Raid configuracia

Sekcia: Konfigurácia 05.05.2010 | 12:32
Avatar mariannoem debian  Používateľ
Zdravym Vas, moze mi niekto poradit ako najlepsie vytvorit RAID disk z dvoch identickych diskov bez straty dat a nejakeho downtimu.
Mam zatial 1xdisk LVM a druhy je neviuzity zatial.

vdaka za pomoc
web developer a trosku znalosti v linuxe
    • Re: Raid configuracia 05.05.2010 | 17:28
      Avatar modzog Centos, Ubuntu  Používateľ
      mdadm je nastroj na spravu sw raidu
      Z hlavy si nepamatam ale man mdadm bol vcelku napomocny ked som to robil.
      Pri rebuilde som problem nemal ale ked som raid robil prvy krat tak to tusim hovorilo ze pri inicializaci pridem o vsetky data. Ak mas moznost skus si to niekde vo virtuali ako sa to sprava aby si neprisiel o data. Nie som si isty ci sa da vytvorit raid z hociakeho disku ktory uz obsahuje data a nebol sucastou raidu bez straty dat. Ja mdadm potrebujem tak raz za 2 roky. Takze nie som velmi zbehly.
    • Re: Raid configuracia 05.05.2010 | 20:37
      teplos   Návštevník
      najlepie pocas instalacie alebo pouzitm mdadm


      ----vytvorenie raidu 1 alebo 5
      mdadm --create /dev/md0 --level=1 --raid-devices=2 /dev/sda1 /dev/sdb1
      mdadm --create /dev/md0 --level=5 --raid-devices=3 /dev/sda1 /dev/sdb1


      ----stopnutie raidu
      mdadm --stop /dev/md0


      ----odobranie zariadenia z raidu
      mdadm --fail /dev/md0 /dev/sda1
      mdadm --remove /dev/md0 /dev/sda1


      ----pridanie zariadenia do raidu
      mdadm --add /dev/md0 /dev/sda1

      ----update mdadm.conf
      v niektorych distrach (debian) treba treba dat systemu pocas bootovania vediet
      o raide takze updatneme /etc/mdadm.mdadm.conf

      cd /etc/mdadm
      cp mdadm.conf mdadm.conf.`date +%y%m%d`
      echo "DEVICE partitions" > mdadm.conf
      mdadm --detail --scan >> mdadm.conf

      Potom to vyzera nejak takto

      ARRAY /dev/md0 level=raid1 num-devices=2 UUID=6b8b4567:327b23c6:643c9869:66334873
      devices=/dev/sda1,/dev/sdb1

      ----kontrola raidu
      mdadm --detail /dev/md0
      less /proc/mdstat
    • Re: Raid configuracia 05.05.2010 | 21:04
      WlaSaTy   Návštevník
      Ahoj,
      podmienky ktoré si položil (bez straty dát a bez downtime) sú vysoké. Ak sú na tom disku aplikačné dáta a ty budeš chcieť pracovať s dátami na úrovni blokového zariadenia, tak bude musieť byť daná aplikácia dole. Náhodný zápis do aplikačných dát nepustí.

      Ale, existuje ešte jedna teoretická možnosť. Vytvoriť si degradovaný raid mirror, odzrkadliť volume grupu naň, zrušiť pôvodnú volume grupu a pridať dealokované miesto z fyzického disku ako zrkadlo. Akurát že som to videl na komerčných OS pre big endian architektúru. Ale ani tam si to človek nedovolili bez kompletnej a konzistentnej zálohy.

      Oveľa jednoduchšie a bezpečnejšie je vytvoriť požadované pole, nakopnúť single (a overiť či je všetko dole) a preklopiť dáta. Potom stačí len zmeniť pripájanie FS a štart.

      Tie návody na vytvorenie raidu môžeš z pohľadu požiadavky "bez straty dát" ignorovať. Pri vytvorení raidu sa štandrdne vytvárajú metadáta a tie by týmto spôsobom domrvili časť obsahu pôvodných dát.

      PS.: iné by to bolo keby si mal možnosť zmraziť snapshot disku na poli alebo na úrovni FS, ale to by si sa asi nepýtal.