Ako si predstavujete rozsirenie Linuxu v SR?

Sekcia: Komunita 18.07.2010 | 11:44
Avatar Milan Dvorský debian,mint kde,android  Administrátor
nedavno sa konali volby do NR SR, niektore zo stran sucasnej koalicie dokonca mali vo svojich programoch usporu v oblasti SW napriklad aj zavedenim open-source SW, pripadne aj nasadenim GNU/Linux. otazky su:

- co by sa malo podla Vas urobit medzi prvymi vecami, aby sa dostal Linux prip. Open Source viac do povedomia Slovakov?
- v ktorej sfere by sa mal zacat nasadzovat GNU/Linux + OSS medzi prvymi, aby vzniklo vyvazene heterofobne prostredie?
- co celkovo od toho by ste ocakavali Vy?
- Myslite si, ze sa nieco pocas vladnutia tejto koalicie nieco zmeni v tomto smere?
    • Re: Ako si predstavujete rozsirenie Linuxu v SR? 18.07.2010 | 12:10
      gs_peter   Návštevník
      hned prejdem k odrazkam...

      - nic, staci, aby sa pouzival, zbytocne by sa dvihla vlna nevole...
      - GNU/Linux by sa mal nasadit do vsetkych sfer statnej spravy a zacat by mali s notebookmi pre narodnu radu, ved odstanu tie stroje nove...
      - ja neocakavam nic a ak, tak iba tolko, aby ked pridem na danovy, tak nemusim davat svoje udaje a prejdem 100 m na socialku, tak si tie iste info nebudu pytat, treba, aby to bolo prepojene a dal sa obrovsky doraz na gramotnost uradnikov, ze ked mu poviete, nech vam to posle na mail v PDF formate, tak nebude na vas kukat jak debil...
      - tato vlada to len vravi, ale nespravi nic, je to velmi silne loby, aby sa nic nezmenilo...
      • Re: Ako si predstavujete rozsirenie Linuxu v SR? 18.07.2010 | 12:24
        Avatar qw11 ubuntu mate 22.04 HP 17-ca1006nc  Používateľ
        - treba aby komunita dotiahla zaklad do (skoro) dokonalosti. Preklady, dostupnost, nevtierava reklama(skor informovanost) , na forach rady bez zbytocnych flame a osocovania distribucii navzajom.
        -domacnosti, skolstvo. Pod skolstvom myslim vyuka zakladov a ukazka toho ze nieje len jedna platforma OS. Toto by mozno bolo najlepsie riesenie, aj ked by to znamenalo zamestnat ludi co vedia. Po tomto by sa mlady uz zacali zaujimat i open-source a linux aj sami. Pekne som to videl ked za mnou prisiel jeden ziak ze v skole videl na jednom pc linux a chcel by ho aj on. Odvtedy do spokojne uziva a stacilo len kratke zaskolenie.
        Je zbytocne sa domnievat ze niekomu nieco nanutime a bude to hned pouzivat, treba ludi na to postupne pripravit. Vyskolit si generaciu.
        -ze sa postupne z distribucii stanu plnohodnotne vyrobcami hardvare podporovane OS.
        -nie, blablabla v prvej polovici vladnutia, blablabla v druhej.
      • Re: Ako si predstavujete rozsirenie Linuxu v SR? 18.07.2010 | 21:49
        Avatar Andrej Pavelka Ubuntu 10.04  Používateľ
        Hehe, to poznám, čo si tú gramotnosť spomínal. Pre šéfa som v kancelárii rozbehával počítač. Samozrejme musel byť na ňom Windows (žiaľ), lebo inštaloval sa naň firemný software a to boli len také blbé kalkulačky, ktoré museli pre fungovanie mať net framework 3.5 a service pack minimálne 2. verzia. Šéf sa ma spýtal, že čo robím práve teraz. Povedal som mu: "Inštalujem Vám Adobe Reader". On: "To čo je?". Ja: "Program, cez ktorý si pozeráte pdf súbory.". On: nechápavo sa zatváril. Tiež mi raz volal, ako si na internete nájde mapy, alebo ako obrázok TIFF uloží ako jpg. Inej kolegyni som zase ukazoval, ako vo worde nakreslí tabuľku.
        http://pavelka-andrej.rhcloud.com/
        • Re: Ako si predstavujete rozsirenie Linuxu v SR? 18.07.2010 | 22:08
          Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
          ja som zazil velku brutalitu. osobu, ktora pisala na pocitaci viac ako 10 rokov, vsetko pisala hrubym pismom a nevedela to zmenit :D

          islo o to, ze vzdy ked nieco nove isla pisat tak zacala pisat tak, ze otvorila taky "polotovar" buduceho dokumentu. no a tam boli napisane 3 riadky a vsetko hrubym pismom... :)
    • Re: Ako si predstavujete rozsirenie Linuxu v SR? 18.07.2010 | 12:17
      tommino   Návštevník
      ja ocakavam zavedenie hlavne openofficu do administrativy.... co sa tyka linuxu tak hmm skor asi len programy budu vyuzivat ako cely system linux.

      ja od toho necakam az take radikalne zmeny. avsak bolo by dobre keby niektore institucie zacali pouzivat linux.
    • Re: Ako si predstavujete rozsirenie Linuxu v SR? 18.07.2010 | 12:25
      Avatar Radovan Prokop PCLinuxOS, Ubuntu  Používateľ
      No niečo sa už predsa len začalo. Ministerstvo fionancií (odstupujuci minister) vydal výnos č.312/2010 o štandardoch pre informačné systémy verejnej správy. V §19, 20,21.... su už uvádzane otvorené formáty textove odf, zvukove Ogg,.... Nedovolili pouzivat format .doc, .xls a aj prezentacie dovolili iba vo formate .odf

      Viac:
      http://www.pclinuxos.szm.com/informsys.html
      • Re: Ako si predstavujete rozsirenie Linuxu v SR? 18.07.2010 | 12:38
        Avatar Milan Dvorský debian,mint kde,android  Administrátor
        lenze ten zakon o formatoch (sucast zakona o informatizacii) je tu uz asi 2-3 roky ak nie viac, kde je definovane, ze .doc a pod. nie su uznavane formaty ... a na tom zaraza fakt, ze hoci je tam .ods, .odt, ... tak sa nakupuju drahe licencie MS Office (a dokonca kazda aktualizacia - 2000,2003,2007), ktore jednak nie su nastavene tak, aby defaultne ukladali do ODF formatov (ktorych ISO standardy aj tak splna MS Office len na cca. 10%), ale este ti uradnik posle dokument v .docx a ked sa ohradis, tak ma drzost ti este vynadat.
        • Re: Ako si predstavujete rozsirenie Linuxu v SR? 10.02.2011 | 17:50
          Avatar Henrich Proksa QNX, Greenie, WinXPpro  Používateľ
          moja reč, sám so to zažil, a keď som začal slušne vysvetlovať, jednoducho si úradník našiel ihneď sto dôvodov, prečo to nejde.
          • Re: Ako si predstavujete rozsirenie Linuxu v SR? 10.02.2011 | 23:23
            Avatar Milan Dvorský debian,mint kde,android  Administrátor
            v tom pripade nasleduje staznost prva ... nevyhoveju? druha ... stale nic? trestne oznamenie/zaloba za vedome porusovanie zakona, snaha o poskodenie, klientelizmus, kartelova dohoda ...
    • Re: Ako si predstavujete rozsirenie Linuxu v SR? 18.07.2010 | 13:04
      Avatar Fridolín Pokorný Fedora 21  Používateľ
      Urobit zo dna na den to je nemozne, az sialene. - v ktorej sfere by sa mal zacat nasadzovat GNU/Linux + OSS medzi prvymi, aby vzniklo vyvazene heterofobne prostredie? V skolstve, to bol jeden z najlepsich tahov MS.
    • Re: Ako si predstavujete rozsirenie Linuxu v SR? 18.07.2010 | 13:19
      jimik   Návštevník
      podla mna, na prve dva body je potrebna v prvom rade kvalitna distribucia s nalepkou 'slovenska' - nadej vkladam do Greenie - prosim ziadne vasne. Okolo nej potom existuje:
      a) komunita - aj na tomto serveri
      b) moze vzniknut podpora od firiem - vo forme instalacie na novy hw pri kupe a naslednej 'starostlivosti' o zakaznika

      okrem ineho sa zivim aj predajom pc. dokazal by som si predstavit, ze ako alternativu ponuknem Linux. poradenstvo pri vybere hw, nainstalovanie a nastavenie pri kupe stroja s tym, ze zakaznik sa na nas moze obratit v pripade nejakych problemov. nejaky cas podpora zdarma, potom platena. jasne pravidla treba vymysliet.

      toto ale mala firma pokryje iba max v jednom okrese, tu prichadza na rad komunita a mozno server linuxos.sk - priklad: v 200km vzdialenom meste mam zakaznika, chce nainstalovat tlaciaren. zajde tam linuxak z toho mesta, poslem zakaznikovi fakturu a zaplatim tomu linuxakovi. islo by to organizovat formou zakaziek (nieco ako weboit.sk), snad by to bolo aj rychle (rss so zakazkami podla okresov, miest...)

      zatial je to v stadiu napadu, tymto ho uvolnujem na dalsie rozvyjanie pod GPL :-D
      • Re: Ako si predstavujete rozsirenie Linuxu v SR? 18.07.2010 | 14:05
        Avatar Milan Dvorský debian,mint kde,android  Administrátor
        ach jaj ... jimik ... keby si bol regnuty, mohol som ta uz skontaktovat ...
      • Re: Ako si predstavujete rozsirenie Linuxu v SR? 18.07.2010 | 14:26
        Avatar Marián Sova Ubuntu 10.10  Používateľ
        Toto sa mi celkom pozdáva. Myslím, že tu máme zastúpenie po celom Slovencku, takže z každej oblasti by sa niekto vždy našiel.
        Čo ťa nezabije, to ťa posilní | Leták na propagáciu jabbera v pdf | www.mikroprocesory.sk
      • Re: Ako si predstavujete rozsirenie Linuxu v SR? 18.07.2010 | 16:47
        Elven   Návštevník
        nechcem nejako rypat ale pises "kvalitna distribucia s nalepkou 'slovenska' "... a okamzite za pomlckou to vyvratis ze ...."Greenie" ......ach jaj
        • Re: Ako si predstavujete rozsirenie Linuxu v SR? 18.07.2010 | 22:14
          Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
          vyborny postreh od cloveka ktory si nedokaze vymysliet ani nick a ktory sa az podozrivo zaujima o to, s cim nejako suvisi moja osoba. ked ma milujes, tak mi kludne maily vypisuj, vsak spam filter mi funguje, no nemusis sa aj na linuxos strapnovat :)
          • Stačí ... 18.07.2010 | 22:45
            Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
            ... a dosť!

