Ako vytvoriť menu aplikácie v Qt Designer?

Sekcia: Programovanie 15.08.2010 | 22:15
msx.   Návštevník
Dúfam, že z mojej otázky bude dostatočne jasné o čo mi ide. Mám rozpracovanú aplikáciu v Qt Creator. Chcem do nej pridať hlavné menu. Lenže problém je, že netuším ako položky menu pridávať. V Delphi bola na to komponenta, tú som pridal na formulár a špeciálny editor na položky menu pomohol. Lenže v Qt netuším vôbec ako na to. Medzi príkladmi sa nachádza aj jedna aplikácia, ktorá má menu vytvorené. Momentálne si na jej názov nespomínam, viem, že je medzi príkladmi niekde naspodu v tom selecte. Lenže, keď som si v Qt Designer aplikáciu prezeral, na menu som nenarazil. V zdrojáku niečo je, ale našiel som len udalosti, ktoré vyvolajú jednotlivé položky menu. Menu samotné som ale nenašiel. Mohol by mi niekto s týmto pomôcť? V anglickej dokumentácii som tiež nič nenašiel. Netvrdím, že to tam nie je, ale bolo by to dosť hľadania, keďže neviem, či sa jedná o vlastnosť formulára alebo samotnú komponentu a vôbec fungovanie celého systému menu. Predpokladám, že ono je to na rovnakom základe ako Delphi, len potrebujem nakopnúť, že ako na to.
    • Re: Ako vytvoriť menu aplikácie v Qt Designer? 16.08.2010 | 10:48
      Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor
      Podľa mňa, tu je to pekne vysvetlené.
      Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
      • Re: Ako vytvoriť menu aplikácie v Qt Designer? 16.08.2010 | 14:17
        msx.   Návštevník
        VEľmi pekne ďakujem, presne toto som potreboval. Akurát neviem nájsť v menu Tools položku pre aktiváciu editora akcií:

        ---
        Enable the action editor by opening the Tools menu, and switching on the Action Editor option.
        ---
        • Re: Ako vytvoriť menu aplikácie v Qt Designer? 16.08.2010 | 15:14
          Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor
          Pravdepodobne máš túto verziu, pozri sa úplne vpravo dole.
          Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
          • Re: Ako vytvoriť menu aplikácie v Qt Designer? 16.08.2010 | 15:57
            msx.   Návštevník
            Ďakujem. Podarilo sa mi to nájsť. Ešte sa budem musieť poihrať s tými akciami, lebo sa mi to zdá trochu iné ako v Delphi. Ak tomu nebudem rozumieť ako vytvoriť akciu, dám vedieť.

            BTW, ten príklad, čo som v úvode spomínal je Webkit HTML previewer, ale ten nebeží pod QMainWindow, ale pod QWidget a preto som tam žiadne menu zrejme nenašiel.
            • Re: Ako vytvoriť menu aplikácie v Qt Designer? 16.08.2010 | 16:52
              Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor
              Podľa mňa webkit vložíš do MainWindow a postupuješ klasicky s menu. Toto a toto by ti môhlo pomôcť, až budem doma pozriem sa nato.
              Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
              • Re: Ako vytvoriť menu aplikácie v Qt Designer? 16.08.2010 | 16:58
                msx.   Návštevník
                Nie, webkit nepotrebujem, z neho som len chcel odkukať, ako je to menu spravené.
    • Re: Ako vytvoriť menu aplikácie v Qt Designer? 19.08.2010 | 23:29
      msx.   Návštevník
      Takže tým akciám celkom nerozumiem. Existuje nejaký jednoduchý článok, ktorý tieto akcie na nejakom príklade popisuje?
      • Re: Ako vytvoriť menu aplikácie v Qt Designer? 20.08.2010 | 14:16
        Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor
        Toto by ti môhlo pomôcť.
        Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
        • Re: Ako vytvoriť menu aplikácie v Qt Designer? 20.08.2010 | 16:01
          msx.   Návštevník
          Áno, to som pozeral. Vďaka tomu článku tomu už trochu rozumiem, ale pomocou neho viem vytvoriť signály len v zdrojáku. Ja by som chcel niečo také, kde je popísané ako to vytvoriť v QT Designer.

          Napr.:
          Vytvoril som jednoduchú aplikáciu, kde sa mi len otvorí hlavné okno aplikácie. V tejto aplikácii som vytvoril cez Qt Designer položku menu napr. Program. Klepnutím na túto položku sa má aplikácia zavrieť. Lenže neviem ako to v Qt Designer naklikať v tom dolnom strednem okne s akciami. Ide o to, že jednoduchšie je to naklikať cez Qt Designer ako to celé ručne vypisovať v zdrojáku.

