Formátovanie kariet

Sekcia: Aplikácie & Desktop 22.06.2010 | 16:21
Avatar Peter Paška Ubuntu 11.04, LinuxMint  Používateľ
Hľadám slušný klikací program, ktorý dokáže naformátovať pamäťovú kartu. Mohol by to byť aj nejaký plugin. Najlepšie pre KDE.

Dnes som skúšal v NTB naformátovať SD kartu. Čítačka mi funguje. Pri použití KDE Partition Manager mi umožnil prácu len s HDD. Tak som nainštaloval gparted bohužiaľ ten pod KDE neumožnil unmount karty pred formátovaním. Tak som ju odpojil klasicky, ale pri formátovaní ju KDE pripojil a prerušil formátovanie.

Viem, že je možné formátovať v terminále, ale ja sa snažím Linux nastavovať pre bežných užívateľov a hľadám jednoduché riešenia kde si nemusia pamätať príkazy. Za námety vopred ďakujem.
PC Intel Core2Duo {3200}, 2GB RAM, ASUS Nvidia GTS250 1GB, 1 TB HDD, MB ASUS P5QE-L / NTB Fujitsu Lifebook AH512
    • Re: Formátovanie kariet 22.06.2010 | 16:48
      Avatar Radovan Prokop PCLinuxOS, Ubuntu  Používateľ
      Ja pouzivam v PCLinuxOS KDE program povodne pre GNOME a vola sa gnome-format, alebo gformat.... Pozri si to v Synaptiku. Spusta sa pod root-om.
      • Re: Formátovanie kariet 23.06.2010 | 00:52
        Avatar Peter Paška Ubuntu 11.04, LinuxMint  Používateľ
        Myslel si asi gparted, ktorý som si nainštaloval lebo som ho v ubuntu zvykol používať, ale ako píšem hneď v úvode ten nefungoval.
        Na formátovanie musíš disk odpojiť, ale pri zahájení formátovania sa ho KDE pokúsilo znovu pripojiť a prerušilo formátovanie.
        Nechcel som to písať, ale najvhodnejšie by bolo keby sa tá karta dala naformátovať tak ako vo win. (pravým kliknutím)
        Inak Suse nemá synaptic ale Yast no nevadí rozumeli sme si. :D
        PC Intel Core2Duo {3200}, 2GB RAM, ASUS Nvidia GTS250 1GB, 1 TB HDD, MB ASUS P5QE-L / NTB Fujitsu Lifebook AH512
    • Re: Formátovanie kariet 23.06.2010 | 22:29
      Dragon   Návštevník
      A co takto napisat si skriptik?
      • Re: Formátovanie kariet 24.06.2010 | 09:12
        Avatar Peter Paška Ubuntu 11.04, LinuxMint  Používateľ
        To verím, že by to pomohlo, žiaľ v tejto oblasti nie som až taký skúsený.
        PC Intel Core2Duo {3200}, 2GB RAM, ASUS Nvidia GTS250 1GB, 1 TB HDD, MB ASUS P5QE-L / NTB Fujitsu Lifebook AH512
        • Re: Formátovanie kariet 24.06.2010 | 12:08
          WlaSaTy   Návštevník
          No, ja osobne by som skor odporucil pouzit hal-disable-pooling /dev/sdXY pred formatovanim.

          Tym sa vypne notifikacia programov na novo vlozene medium aby ho graficke prostredie nechcelo pripojit pocas formatovania. Povolenie po naformatovani sa da vykonat podobnym sposobom.

          Ale, KDE som uz roky nepouzil, takze len tak odhadujem.
          • Re: Formátovanie kariet 24.06.2010 | 17:23
            Avatar Peter Paška Ubuntu 11.04, LinuxMint  Používateľ
            No hej KDE ma jedinu výhodu, že je pekné, ale stretávam sa tu s takými problémami, aké som na Gnome nezažíval.
            Pomali ale isto zvažujem návrat ku Gnome a možno aj Ubuntu. Je pre mňa nepochopiteľné, že KDE Partition Manager nedokáže formátovať pamäťovú kartu.
            PC Intel Core2Duo {3200}, 2GB RAM, ASUS Nvidia GTS250 1GB, 1 TB HDD, MB ASUS P5QE-L / NTB Fujitsu Lifebook AH512
            • Re: Formátovanie kariet 24.06.2010 | 18:59
              WlaSaTy   Návštevník
              Neviem, ale KDE nemoze za to ze HAL upozorni na novovlozene medium (vzniknute, teda akoze vlozene pri formatovani).

              Ja som mal kedysi podobne problemy aj na Gnome a odislo mi koli tomu zopar CD/DVDciek a tiez ma to rozculovalo. Tiez ma rozculovalo ked som si formatoval prenosne disky a okamzite mi ich to pripajalo, a ja som s nimi potom nemohol robit az pokial som ich neodpojil. Tak som vypol automaticke pripajanie diskov navzdy a odvtedy mam pokoj. Pripojit si ich mozem aj sam v pripade nutnosti.
              • Re: Formátovanie kariet 25.06.2010 | 12:19
                Avatar Peter Paška Ubuntu 11.04, LinuxMint  Používateľ
                No myslel som skôr na to, že KDE Partition Manager SD kartu ani nevidí. Dokáže pracovať len s HDD.
                Predpokladám, že keď je to aplikácia pre KDE nebol by problém s opätovným pripojením média počas formátovania (a možno hej).
                gparted nedokázal kartu odpojiť a tak som ju odpájal cez graf prostredie KDE čo ale viedlo k opätovnému pripojeniu počas formátovania.

                Nápad s trvalým vypnutím auto pripájania je síce dobrý, ale nie pre bežného užívateľa, ktrý chce vložiť kartu otvoriť program a naformátovať si ju.
                PC Intel Core2Duo {3200}, 2GB RAM, ASUS Nvidia GTS250 1GB, 1 TB HDD, MB ASUS P5QE-L / NTB Fujitsu Lifebook AH512