            Ak Ti toto nepostačí, požiadam o uzamknutie tejto témy z dôvodu absolútnej nekorelácie takýchto prípevkov s dôležitým predmetom postavenia Linuxu na Slovensku a možnosti nájsť cestu, ako to u novej vlády aspoň trochu uľahčiť ...!
            G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
            • Re: Stačí ... 18.07.2010 | 22:48
              Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
              nezacal som hadku, no kludne sa k tejto teme prestanem vyjadrovat, nerobi mi to problem.
            • Re: Stačí ... 18.07.2010 | 22:57
              Avatar Milan Dvorský debian,mint kde,android  Administrátor
              ja som ho nechal ... stano je v tom bez viny ... zamknem len toto vlakno s tymito konkretnymi spravami, nie celu temu.
      • Re: Ako si predstavujete rozsirenie Linuxu v SR? 18.07.2010 | 22:12
        Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
        skor ako som ja zacal robit volake cary mary, tak sa objavila praca napriklad Petra Manna z TUKE, ktory vytvoril upravene ubuntu s pridanim matematickych funkcii. taktiez napriklad ceskoslovensky Danix bol zaujimavy.

        inak dobry napad
    • Re: Ako si predstavujete rozsirenie Linuxu v SR? 18.07.2010 | 18:08
      Avatar fraxinus Debian 5.0  Používateľ
      Predstavujem si to takto:

      Vzdy dvaja dobre obleceny (cierne nohavice s pukmi, biela kosela, kravata) budu chodit od domu k domu, od bytu k bytu. Zaklopu na dvere a tichym, miernym hlasom povedia: "Dobry den, chceli by sme sa s vami porozpravat na temu OS Linux a GPL, mali by ste chvilku cas?" a ked hej tak by sa porozpravali alebo by ludom rozdali brozurky alebo knizky, pripadne ich pozvali na nedelne stretnutia priatelov linuxu v najblizsom osvetovom centre.
      I am not here. Isn't here just there without a t?
      • Re: Ako si predstavujete rozsirenie Linuxu v SR? 18.07.2010 | 19:04
        Elven   Návštevník
        a zazvonil zvonec a mokreho sna bol koniec.. Nebud aspon smiesny :D
        • Re: Ako si predstavujete rozsirenie Linuxu v SR? 18.07.2010 | 19:14
          Avatar qw11 ubuntu mate 22.04 HP 17-ca1006nc  Používateľ
          Nahodou dobri napad. Svedkov jahodovych ties vsetci poznaju. Aspon by sa dostal linux do povedomia. :)
          • Re: Ako si predstavujete rozsirenie Linuxu v SR? 22.07.2010 | 01:00
            Avatar Milan Dvorský debian,mint kde,android  Administrátor
            je lepsie najst lepsiu a inteligentnejsiu formu propagacie.
      • Re: Ako si predstavujete rozsirenie Linuxu v SR? 18.07.2010 | 20:59
        Avatar m4jkl   Používateľ
        dufam, ze to bolo myslene ako vtip :)
      • Re: Ako si predstavujete rozsirenie Linuxu v SR? 18.07.2010 | 21:59
        Avatar Marián Sova Ubuntu 10.10  Používateľ
        Tak na toto ti odpoviem len http://www.ilegalniwindows.cz/ :)
        Čo ťa nezabije, to ťa posilní | Leták na propagáciu jabbera v pdf | www.mikroprocesory.sk
      • Re: Ako si predstavujete rozsirenie Linuxu v SR? 11.02.2011 | 12:20
        hndsf   Návštevník
        pameta este niekto na svedkov jahodovych? :)
        • Re: Ako si predstavujete rozsirenie Linuxu v SR? 11.02.2011 | 12:22
          Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor
          Myslíš Liehovistov.
          Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
    • Re: Ako si predstavujete rozsirenie Linuxu v SR? 18.07.2010 | 22:06
      Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
      - co by sa malo podla Vas urobit medzi prvymi vecami, aby sa dostal Linux prip. Open Source viac do povedomia Slovakov?
      - verte ci neverte, reklamu. linux a ludia co za nim stoja nemaju peniaze na rozne reklamy vsade. bolo by dobre ho trochu propagovat, no zas aby ta reklama nebola uplne vlezla... taktiez by to chcelo co najviac propagovat multiplatformne programy, ako napriklad firefox, gimp, openoffice a tak podobne. a inak dat zo statneho rozpoctu nieco pre vyvojarov jadra, podla mna by to slo...

      - v ktorej sfere by sa mal zacat nasadzovat GNU/Linux + OSS medzi prvymi, aby vzniklo vyvazene heterofobne prostredie?
      - tam, kde su mlady ludia. teda skolstvo. ucit uradnikov nieco uplne ine, to moze byt velmi blazniva myslienka...

      - co celkovo od toho by ste ocakavali Vy?
      - aby bola informovanost, ze je aj nieco ine ako MS. taktiez aby sa na skolach ucili zaujimavosti roznych systemov, internetovych prehliadacov atd, namiesto vela hluposti co sa ma ucit dnes.

      - Myslite si, ze sa nieco pocas vladnutia tejto koalicie nieco zmeni v tomto smere?
      - myslim, ze sa nieco zmeni, no ziadna velka revolucia to nebude.
      • Re: Ako si predstavujete rozsirenie Linuxu v SR? 18.07.2010 | 22:47
        pele   Návštevník
        a inak dat zo statneho rozpoctu nieco pre vyvojarov jadra, podla mna by to slo...

        LOL
        • Re: Ako si predstavujete rozsirenie Linuxu v SR? 18.07.2010 | 22:49
          Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
          ak moze ist z rozpoctu microsoftu, tak preco by nemohlo ist na opacny smer?
    • Re: Ako si predstavujete rozsirenie Linuxu v SR? 18.07.2010 | 22:12
      Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
      inak mna tak napadlo - ako bolo pri zavadzani eura "menime menu, nie cenu", tak by sa mohlo urobit "davame moderny softver, nie len microsoft softver" :)
    • Re: Ako si predstavujete rozsirenie Linuxu v SR? 18.07.2010 | 22:19
      Avatar Andrej Pavelka Ubuntu 10.04  Používateľ
      Podľa mňa je veľmi účinné nasadzovať Linux na všetkých školách, na ktorých je to len možné. Opravte ma ak trepem, ak viem správne, Pascal bol tiež najprv programovací jazyk na edukačné účely a dostal sa aj do komerčnej sféry. Tiež by všetky firmy mali zvážiť svoj postoj voči svojmu softwéru, ak kvôli ničomu inému, tak kvôli finančnej úspore

      Na druhej strane, keby sa výrazne zvýšilo používanie Linuxu v laickej verejnosti, určite by sa v mnohých smeroch zvýšila kompatibilita medzi uzavretými operačnými systémami a Linuxom, napr. kopa komerčných softwérových spoločností by bola nútená robiť svoje produkty aj pod slobodné operačné systémy, alebo by trebárs Microsoft musel spraviť podporu pre aplikácie kompilované pod Linux, podobne, ako sa to v Linuxe spravilo pre chod windowsáckych aplikácií (aj keď stále to ešte nie je dosť dobre doriešené) a Microsoft by bol nútený vydať odf plugin, ale zase preorientovávať by sa začali aj crakeri. Podľa mňa je celkom fajn, že my "linuxáci" sa sami staráme o svoj software, pomáhame si a slobodne si robíme a programujeme to, čo chceme, všetci z toho veľmi dobre a bez obmedzení ťažíme. Linux sa totiž nesnaží nikomu robiť konkurenciu, len chce byť taký dobrý, ako je to možné. Podľa mňa ak sa linux výrazne rozšíri do povedomia a hlavne používania laickej verejnosti (nech to niekto nechápe tak, že som proti, sám inštalujem linux do dual bootu, komu len môžem), nebudeme už tak príjemne zašití v zátiší a tiež sa vytratí ten pocit výnimočnosti pri používaní slobodného softvéru.
      http://pavelka-andrej.rhcloud.com/
    • OT:mala technicka 18.07.2010 | 22:55
      l_barbarossa   Návštevník
      - nie heterofobne (neznasajuce inakost) ale heterogenne, teda roznorode

      - ad. k bodu dva - skolstvo jednoznacne - u mladych ludi je zvedavost celkom silnou motivaciou

      Naopak, na uradoch, nechut ucit sa nieco nove mimo agendy, je pravdepodobne dost velka, ale da sa rozvijat myslienka, preco by malo byt diametralne odlisne rozhranie win7 prijatelnejsie nez Gnome/KDE v linuxe (resp. nedavne verzie MS Office vs OO)

      btw. tiez si myslim, ze snad by nazaciatok stacila len zmena v aplikacnom softveri. Prejst rovno na slobodny OS (najskor linux) by v sucasnosti bol asi
      dost narocny pocin

      - k nazoru, ze slovenska distribucia, ehm to radsej nie. Lokalizacia a prisposobenie sa da dotlacit aj cez dodavatela zabehnutej distribucie (Mandriva, OpenSuse, mozno RedHat/Fedora)
      • Re: OT:mala technicka 18.07.2010 | 22:59
        Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
        posledny bod - linux je dobry hlavne vtedy, ked je situacii vela. ak si moze kazdy vybrat na rozne ucely svoju distribuciu, tak je to najlepsie. prirodzena sutazivost je dolezita. v spanielsku ma inak hocikedy nejaky okres vlastnu volne siritelnu distribuciu linuxu, no pochopitelne nie kazdy ich pouziva. kto chce, tak nech sa paci.
        • Re: OT:mala technicka 18.07.2010 | 23:10
          l_barbarossa   Návštevník
          tie distribucie som uviedol preto, lebo su to distra, s ktorymi sa clovek najcastejsie stretne v enterprise prostredi. Pre takeho dodavatela (casto to ani nie je samotna spolocnost stojaca za vyvojom distribucie) nie je problem - vdaka prostriedkom, kontaktom a skusenostiam z podobnych projektov doimplementovat na poziadanie nejaku vlastnost, napr. lokalizaciu.

          kto stoji, bude stat za sk distribuciou ?
          • Re: OT:mala technicka 18.07.2010 | 23:23
            Avatar Milan Dvorský debian,mint kde,android  Administrátor
            ono ... nemusi byt hned vlastna SK distribucia ... proste zvolit asi najlepsi variant (uvediem priklad - ako je mint - cize pockat na odladenie, pravidelne naplnenie lokalizacie na 100% - uzka spolupraca s translator teamom? a jej implementacia do systemu ... alebo moznost volby hned na zaciatku o aky typ instalacie sa jedna: kancelaria , kancelaria + ekonomicke (nahodit vtedy aj PGSQL+winstrom) , atd. atd. s tym, ze by sa zriadilo nieco ako slovenske Support centrum, kde by sice firma zaplatila si podporu, ALE za markantne nizsiu cenu ako len samotne licencie na MS WIN, kde by sa potom dali riesit dalsie a dalsie moznosti, funkcie, pravidla, atd. ... lenze ludia musia chciet (aj niektori to robit) nemozu mat hned velke oci tazkych zarobkov ... imho, s majitelom LinuxOS sme o tom viedli zopar hodin rozhovorov, rovnako ako aj s fixinkom a pod. ... proste ludia, ktorym na linuxe zalezi, netlacia ho ale za kazdu cenu, nie su fanaticki zaslepenci ... len to by sa musela prestat triestit uz beztak mala slovenska komunita okolo linuxu, museli by sa aj naplnat nejake dohody a sluby ... lebo z 10 ludi ked jeden zlyha, moze narusit vsetko ... lebo z 10 ludi robia niektori aj 2-3 veci a nestihaju dalsie a nie je tym padom nahradnik ... a takto dochadzame o cas ...
            • Re: OT:mala technicka 18.07.2010 | 23:29
              Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
              podla mna ak vybrat nejaku, tak nech sa pozrie kludne na nejaky ten distrowatch a vyberie sa. kazdy by daval nieco ine, podla mna by sa hodilo pouzit nieco jednoduche, kde netreba moc pouzivat terminal. no a uz je tu vela moznosti - mandriva, suse, fedora, ubuntu, debian atd atd atd. no a ak bude mat bratislava mandrivu a kosice ubuntu (priklad), tak bude vsetko mozne aj tak kompatibilne. len rozdiel, ci si potom cielovy clovek 2x klikne na rpm alebo 2x klikne na deb balicek.

              inak slovenske support centrum by bola super vec
              • Re: OT:mala technicka 18.07.2010 | 23:32
                Avatar Milan Dvorský debian,mint kde,android  Administrátor
                sko by som bol za unifikaciu v ramci distribucie pre lepsiu spravu a uz spominane netriestenie ... napr. riesenie zavislosti a pod. ...
                • Re: OT:mala technicka 18.07.2010 | 23:39
                  Avatar qw11 ubuntu mate 22.04 HP 17-ca1006nc  Používateľ
                  Myslim ze by stacilo drzat sa jednotneho balickovacieho systemu. Pripadne odporucit distro podla dostupnej najlepsej podpory zo strany komunity.
                • Re: OT:mala technicka 18.07.2010 | 23:54
                  Avatar jimik   Používateľ
                  dobre, ako to tu cele citam, zda sa mi, ze chut by bola :-) tu niekde padla velmi dobra otazka: "kto stoji, bude stat za sk distribuciou ?" - rozsirme to na spomenute support centrum. a prestanme snivat a zamyslime sa co mozeme realne urobit.
                  napr. existuje tu firma alebo dokazali by sme sa my tu dohodnut a vytvorit tim/zdruzenie/neviem co , ktory by mohol prehlasit "sme odbornici, da sa na nas spolahnut, dokazeme nasadit a spravovat Linux, vieme zaskolit Vasich ludi, v pripade problemov mate kam zavolat" ?
                  a prihovoril by som sa za zvolenie jednej distribucie. neskor sa da rozsirit na viac.
                  • Re: Slovenská linuxová distribúcia ... 19.07.2010 | 00:08
                    Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
                    ... je chiméra.

