Instalacia systemu na inom stroji

Sekcia: Hardware a Drivery 30.06.2010 | 22:11
Dragon   Návštevník
Ahoj,
mam jednu (zatial hypoteticku) otazku.
Windows ma neprijemnu vlastnost (aspon mam taky dojem, ze ju ma). A to nasledovnu. Ked vyberiem zo stroja disk a presuniem ho do ineho stroja, beziaci system by mohol mat problem s ovladacmi, pokial mi je zname. Resp. pokial instalujem system, urceny pre stroj A, na stroji B, nie je to velmi elegantne a bezproblemove.
Otazka znie: ma takuto neprijemnu vlastnost aj Linux? Alebo je toto riesenie stopercentne bez nejakych problemov?
    • Re: Instalacia systemu na inom stroji 30.06.2010 | 22:26
      Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
      tak ak mas aktivny ovladac na AMD/ATI graficku kartu a teraz sa zisti, ze ta Nvidia akosi nezodpoveda tomu ovladacu... tak co to asi moze znamenat?
      • Re: Instalacia systemu na inom stroji 01.07.2010 | 22:31
        Dragon   Návštevník
        A ked pouzivam len otvorene ovladace? Resp ovladace v jadre systemu?
        • Re: Instalacia systemu na inom stroji 01.07.2010 | 23:39
          WlaSaTy   Návštevník
          Závisí od toho, či vyhodíš z OS štandardne nainštalované ovládače potrebné pre beh na novom cieľovom stroji, ale to sa dá riešiť cez bežnú údržbu.

          Otázkou je, či len nechceš ušetriť za notebook a chceš si nahodiť tvoj počítač na USB disk aby si si ho mohol brať zo sebou. V tom prípade si vyber distribúciu na to určenú, napríklad slax.
          • Re: Instalacia systemu na inom stroji 02.07.2010 | 23:49
            Dragon   Návštevník
            No jedna sa skor o to, ze by som chcel spojazdnit jedno prehistoricke PC (ktore s Win prosto nefacha), ale je to trochu problematicke, lebo nie je moje a tam kde sa nachadza nie je stabilne pripojenie na net (resp. nie je tam pripojenie na net). Vyuzitie PC si vyzaduje dotahat nejake baliky z netu. Prenasat cely PC niekam, kde je pripojenie je zase prilis obtiazne - preto som uvazoval iba o preneseni HDD.
            Ale cely problem by sa dal vyriesit aj nejakymi offline repozitarmi napalenymi na CD ci DVD. Len ma napadla aj takato moznost a chcel som vediet, ako je na tom Linux v tomto smere.
            • Re: Instalacia systemu na inom stroji 02.07.2010 | 23:53
              Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
              Je to špecifické, prípad od prípadu, ak má DVD, určite použi full install z DVD distribúcie.
              G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
              • Re: Instalacia systemu na inom stroji 03.07.2010 | 02:31
                Avatar Grawp   Používateľ
                Este lepsie je natahat komplet repozitare a hodit na nejaky disk. Napr take *buntu repozitare pre jednu architekturu + zdrojaky maju 60+nieco GIB (okolo 70 GB). To je aj na 10Mbit/s dost rychlo natahane.
                Pre deb repozitare pouzi apt-mirror.
                • Re: Instalacia systemu na inom stroji 03.07.2010 | 09:49
                  Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
                  taktiez ja som kedysi robil DVD plne softveru, najskor platene a potom zadarmo za dobrovolny prispevok. naposledy mam na 9.10 32bit urobene...
            • Re: Instalacia systemu na inom stroji 08.07.2010 | 17:07
              Avatar Abraxas Xubuntu 18.04  Používateľ
              ...teraz nie preto, že ja mám Debian, ale možno by sa práve tebe hodilo stiahnuť Debian komplet piatich DVD. Na tých štyroch DVD máš všakovaký software. Špeciálny, či neslobodný software, si stiahneš niekde inde. Veľa toho určite nebude. Alebo to, čo ti poradil Grawp..

              Čo a týka prenášanie diskov neviem... V každom prípade to môžeš skúsiť :-)
        • Re: Instalacia systemu na inom stroji 02.07.2010 | 00:30
          Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
          u mna je to jednoduche... ak instalujem nieco niekde, tak hodim CD, nacitam ako live, zistim ci vsetko funguje, nainstalujem. no a pocas instalacie co trva dakych tych do 20 minut si skopirujem aj vsetky zalohy z usb kluca na niektoru particiu. a popri tom si pustim sachy a drvim o 106... ziadne problemy s ovladacmi nehrozia a je to rychle.
    • Re: Instalacia systemu na inom stroji 02.07.2010 | 03:42
      Avatar Grawp   Používateľ
      V skratke:
      99%
      Ak sú v jadre alebo v systéme všetky bežné ovládače (klasické desktop distro). Neni problém.

