Aké distro si vybrať ?

Sekcia: Ostatné 17.07.2010 | 01:14
Avatar makro   Používateľ
serus všetci.používam linux +- 2 roky.prestriedal som mnoho distribucii.teraz fičím na arch linuxe 64.je to mega super systém.asi naj linux aký som do teraz mal.keďže ja rád experimentujem tak by som išiel skusiť niečo ďalšie.len neviem čo.skúšal som nahodiť gentoo.nebol problém.ale gui som na ňom nikdy nerozbehal.nepodarilo sa.a nechcem mať úplne non gui system.je mi v podstate jedno aké tam bude.kde,gnome,openbox,fluxbox,xfce...rád sa prispôsobým.na prvom mieste je rýchlosť.takže minimálne taká akú ma arch.stabilita je tiež veľmy dôležitá.na pc počúvam hudbu,čumím na filmy,sem tam zahrám niečo cez wine,browsujem new,robím grafiku(gimp alebo psko cez wine) a veľa experimentujem :)
uprednostňujem skôr jednoduchšie systémy.nie jednoduché z vonku.ale jednoduché z vnútra.ako napr arch :)
čo by ste mi teda poradili ? majte na pamäti že rád skúšam new veci.dik za odpovede.
    • Re: Aké distro si vybrať ? 17.07.2010 | 01:35
      Avatar Dare_devil Debian, OpenSuse  Používateľ
      FreeBSD ;) Hlavne je nebat sa noveho, citat literaturu a handbook, nebat sa experimentovat..
      Ked som zacinal s FreeBSD bolo nove pre mna toto:
      balicky ( porty ) su o dost ine ako napr. v Archu.
      SH miesto BASH ( musis si bash doinstalovat a nastavit default )
      nic ako particie, tu mame slice-i :)
      ..a treba chvilku cakat kym sa balicky nakompiluju.. Ale to nevadi, porty maju zavislosti, atd.. takze sa to instaluje automaticky. Takmer kazdou instalaciou portu ta sprevadza textove gui, kde si vyberas co chces a co nechces aby ti to podporovalo. Napr. ci chces pre "png" kniznicu, ktora podporuje "apng" teda animated png, atd.. Vies tak predist tomu, ze Xorg si nakompilujes len s ovladacmi konkretne pre tvoju graficku a ostatnch 50 ti nebude zavadzat..

      Ja momentalne bezim na FreeBSD, s dvoma monitormi ( jeden wide, jeden normalny, oba 19" ), upravenym kernelom, na 1GB RAM a 1.7 GHz cpu v XFCE4 dost slusne :)

      Ak by si mal nejake otazky ohladom FreeBSD, ozvi sa mi na kontakt ktory mam uvedeny v profile ked si rozkliknes tu hore moje meno.. To co mam uvedene ako email pouzivam aj ako jabber.
      There is no flag large enough to cover the shame of killing innocent people
      • Re: Aké distro si vybrať ? 17.07.2010 | 01:42
        Avatar makro   Používateľ
        fajn nápad.môj pc je intel q6600 @ 3ghz,4gb ram a nvidia gtx260,hdd je 500gb wd.os bsd som sa nikdy nezaujímal takže o ňom nič neviem.aké to má jadro ? kompatibilita s linux aplikaciami je ? alebo su prekodene na bsd ? alebo su alternatívy ? jediné čo viem že freebsd je neplatená verzia bsd.to je všetko čo o ňom viem xD
        • Re: Aké distro si vybrať ? 17.07.2010 | 01:48
          Avatar Dare_devil Debian, OpenSuse  Používateľ
          ja mam nvidiu tiez, bez problemov.. jadro to ma ine ako linux ( podla mojho nazoru konfiguracia je ovela jednoduchsia ), vsetko co je na linuxe je na BSD.. Tusim tu je aj KDE4. Len netreba zabudat ze je to iny system..
          There is no flag large enough to cover the shame of killing innocent people
          • Re: Aké distro si vybrať ? 17.07.2010 | 01:53
            Avatar makro   Používateľ
            ok.ja si to teda premyslím.keďže je to freebsd tak by mal byť voľne na stiahnutie čo ?
            ešte jednu vec som zabudol.na pc nechcem mať žiadny komerčný soft až na pár výnimiek ako je napr ps.ja proste milujem slobodu :)
            • Re: Aké distro si vybrať ? 17.07.2010 | 02:03
              Avatar Dare_devil Debian, OpenSuse  Používateľ
              Je to na stiahnutie zadarmo, precitaj si par veci o FreeBSD na http://www.freebsd.nfo.sk/bsd3.htm . Tiez milujem slobodu a tu mi v plnom rozsahu hradi licencia BSD. Enjoy it.
              There is no flag large enough to cover the shame of killing innocent people
              • Re: Aké distro si vybrať ? 17.07.2010 | 02:08
                Avatar makro   Používateľ
                ok.ja sa teda niečo moučím o tom freebsd.to mám za D.Ú. xD.
                inak vpohode ďalej píšte vaše názory.čo by ste mi tiež odporučili a tak.je už si z toho nejak vyberiem :)
                • Re: Aké distro si vybrať ? 17.07.2010 | 02:43
                  Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
                  vacsinou sa pyta niekto co ma velmi malo skusenosti s linuxom na system, takze u teba je to poradenie dost take... zvlastne :)

                  spominalo sa freebsd, tak nech sa paci, mozes skusit. dalsie co ma napadli: sabayon, debian, slackware, zenwalk, salix ci samozrejme prejst distrowatch krizom krazom :)
                  • Re: Aké distro si vybrať ? 17.07.2010 | 08:53
                    Avatar Dare_devil Debian, OpenSuse  Používateľ
                    Sabayon ja neodporucam, je to bordel bordelov co sa tyka balickov a celkovo toho ,ze sa niekto snazi verejnosti spristupnit Gentoo. Gentoo je Gentoo a to by malo ostat pre ludi ktori chcu Gentoo.
                    There is no flag large enough to cover the shame of killing innocent people
                    • Re: Aké distro si vybrať ? 18.07.2010 | 01:47
                      Avatar makro   Používateľ
                      dnes sa mi po dlhych mesiacoch snazenia podarilo nahodit gentoo aj s kde.som velmi happy a myslim ze sa na gentoo zdrzim dost dlho :)
                      • Re: Aké distro si vybrať ? 18.07.2010 | 04:17
                        Avatar Dare_devil Debian, OpenSuse  Používateľ
                        Drzim palce
                        There is no flag large enough to cover the shame of killing innocent people
                        • Re: Aké distro si vybrať ? 18.07.2010 | 04:17
                          Avatar Dare_devil Debian, OpenSuse  Používateľ
                          Temu teda povazujem za vyriesenu.
                          There is no flag large enough to cover the shame of killing innocent people