                    Momentálne nepoznám žiadnu slovenskú s.r.o. ktorá by explicitne vyhlasovalo to, o čom hovoríš.
                    Akonáhle vznikne business ohľadom Linuxu na Slovensku, budú ich stovky ...
                    Ako však spustiť ten linuxový obchod ??
                    G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
                    • Re: Slovenská linuxová distribúcia ... 19.07.2010 | 00:29
                      Martin   Návštevník
                      Rozšíreniu Linuxu zrejme najviac bráni predaj počítačov s predinštalovaným nemenovaným väčšinovým OS, lebo ak užívateľ raz OS v mašine má, nepotrebuje zháňať iný, ak sám nechce.

                      Ale aj tak základom je dostať Linux do škôl.
                      • Re: Slovenská linuxová distribúcia ... 19.07.2010 | 00:34
                        Avatar borg Fedora  Administrátor
                        tu nejde tak o OS, ktory nemenujes, ale o aplikacie.
                      • Re: Slovenská linuxová distribúcia ... 19.07.2010 | 03:45
                        Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
                        tu by mohli aspon trochu pomoct "nalepky o zodpovednom predajcovi". co takto keby to niekto urobil a dal na web na vytlacenie alebo rovno keby to niekto posielal? linux friendly ludia v roznych obchodoch by si to nalepili niekde na obchod...
      • Re: BTW, lokalizácia ... 18.07.2010 | 23:25
        Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
        Lokalizácia do slovenského jazyka je dobrá prakticky u KAŽDEJ hlavnej linuxovej distribúcii, tu je treba rozmýšlať v širších (linuxových) súvislostiach.
        Stále sa mi zdá (?), že je u podnikateľov a slovenských firemných gazdov z radov podnikateľov málo propagovaný ten kurevsky fajn fakt, že Linux je zadara a bezpečnejší ako MS. navrhnite (vy slovenské linuxové združenia) otvoreným (alebo inou formou) dopisom slovenskej vláde (alebo jej zdravej časti) myšlienku, ktorú (už dlho) zdielajú ich kolegovia z EU. Som bytostne presvedčený o tom, že keď sa podarí argumentami zaujať napríklad Ivetu Radičovú alebo aj I. Mikloša, je tu NÁDEJ.
        G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
        • Re: BTW, lokalizácia ... 18.07.2010 | 23:25
          Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
        • Re: BTW, lokalizácia ... 18.07.2010 | 23:26
          Avatar Milan Dvorský debian,mint kde,android  Administrátor
          bavil som sa o tom s ludom kanikom ...
          • Re: BTW, lokalizácia ... 18.07.2010 | 23:38
            Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
            Hm,

            a čo v skrate povedal, (keďže svet politiky je UMENIE NEMOŽNÉHO).
            G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
            • Re: BTW, lokalizácia ... 18.07.2010 | 23:43
              Avatar Milan Dvorský debian,mint kde,android  Administrátor
              snahou je setrit a tu by sa financie vedeli usetrit tym padom ... za usetrenych napr. 1000 - 1500 licencii na MS Win by sa vedel kupit napr. nejaky diagnosticky pristroj do niektoreho zo zdravotnickych zariadeni, pripadne prerobit socialne zariadenia na styroch poschodiach v nemocnici ...
        • Re: BTW, lokalizácia ... 18.07.2010 | 23:34
          Avatar qw11 ubuntu mate 22.04 HP 17-ca1006nc  Používateľ
          Tu by som trochu nesuhlasil. Pretoze slovenskemu firemnemu gazdovy nestaci linuxova distribucia zdarma, on potrebuje aj do tej distribucie aj dajme tomu skladovy softver, financny softver s podporou slovenskych danovych zakonov(cize nie nieco zo napr. spanielska). Toto je to co chyba a co odradzuje ludi. Pritom vobec tomu neprospeje ked napriklad firma kros na otazku podpory alfa uctovnictva odpoveda ze ho nemieni dat ani do takeho stavu aby fungoval vo wine.
          • Re: BTW, lokalizácia ... 18.07.2010 | 23:34
            Avatar Milan Dvorský debian,mint kde,android  Administrátor
            winstrom flexibee ... pouzivam k uplnej spokojnosti ...
            • Re: BTW, lokalizácia ... 18.07.2010 | 23:43
              Avatar qw11 ubuntu mate 22.04 HP 17-ca1006nc  Používateľ
              Podporuje aj slovenske danovnivtvo. Jednoducho naklikam si faktury, kliknem na vystavit danove priznanie a staci to uz len odoslat?
              U brata sme to riesili a vyslo nam najlepsie alfa uctovnictvo vo virtualnom win.
              • Re: BTW, lokalizácia ... 18.07.2010 | 23:44
                Avatar Milan Dvorský debian,mint kde,android  Administrátor
                skus si to nainstalovat a odskusat, do 100 faktur je for free ... len si treba nan zvyknut ... plus je v Jave ...
                • Re: BTW, lokalizácia ... 18.07.2010 | 23:48
                  Avatar qw11 ubuntu mate 22.04 HP 17-ca1006nc  Používateľ
                  Jj, uz to taham. Start verziu, len som tam cital ze to tusim ide na jave tak neviem ako to bude s rychlostou. Doteraz som mal na ntb a ubuntu dost problem s touto kombinaciou. :( Ale uvidim.
                  • Re: BTW, lokalizácia ... 18.07.2010 | 23:51
                    Avatar Milan Dvorský debian,mint kde,android  Administrátor
                    start programu je kusok pomalsi, pak to uz ide pomerne svizne ...
          • Re: BTW, lokalizácia ... 19.07.2010 | 14:13
            Avatar Andrej Pavelka Ubuntu 10.04  Používateľ
            Asi to bude síce trvať, ale jedného dňa budú musieť svoj kód skompilovať do linuxového balíčku. Inak nezarobia, keď jedného dňa Linux získa veľké množstvo užívateľov.
            http://pavelka-andrej.rhcloud.com/
    • Re: Ako si predstavujete rozsirenie Linuxu v SR? 18.07.2010 | 23:34
      Avatar Milan Dvorský debian,mint kde,android  Administrátor
      na margo koncepcie rozvoja informačných systémov mestskej časti Bratislava-Petržalka vam odporucam pozriet aj faktury z roku 2009 z oblasti IT, kde najdete podla mojho nazoru zbytocne rozpoctove polozky (vo fakturach) za propietarny SW v celkovej vyske viac ako 750 000 Sk (25 000 EUR) ... ale mozno sa mylim ...
      • Re: Ako si predstavujete rozsirenie Linuxu v SR? 18.07.2010 | 23:49
        Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
        pekne peniaze. inak cena hardveru na priemernych strednych skolach je menej ako 200 000 sk, niekedy je to veeelmi vyrazne menej.
    • Re: Ako si predstavujete rozsirenie Linuxu v SR? 19.07.2010 | 00:07
      Martin   Návštevník
      Pokiaľ viem, Matovič používa OpenOffice.org. Ešte keby vyskúšal aj Linux, niečo by sa mohlo rozbehnúť smerom k lepšiemu.
    • Re: Ako si predstavujete rozsirenie Linuxu v SR? 19.07.2010 | 01:42
      Avatar denwerko Ubuntu,Gentoo,Debian  Používateľ
      čo tak keby sme si tento problém rozdelili podľa miesta uplatenia ? rozdelili jednu veľkú záležitosť na menšie "časti"

      napr
      nemocnice - software na evidenciu pacientov, aké sú možnosti, alternatívy ?

      kancelárie - office, daňová správa a pod

      úrady...

      školy, čo sa informatiky týka, problém by nebol ani tak v študentoch ako v učiteľoch, adminoch, zmluvách a pod ( imho, no offence )


      pokiaľ niekto máte v rodine človeka ktorý pracuje s pc (winom), zistite aký software používa a aké alternatívy existujú... prípadne či ide pod wine.
    • Re: Ako si predstavujete rozsirenie Linuxu v SR? 19.07.2010 | 07:27
      Martin   Návštevník
      Pomohlo by, keby sa zopár väčších linuxových firiem skúsilo miesto konkurencie chvíľku spolupracovať a zaplatili si vyváženú reklamu v telke a v novinách. Keby si ju každá firma platila osobitne, vyšlo by ich to drahšie.
    • Re: Ako si predstavujete rozsirenie Linuxu v SR? 22.07.2010 | 21:55
      Avatar phodinux Debian, macOS  Používateľ
      co by sa malo podla Vas urobit medzi prvymi vecami, aby sa dostal Linux prip. Open Source viac do povedomia Slovakov? propagacia, reklama -> napadlo ma ze by sa urobili nejake "letaky" a zverejnili by sa na internete. Kazdy kto by chcel linuxu dopomoct by vytlacil napr. 20 letakov a nalepil by ich niekde na verejnosti kde treba cakat (vytah, dvere verejnych WC xD... moznosti by sa nasli). Na letakoch by boli vyhody linuxu a oboznamenie ze do kazdeho odvetvia by sa linux dal nasadit. A samozrejme, musela by sa zriadit poriadna webstranka na tento ucel pre tych ktorych to zaujme. Mnoho ludi nevie ani ako googlit... a ked zadaju do googlu linux tak sa stratia v tom mnostve informacii,

      - v ktorej sfere by sa mal zacat nasadzovat GNU/Linux + OSS medzi prvymi, aby vzniklo vyvazene heterofobne prostredie? Prave tam kde posobil Microsoft.
      Skolstvo -> jednoznacne zvysit gramotnost ucitelov na zakladnych a strednych skolach. Trebalo by to nejaku reformu informatiky :)
      A taktiez predajcovia pocitacov -> ti by mali poskytovat technicku podporu. Aspon zozaciatku.

      - co celkovo od toho by ste ocakavali Vy?
      Aby sa ucilo nieco ine. Na mnohych skolach je predmetom vyucovania informatiky MS Paint, Logo Motion, Imagine a podobne nevyuzitelne veci. Ano, je to vyuzitelne ako zaklad ale take by sa malo prebrat za mozno 4 hodiny a nie pol roka!

