Odišiel disk? Chová sa záhadne

Sekcia: Hardware a Drivery 20.06.2010 | 02:07
Avatar Miloš Linux Mint, Ubuntu studio  Používateľ
Zdravim. Zo dňa na den mi moj Seagate 250 ATA začal sa chovať divne. Mám na nom síce iba XP ale štve ma to. Číta strašne pomaly a všetko sa zasekáva. Rýchlosť disku som testoval cez HDtach a HD tune a číta presne po 3MB/s. A to je ako možné že zo dna ked čítal 75MB/s číta už len po 3MB/s. Tu v Linuxe som prikazom hdparm -t /dev/sdc/ skúšal ako sa zachová a vypísalo mi: Timing buffered disk reads: 224 MB in 3.02 seconds = 74.24 MB/sec takže kde je potom chyba?
http://necyklopedia.wikia.com/wiki/Linux
    • Re: Odišiel disk? Chová sa záhadne 20.06.2010 | 03:12
      Avatar xapoh Mint  Používateľ
      obrovska fragmentacia?
    • Re: Odišiel disk? Chová sa záhadne 20.06.2010 | 04:37
      Avatar Jaroslav Petráš Arch Linux  Používateľ
      Z vyššie uvedeného predpokladám že v MS.WinXP.32 sa pohybuje rýchlosť diskových operácií okolo 3MB/s. Po nabootovaní GNU/Linux je naopak všetko v poriadku.

      Ak je môj predpoklad správny, najpravdepodobnejšou príčinou budú ovládače v MS.WinXP.32. Niekde v správcovi zariadení nájdite radič disku a disk samotný. Je dôležité aby bola zobrazená informácia že toto zariadenie pracuje správne a nebola tam žiadna ikonka s výkričníkom, ani nič podobné (indikujúce poruchu). Potom treba pozrieť či je zapnuté DMA (ďaľšia najpravdepodobnejšia príčina) - pokiaľ nie, je to kameň úrazu.
      301 Keyboard Error. Press any key to resume or F1 for setup...
      • Re: Odišiel disk? Chová sa záhadne 20.06.2010 | 14:17
        Avatar Miloš Linux Mint, Ubuntu studio  Používateľ
        A všimol som si že ked číta ten disk tak niekedy začne chrčať aj zvuk a procesor je vyťažený na 100% a pritom žiadny proces tam nieje ktorý by to tak využíval.
        http://necyklopedia.wikia.com/wiki/Linux
        • Re: Odišiel disk? Chová sa záhadne 21.06.2010 | 18:58
          Avatar Henrich Proksa QNX, Greenie, WinXPpro  Používateľ
          je možné, že disk odchádza do "večných lovíšť". Kedže je to mechanické zariadenie, prvé, čo je v takom prípad na rane, je disk. Skúsil by som to, čo radil autor predo mnou, poprípade, vložiť menovaný disk do iného počítača a tam sledovať jeho správanie, tým sa vylúči buď chyba OS, alebo naopak chyba disku.
          • Re: Odišiel disk? Chová sa záhadne 23.06.2010 | 00:05
            Avatar Miloš Linux Mint, Ubuntu studio  Používateľ
            Praveže on na Linuxe ide plnou rýchlosťou a výborne bez chybičky. A vo Win som sa pozeral na tie DMA a tam problem neindikuje žiadny. Win používa iba brat a ako tak som si všimol už je asi zavírený lebo tam beží spústa čudných procesov. Sformátujem a dam ho tam načisto, a hotovo.
            http://necyklopedia.wikia.com/wiki/Linux
            • Re: Odišiel disk? Chová sa záhadne 17.10.2010 | 15:44
              Avatar Henrich Proksa QNX, Greenie, WinXPpro  Používateľ
              tak možno, predpokladám, že by to mohla byť nekompatibilita ovládača dosky alebo radiča a os Win, skús iný ovládač, popríade iný Win (2000, 20003 a pod.)