problém s archívom

Sekcia: Aplikácie & Desktop 17.05.2010 | 15:03
Avatar Peter Paška Ubuntu 11.04, LinuxMint  Používateľ
Zo stránky VŠ (študujem diaľkovo) si sťahovávam materiály na štúdium. Tie sú často vo formáte .zip a názvy dokumentov s diakritikou. Cez Ark sa mi, ale tieto dokumenty síce rozbalia no pri pokuse otvoriť ich mi píše, že ich nevie nájsť. Dokonca v jednom prípade ich ani pod rootom neviem zmazať z miesta rozbalenia. Cez 7z som síce archív rozbalil ale musel som najprv názvy dokumentov prepísať, aby ich bolo možné otvoriť a čítať. S archívom .rar tieto problémy nemám.
Moje otázky: Je možné nejakými pluginmi či ako spraviť rozbaľovanie týchto archívov tak, aby to bolo jednoduché? tj. aj s diakritikou
Akým spôsobom odstránim z dokumentov už spomínaný rozbalený a nepoužiteľný archív?
Apelácia na študijné odd. aby to balili do rar a prepisovali názvy bez diakritiky bola márna. Vraj každý má zip vo win ale rar mať nemusia a prepisovať názvy dokumentov je veľa práce.
PC Intel Core2Duo {3200}, 2GB RAM, ASUS Nvidia GTS250 1GB, 1 TB HDD, MB ASUS P5QE-L / NTB Fujitsu Lifebook AH512
    • Re: problém s archívom 17.05.2010 | 16:00
      Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor
      Krusader, convmv, možno aj Gnome commander.
      Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
      • Re: problém s archívom 17.05.2010 | 16:37
        Avatar Peter Paška Ubuntu 11.04, LinuxMint  Používateľ
        Krusader som skúšal. Spustený v admin móde nebol schopný daný rozbalený archív zmazať skončil z hláškou nepodarilo sa zmazať súbor alebo priečinok....... súbor neexistuje.
        Pokiaľ si myslel na rozbalovanie archívu, tak to som neskúšal, ale skúsim.
        PC Intel Core2Duo {3200}, 2GB RAM, ASUS Nvidia GTS250 1GB, 1 TB HDD, MB ASUS P5QE-L / NTB Fujitsu Lifebook AH512
        • Re: problém s archívom 17.05.2010 | 19:10
          Avatar maor Mint, Debian, Raspbian, LibreELEC  Používateľ
          skús nainštalovať winrar cez wine a vyskúšaj to v ňom rozbaliť
        • Re: problém s archívom 18.05.2010 | 10:35
          Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor
          Tak to sme sa nepochopili, ja som ti dal zoznam nástrojov na hromadnú konverziu názvov súborov do inej znakovej sady.
          Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
    • Re: problém s archívom 17.05.2010 | 21:25
      WlaSaTy   Návštevník
      SuSe používa KDE a KDE má už veľa rokov zabudovanú podporu UNICODE teda univerzálnej kódovej stránky pre rôzne národnosti (klingónčinu a písmo etruskov neschválili). Nepredpokladám že by si také niečo vypínal. Ale, nerozbaluješ to náhodou na USB disk?
      • Re: problém s archívom 17.05.2010 | 21:57
        Avatar Peter Paška Ubuntu 11.04, LinuxMint  Používateľ
        Nie nerozbaľujem to na USB disk. A určite som nič také nevypínal ani neviem kde sa to dá. :D No možno keby som pohľadal. Sám som z toho jeleň. Problém s diakritikou v názve súboru som naposledy zažil na Ubu 7.04 na PC bez netu. Odvtedy nie a predtým v ubu som nemal problémy z rozbaľovaním žiadneho archívu.
        Ako som spomínal 7z v suse mi síce archív rozbalí použiteľne, ale diakritiku pošahá a musím niektoré prepísať, aby sa dali otvoriť.
        A čo stým vymazaním zle rozbaleného archívu?
        PC Intel Core2Duo {3200}, 2GB RAM, ASUS Nvidia GTS250 1GB, 1 TB HDD, MB ASUS P5QE-L / NTB Fujitsu Lifebook AH512
        • Re: problém s archívom 17.05.2010 | 22:07
          WlaSaTy   Návštevník
          Ja len že Linux aj v dnešnej dobe zvykol pripájať FAT a NTFS bez UNICODE čo robilo presne tieto problémy. Pri použití normálneho súborového systému bolo toto možno vidieť len pokiaľ človek použil prastaré balíčky pre prácu s archívmi. Menovite ak ich stiahol z nejakého pofidérneho zdroja ktorý obsahoval tie programy s verziami z minulého tisícročia.

          Inak, vymažeš to ľahko, kľudne použi Midnight Commander v KTerm.

          PS.: to sú už roky čo som nevidel tento typ chyby. Kde sa dá dopracovať k takému balíku vo formáte zip či rar či čo to bolo?
          • Re: problém s archívom 18.05.2010 | 11:37
            Avatar Peter Paška Ubuntu 11.04, LinuxMint  Používateľ
            Super tak MC fakt pomohol zmamzať. Už nastala len technická otázka. Prečo s tým mal Krusader problém?
            Ten ZIP je žiaľ na zaheslovanej stránke školy :) inak by som určite pastol odkaz pre zaujímavosť.
            PC Intel Core2Duo {3200}, 2GB RAM, ASUS Nvidia GTS250 1GB, 1 TB HDD, MB ASUS P5QE-L / NTB Fujitsu Lifebook AH512
            • Re: problém s archívom 19.05.2010 | 00:20
              WlaSaTy   Návštevník
              Skús pozrieť výstup z príkazu locale, ten by mal vrátiť niečo na spôsob en_US.UTF-8, teda sk_SK.UTF-8 ak máš slovenské prostredie. Nepredpokladám že by KDE odmietalo použiť hociaký názov, aj keď ja KDE nepapám. U mňa na gnome bežne pracujem aj s azbukou.
              • Re: problém s archívom 19.05.2010 | 10:14
                Avatar Peter Paška Ubuntu 11.04, LinuxMint  Používateľ
                Pozrel som. Všetko je nastavené na sk_SK.UTF-8. Už ma napadla len jedna možnosť a to, že daný technik používa vo svojom PC font ktorý mi môj systém nerozpozná. Možno je to blbosť, ale pokúsim vyzistiť.
                PC Intel Core2Duo {3200}, 2GB RAM, ASUS Nvidia GTS250 1GB, 1 TB HDD, MB ASUS P5QE-L / NTB Fujitsu Lifebook AH512
    • Re: problém s archívom 18.05.2010 | 10:15
      zaphod   Návštevník
      Mám nainštalované 7zip vo wine1.2. Ikonu 7zip som dal na desktop. Chytím neposlušný zip a hodím ho na ikonu 7zip. Rozbalí ho bez problémov. Diakritika je v názve zipu aj zbaleného súboru.
      Išlo mi to v KDE3.5 aj v Gnome. V Kde4 som to neskúšal.