Otvorenie suboru

Sekcia: Ostatné 12.06.2010 | 19:14
Viktor P.   Návštevník
Ubuntu : Mam priecinok. Ma nastavenu skupinu root, usera root. Chcem sa spytat ked mam v tom priecinku nejaky dokument napr. v pdf. Ako ho otvorim bez bouzitia prikazu chown ?
Do priecinka sa dostanem sudo cd /home......./priecinok no otvorit dokumenty neviem. Poradte mi nejaky prikaz. Dakujem
    • Re: Otvorenie suboru 12.06.2010 | 19:53
      Avatar Dare_devil Debian, OpenSuse  Používateľ
      pozries si ho ako root ( bezpecnostna samovrazda otvarat klikacky ako root ) alebo nastavis pre tu zlozku prava -rwx--r---r--- ( root spusta, pozera, upravuje, uzivatel moze pozerat, skupina moze pozerat). Ak ti ide o to, ze pri kazdom subori v zlozke ./priecinok musis pouzivat chown, tak to mozes pouzit rekurzivne s pridanim parametra -R napr. chown -R viktor:viktor priecinok/ ( rekurzivne prejst celu zlozku a priradit kazdy subor v nej uzivatelovi viktor skupine viktor ) a bude to platit pre vsetky fajly v priecinku
      There is no flag large enough to cover the shame of killing innocent people
      • Re: Otvorenie suboru 12.06.2010 | 20:11
        WlaSaTy   Návštevník
        Pre zlozku potrebujes aj eXecutable flag, suborom staci aj Read :)

    • Re: Otvorenie suboru 13.06.2010 | 13:48
      Viktor P.   Návštevník
      ja nechcem aby mi uzivatelia vedeli prezerat ten priecinok. Preto mam nastavenu skupinu aj usera root (neda sa to otvorit normalnym uzivatelom). No a aby som nemusel menit skupinu, tak som chcel prikaz na otvorenie suboru v tom priecinku cez roota. Pretoze do zlozky sa cez terminal dostat viem, ale ten .pdf subor uz otvorit neviem. Takze potrebujem prikaz na otvorenie suboru cez terminal. Ako ked otvorite priecinok cd tak chcem otvorit ten subor.
      • Re: Otvorenie suboru 13.06.2010 | 14:09
        zlx   Návštevník
        prečo bez prikazu chown ? ved pomocou "chown -R user adresar" zmeníš vlastníka adresára a potom pomocou "chmod -R 700 adresár" zmeníš práva pristupu do neho
        a ak nie, tak pomocou "sudo program-na-prezeranie-pdf subor" si pozri ten subor ..