          V Delphi to funguje tak, že klepnem 2x na položku menu v dizajnérovi a otvorí sa mi obsluha udalosti MenuProgramClick, tam dám volanie metódy Application.Terminate a aplikácia sa ukončí. Lenže neviem ako do Qt Designer dostať do editora akcií moje vlastné metódy, ktoré sa budú vykonávať po klepnutí na položku menu. Ak správne chápem fungovanie Qt, tak otázka by mala znieť:

          Ako si nadefinovať vlastný slot tak, aby ho uvidel aj Qt Designer? Alebo, ako vynútiť zobrazenie slotu Quit() v Qt Designer (štandardne ho totiž nevidím)?
          • Re: Ako vytvoriť menu aplikácie v Qt Designer? 21.08.2010 | 01:42
            msx.   Návštevník
            Skúsim to preformulovať trochu inak:
            Mohol by mi niekto, prosím, vytvoriť aplikáciu, ktorá by mala nejaké menu, napríklad Súbor a v tomto menu položku Koniec a táto položka by spúšťala slot Quit() na ukončenie programu? Podmienka by bola len taká, aby to bolo zadané cez Qt Designer. Pretože, ak sa niečo zapíše do zdrojáka, tak Designer to pri návrhu formulára nezobrazuje. Ja by som si túto aplikáciu už zanalyzoval a prišiel by som na to, ako sa to zadáva.
    • Re: Ako vytvoriť menu aplikácie v Qt Designer? 21.08.2010 | 04:21
      Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor
      Som si prečítal ešte raz tvoju otázku a pýtam sa, prečo keď si bol naučený na Delphy nevyskúšaš Linaxácke Delphy Lazarus. Tam budeš ako doma. Hodíš si buton do Formu (MainWindow) dvojklik dopíšeš kód a je to :) Lazarus je objektový Pascal, vlastne ako Delphy. Prakticky rovnaká syntax, ešte môžeš aj importovať projekty s Delphy. S QT je to zložitejšie, tam je GUI oddelené od kodu a všetky akcie si musíš doprogramovať, nieje to klasické vizuálne prostredie ako si si možno pôvodne myslel. Medzi QT a Delphy je priepastný rozdieľ, ale Lazarus je skoro to isté :)
      Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
      • Re: Ako vytvoriť menu aplikácie v Qt Designer? 22.08.2010 | 02:45
        msx.   Návštevník
        Nehovorím, že Lazarus je zlý, ale už dlho snívam o prechode na C++ a Qt mi konečne na to ponúka možnosti.
      • Re: Ako vytvoriť menu aplikácie v Qt Designer? 23.08.2010 | 00:08
        msx.   Návštevník
        Skúsil som inštaláciu lazarus z deb balíčkov a stále mi to hlási, že nie je uspokojená závislosť. Pri inštaláciii hlavného balíka lazarus-all píše, že nie je uspokojená závislosť lazarus-ide a verzia. Tú istú verziu ide mám v tom istom adresári a po spustení jeho inštalácie mi zas píše akýsi balík fpc-abi. Stiahol som už všetko možné ohľadne lazarus a fpc, ale nainštalovať ani za nič.
        • Re: Ako vytvoriť menu aplikácie v Qt Designer? 23.08.2010 | 01:26
          Avatar Samuel BWPOW Kupka Almalinux, OpenWRT  Používateľ
          Prave preto je vsetok soft potrebne instalovat priamo z repozitarov.
          Strach dát najevo své pocity a zjednat si u druhých respekt je jedním z problémů civilizovaného člověka, který se naučil zpochybňovat svou vlastní pravdu pro zdání objektivity
          • Re: Ako vytvoriť menu aplikácie v Qt Designer? 23.08.2010 | 12:23
            msx.   Návštevník
            Takže návod na inštaláciu lazarus zo zdrojov som vygooglil a myslím, že to nainštalujem. Stále ale platí moja prosba vyššie, keby mi niekto spravil tú aplikáciu pre Qt.
    • Re: Ako vytvoriť menu aplikácie v Qt Designer? 25.08.2010 | 13:14
      Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor
      Rozhodol som sa napísať pre QT Creator, článok ako začať, vydrž deň, dva. Už mám screenshoty :) Nedrž sa ma že som v tom borec, ja som len diletant ktorý sa vŕta do všetkých jazykov :)
      Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
      • Re: Ako vytvoriť menu aplikácie v Qt Designer? 25.08.2010 | 15:46
        Avatar omdzor #!  Používateľ
        Tesim sa, tiez sa chcem povrtat v Qt Creatore v najblizsom case, mozem neskor pripadne tiez prispiet...
        #! /usr/bin/env python
        • Re: Ako vytvoriť menu aplikácie v Qt Designer? 25.08.2010 | 23:45
          Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor
          To by ma len potešilo keby nám na Slovenku už konečne vyrástol druhý David Watzke a ešte by vedel poradiť ako on. Hoci je to len študák je to borec.
          Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
        • Re: Ako vytvoriť menu aplikácie v Qt Designer? 26.08.2010 | 00:57
          borgcube   Návštevník
          qt creator je len IDE, moc toho neponuka. lepsie je sa zamerat na samotnu Qt kniznicu.
    • Re: Ako vytvoriť menu aplikácie v Qt Designer? 28.08.2010 | 21:38
      Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor
      Takže tu máš návod, presne na to čo si chcel, menu "Súbor -> Koniec".
      Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
      • Re: Ako vytvoriť menu aplikácie v Qt Designer? 01.09.2010 | 11:40
        Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor
        Môžeš mi napísať či ťa to nakoplo? :D
        Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org