      1%
      Ovládače sú buď ako moduly, alebo sú rovno v jadre. (Čo sa týka open graf. driverov, nebývajú v zvačša v jadre, ale sú moduly (súbory). To bola poznámka k tomu čo si napísal.) Moduly sa dajú jednoducho doinštalovať (nejaký ten balíček), ale v jadre musia byť minimálne také ovládače, aby mohol systém pripojiť initrd, alebo disk, odkial tie moduly načíta. Ak tomu tak neni... jadro treba prekompilovať.
    • Re: Instalacia systemu na inom stroji 18.07.2010 | 18:55
      dash   Návštevník
      Nainstaluj na disk Knoppix a spustis to vsade ;)

      Ide o to, ze ak nainstalujes system, ktory si otukava HW vzdy po boote a podla toho loaduje drivre, mas sice pomalsi boot, ale bude ti to ficat aj u babky na velmi starom zeleze aj na najnovsom dele.
    • Re: Instalacia systemu na inom stroji 03.08.2010 | 19:56
      Avatar Ferdinand Neusch   Používateľ
      Windows nema problem s ovladacmi, vsetko od windowsXP vyssie ma proti tomuto prave zabudovanu ochranu kvoli licencii.
      Niekedy staci ze vymenis procesor a harddisk a odmietne sa spustit.
      Pre win je odporucane vymienat komponenty po jednom...

      Linux tento problem nema, aspon nie tie user friendly, ktore nekompiluju software pre potreby masiny (ako Gentoo), resp ak nemas soft nakompilovany sam. Aj tam vsak ide najma o take veci ako je nastavenie GCC, resp kernela.
      Vo vseobecnosti plati ze x386 pouzivatelia + genkernelaci su za vodou v tychto pripadoch (aspon na PC platforme). amd64 potrebuje stroj amd64 a v idealnom pripade procesor rovnakej rodiny (s intel core procakmi by problem nemal byt).
      V kazdom pripade treba vyskusat. A 100 percentne nie je nic :D
      • Re: Instalacia systemu na inom stroji 17.10.2010 | 17:11
        Avatar Henrich Proksa QNX, Greenie, WinXPpro  Používateľ
        mephoo, iba malá oprava, win ktorý je ako verzia pre koncového zákazníka funguje tak, ako vravíš Ty, ale verzia pre veľké firmy (corporate) má možnosť meniť hardvér opakovane, donekonečna...
        • Re: Instalacia systemu na inom stroji 17.10.2010 | 17:28
          WlaSaTy   Návštevník
          Nemáš pravdu, ale to je vedľajšie.
          • Re: Instalacia systemu na inom stroji 17.10.2010 | 20:31
            Avatar Henrich Proksa QNX, Greenie, WinXPpro  Používateľ
            ok, v čom???
            • Re: Instalacia systemu na inom stroji 17.10.2010 | 21:05
              WlaSaTy   Návštevník
              Citujem: ale verzia pre veľké firmy (corporate) má možnosť meniť hardvér opakovane, donekonečna.... Multipacky sú len na desktopy ale nie na servrové edície. A Licencie od MS sú neprenosné, teda až na jedinú výnimku ktorá je veľmi dobre dokumentovaná a platí iba raz na jeden box.

              Zvyšok je v licenčnom ujednaní.
              • Re: Instalacia systemu na inom stroji 17.10.2010 | 21:16
                Avatar Henrich Proksa QNX, Greenie, WinXPpro  Používateľ
                ale tu nebola reč o server verziách OS, ale o desktopových, okrem toho, vôbec nevravím o licenciách (viem veľmi dobre, ako to chodí s licenciami na soft od MS), iba to, že možeš na konkrétnom počítači s nainštalovaným WinXPpro-corporate donekonečna meniť úplne všetok hardvrér (samozrejem, pokiaľ to dovoľovala funkčnosť inštalácie), kedže som mnoho rokov pracovalvo firme, kde bol v drvivej väčšine nanútený soft od MS, viem o tom svoje. Na mašínach sme bežne X krát menily disky, zvukovky, grafiky, sieťvky, procáky, skrátka všetko, čo sa dalo meniť,dokonca aj dosky. Možno som sa hneď nevyjadril presne, takže si si to zle vysvetlil mojou vinou, takže prepáč. Som len reagoval na príspevok predo mnou.
                • Re: Instalacia systemu na inom stroji 17.10.2010 | 21:39
                  WlaSaTy   Návštevník
                  Zamysli sa nad Tvojimi slovami.
                  • Re: Instalacia systemu na inom stroji 18.10.2010 | 01:56
                    Avatar Henrich Proksa QNX, Greenie, WinXPpro  Používateľ
                    nehnevaj sa, ale asi Ti nerozumiem, môžeš špecifikovať, čo konkrétne máš na mysli??? Povedal/napísal som snáď niečo, čo nie je pravda z Tvojho pohľadu??? Prosím, ozrejmi mi to...
                    • Re: Instalacia systemu na inom stroji 18.10.2010 | 21:04
                      WlaSaTy   Návštevník
                      Citujem: ale verzia pre veľké firmy (corporate) má možnosť meniť hardvér opakovane, donekonečna....
                      Ani korporácie nemajú možnosť meniť hardware donekonečna bez aplikovania nových licenčných kľúčov. To, že si mal k dispozícii inštalačné CD ktoré malo odostránenú kontrolu na počítačovú zostavu ešte neznamenalo že si vykonával tvoju prácu v súlade s licenčnou politikou dohodnutou medzi dodávateľom a tvojim zamestnávateľom. Možnosť neznamená legalitu. legalitu určuje zákon alebo dohoda, pričom sa nesmú vylučova ale môžu sa dopĺňať a upresňovať.