      - Myslite si, ze sa nieco pocas vladnutia tejto koalicie nieco zmeni v tomto smere?
      ano, zmeni sa to pokial sa to da ludom do podvedomia, ludia musia byt s tym aspon trochu oboznameny inak nebudu ist z nicoho nic do neznamych vod
      • Re: Ako si predstavujete rozsirenie Linuxu v SR? 04.08.2010 | 15:49
        Stanislav Slačka   Návštevník
        Školstvo, základné, stredné a aj vysoké pozná a využíva Linux, otvorený softver (Open Office, Moodle, Gimp....).
        Len o tom sa tak veľmi nehovorí-nekričí. Bolo by dobré vytvoriť nejaké stretnutia, workshopy pre starých-nových používateľov otvoreného softveru. Potrebné propagovať , informovať o otvorenom -slobodnom softvery ,
        ktorý je možné využiť vo vzdelávaní, štátnej správe. Sú potrebné metodické a študijné materiály, vzdelávacie aktivity na používanie a využívanie Linuxu, otvoreného softveru.(napr: teraz beží Letná škola pre učiteľov pod záštitou Microsoftu ).
        Financie- vytvoriť zmysluplný projekt a realizovať cez ESF. Projekt by mal byť vytvorený v spolupráci so školskou komunitou.
        • Re: Ako si predstavujete rozsirenie Linuxu v SR? 04.08.2010 | 18:46
          Avatar phodinux Debian, macOS  Používateľ
          ano, vyuziva sa open source software, ale ako? prebera sa praca s textovym editorom, odovzdas pracu v openoffice a neuznaju ti ju
          vektorova grafika v inkscape prebrata za 2 hodiny a mspaint za 2 mesiace (14 hodin)
          linux sa pouziva mozno ako skolsky server, pripadne ako OS na verejnych pc (prostredie openbox s povolenym spustenim iba jednej aplikacie - firefoxu)
          lazarus sa pouziva mozno len v maturitnom rocniku, ked maturujes z inf

          nehovorim ze linux a oss sa nevyuziva na skolach vobec, hovorim o tom ze sa predcenuju ich schopnosti a nedavaju do toho doveru, ze s tym sa clovek neuzivi

          suhlasim s propagaciou, suhlasim so skolenim o informovanosti, suhlasil by som so stretnutiami aj keby to malo byt uplne zadarmo, ibaze toto nasa vlada nikdy neodsuhlasi
          • Re: Ako si predstavujete rozsirenie Linuxu v SR? 04.08.2010 | 19:20
            Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
            zazil som velky extrem - ziak si napisal nejaky dokument v OOo, poslal to mailom a prisla mu odpoved ze to nevedia precitat. tak napisal ze je to pisane v OOo a da sa to precitat napriklad cez ODF plugin, webove kancelarske baliky ci abiword, a prisla mu odpoved nech nie je drzy...

            takze ak clovek A skopiruje od niekoho wordovy dokument, kde len zmeni meno, a clovek B napise vlastnu pracu, tak clovek A nema problemy a clovek B ano...
            • Re: Ako si predstavujete rozsirenie Linuxu v SR? 05.08.2010 | 02:01
              Avatar phodinux Debian, macOS  Používateľ
              skoro presne toto iste sa stalo mne... sme pisali zaverecnu pracu z textoveho editora z informatiky a ja som ju musel prerabat z openoffice do microsoft office... no s tym prerabanim som sa viac trapil ako s pisanim celej prace :(
          • Re: Ako si predstavujete rozsirenie Linuxu v SR? 05.08.2010 | 01:06
            Stanislav Slačka   Návštevník
            " ibaze toto nasa vlada nikdy neodsuhlasi "- myslím si, že SDKU mala ako jednu z priorít volebného programu otvorený softver
            http://www.sdku-ds.sk/content/moderne-slovensko#24 a píšu o tom aj teraz v rámci volebného programu
            http://drotovan.blog.sme.sk/c/236524/Ma-vzdelanie-nejaku-hodnotu.html
            To iste mala aj strana SaS. Z toho mi vychádza, že by nemal byť problém s otvoreným softverom . Len je potrebné niečo spracovať- formou nejakého projektu.
            • Re: Ako si predstavujete rozsirenie Linuxu v SR? 05.08.2010 | 02:05
              Avatar phodinux Debian, macOS  Používateľ
              no hej, formou nejakeho projektu... ibaze akeho? kto na nom bude pracovat?
              stale sa pytame dookola otazky ibaze nic sa s tym nerobi... tieto diskusie politici citat nebudu takze treba konat
              • Re: Ako si predstavujete rozsirenie Linuxu v SR? 05.08.2010 | 20:17
                Stanislav Slačka   Návštevník
                Jednoduchý projekt: " S otvoreným a slobodným softverom viac notebokov pre žiakov a učiteľov na Slovensku".
                Bolo by to pokračovanie projektu "Notebook pre každého žiaka", ktorý začal Microsoft.
                Obsah: Notebooky s otvoreným a slobodným vyučovacím softverom pre žiakov a učiteľov , zaškolenia.
                Nástroj-výzva ESF v mesiaci september 2010.
                Realizátori- odborníci na otvorený a slobodný softver, učitelia a žiaci z vytypovaných druhov škôl.
                Myslím si, že terajší politici to podporia ak sa im vysvetlí obsah, rozsah a spoločenský zámer projektu.
    • Re: Ako si predstavujete rozsirenie Linuxu v SR? 26.07.2010 | 22:12
      sramo3   Návštevník
      asi by stacilo,keby microsoft zablokoval vsetky cierne kopie windows...to by bolo miesta pre open a linux....
      • Re: Ako si predstavujete rozsirenie Linuxu v SR? 27.07.2010 | 02:28
        Avatar phodinux Debian, macOS  Používateľ
        Ano, to by stačilo ale neurobia to. Pre nich je vyhodne aj to, že ľudia použivaju nelegalne Windowsy a iny ich nelagalny soft.
        • Re: Ako si predstavujete rozsirenie Linuxu v SR? 27.07.2010 | 07:32
          Martin   Návštevník
          Mali by to dostať súdnym príkazom - ako podmienku, že až potom, ako vyvinú úsile vlastnými silami zabrániť v používaní pirátskych kópií, bude možné posudzovať pirátenie ako treszný čin.
          Veď aj v domácnosti ak vás vykradnú, tak poisťovňa skúma, či ste mali zamknutý byt. Ak nebol zamknutý, máte smolu a poisťovňa nič neprepláca.
          • Re: Ako si predstavujete rozsirenie Linuxu v SR? 27.07.2010 | 11:06
            Avatar qw11 ubuntu mate 22.04 HP 17-ca1006nc  Používateľ
            Lenze to uz robia, maju ku kazdemu win. softverovy kluc, kontroluju pravost pri stahovani softveri od nich a pod.. Toto by uplne stacilo ako dokaz ze sa snazia.
            • Re: Ako si predstavujete rozsirenie Linuxu v SR? 27.07.2010 | 11:28
              Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
              ano, ale aka je ta nelegalna kopia? taka ktoru tie nastroje oznacia za uplne nelegalnu? akurat zamorena otravnymi tabulkami ktore sa daju vyhodit pri xp, pri novsej viste sa to da do nejakeho moc podivneho rezimu. pri 7 neviem ako to je.
            • Re: Ako si predstavujete rozsirenie Linuxu v SR? 27.07.2010 | 14:02
              Avatar phodinux Debian, macOS  Používateľ
              nie, oni sa nesnazia. V boji proti nelegalnemu sireniu a pouzivaniu ich produktov nerobia vobec nic. Ak aj nejaku ochranu vytvoria (napr. WGA) tak to iba preto lebo museli.

              softwarovy kluc? kazdy plateny program ma softwarovy kluc, windowsy maju softwarove kluce od Windowsu 95, dokonca mozno aj starsie verzie ich mali. A ochrana pred nelegalnym sirenim prostrednictvom softwaroveho kluca je miziva. WGA vynecham lebo to sa da kludne odkliknut pri aktualizacii systemu. Ved myslim ze to bol prave Windows 7, ktory bol cracknuty este skor ako sa dostal na trh...
              Stale robia ochranu v podobe softwaru, ktory je cracknuty za paru hodin, pripadne dni. Nech spravia poriadnu ochranu. Pocul som ze jedna hra mala taku ochranu ze to crackovali dva mesiace a crackeri sa pekne zapotili. Ked je microsoft taky skvely tak preco neurobia taku ochranu aj oni? Pripadne aj lepsiu? Ved oni su predsa najvecsia a najlepsia softwarova firma aka existuje na desktopy. Neurobia to, lebo vedia ze pouzivanost windowsu by pekne klesla. Nemali by taky podiel na trhu, vyrobcovia hier a softwaru by sa nezameriavali iba na nich ale aj na ine operacne systemy. A prave to drzi mnohych ludi na windowse. Nejde o to, ze ludia by nechceli vyskusat napr. Linux preto, ze to je ine. Ked niekomu odporucim aby si dal linux tak sa ma pytaju hned pojde tam napr. Nero a Photoshop? Poviem ze Nero ano, a aj photoshop ale ma to hacik a to ten ze to nemusi ist presne tak dobre ako na windowse (winehq). A tam to padne.
              • Re: Ako si predstavujete rozsirenie Linuxu v SR? 27.07.2010 | 14:32
                Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
                skusim povedat tiez nieco k tejto teme a velmi jednoduche: seriove cislo na winxp je na nete a nerobia nic na to, aby bolo nejako zakazane ho pouzivat. nieco typu "zada sa to konkretne seriove cislo ktore ma snad 50 percent nelegalnych pouzivatelov a prestane to fungovat".
                • Re: Ako si predstavujete rozsirenie Linuxu v SR? 27.07.2010 | 14:40
                  Avatar borg Fedora  Administrátor
                  ale uz sa vyskytli pripady zablokovania.
                  • Re: Ako si predstavujete rozsirenie Linuxu v SR? 27.07.2010 | 15:05
                    Avatar phodinux Debian, macOS  Používateľ
                    v pripade WGA -> to su ti stastlivci co mali zapnute automaticke aktualizacie
                    • Re: Ako si predstavujete rozsirenie Linuxu v SR? 27.07.2010 | 17:21
                      Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
                      staci instalovat vsetky aktualizacie okrem wga a nic sa nestane. je divne ze aj ludia s tymto cislom maju bezproblemovi pristup napriklad k service packom...
                      • Re: Ako si predstavujete rozsirenie Linuxu v SR? 27.07.2010 | 17:26
                        Avatar borg Fedora  Administrátor
                        aktualizacie vyzaduju wga.
                        • Re: Ako si predstavujete rozsirenie Linuxu v SR? 27.07.2010 | 19:13
                          Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
                          nie vsetky, ani nahodou nie vsetky
                          • Re: Ako si predstavujete rozsirenie Linuxu v SR? 27.07.2010 | 19:37
                            Avatar phodinux Debian, macOS  Používateľ
                            a to ani nehovorim o upravovanych windowsoch s integrovanymi aktualizaciami a transformaciami
                            • Re: Ako si predstavujete rozsirenie Linuxu v SR? 27.07.2010 | 19:40
                              Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
                              upravovanych kym?
                              • Re: Ako si predstavujete rozsirenie Linuxu v SR? 27.07.2010 | 20:01
                                Avatar phodinux Debian, macOS  Používateľ
                                piratmi/warezakmi, ked si trochu pogooglis tak najdes najroznejsie druhy, najme transformovane a doplnene Windowsy XP (Dark Edition, DarkLite, Silver, Black Version, Pirated, klasicke XP s post-sp3 updatmi, MacXP...), vsetky obsahuju aktualizacie a WGA crack, niektore obsahuju dalsie programy ako office, winrar... medze sa nekladu, pozri si napr. http://goo.gl/JZqN

                                upravovane programom nLite
                                • Re: Ako si predstavujete rozsirenie Linuxu v SR? 27.07.2010 | 22:35
                                  Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
                                  Dobrý večer, už stačí ... na tému originálnosti kópií MS Windoes, boli by sme radi, keby ste sa vo svojej diskusii vrátili k topic téme: Ako si predstavujete rozsirenie Linuxu v SR? :-)
                                  G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
                • Re: Ako si predstavujete rozsirenie Linuxu v SR? 27.07.2010 | 15:04
                  Avatar phodinux Debian, macOS  Používateľ
                  neprestane, mnoho ludi ma vypnute automaticke aktualizacie
                • Re: Ako si predstavujete rozsirenie Linuxu v SR? 27.07.2010 | 15:07
                  Avatar qw11 ubuntu mate 22.04 HP 17-ca1006nc  Používateľ
                  Fungovat to neprestane ale v aktualizaciach sa stale pridavaju seriove cisla ktore su zistene ze sa pouzivaju na viac instalaciach. Tymto uz nemaju pristup k ich strankam a aktualizaciam.
        • Re: Ako si predstavujete rozsirenie Linuxu v SR? 27.07.2010 | 11:26
          Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
          konkretne by som povedal, ze totalna tragedia pre MS by bola, keby si ludia uz zvykli na konkurenciu. radsej investuju do vsetkeho mozneho, len aby k tomu nedoslo.

