Externy HDD... ERROR PLS poradte

Sekcia: Aplikácie & Desktop 18.06.2010 | 22:28
Avatar << Tomino >> Windows 7 & Arch Linux KDE  Používateľ
Caute vopred sa ospravedlnujem ze tato tema nepatri na toto forum ale mam takyto problem. Vcera mi padol na zem z 20 cm vysky externy hdd WD My password a nasledne ked ho pripojim tak mi napise ze je pripojeny ale disk sa neroztoci. myslim si ze uz je odpisany... co si vy myslite? dalo by sa tomu dako pomoct?
Prečo platiť za Windows keď viac ako 90% sw ide aj na linuxe a k tomu máte extra rýchly, aktuálny systém bez vírusov, bez nutnosti defragmentácie a iných hávedí :)
    • Re: Externy HDD... ERROR PLS poradte 19.06.2010 | 13:29
      Avatar Marián Sova Ubuntu 10.10  Používateľ
      No ak sa neroztočí, už mu pomôže zrejme len rozobranie a zistenie, čo sa pokazilo. Čo ale v domácich podmienkach nie je reálne. Určite je to mechanická chyba. Takže ak sú tam ozaj dôležité dáta, tak treba pohľadať nejakú firmu, čo sa zaoberá obnovou dát zo zničených diskov.
      Ešte by si mohol pozrieť do výpisu dmesg po pripojení disku, či sa tam niečo zaujímavé neobjaví.
      Čo ťa nezabije, to ťa posilní | Leták na propagáciu jabbera v pdf | www.mikroprocesory.sk
      • Re: Externy HDD... ERROR PLS poradte 19.06.2010 | 13:44
        tomino   Návštevník
        no este som zabudol dodat ze pot pade mi este isiel. nainstaloval som si z neho hru a skopcil tam film ale ked som ho odpojil uz nejde.

        na zaciatku len tak puka... potom ho nacita, pukanie prestane a dalej nic nerobi. mam pocit ze platna sa bud otaca pomaly alebo sa neotaca.

        disk ma 640 GB a bol naformatovany NTFS a momentalne pise ze je zamknuty proti zapisu, je nevyhradene miesto a to 2TB.

        co sa tyka cylindrov tak zevraj ich je : 267263.

        momentalne skusam pomocou recover my files zachranit to co sa da ale nadeje tomu nedavam.


        disk je v zaruke takze ho nehccem rozoberat len nechcem prist o udaje.
        • Re: Externy HDD... ERROR PLS poradte 19.06.2010 | 13:46
          tomino   Návštevník
          disk som skusal pripojit vo wine na 2 pc a ajpod linuxom a nic.
        • Re: Externy HDD... ERROR PLS poradte 19.06.2010 | 14:30
          Avatar Marián Sova Ubuntu 10.10  Používateľ
          No ak sa neroztočí, tak z neho dáta nezachrániš. No ak by si ho doma rozobral, tak ho môžeš rovno vyhodiť. Už mu nepomôžeš. Na to treba mať vybavenie a bezprašné prostredie.
          Čo ťa nezabije, to ťa posilní | Leták na propagáciu jabbera v pdf | www.mikroprocesory.sk
          • Re: Externy HDD... ERROR PLS poradte 19.06.2010 | 14:47
            Avatar << Tomino >> Windows 7 & Arch Linux KDE  Používateľ
            aj ja si to myslim :(.. uz som si vedomi ze som o vsetko co som tam mal prisiel. ale teraz aspon viem ze uz nikdy si nekupim Western Digital. Co som kvoli tomu presiel forum tak som zistil ze prevazna vacsina diskov co zlyhala alebo tak je od WD... vela ludi potrebovalo pomoc s nimi. a inak ked ho reklamujem tak mi asi data nezachrania nie? :P ???
            Prečo platiť za Windows keď viac ako 90% sw ide aj na linuxe a k tomu máte extra rýchly, aktuálny systém bez vírusov, bez nutnosti defragmentácie a iných hávedí :)
            • Re: Externy HDD... ERROR PLS poradte 19.06.2010 | 15:00
              Avatar Marián Sova Ubuntu 10.10  Používateľ
              No pri reklamácii, Ti ho pravdepodobne len vymenia za nový kus. Teda ak Ti ju vôbec uznajú.
              Čo ťa nezabije, to ťa posilní | Leták na propagáciu jabbera v pdf | www.mikroprocesory.sk
              • Re: Externy HDD... ERROR PLS poradte 19.06.2010 | 15:27
                Avatar << Tomino >> Windows 7 & Arch Linux KDE  Používateľ
                no tak to dufam ze mi ju uznaju ved to je novy disk, nikdy v zivote mi nepadol a teraz raz a to na koberec a hned sa pokazil? ved tak jasne ze to malo znesie ale tak zeby to neprezilo pad zo sedacky? ktora je v cca 20 cm vyske? tak to musi nieco vydrzat ved za to chceli kopec penazi.
                Prečo platiť za Windows keď viac ako 90% sw ide aj na linuxe a k tomu máte extra rýchly, aktuálny systém bez vírusov, bez nutnosti defragmentácie a iných hávedí :)
                • Re: Externy HDD... ERROR PLS poradte 19.06.2010 | 16:39
                  WlaSaTy   Návštevník
                  Pokiaľ má ten disk garanciu ochrany voči pádu z výšky, tak áno. Inak sa záruka vzťahuje len na výrobné vady.

                  Ozaj, WD ešte negarantuje ochranu voči nárazu pádom z výšky?
                  • Re: Externy HDD... ERROR PLS poradte 19.06.2010 | 23:51
                    tomino   Návštevník
                    tak to netusim... ale ved po pade mi este isiel tak to je ako mozne? este som skopcil a nainstaloval cize dakych 5 GB z disku upravil a isiel v poriadku len potom uz nie.

                    inak ako zistim ci ma garanciu proti padu ?
                    • Re: Externy HDD... ERROR PLS poradte 21.06.2010 | 19:13
                      Avatar Henrich Proksa QNX, Greenie, WinXPpro  Používateľ
                      Garanciu proti pádu pozri na stránkach výrobcu.
                      Utekaj k predajcovi, povedz im tam, že disk prestal fungovať, a pokiaľ niet vidieť na disku akékoľvek mechanické poškodenie, nech Ťa ani nenapadne im povedať, že Ti disk padol. Jednoducho si pracoval, vypol, znova pustil a už nešiel.
        • Re: Externy HDD... ERROR PLS poradte 22.06.2010 | 10:54
          Avatar hramat Arch + Openbox  Používateľ
          "ked ho pripojim tak mi napise ze je pripojeny" co a ako ti napise ze je pripojeny?

          co ti vypise: fdisk -l
          skusal si hdparm, fsck, e2fsck, ntfsprogs, testdisk, smartmontools
          "disk ma 640 GB a bol naformatovany NTFS a momentalne pise ze je zamknuty proti zapisu, je nevyhradene miesto a to 2TB." Ako moze byt na disku nevyhradene miesto 2Tb ked ma disk 640Gb?

          Ako si mountoval ten HDD? Skus ho pripojit manualne cez terminal prikazom mount -t ntfs-3g /dev/sda1 /media/windows. Pokial ti to nepojde budes mozno musiet montovat cez s forcemount -t ntfs-3g /dev/sda1 /media/windows -o force