                      Dovolím si to parafrázovať. Každý z nás má možnosť mať potomka, ale bez dohody obidvoch strán je takéto jednanie nelegálne. Samozrejme že je treba brať v zrteľ aj zákonom dané obmedznia (obe strany musia byť právne uspôsobilé na daný úkon).

                      Takže prosim Ťa. Ak chceš podfarbiť nejakú informáciu, tak k nej nepribaľuj niečo čím môžeš uviesť hocikoho v omyl.

                      PS.: Ja len tak, že keby sa oprel o Tvoje slová niekto z korporácie, tak by si sa ocitol v pozícii niečoho na spôsob obete patentového trola. Pre príklad nemusím ísť ani moc ďaleko, stačí si prečítať správičku o Oracle a Liberty Office. Obom sa obdobný vzťah začal.
                      • Re: Instalacia systemu na inom stroji 19.10.2010 | 00:34
                        Avatar Henrich Proksa QNX, Greenie, WinXPpro  Používateľ
                        tak moment, hardvérom samozrejme myslím jednotlivé komponenty a nie komplet celý počítač, BTW, pôvodne bola spomenutá funkčnosť, teda či to tak pôjde alebo nie ale nie že či porušuje niekto alebo neporušuje zákony dohody, pretože to už je iná téma. Ale nepresvedčíš ma o tom, čo tvrdíš Ty, aj keď si to niekde čítal, alebo Ti to niekdo povedal, to ešte apriori neznamená, že je to úplná pravda. Musím Ťa vyviesť z omylu. Čiže, podľa Tvojej logiky, keď sme na firme menili denne niekoľko komponentov v počítačoch (pracoval som v nemenovanej firme s cca 10 tisíc mašinami dokopy), a v nejednom prípade bol rôzny hardvér menení aj 10 - 15 krát za celú životnosť počítača, tak by sme potrebovali čo výmena jednotlivého komponentu, to nová licencia (nestíhali by ani nálepky vydávať a tlačiť, a nie to ešte nalepovať {obrazne} :-)...)? Ešte raz upozorňujem, nemenia sa celé mašiny, iba jednotlivé komponenty (disk, cpu, a pod.), teda ostáva skrina aj s nálepoku furt tá istá. Ďaľšia vec, ak náhodou nevieš, áno, licencia je síce neprenosná aj pri verzii CORPORATE, ale iba vo vzťahu na počítač ako celok a nie na jednotlivý komponent (zvukovka, sieťovka, grafika, procesor a tak ďalej), a ak toto nevieš, to je práve účel verzie corporate, že za podstatne inú cenu, a nie malú (i keď na druhej strane veľkobjemová licencia ju zas stláča dole), môžeš, podotýkam, úplne legálne meniť jednotlivé komponenty jednotlivých počítačov bez toho, že by si mohol byť zo strany MS akokoľvek postihovaný. Áno, máš čiastočne pravdu v tom, že Tvoje tvrdenie sa vzťahuje na verziu CORPORATE s MAK kľúčom, ale nie na verziu bez neho, a o tom píšem ja. Dodávam pre upresnenie, toto spomenuté platí výhradne na MS Windows XP profesional 32 bit, corporate editon.
                        BTW, viem to zo zdroja MS, ešte nestačí ??? I keď je pravda, že oni sami majú v tom občas riadny "guláš", ale toto ten prípad určite nie je. Robil som s tým dlhé roky a vedenie a firma ako taká bola dokonca niekoľkokrát kontrolovaná, teda by to bolo jednoznačne zistené a opakovane. Myslíš že by taká veľká firma riskovala pokuty, ktoré by v jej prípade išli do astronomických čísiel ???
                        Dnes som to chcel aj na WEB-e MS nájsť, ale som si uvedomil po chvíľke márneho hľadania, že s ukončenou podporou pre XP už aj toto zmizlo z ich stránok, ako aj kopu ďaľších informácií. :-(
                        navrhujem, keďže obaja máme čiastočne pravdu, len sme si akurát neozrejmili a nedostatočne vysvetlili / napísali pojmy, uzavrieť tento náš malý debatný spor. :-) a poprípade to spláchnuť dobrým vínkom. Si za???
                        Takže, prosím, vyjadri sa teraz Ty (nechel som sa Ťa akýmkoľvek spôsobom dotknúť, nebodaj Ťa uraziť, a len dúfam, že sa mi to ani nepodarilo, ak hej, prepáč mi, nič osobné v tom nie je, vážim si Ťa, lebo si mi tu už na tomto serveri pomohol). :-)
                        • Re: Instalacia systemu na inom stroji 19.10.2010 | 00:48
                          WlaSaTy   Návštevník
                          No. Pokiaľ sa chceš odvolávať na radu od prvej úrovne telefonického kontaktu technickej podpory MS, tak pochybujem že niekto od nich mal čas prečítať tie licencie. Nieto ich ešte pochopiť.

