Ako a cim sa kompiluje ???

Sekcia: Aplikácie & Desktop 20.07.2010 | 00:42
tomino   Návštevník
caute vsetci. viem ze tuto otazku som tu uz spominal, ale zial stale na nu nepoznam odpoved.

ide o system archlinux a otazka znie... ako si mam prekompilovat podla nastaveneho makepkg cely system? v com vlastne ta kompilacia spociva? stale nechapem ten princim. ved v makepkg sa nenastavuje napr ci chcem mat gtk kniznice iba alebo aj kde... viem ze existuje abs v archu ale nechapem jeho princim. dalo by sa pomocou abs prekompilovat vsetko co je v systeme?
    • Re: Ako a cim sa kompiluje ??? 20.07.2010 | 00:52
      Avatar borg Fedora  Administrátor
      prekompilovavat cely arch je zbytocne, nic tym nedosiahnes. aj tak sa ti naistaluje novy binarny (nie tebou prekompilovany) balicek pri najblizsom update-te. ak chces prekompilovat cele distro, daj si gentoo alebo lfs alebo inu metadistribuciu. tam si mozes lepsie nastavit aj zavislosti. rucne upravovat PKGBUILDy v archu je dost onicom.
      • Re: Ako a cim sa kompiluje ??? 20.07.2010 | 01:29
        tomino   Návštevník
        ved a nezvysi sa ti kompilovanim rychlost systemu a odozvy ? mne by sa zisiel daky graficky program na to :D...

        gentoo je strasne pomale..tam to trva aj hodiny. a navyse milujem arch a ja ho chcem spravit zase o nieco rychlejsi...
        • Re: Ako a cim sa kompiluje ??? 20.07.2010 | 01:35
          Avatar borg Fedora  Administrátor
          par percent ziskas, ale to ani nezbadas. a co myslis, cely arch ti kolko zabere prekompilovat, 20 minut? :)

          prekompiluj si len ten graficky program co chces a to ti staci.
        • Re: Ako a cim sa kompiluje ??? 20.07.2010 | 08:21
          Majlou   Návštevník
          Arch ma na upravu velmi vela moznosti. tmp do RAM, pouzivam SSD disk, hladaj na googli je tam toho plna .............. podla mna arch uz na mojom pc rychlejsie nepojde. Teda ak neodinstalujem prostredie...
        • Re: Ako a cim sa kompiluje ??? 20.07.2010 | 10:30
          Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor
          Si myslíš že ARCH skompiluješ rýchlejšie ako Gentoo? Rovnaký procesor, rovnaký softvér bude trvať rovnako dlho, akurát si môžeš rozbiť celý ARCH.
          Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
        • Re: Ako a cim sa kompiluje ??? 20.07.2010 | 11:35
          Avatar Fridolín Pokorný Fedora 21  Používateľ
          "gentoo je strasne pomale..tam to trva aj hodiny"

          Upresni, co od kompilovania cakas.
          Ak ti ide len o rychlost, dnes neziskas velmi na oko pozorovatelnu zmenu.
          • Re: Ako a cim sa kompiluje ??? 20.07.2010 | 12:01
            tomino   Návštevník
            hmm no teraz uz asi nic :D. netusil som ze to trva tak dlho. s linuxom este niesom tak dlho aby som niekedy nieco kompiloval. no ja pouzivam 5200 otackovy disk takze to nieje bohvieco ale vzdy lepsie ako widle. o archu sa stale dozvedam nove a nove veci takze este nepoznam vsetky triky. a ak by som teda predsa len chcel nieco skompilovat v archu tak ako ? gentoo by som nechcel ale rozmyslal som nad sabayonom.
    • Re: Ako a cim sa kompiluje ??? 20.07.2010 | 12:29
      pele   Návštevník
      viem ze existuje abs v archu ale nechapem jeho princim

      klik

      dalo by sa pomocou abs prekompilovat vsetko co je v systeme?

      existuju na to nastroje, ale ako uz bolo viac krat spomenute turbo boost to nebude, existuju viacere distribucie, ktore su na tento ucel lepsie prisposobene


      • Re: Ako a cim sa kompiluje ??? 20.07.2010 | 12:44
        tomino   Návštevník
        ja mam este starucky intel core 2 duo :P
        • Re: Ako a cim sa kompiluje ??? 20.07.2010 | 13:04
          WlaSaTy   Návštevník
          Pokiaľ Ti ide len o zrýchlenie počítača, tak by som odporučil dostatok RAM a skontrolovať nastavenie disku. K tomu napríklad ešte výber vhodného grafického prostredia a vypnutie nepotrebných služieb ktoré žerú výkon. Táto veta ale asi u Teba platiť moc urgentne nebude keďže pochybujem že máš menej ako 1GB RAM a slabšie CPU ako 1.5GHz.

          Kompiláciou balíkov začiatočník moc výkonu nezíska, ale zas sa môže naučiť ako fungujú náveznosti balíkov a aj to pekne vypisuje hovadinky na obrazovku.

          Teda niečo získa, ale len v špecifických prípadoch. Optimalizácia multimediálnych programov priamo na mieru procesoru môže spôsobiť že niektoré filmy budú menej sekať pri prehrávaní a niektoré prestanú úplne sekať. Ale nečakal by som že zrazu to bude prehrávať BlueRay disky bez jediného seknutia.
        • Re: Ako a cim sa kompiluje ??? 20.07.2010 | 13:12
          pele   Návštevník
          ide o to, ze niekde sa nasadenie meta distribucie nehodi, zavisi to od toho ci tych par percent vykonu co prida optimalizacia stoji za ten cas, podla toho co pises ma u teba cas vyssiu prioritu, niekedy je lepsi kompromis skompilovat len aplikaciu ktoru potrebujes, sposobov na jej zrychlenie je viac, staci hladat