          v thajsku ci kde predavali win+office dokopy za dakych 50 euro, len aby spomalili nastup lin+ooo
          • Re: Ako si predstavujete rozsirenie Linuxu v SR? 27.07.2010 | 13:03
            Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor
            Nápady ktoré mňa zaujali.
            Malé zhrnutie:
            • jimik - Komunitný Outsourcing a predaj HW.
            • dodoedo - Oboznámenie vlády SR otvoreným listom, alebo inou formou o Linuxe a OSS
            • denwerko - Rozdelenie nasadzovania Linuxu a OSS podľa kategórie, nemocnice, školy ...
            So všetkými troma nápadmi súhlasím a rád by som sa na nich podielal, či už vytvorením softu na lokalizáciu najbližšieho linuxáka, napísanie otvoreného listu ...
            Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
            • Re: Ako si predstavujete rozsirenie Linuxu v SR? 31.07.2010 | 18:43
              Avatar pitke ubuntu  Používateľ
              priznám sa, aj sa velmi často zaoberám touto otázkou...............štátnu správu neriešim, ale riešim školstvo, kedze som prešiel, skoro všetky základné školy na slovensku, zaoberal som sa distribuciou knih, ako učebných pomocok................priznám sa, neprečítal som všetky príspevky tu napísané.........podla mna by sa malo začať detmi, aby mali na výber, aký softvér chcú použivať a to formou školení nielen detí, ale aj pedagogického personálu..zažil som profesorku SŠ, ktorá mi na otázku, aký je iný OS povedala...windows a okrem toho PowerPoint........... na toto treba trpezlivosť a pevnú volu....velmi ma zaujala myšlienka nevtieravej reklamy, ale kladiem si otázku, ako to dosiahnuť.............myslím si, ze postavenie microsoftu je v tejto oblasti velmi silné.............informoval som sa, kedze mi to nedá pokoj.............počítače a softvér sa riešia prostredníctvom fondov z EU.takže je to pokrýté microsoftom....momentálne hladám kontakt na MŠ, kedze sa to rieši všetko cez to.............aby ste vedeli pracujem na tom...na presadzovaní SS na školách a nehnevajte sa ostatní uzivatelia ostatných distier, ale chcem začať s UBUNTU................týmto, hladám aj záujemcou o spoluprácu...........mojim cielom je dosiahnuť 100 percentný preklad distribucie, stačí ubuntu, chcem začať, len s jednou deriváciou a v neposlednom rade, by som chcel vydať, kedze som vydavateľ kníh knihu pre uživateľov UBUNTU v slovenčine. Moja predstava je taká ze to UBUNTU na dvd bude upravené.....to znamená dvd prisposobené na prehrávanie multimediíí, niečo ako sabayon, kancelársky balík OOO s návodom, plus výukové programy pre školstvo a mnoho inych potrebných vecí..........týmto chcem upozorniť, ze som ochotný to financovať, prekladatelov a tvorcov knihy, ale hlavne hladám ludí, ktorí to budú robiť srdcom a kvoli presvedčeniu, tak ako ja, ale viem, ze nič nie je zadarmo, ale nie som milionár, bohužial...takze tak si ja predstavujem rozšírenie...je to dlhodobá záležitosť, ale je to prvoradý ciel mojej firmy...............podte do toho so mnou.......moj mail: ideaprint4@gmail.com
    • Re: Ako si predstavujete rozsirenie Linuxu v SR? 17.10.2010 | 22:35
      Avatar gs_peter Mac OS X, iOS  Používateľ
      nooo, idem sem hodit moju novu skusenost...

      uz popredu napisem, ze som amater na Win a dokonca ani Linux mi vela nehovori, to si mozete pocitat, ze som tu zvacsa len otravoval s nejakymi vecami, ale ak pride na lamanie chleba, tak radsej presadzujem linux a free soft...

      prave minuly tyzden ma poziadal jeden z mojich klientov, aby som mu nakalkuloval nejake pocitace, akoze pr emna nocna mora, tak som sa obratil na mojho kamarata, co ma real obchod, ze nech im to nakalkuluje a cele som to smeroval, ze nech si to navzajom vyriesia, vyfakturuju, len aby som sa do toho nezapajal ja, ale nakoniec mi povedali, ze ma vsade uvadzaju ako ich konzultanta, takze im to musim dodat ja, koli kontrole a podobne, co zas mna nepotesilo, ale co uz...

      no, kamarat dodal dohodnute veci, jeden HP notebook a dve skladacky pocitacov, vsade nahodeny Win7, len sme tam nehodili Office, lebo sme nevedeli ako to maju licencne vymyslene, ci maju na tych starych strojoch retail alebo OEM...

      tu nastal pre mna prvy sok, vedeli ste, ze Microsoft Office 2007 povoli na odskusanie len 25 otvoreni programu??? ja som to netusil a este lepsie bolo, ze kamos predinstaloval MS Office 2010 na tie dve skladacky, ale sok bol, ze ked som na to klikol, tak sa zobrazila tabulka, ze zadat licencny kluc alebo kupit licencny kluc cez net, ja som samozrejme ratal s tym, ze by to mohlo ist aspon 30 dni ako skusobny vec, nestalo sa, telefonoval som s kamosom a ten mi moju obavu len potvrdil...

      takze som to vysvetlil zucastnenym, zistili sme, ze vzdy pouzivali len OEM licencie, takze tadial cesta neviedla a tak som navrhol, ze nech vyskusaju nahodit na ten HP OpenOffice a na maily Thunderbird, s tym sa suhlasilo a normalka, vsetko super slape, tak som zvedavy, co mi povedia zajtra, ci aj tie ostatne dva kusy osadime tym istym...

      takze pomaly, ale isto ich mozno aj presadim na Linux, zatial staci, ez budu poznat free Office
      • Re: Ako si predstavujete rozsirenie Linuxu v SR? 10.02.2011 | 16:13
        Avatar Henrich Proksa QNX, Greenie, WinXPpro  Používateľ
        urobil si veľmi dobre. MS je jedna z najhorších pohrôm, aké túto spoločnosť stretli, hneď po politikoch a bankároch a finančných maklérov z Wall Street... :-)
    • Re: Ako si predstavujete rozsirenie Linuxu v SR? 18.10.2010 | 17:49
      jb   Návštevník
      - Radcej nic nech to pride samo, uz teraz kopu ludi ma problemy nakopirovat data a nie na to linuxom robim
      - Statna sprava ale to je celkom nerealne pokial ich bude microsoft dotovat formov uplatkov
      - Konecne stabilne ubuntu
      - Nie furt budu kradnu takze ani nic necakam, uplne staci ze ma okradaju
    • Re: Ako si predstavujete rozsirenie Linuxu v SR? 06.12.2010 | 18:22
      Avatar sulostar   Používateľ
      stacilo by uzakonnit ze,
      vyrobca musi na vyrobok , ktory predava na SR poskytovat linux-ove ovladace (supportovat ich a aktualizovat ) , zaviest vyucbu na skolach , a celu verejnu spravu viest v linuxe vsetky oficialne dokumenty musia mat format PDF , zriadit miesta , na kazdom urade by komukolvek zadarmo nainstalovali linux , a bolo by po starostiach :D

      • Re: Ako si predstavujete rozsirenie Linuxu v SR? 10.02.2011 | 15:43
        Avatar Henrich Proksa QNX, Greenie, WinXPpro  Používateľ
        s tým len súhlasím, ale, kto to uzákoní a hlavne, kto j schváli??? :-)
      • Re: Ako si predstavujete rozsirenie Linuxu v SR? 10.02.2011 | 15:50
        Avatar borg Fedora  Administrátor
        chlapce, KLDR je vychodnym smerom. stastnu cestu.
        • Re: Ako si predstavujete rozsirenie Linuxu v SR? 10.02.2011 | 16:06
          Avatar Henrich Proksa QNX, Greenie, WinXPpro  Používateľ
          na čo narážaš????
          • Re: Ako si predstavujete rozsirenie Linuxu v SR? 10.02.2011 | 16:11
            Avatar borg Fedora  Administrátor
            aby stat predpisoval vyrobcovi co ma vyrabat? dovi dopo takemu statu.
            • Re: Ako si predstavujete rozsirenie Linuxu v SR? 10.02.2011 | 16:15
              Avatar Henrich Proksa QNX, Greenie, WinXPpro  Používateľ
              jasné, netrklo ma to hneď. Ale, trošku zakontrujem, ako ináč donútiš spoločnosť,aby akceptovala aj niečo iné, nie len zaužívané klišé Win-Office ???
              • Re: Ako si predstavujete rozsirenie Linuxu v SR? 10.02.2011 | 16:23
                Avatar borg Fedora  Administrátor
                preco by som mal niekho nutit? vsak linux je o slobode, ak ho niekto nechce pouzivat (v sucasnosti majorita), tak nech ho nepouzivaju
                • Re: Ako si predstavujete rozsirenie Linuxu v SR? 10.02.2011 | 16:45
                  Avatar Henrich Proksa QNX, Greenie, WinXPpro  Používateľ
                  nie, nemyslel som to úplne tak, skorej v tej rovine, aby výrobca/predajca/poskytovateľ/prevádzkovateľ vždy umožnil aj iné riešene, alternatívu. jestvuje unix/linux, prečo niektorý výrobcovia neposkytujú ovládače? Uhádol si, neoplatí sa im to, z finančných dôvodov. Prečo by to teda nemohli pokryť financiami z vývoja/predaja nelinuxových ovládačov?
                  • Re: Ako si predstavujete rozsirenie Linuxu v SR? 10.02.2011 | 16:59
                    Avatar borg Fedora  Administrátor
                    mozno sa vyrobca nechce delit s poznatkami ako pracuje jeho hw.
                    • Re: Ako si predstavujete rozsirenie Linuxu v SR? 10.02.2011 | 17:02
                      Avatar Henrich Proksa QNX, Greenie, WinXPpro  Používateľ
                      no vidíš, a sám si udal pádny dôvod, tak ho ale treba donútiť zo zákona aspoň vydať ovládače, keď si pochopiteľne nechce dať ukradnúť svoje know-how .-)
                      • Re: Ako si predstavujete rozsirenie Linuxu v SR? 10.02.2011 | 17:14
                        Avatar borg Fedora  Administrátor
                        nie, nie. ja som ziadny dovod neudal. a coked jedneho dna linuxovej jadro nebude podporovat propietarne ovladace, uz teraz je s tym problem.
                        • Re: Ako si predstavujete rozsirenie Linuxu v SR? 10.02.2011 | 17:23
                          Avatar Henrich Proksa QNX, Greenie, WinXPpro  Používateľ
                          ok, opravím sa, prepáč. Nie, že si "Ty" neudal dôvod, tak som to nemyslel, ale tak, že "to" je dôvodom. CHcel som "napísať "sám si si neudal" a nie "sám si neudal", to mení význam...
                          Ale to je podľa mňa na dlhšiu diskusiu... Ako teda podľa Teba toto vyriešiť? Zaujímal by ma nie len Tvoj názor. ovládače a nix - večný problém...
                          • Re: Ako si predstavujete rozsirenie Linuxu v SR? 10.02.2011 | 17:43
                            Avatar borg Fedora  Administrátor
                            neviem, lebo ma to nezaujima. vsetko vyriesi dopyt/ponuka
        • Re: Ako si predstavujete rozsirenie Linuxu v SR? 10.02.2011 | 16:09
          Avatar Henrich Proksa QNX, Greenie, WinXPpro  Používateľ
          v podstate má pravdu, iba je nešťastím tohoto národa, že máme takých politikov, akých máme. A môžme si a to sami. :-)
    • Re: Ako si predstavujete rozsirenie Linuxu v SR? 10.02.2011 | 19:00
      Martin   Návštevník
      Pomohol by počítačový obchod, ktorý by z veľkoobchodu kupoval počítače a NB bez systému, no a keďže by boli bez systému, boli by o to lacnejšie, za lákavejšiu cenu. Zákazník by si mohol na predvádzacom počítači s multibootom vyskúšať, ktorá distribúcia mu najviac vyhovuje a tá by sa mu potom, napríklad aj v jeho prítomnosti, nainštalovala do stroja, o ktorý by mal záujem, + nejaké to základné nastavenie a stručný, ale dostatočne zrozumiteľný papierový návod na používanie. A samozrejme, zo strany predajcu ochota pomocť pri riešení dodatočných problémov, lebo nie každý má trpezlivosť dve hodiny hľadať príkaz na nastavenie neviem čoho.
      A hlavne aby zákazník nebol prekvapený, že má problém so spustením programu s koncovkou .exe alebo že sa mu nedá pozrieť katastrálna mapa.
      • Re: Ako si predstavujete rozsirenie Linuxu v SR? 10.02.2011 | 23:35
        Martin   Návštevník
        Ten nápad s názvom predajne "Počítače s Tučniakom" ste nemuseli mazať, to nie je reklama, o žiadnom takom ozajstnom obchode neviem. To bol len teoretický príklad - aby skrátka prípadný zákazník vedel, aký systém sa v tej zatiaľ reálne neexistujúcej predajni do strojov inštaluje.
        Ale ak sa toho niekto reálne chytí a tento názov použije, nebudem pýtať odmenu, takže žiadne obavy :)
      • Re: Ako si predstavujete rozsirenie Linuxu v SR? 11.02.2011 | 13:11
        Avatar m4jkl   Používateľ
        martin martin...

