nastavenie GRUB-u v UBUNTE

Sekcia: Konfigurácia 22.05.2010 | 12:55
Avatar vama Debian, Arch  Používateľ
Potreboval by som nejakym najjednoduchsim sposobom nastavit dlzku trvania zavadzaca GRUB v UBUNTE. Ide mi o to, ze tieto zmeny potrebujem vykonat az na 16 PC, tak to potrebujem co najjednoduchsie urobit. Neviem ci UBUNTU ma priamo v grafickom prostredi moznost nastavovania zavadzaca ako MANDRIVA, alebo budem musiet prepisa subor --- menu.lst --. Lenze zase neviem ako sa ma prepisat, ked potrebujem mat prava ROOTa (v UBUNTE ja nerobim a tak ani neviem ako je to stymi uctami)?
"Digitálna technika pozostáva len z 0 a 1, ktoré sú správny čas na správnom mieste." M. Valášek
    • Re: nastavenie GRUB-u v UBUNTE 22.05.2010 | 13:10
      Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
      risenim je program startup manager

      ak nechces instalovat dalsi program, tak uprava konfigarakov zavisi od verzie grubu
      menu.lst mal povodny grub
      GRUB 2 pouzivany v ubuntu od 9.10 (mylsim) ma grub.cfg (a este dalsie konfiguraky ktorym nerozumiem)

      na upravu oboch bude treba pravo roota (staci sudo)
      Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
      • Re: nastavenie GRUB-u v UBUNTE 22.05.2010 | 14:25
        Avatar vama Debian, Arch  Používateľ
        A to ako sa postupu cez to SUDO? pretoze z UBUNTU nemam skusenosti
        "Digitálna technika pozostáva len z 0 a 1, ktoré sú správny čas na správnom mieste." M. Valášek
        • Re: nastavenie GRUB-u v UBUNTE 22.05.2010 | 14:33
          Avatar qw11 ubuntu mate 22.04 HP 17-ca1006nc  Používateľ
          Myslis zmenit cas cakania na spustennie vybranej polozky?
          http://wiki.ubuntu.cz/GRUB2#grub_.28.2BAC8-etc.2BAC8-default.2BAC8-grub.29
          Polozka

          GRUB_TIMEOUT=10

          Edituje sa prikazom

          gksugo gedit /etc/default/grub

          a potom musis v terminale spustit prikaz

          sudo update-grub
          • Re: nastavenie GRUB-u v UBUNTE 22.05.2010 | 14:39
            Avatar vama Debian, Arch  Používateľ
            ano, myslim tento cas

            cize prikazom gksugo gedit /etc/default/grub
            sa otvori subor na editaciu a mozem tento cas prepisat?
            Toto som totiz nevedel ako ho otvorit aby som ho mohol naeditovat.
            "Digitálna technika pozostáva len z 0 a 1, ktoré sú správny čas na správnom mieste." M. Valášek
            • Re: nastavenie GRUB-u v UBUNTE 22.05.2010 | 16:49
              Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
              sudo (pred prikazom, prida tomuto prikazu prava roota)
              gedit (editor textovych dokumentov)

              teda prikazom

              sudo gedit /cesta/k/suboru (otvori gedit ako spravca dany subor ktory treba upravit)
              Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
              • Re: nastavenie GRUB-u v UBUNTE 22.05.2010 | 19:11
                Avatar qw11 ubuntu mate 22.04 HP 17-ca1006nc  Používateľ
                Sudo nepouzivaj na spustenie grafickych programov. Na spustenie gr. programov vzdy pouzivaj gksudo. Sudo pouzivaj iba na spustenie veci ktore pobezia v terminale.
                http://wiki.ubuntu.cz/Root%20sudo#Informace
                • Re: nastavenie GRUB-u v UBUNTE 22.05.2010 | 23:08
                  Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
                  "Ke spuštění programů, které jsou normálně spouštěné uživatelem (např. gedit), s administrátorskými právy sudo, stiskněte ALT+F2 a spusťte gksudo gedit.
                  sudo se používá u příkazů pracujících v Terminálu, gksudo se používá u spouštění grafických programů.
                  "

                  takze zasada je ta ze sudo sa pouziva pri pouziti terminalu a je jedno ci sa pusta graficky alebo terminalovy program, gksudo sa pusta po zadani ALT+F2 a najme kvoli tomu ze si heslo vypyta v grafickej forme a nie terminalovej

                  sudo je univerzalne kdezto gksudo je pre gnome a KDE uz pouziva kdesu
                  "Uživatelé Kubuntu používají kdesu jako náhradu za gksudo."


                  preto nevidim jediny dovod pouzit gksudo, jedine aby som videl kolko znakov hesla som uz napisal (terminal nezobrazuje ani *****)
                  Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
                  • Re: nastavenie GRUB-u v UBUNTE 23.05.2010 | 10:26
                    Avatar qw11 ubuntu mate 22.04 HP 17-ca1006nc  Používateľ
                    "NIKDY nepoužívejte "sudo" pro start grafických programů. Vždycky byste měli použít "gksudo" (v GNOME, popřípadě v XFCE) nebo "kdesu" (v KDE) k spuštění takovýchto programů. Jinak se může stát, že při dalším přihlášení do systému nemusíte uspět. Jestliže k tomu dojde a při přihlašování se zobrazí tato chybová hláška: "Unable to read ICE authority file", přihlaste se použitím "záchranného terminálu" a spusťte příkaz:

                    rm /home/uživatel/.{ICE,X}authority

                    místo uživatel napište své přihlašovací jméno. "

                    Hlavne kvoli tomuto. Vid. odkaz ktori som zadal vyssie.
                    • Re: nastavenie GRUB-u v UBUNTE 23.05.2010 | 14:19
                      Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
                      sudo pouzivam na spustanie grafickych programov v ubuntu a debiane uz od roku 2005 a nikdy som ziadny podobny problem nemal
                      Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
                      • Re: nastavenie GRUB-u v UBUNTE 23.05.2010 | 15:33
                        Avatar qw11 ubuntu mate 22.04 HP 17-ca1006nc  Používateľ
                        To nehovor mne ale povedz to tomu komu poradis sudo a spadne mu to. Urcite ho upokoji ze tebe sa to uz od roku 2005 nestalo. Hlavne ak to bude dajaky zaciatocnik. :)
                        • Re: nastavenie GRUB-u v UBUNTE 25.05.2010 | 18:21
                          Avatar vama Debian, Arch  Používateľ
                          OK cas uz som uspesne nastavil
                          "Digitálna technika pozostáva len z 0 a 1, ktoré sú správny čas na správnom mieste." M. Valášek