                          Mimochodom, mne je to úplne jedno. Ja len, že za podobné veci v Čechách zopár technikov malo prokuristu. Na Slovensku som už tento typ scény nesledoval.
                          • Re: Instalacia systemu na inom stroji 19.10.2010 | 02:34
                            Avatar Henrich Proksa QNX, Greenie, WinXPpro  Používateľ
                            ale jasné, ja Ti veľmi dobre rozumiem, natíska sa ešte otázka, že je možné, že som bol tiež obeťou zlej alebo nesprávnej informácie , čo je u MS žiaľ úplne bežná prax. Ale zase, pýtal som sa niekoľkých (dnes už bývalých kolegov, kedže som na invalidnom dôchodku) a aspoň mi svorne tvrdili, že nepíšem bludy. Ale, povedzme si, je to už aj tak jedno, tu sa predsa nevenujeme primárne produktom MS resp. v nutných prípadoch a okrajovo, teda aspoň by to tak malo byť ...
            • Re: Instalacia systemu na inom stroji 17.10.2010 | 21:08
              Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
              Ahoj.

              Používaš OpenSolaris na PC?
              Ak áno, aké máš s ním skúsenosti, poprosím Ťa napíš ....

              Srdečná vďaka.
              G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
              • Re: Instalacia systemu na inom stroji 17.10.2010 | 21:32
                Avatar Henrich Proksa QNX, Greenie, WinXPpro  Používateľ
                ahoj, úplne bez problémov, hardvér ide úplne všetok, rýchlosť dostatočná, nepotrpím si na nejaké grafické efekty, ak máš aj toto na mysli. Som spokojný, ale je pravdou, že je to na dnešnú dobu stará mašina (AMD sempron 2800+, 2GB ram, starší ATI radeon pci ).
                Ináč, už som disk premazal a práve inštalujem nástupcu, OpenIndiana.
                Vždy výchádzam z LiveCD/ LiveDVD ,ak mi všetko ide, začnem z inštaláciou na ostro.
              • Re: Instalacia systemu na inom stroji 17.10.2010 | 21:41
                Avatar Henrich Proksa QNX, Greenie, WinXPpro  Používateľ
                ešte som chcel dodať, ak by si mal záujem, ak nahodim OI, dám vedieť, čo a ako, klady, nedostatky, z pohľadu bežného používateľa.
                • Re: Instalacia systemu na inom stroji 18.10.2010 | 11:40
                  Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
                  O.K.
                  Super, stačí dať základné informácie do Fóra.

                  Srdečná vďaka.

                  :-)
                  G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
                  • Re: Instalacia systemu na inom stroji 18.10.2010 | 18:46
                    Avatar Henrich Proksa QNX, Greenie, WinXPpro  Používateľ
                    jasan, rád to urobím, chvíľku strpenia, rodina ma zamestnáva...
                • Re: Instalacia systemu na inom stroji 19.10.2010 | 17:24
                  Avatar Henrich Proksa QNX, Greenie, WinXPpro  Používateľ
                  ok, prakticky je to hotové, ešte riešim nejaký problémik s GRUB-om. Len čo poriešim, článok sem šupnem, poradíš do akej sekcie najlepšie ???