        "Zákazník by si mohol na predvádzacom počítači s multibootom vyskúšať, ktorá distribúcia mu najviac vyhovuje a tá by sa mu potom, napríklad aj v jeho prítomnosti, nainštalovala do stroja"

        zakaznik, ktory predtym linux nevidel by si asi nevedel v rozumnom case vybrat distrubuciu, o ktorej by mohol zodpovedne prehlasit, ze mu vyhovuje. instalovanie a nastavovanie so zakaznikom by bolo asi nerealne, trvalo by to dost pridlho.

        "A samozrejme, zo strany predajcu ochota pomocť pri riešení dodatočných problémov, lebo nie každý má trpezlivosť dve hodiny hľadať príkaz na nastavenie neviem čoho."

        toto uz je uplne nerealne :) ten zakaznik by si proste musel kupit support, inak by sa z toho v tej predajni zblaznili.
    • Re: Ako si predstavujete rozsirenie Linuxu v SR? 11.02.2011 | 01:03
      Avatar Henrich Proksa QNX, Greenie, WinXPpro  Používateľ
      - V prvom rade informovanosť. Kopu nie len úradníkov ani netuší, že jestvuje aj niečo iné, ako to, čo majú denno denne na obrazovkách svojich monitorov.
      - Môj skromný názor je, čo sa týka nasadzovania, mládež, školy, výučbové a školiace strediská, výstavy a celkovo rôzne akcie, kde sa premelie kopec ľudí.
      - Čo očakávať od toho? Okrem iného, zvýšenie kvality dnešných operačných systémov, čo si budeme nahovárať, žiadny os nie je taký dobrý, aby nemohol byť ešte lepší.
      - Úprimne, od tejto vlády nečakám nič lepšie, niekto z Vás hej? Kriminalita, korupcia, úplatkárstvo a tak ďalej. Asi len štátny prevrat nám pomôže :-) To som samozrejme trochu pritiahol za vlasy. Ale riešenie by to bolo :-)
      • Re: Ako si predstavujete rozsirenie Linuxu v SR? 10.03.2011 | 11:59
        Plazivec   Návštevník
        Ja som uplny zaciatocnik a totalna lama s linuxom. Odkojeny DOSom a vychovavany Woknami. Takze ako to vidim ja, zvonku?

        Dat sem obrovitanske tlacitko na totok: http://www.linux.sk/index.php/Hlavn%C3%A1_str%C3%A1nka

        Zaviest prehladnu! download sekciu s jednotlivymi popularnymi distrubuciami. On totiz lama ako ja, ma vobec problem sa doguglit a doklikat k distru. A samozrejme starat sa o nu.

        Dat dohromady distrubuciu na nerozoznanie od Wokien, so vsetkymi zauzivanymi standardami, ako su klavesove skratky apod. Vcera som totiz prvykrat v zivote uzrel linux - kubuntu, na svojom notasi, ale nevedel som ani len prepnut klavesnicu z SK na EN kvoli heslu. Treba si uvedomit, ze Wokna maju ludia v krvi, a zvlast ti menej gramotni, ti su bez svojich zvykov uplne out.

        Popracovat na helpoch, Wokna to maju tak dobre urobene, ze aj uplny blb podla toho spravi co potrebuje.

        A v neposlednom rade si treba uvedomit, ze pocitac je ako auto, kazdy dostane soferak, a niektori su dobri soferi ale niektori su totalne dreva. Nemozeme chciet, aby kazdy uzivatel PC bol programator.

        Zhrniem - Ked budeme moct povedat cloveku, ze tento, napr. "Winlux" (to som si vymyslel), je presne ako Windows, ibaze je zadarmo, tak ludia na to skocia. A samozrejme ked to bude v gugli na prvom mieste. A hned download.

        Takze tak nejak.
        • Re: Ako si predstavujete rozsirenie Linuxu v SR? 10.03.2011 | 13:04
          Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor
          Pekne napísané, ale Linux nechce byť Windows. Nájdu sa však témy, kde to vyzerá na nerozoznanie od Windows, napr. tu. Ono sa to potom aj začne správať aj ako Windows, dokonca to spolupracuje aj z emulátorom Windowsu, Wine. Dík za názor, zaujímavé myšlienky.
          Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
    • Re: Ako si predstavujete rozsirenie Linuxu v SR? 10.03.2011 | 14:27
      Avatar Matrus fedora  Používateľ
      Ono najlepsie by asi bolo vytvorit komunitu s nalepkou obchodnej spolocnosti. Jedna sa o to, ze aj keby statna sprava, skolstvo, zdravotnictvo, a hlavne komercne spolocnosti zacali prechadzat na linux, tak sa do toho namontuju velke spolocnosti a kvoli znizeniu ziskov z predaja licencii si nauctuju velke sumy za implementaciu. Kebyze sa vytvori spolocnost tvorena komunitou (samozrejme nutne rozdelenie uloh /management; PR; vyvoj; podpora; servis) a vytvorit si postavenie na trhu konkurujuce velkym komercnym spolocnostiam. Samozrejme za kazdy ukon uctovat aj peniaze (rozdielne pre komercny sektor /skolstvo /zdravotnictvo a beznych uzivatelov tak, aby jedno dokazalo znizit naklady druheho). A nesmierne dolezite je mat vyvojarov. Treba zabezpecit napr. podpisovu autoritu, ziskat iso a tak dalej (to napr. kvoli danovakom). S tym isom to asi nebude take jednoduche, ale Linux sa snazi robit podla standardov, takze aj to by bolo mozne.
      Toto by vyzadovalo vela ludi, vela ich volneho casu.
      rock'n'roll
      • Re: Ako si predstavujete rozsirenie Linuxu v SR? 10.03.2011 | 15:45
        Plazivec   Návštevník
        To bedňa: tu nejde ani tak o témy, ide o komplexné správanie linuxu, reakcie systému, naučené reakcie užívateľa. Musíte postaviť proti windowsu rovnako silného a prívetivého obra, ktorého sa užívateľ nebude báť, ale naopak, bude rád, že sa mu všetko predostrie pod nos a on bude len odklikávať. A nič v zlom, ale bolo z teba cítiť trošinku averziu k Woknu. :wink:

        To matrus: nikdy sa nebude dať niečo urobiť na základe komunity. V komunite je každý šéfom, ale aj robotníkom. To nejde, niekto musí rozhodovať. Každá mašina potrebuje motor a vodiča a palivo. Motor máme - linux, ale palivo - peniaze na marketing a vodiča - šéfa - nemáme. Preto mašina nejde.

        A niečo na záver. Pokúšal som sa dnes rozbehať kubuntu 10.10 na svojom firemnom PC. Mám tu Modem Vigor 318, USB. Tykokos. Ne-e. Našiel som na nete návod na rozbehanie Vigora v kubuntu, starý jak praha-mimochodom komplikovaný jako ďas- ani nešli všetky súbory stiahnuť. So strachom som spustil inštaláciu a dopadlo to, ako som si myslel. CRASH. Jediné šťastie, že to neodrovnalo Wokna, ale iba odhryzlo z sec. part. Inak sa balím a idem rovno do krčmy.
        RESUME: ak nebudú ovládače pre linux dostupné systémom stiahni - klikni - ideš, tak nikto linux nebude chcieť. A to ešte moc chcem od užívateľa, nikto sa nechce dnes zaoberať inštaláciou drajvrov, "USB je na to, aby si to tam pichol a za tri sekundy to má hrať". Lenže to je zasa o podpore výrobcov železa, buahaha.
        • Re: Ako si predstavujete rozsirenie Linuxu v SR? 10.03.2011 | 17:45
          Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor
          Ja som si to po sebe prečítal tri krát a neviem tam nájsť tú averziu. Čo sa týka Vigora, tak to sa riešilo už na všetkých Linuxových fórach asi 100krát aj tu tak 30x. S tým HW je to ako píšeš, pokiaľ niesu ovládače od výrobcu, môže nastať problém. Riešiť sa to dá jednoducho, buď si kupujem podporovaný HW, alebo si jednoducho zavolám človeka čo to vie, vo Windowse tiež nejde vždy všetko na kliknutie. Keby to tak bolo, tak by sa ma windovsácii nevypytovali v práci, čo robiť, keď to alebo ono. Ale oživil si vo mne myšlienku, ktorú som chcel zrealizovať aby ten prechod toľko nebolel.
          Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
          • Re: Ako si predstavujete rozsirenie Linuxu v SR? 10.03.2011 | 22:12
            Plazivec   Návštevník
            Sorry bedňa, asi to len mne tak pripadlo.

            Ale chlapi, musím priznať, že linux nikdy nenahradí windows. Stačilo mi dve hodiny hľadať nastavenie siete a nenašiel som. Končím. Jakože nie s linuxom, ale s tým, že by som ním nahradil windows. Ne-e. Skúste ma presvedčiť.
            • Re: Ako si predstavujete rozsirenie Linuxu v SR? 10.03.2011 | 22:19
              Avatar default Debian  Používateľ
              otvor si oci ;)
              R.K
            • Re: Ako si predstavujete rozsirenie Linuxu v SR? 11.03.2011 | 12:05
              Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor
              http://www.kubuntu.cz/
              http://www.ubuntu.cz/
              Máš tam wiki návody, fórum, ak to tam nenájdeš, problém je v tom že nevieš hľadať :)
              Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
    • Re: Ako si predstavujete rozsirenie Linuxu v SR? 10.03.2011 | 17:51
      Martin   Návštevník
      Ak sa má Linux rozšíriť, tak pre bežného užívateľa musí byť všetko klikacie - textový režim je pre machrov, nikto nemôže od sekretárky na úrade čakať, že bude v terminálovom okne študovať manuály a pokúšať sa v nich dopátrať k riešeniu úlohy od šéfa alebo vypisovať na fórum, ako má otočiť video určené na šéfovu prezentáciu, pričom aj tak na fóre ako odpoveď dostane len "použi Google".

      Okrem toho dosť veľké nepríjemnosti spôsobujú závislosti. Čiže jeden program by mal byť v jedinom balíčku, aj s knižnicami a všetkým, čo k tomu patrí, bez riešenia závislostí.

