centos, Ubuntu  Používateľ
      Pri dnesnych cenach USB klucov sa ti fakt neoplati babrat sa z pajkovackou.
      • Re: oprava usb 13.05.2010 | 17:53
        Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
        ak na tom kluci mas jedinu kopiu svojej mesacnej prace tak sa to oplati :-DD (samozrejme je uz neracionalne pouzivat USB ako jedine ukladacie medium)
        Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
        • Re: oprava usb 13.05.2010 | 23:42
          Henisko   Návštevník
          Nie som az tak skuseny ako prevazna vatsina z Vas, ale mozno by bolo dobre vyskusat jeden malinky softik TestDisk & PhotoRec. Mne uz pozachranoval vselico aj po sformatovani disku. A co sa tyka mrtveho USB tiez mi jedno odislo a podarilo sa mi niekde stiahnut utilitku na preflashovanie USB a podarilo sa mi ho rozbehat aspon na chvilku /stiahol som spatnu verziu a po par dnoch moje USB umrelo definitivne / ale stihol som porobit zalohu cez ten malinky programik.
          • Re: oprava usb 14.05.2010 | 00:58
            Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
            kto by hladal tak viacero nastrojov a postupov na obnovu dat z pamatovej karty (uspesne odskusane) s heslom : Who needs Gates, in a world of no fences?
            Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
            • Re: oprava usb 23.05.2012 | 23:19
              Peter   Návštevník
              Chcel by som sa opitat vždy ked chcem niejaky priečinok zkopirovat na usb tak mi ho v usb da do suboru shortcut ktory ma iba 2kb a ked dam iba bez priečinka niejaku pesničku tak všetko je v pohode .