      Taktiež novšia verzia programu by nemala byť viazaná na novší systém, mala by sa dať rozbehať aj na staršom systéme, ale v praxi to je inak. Napríklad s Operou to ide bez problémov, tá má všetko v jedinom balíčku, ale keď som skúšal do Mandrivy 2008 nainštalovať RPM-balíček Firefox 3.5 miesto default Firefox 2, nepodarilo sa mi to kvôli odlišným knižniciam a závislostiam od iných častí systému - jediným riešením bolo použitie archívu a nastavenie spúšťacieho skriptu do menu, ten však nie je v systéme tak "ukotvený" ako RPM-balíček. Takisto Inkscape-0.47 - ani ten sa nedá nainštalovať na starší systém.

      Čiže vo všeobecnosti ak potrebujem funkciu, ktorú má až novšia verzia programu, musím si celý systém preinštalovať a potom stráviť niekoľko dní nastavovaním, pokusmi rozbehať tlačiareň (väčšinou neúspešnými s núteným návratom k staršej verzii systému), hľadaním riešenia všetkých možných problémov. To je pravý opak užívateľskej príjemnosti.

      A tak celkovo to je začarovaný kruh - Linux nie je rozšírený, lebo preň nie sú určité programy, verzie programov pre Linux nie sú preto, lebo Linux nie je rozšírený.

      O tom, že obchodník radšej poskytne a odporučí Windows, na ktorom zarobí, ako Linux, na ktorom nezarobí, škoda vypisovať, poznáme to z praxe.
      • Re: Ako si predstavujete rozsirenie Linuxu v SR? 10.03.2011 | 17:57
        Avatar default Debian  Používateľ
        robis si srandu ze :) , to ze nieje vsetko v jednom baliku je vyhoda jak hovado, myslis ze preco maju tie programy tak malo MB, preco by ku kazdemu programu mal byt napriklad gtk ked to mozu pouzivat vsetky, to by kazda aplikacia mala samostatne ten balik , ak ma 20 mb, a mas 20 programov, tak si vypocitaj kolko mb navyse mas koli tomu ze sa ti nechce pozriet spravnu verziu, to si zvikaj ze je to tu inak, a linux rozsireny je, silnejsie na serveroch a inteligentych telefonoch, ak chces mat s linuxu daco tak zabudni na zviky s windows,a s nevyhod sa stanu vyhody
        R.K
        • Re: Ako si predstavujete rozsirenie Linuxu v SR? 10.03.2011 | 18:50
          Martin   Návštevník
          Od roku 2006 nemám doma nič iné ako Linux, s Win som naposledy robil ani nepamätám kedy. Ale som len obyčajný užívateľ, bez IT-škol.

          Novšiu verziu do staršieho systému jednoducho nedostaneš, aj keby si sa na kúsky pokrájal. Iba čo si rozbiješ systém. Ale mohol by si mi upresniť, čo máš na mysli pod pojmom "správna verzia".
          • Re: Ako si predstavujete rozsirenie Linuxu v SR? 10.03.2011 | 19:01
            Avatar default Debian  Používateľ
            ja tiez nemam IT skolu, a na linuxe som len pol roka , ale niesom bezny pouzivatel, kazdy vyvojaŕi ktory neskoncili s projektom vidavaju nove verzie ktore potom bezia na akutalnych verziach napriklad (pythonu, gtk, qt) , takze nevidim dovod pouzivat staru verziu programov, potom existuje downgrade ale to je nebezpecna zalezitost :D , podla mna je na tom linux velmi dobre, nechapem naco by som dokelu chcel stariu verziu programu, alebo naco by som mal pouzivat stary system, ved je to blbost, uz nemusi byt podporovany komunitou, zas sa nemam dovod hrat na pana doleziteho ktory potrebuje aby v kazdej jednej distribucii aj s roku 2002 museli bezat programy naprogramovane v roku 2011 , to je doba musis sa prisposobovat, mne to vobec nevadi :)
            R.K
            • Re: Ako si predstavujete rozsirenie Linuxu v SR? 10.03.2011 | 22:53
              Martin   Návštevník
              Ja som nepísal o starej verzii programu, ale o staršej verzii celého systému, ktorý mi dokonale vyhovuje a mám z neho vychytané všetky muchy a rozbehaný všetok HW, a o doplnení novšej verzie určitého programu do tohto staršieho vyladeného systému.
              Čo sa týka toho, že sa musíme prispôsobovať dobe - Ty si podľa profilu ročník 1995, pracovať s počítačom si vedel možno skôr ako si sa naučil chodiť a ako študent máš teraz dosť možností, ja som ročník 1971, na strednej škole sme počítače ani nevideli, na VŠ sme mali takých učiteľov, čo neboli schopní vysvetliť ani len to, na čo sa počítač používa, a to sme ešte boli celý krúžok (20 ľudí) na dva počítače. Ako-tak som sa niečo naučil na Win 95 a potom na XP až keď som nastúpil do roboty, a tak celkovo v živote riešim už úplne iné problémy ako Ty, z toho logicky vychádza iný prístup a iné potreby.
              • Re: Ako si predstavujete rozsirenie Linuxu v SR? 10.03.2011 | 23:05
                Avatar default Debian  Používateľ
                ja to zo skoly neviem vobec nic, jedine co nas tam ucili bolo ako robit vo worde a to som uz pred tym davno vedel :) , hej mam cas tak sa ucim dake veci sam, alebo mi dakdo radi, ale malo ludi ma podobny problem ako ty, ale nemozes obvinnovat komunitu za to ze nepodporuje stare verzie tak ako nove, oni predsa v minulosti nemozu ostavat tak dlho a zaoberat sa tym vsetkym, MS teraz dokonca odradza uzivatelov aby nepouzivali starte verzie takze na "linux" to nechadz, ked chces mat system odladeny a pouzivat posledne veci tak si zalohuj nastavenia vsetkeho a exportuj ich do dakych rozumnych prisluchajucich suborov k danemu programu, daj si novy system a aplikuj to tam, a ked to tak nechces tak si pouzivaj stare stabilne vidania :) , aj tak existuje stale vela softwaru ktory je sice novy ale aj starsie distra ho podporuju, doba proste dopredu ide, a ked vide nove qt (rohranie pre aplikacie) tak sa nan robia nove aplikacie, a ty mas teda moznost v tom starom system bud to qt aktualizovat na nove ak to je v sulade s ostatnymi vecami, a potom si pouzivaj aj novy program, tie zavislosti tam su ale idu pochopit, a da sa to zariadit tak aby vsetko slo, ale treba cas no ;) (maximalne si cely ten program budes musiet preprogramovat na pre stary soft a potom ho sam skompilovat :D )
                R.K
        • Re: Ako si predstavujete rozsirenie Linuxu v SR? 10.03.2011 | 21:29
          Avatar drak_dragon   Používateľ
          Z nevyhod sa stanu vyhody - velmi vystizne. Linux je Linux, Windows je Windows - dva rozne systemy, dva rozne pristupy k veci. Linux nebude fungovat tak ako Windows - to by predsa stratil zmysel samotnej existencie.
          • Re: Ako si predstavujete rozsirenie Linuxu v SR? 11.03.2011 | 12:04
            Plazivec   Návštevník
            Neviem sa dobre orientovať v takomto type fóra, tak budem písať viacmenej o všetkom, čo ste tu popísali od môjho posledného príspevku, ale sa vrátim k samotnej téme topicu.

            Viacmenej všetci, čo ste tu, tak ste z môjho pohľadu experti na linux. Ja som sa ĺinuxom začal zaoberať kvôli satelitnému prístroju DM500, ktorý som si zakúpil za účelom domáceho zdieľania.

            Pritom som narazil na informácie, ktoré ma zaujali a prebudili moju zvedavosť. Problém bol v tom, že povedomie o linuxe je také, že linux je len pre pár odborníkov, až fanatikov, ktorí milujú príkazový riadok. A neodporujte, je to tak, ja som si to tiež myslel. Argument, že existujú akési grafické nadstavby, dokonca Winu podobné, neobstojí.

            Takže k samotnej téme topicu.

            Rôznorodosť distribúcií, ktorá je pre linuxáka výhodou, je prvou bariérou zamedzujúcou masové rozšírenie linuxu. S tým súvisí aj nutnosť určitých odborných znalostí pri aplikácii linuxu do toho obrovského množstva druhov železa, vrátane periférií a ovládačov, ktoré na svete máme. Samozrejme existuje evidentná snaha vyrobiť distro, ktoré bude ZUPA, ale mne sa to vidí, ako by sa hromada dobrovoľníkov neustále vrhala z mosta do rieky v nádeji, že sa jednému podarí naučiť lietať.

            Ďalšia, a to veľmi veľká bariéra, je samotná existencia Windows. Ak by bolo na svete milión OS, dajme tomu aj kompatibilných na výstupoch, tak by príchod linuxu naozaj znamenal revolúciu a zrejme by si získal dominanciu. Bohužiaľ však tomu tak nie je. Linux stojí proti obrovi, ktorý cez všetky svoje neduhy, je predsa len neskutočne silný a zdá sa, že neporaziteľný. Počul som, že jadro W7 je postavené na unixe, čo je vraj prapredok linuxu a využíva teda rovnaké výhody. Toto berte s rezervou, lebo ja nie som ajťák, takže tomu prd rozumiem, ale tak som počul.

            K týmto dvom veľkým bariéram možno priradiť ďalšiu nevýhodu a to je samotná licencia linuxu, ktorá výrazným spôsobom zamedzuje tvorbe zisku a tým aj akumulácii prostriedkov, ktoré sú nutnou, ale nie dostačujúcou podmienkou na masové presadenie-skôr doslova pretlačenie- linuxu. Toto je však problém, ktorý nemožno eliminovať, pretože by linux umrel na podvýživu, ak by sa zmenila jeho licencia.

            Ale pre predstavu, skúsme modelovať utopickú situáciu tak, že všetky tri bariéry by boli nejakám spôsobom odstránené. Čiže, mali by sme distribúciu, bežiacu na všetkom možnom, s absolútnou podporou výrobcov. Típek pleskne cedlo do mechaniky, nainštaluje sa distro a čokoľvek zapichne do USB je za tri sekundy k dispozícii. Ďalej, vo W7 objavia fatálnu chybu, kvôli ktorej sa nedá používať, MS musí narýchlo všade rozosielať Vistu. A po tretie, GPL sa zmení tak, že zrazu začnú zarábať prachy všetci, čo do linuxu pridali riadok zdrojového kódu. Chlapi, linux bude aj v mlynčeku na mak.
            • Re: Ako si predstavujete rozsirenie Linuxu v SR? 11.03.2011 | 13:00
              Avatar Matrus fedora  Používateľ
              Celu tuto temu som si precital v domneni, ze sa dozviem nove nazory, ktore cely problem posunu niekam dopredu. Az na par prispevkov nic konstruktivne. Stale sa tu opakuju "nevyhody" linuxu a ze nema sancu porazit m$.
              Podla mna ma. Za posledne roky sa linux rozmohol a jeho zastupenie na trhu nie je vobec zanedbatelne (ak aj nespominam android, ktory ma vynikajuce postavenie proti inym systemom). To ze je linuxovych distribucii take mnozstvo, je vyhoda a ak sa bude mat presadit u nas v SR, tak budu musiet vzniknut nove distribucie, kazda zamerana na nieco ine (pre skoly, urady, firmy s nejakym ERP systemom) alebo spravit jednu, z ktorej by sa vsetky tieto verzie odvijaly. Tie distra sa daju spravit tak user friendly, ze az. Je tu tolko moznosti a to je krasne na tom. Treba sa len dohodnut, resp. prist s napadom/navrhom akym sposobom by sa to mohlo uberat a zacat to aj tak riesit. Linux nikdy nebude Win a ani by sa tym smerom nemal uberat.
              Ked sa ti toto vsetko nepaci, tak si ostan pri skumani satelitu a nechaj priestor na vyjadrenie tym, ktory chcu nieco preto spravit, aby bol linux nasadeny kde to bude len mozne.
              rock'n'roll
              • Re: Ako si predstavujete rozsirenie Linuxu v SR? 11.03.2011 | 14:00
                Plazivec   Návštevník
                Neviem, čo sa ti nepáči na pomenovávaní problémov. Ak sa majú problémy riešiť, treba ich najprv definovať. Mudrovanie typu: treba sa dohodnúť, nikdy nič nevyriešilo, lebo nebolo toho, kto by to dohodnutie dohodol. Japonec sato ešte tiež nič nevyriešil a geniáne rady "treba spraviť" majú jeden spoločný problém - nemá kto. Mercedes nikdy nebude trabant, to je pravda, ale takýchto vyjadrení je tu milión, bohužiaľ nikto nepovedal, že linux má byť windows. Bolo iba poukázané na vlastnosti windows, ktoré, bohužiaľ, ľudia poznajú lepšie ako linuxové. A na záver prepáč, že som ti svojimi písmenami zabral KB, ktoré si mohol lepšie využiť ty v záujme presadenia linuxu. Čím sa budem zaoberať, si rozhodnem sám, tvoje rady nepotrebujem.
                • Re: Ako si predstavujete rozsirenie Linuxu v SR? 11.03.2011 | 14:37
                  Avatar Matrus fedora  Používateľ
                  Tak vratim sa k tvojmu prispevku predtym.

                  "linux je len pre pár odborníkov, až fanatikov, ktorí milujú príkazový riadok" / v celom fore su pisane poznatky ludi, ktori poznaju z vlastnych skusenosti, ze ludia v ich blizkom okoli pouzivajuci linux nemaju s nim problemi. Mam na mysli tych beznych ludi ako moji rodicia, ktori maju fedoru uz zo dva roky. Pravda, ze som im ju nainstaloval ja, ale oni by si nevedeli nainstalovat ani win.

                  "Rôznorodosť distribúcií," k tomuto som sa vyjadril v prispevku predtym.

                  Odstavec "Ďalšia, a to veľmi veľká bariéra, je samotná existencia Windows." neviem kam tym spejes, tu si dokopy ziaden problem nedefinoval.

                  Odstavec, kde licenciu linuxu oznacujes ako nevyhodu, tak to si vedla ako sa len da. Velke linuxove distra ktore su najpouzivanejsie (ubuntu, fedora, opensuse) su zdarma, no vyvijaju ich firmy, ktore sa venuju len, alebo hlavne linuxu, a ktore nemaju problem so ziskom. To iste plati aj o programoch, nie len distrach. Takisto male firmy mozu tiez ryzovat na tom, ale len za implementaciu nie za licenciu, co licencie typu GPL povoluju a su na to aj stavane. A ked si napises vlastny soft, nikto ti nebrani vydat ho pod licenciou akou chces.

                  A k poslednemu odstavcu: ak si si nevsimol uz v pripade tvojho satelitneho primaca, tak nemusi nastat ani jeden z tych troch utopistickych scenarov, aby sa linux montoval aj do mlynceku na mak. Linux sa montuje uz do kadecoho, taktiez sa dost pouziva aj v priemyselnej automatizacii, kde je v mnohych pripadoch uprednostnovany pred win ce.

                  Mne nevadi ze tu pises a ospravedlnujem sa za to, ze som sa ta nejakym sposobom dotkol. Uvedomujem si potrebu diskusie, ale ta by mala byt k veci a riesit konkretne problemy, nie pol prispevku prirovnania a metafory.
                  rock'n'roll
                  • Re: Ako si predstavujete rozsirenie Linuxu v SR? 11.03.2011 | 16:26
                    Martin   Návštevník
                    Môžeme tu písať všetko možné, hľadať realistické aj pochybné argumenty za aj proti, ale jedno sa nedá poprieť - treba Linux dostať do škôl a vychovať celú novú generáciu, ktorá bude vedieť, čo to je Linux a nebude sa ho báť. Treba tiež zaujať tých, čo majú pirátsky Win. Hlavne týchto dvoch možností sa M$ bojí ako čert svätenej vody.

                    Ak treba, môžeme sa zložiť po pár EUR a v novinách alebo v regionálnej televízii zaplatiť opakovanú krátku výstižnú reklamu, je jedno, či to bude reklama na linux.sk alebo linuxos.sk. Skôr ale www.linux.sk, tunajší admin nech mi odpustí :) Mala by hlavne obsahovať info, že Linux môže byť legálne zadarmo, takže netreba pirátiť, a že celkom slušne odoláva vírusom.

                    Navrhujem takéto slogany:
                    Legalizujte svoj softvér - prejdite na Linux.
                    Viac na www.linux.sk.

                    alebo

                    Otravujú vás počítačové vírusy? Zbavte sa ich, riešením je Linux.

                    alebo

                    Linuxom proti softvérovej kriminalite!
                    Prejdite na...

                    A dalo by sa vymýšľať donekonečna.
                  • Re: Ako si predstavujete rozsirenie Linuxu v SR? 11.03.2011 | 18:11
                    Plazivec   Návštevník
                    Chlape jeden! veď ty nevieš čítať! Kde som napísal, že linux je len pre pár odborníkov?! Písal som, že POVEDOMIE ľudí je také! Že si to myslia ľudia a to je aj pravda, aj ja som si to myslel!

                    Pokiaľ ide o existenciu windows, ty nevidíš žiadny problém? Veď to je problém! Konkurencia, ak by windows neexistoval, nemá linux konkurenciu.

                    Čo sa týka nevýhody GPL mal som na mysli, že potenciál tvorby zisku je u GPL iný ako u klasickej licencie. Nevýhoda je v tom, že takto získaný kapitál nie je koncentrovaný a preto má veľkú nevýhodu v boji proti konkurenčnému, vysokokoncentrovanému kapitálu MS. Jednoducho povedané, ak sa MS rozhodne, tak koná, ale komunita okolo linuxu pravdepodobne nebude schopná takéto niečo urobiť. Viď príspevok od chatpall.
                    A čo sa týka linuxu v prístrojoch, tak v tom s tebou súhlasím všetkými desiatimi, ale pritom si všimni, že práve v tejto oblasti MS nemá čo ponúknuť, takže linux nemá konkurenta. Skúša to v mobiloch, ale príliš sa mu nedarí.
    • Re: Ako si predstavujete rozsirenie Linuxu v SR? 11.03.2011 | 17:33
      Avatar chatpall   Používateľ
      eMDi ja by som mal inu otazku:

      Je mozne kvantifikovat nieco ako rozsirenie linuxu? Samozrejme da sa to percentom nejakych stanic, desktopov atd. Ale co je to "rozsireny" Linux? 5%, 10%, 95% ?

      Dokonca mam aj druhu otazku.:

      Naco tu bol Sklug, SKOSI a momentalne SOIT?

      Vlasne mam same otazky:

      Kde je nejaka slobodna, komunitne podporovana "vyssia" opensource moc, ktora ma kompetencie? Kde je nejaky manifest slovenskej opensource komunity - coho sa vlastne drzime, co chceme podporovat, ake je nase smerovanie? Kde su nejake projekty? Existuje to?Je tu nejaky rozcestnik? Kto vlasne na slovensku robi otvorene projekty?

      Myslis ze je mozne neustale zacinat od znova? Zacinali chalani okolo sklugu, potom jan husar, teraz soit. Stale to iba zacne. Vyschne volny cas, vyschne zdroj penazi a znova sa zacina odznova. Ak chceme posobit na nasich pocitacovo zdatnych obcanov tak potrebujeme mat nieco v rukach. Mame nejaku viziu?
      NERUSTE TENTO UCET!!!
    • Re: Ako si predstavujete rozsirenie Linuxu v SR? 13.03.2011 | 12:42
      aaaa   Návštevník
      Urobil uz niekto nieco pre zmenu?
      • Re: Ako si predstavujete rozsirenie Linuxu v SR? 13.03.2011 | 16:42
        Avatar phodinux Debian, macOS  Používateľ
        Celá táto téma je pekne zaspamovaná, nedá sa to ani čítať...

        Mne sa momentálne podarilo dotiahnuť Linux na naše gymnázium. Ako študent nemám veľkú moc, ale podarilo sa mi ho dotiahnuť do celej jednej učebne. Nie je ešte všetko doinštalované, ale môj profesor informatiky je veľmi spokojný s tým, ako to fičí. Ak budem mať dostatok času a dostatok možností na ukázanie, že Linux pre školy je možno aj lepší ako Windows, dotiahnem tam Linux na vyššiu úroveň.

        Ako som však zistil, tak problémom na školách je nechuť učiteľov učiť sa niečo nové. Im vyhovuje Internet Explorer 6.0, v ktorom im nefungujú emaily. Rovnako je to s MS Office, veľa ľudí nechce pracovať s OpenOffice.
        Mojím cieľom je ukázať najmä to, že tá učebňa bude plnohodnotná aj na vyučovanie informatiky. Zatiaľ som Linux dotiahol len do jazykovej učebne, ale už aj to je úspech. Ak sa mi to podarí, dotiahnem Linux aj do iných učební. Nie do všetkých, ale prinajmenšom v 2 učebniach zo 7 by ten Linux mohol byť.

        Chcem požiadať aj iných - robte to isté. Tým, že Linux bude inštalovaný na školách, ostane ľuďom v podvedomí.

        Btw: ak nemáte čo robiť, oboznámujte dievčatá :P zistil som, že mnoho z nich by radšej používalo Linux (Ubuntu) ako Windows... neviem čím to bude :) A netrápte ich zbytočnosťami ako to funguje :D
        Ich názory: "lepšie sa mi s tým pracuje ako s windowsom", "nevyskakujú mi somariny keď som na internete", "ide to tak, ako chcem"...
        • Re: Ako si predstavujete rozsirenie Linuxu v SR? 14.03.2011 | 09:55
          Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor
          Ono kto začína robiť s počítačom, je mu jedno čo tam beží, pretože nič neovláda. Pokiaľ sa na škole naučí Linux, bude chcieť všade Linux. Lenže školy dostávajú od MS Widle zadara, občas nejaké všimné pre riadeteľa, tak je tam ťažko presadiť niečo iné. Poďalšie tí čo učia informatiku, spravidla vedia menej ako žiaci a ešte aby sa učili pracovať s Linuxom, to by sme od nich chceli moc. Ja som sa o to pokúšal, ale je ťažko sa baviť s človekom, ktorému to je vlasne jedno. Rozhovor plný nechuti, po presviedčaní nakoniec, keď chceš, tak tam ten Linux daj. Pritom už vidím ako si v duchu hovrí, však ja ti ho zmažem. Určite je to cesta, ako cez školy dostať Linux do povedomia, ale treba k tomu aj adekvátnych vzdelaných učiteľov a nie keď to dajú robiť telocvikárovi, len aby ho nemuseli vyhodiť zo školy.
          Veľa zdaru.
          Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
          • Re: Ako si predstavujete rozsirenie Linuxu v SR? 14.03.2011 | 17:44
            Avatar phodinux Debian, macOS  Používateľ
            No neviem či tomu učiteľovi to bolo jedno, lebo ma poprosil, aby som ho naučil inštalovať Linux :P Neskôr ho naučím základy práce v shelli a administráciu. Nevyzeralo to zle, ale ani priveľmi nádejne. Myslím však, že aspoň nejaký úspech by tam bol.
        • Re: Ako si predstavujete rozsirenie Linuxu v SR? 14.03.2011 | 19:24
          Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
          zažil som, čo to je, keď niekto, kto učí písanie na stroji niekoľko rokov (!!!) nevie v openoffice zmeniť písmo na podčiarknuté. Je to síce rovnaká ikonka s rovnakou funkcionalitou na rovnakom mieste, ale je to OpenOffice...