Skúsiť vyčistiť mechaniku?

Sekcia: Hardware a Drivery 16.08.2010 | 12:54
Avatar Andrej Pavelka Ubuntu 10.04  Používateľ
Ahojte. Stáva sa mi, že keď vložím inak funkčné DVD do mechaniky notebooku, tak mi ho vôbec nenačíta a je jedno o aký formát súborov, ktoré sú nahraté na disku ide. Stáva sa mi to pri filmoch, aj pri linuxových inštalačných DVD. Nepripojí mi mechaniku a keď kliknem na pripojiť (mount), tak mi to vypíše chybu, že ju nemôže pripojiť. Skúsil som do mechaniky strčiť inštalačné DVD jedného linuxu, ktorý som vypaľoval nedávno a odmietlo mi ho zobrať. Skúsil som prejsť do Windowsu, tiež to DVD odmietlo zobrať. Skúsil som ho nabootovať pri štarte počítača, po chvíli čakania ma to presunulo naspäť do GRUBu na HDD. Keď som ho potom skúsil dnu strčiť zasa, zobralo ho, načitávalo, dali sa z neho spúšťať a otvárať súbory, dalo sa mi nabootovať. To niekedy počítač DVD prijme a niekedy nie. Notebook mám dva roky a osem mesiacov s nainštalovanou linuxovou distribúciou Debian. Za tú dobu som mechaniku ešte nečistil, ale zase nikdy zbytočne otvorená nebola a nikdy som sa hlavy nedotkol. Jemný poprašok na nej ale je. Skúsiť vyčistiť mechaniku? (Najskôr asi áno.) Ak áno, ako sa má čistiť, čo na to použiť, na čo si treba dať pozor? Nikdy som to ešte nerobil.
http://pavelka-andrej.rhcloud.com/
    • Re: Skúsiť vyčistiť mechaniku? 16.08.2010 | 13:16
      Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
      Upozornenie na začiatok.
      Postupuj opatrne !
      Mal som podobný problém (na NB) s mojim DVD (Sony výrobok), ktoré nenačítavalo média CD/DVD.

      1)

      Po vysunutí mechaniky som si všimol a pod lupou skontroloval, že flexibilný mini-káblik, ktorý spája laserovú čítaciu diódu s elektronikou driveru je prelomený a tým pádom prerušený/zlomený.
      Okamžite mi to v servise pre NB vymenili.

      2)

      Čo sa týka samotného čistenia čítacej hlavice môžeš použiť (kúpiť si) čistiace CD, čo je prázdne médium s nalepenými miniaturnými štetinkami, ktoré nepoškriabu alebo neznížia priehľadnosť čítacej laser diódy. postupuj vždy opatrne.

      Záverom som presvedčený z Tvojho popisu, že sa jedná o poškodenie optoelektroniky+interfejsu DVD driveru preto Ti radím servis.
      G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
      • Re: Skúsiť vyčistiť mechaniku? 16.08.2010 | 20:39
        Avatar Andrej Pavelka Ubuntu 10.04  Používateľ
        Kúpil som čistiace CD na suché/mokré čistenie, vypálil som DVD s dobrými filmami a bezchybne ich vypálilo a bezchybne ich číta ešte aj DVD prehrávač. Veľká vďaka všetkým za odpovede :-)
        http://pavelka-andrej.rhcloud.com/
        • Re: Skúsiť vyčistiť mechaniku? 20.08.2010 | 20:55
          Avatar Andrej Pavelka Ubuntu 10.04  Používateľ
          No to jedno DVD mi vypálilo, ale potom aby mi vypálilo tak, aby to bolo potom následne schopné aj prečítať, tak to už potom nie. Umyl som si teda ruky, na zápalku som namotal vatu, na špičku som kvapol 4 kvapky čistiacej chemikálie a opatrne som poprechádzal po šošovke a po obvode šošovky. Zrazu páli a číta ako nová a číta dokonca aj tie staršie DVD, ktoré mi čítať predtým nechcela. Na vate bola sivá bodka a keď som pozrel na šošovku, leskla sa patrne viac, ako predtým.
          http://pavelka-andrej.rhcloud.com/
          • Re: Skúsiť vyčistiť mechaniku? 20.08.2010 | 23:37
            Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
            Nuž chlope jeden ...

            ak Ti zlepšilo TAKTO radikálne načítavanie/prácu tvojho DVD, svedčí to o nedobrých a nešetrných podmienkach zaobchádzania s mechanikou DVD. Len raz som bol svedkom podobného úkazu jednom NB, ale ten chlapík tvrdil že nechodí po zafajčených cigánskych (pardón rómskych) putikách a prípadne sa "nevymočuje" na mechaniku ...
            Nuž, chlope, nikdy som mu už nič podobné neveril....
            G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
            • Re: Skúsiť vyčistiť mechaniku? 21.08.2010 | 00:24
              Avatar Andrej Pavelka Ubuntu 10.04  Používateľ
              Nie, nie. Žiadne zlé zaobcházdanie. Mechanika je otvorená vždy len po dobu nevyhnutnú na vloženie a vybratie disku. Notebook v zafajčených priestoroch snáď nikdy ani nebol. Ak som aj náhodou nútený byť v prašnom prostredí, tak notebook z tašky ani nevyťahujem, napríklad posledne to takto bolo, keď sa u nás prerábalo. Raz sa mi aj stalo, že som ho zabudol schovať do tašky, ale zapnutý nebol, takže prach sa nemal dnu ako nasávať, pretože nasávanie nám ja zospodu. Len je to už starší počítač a mechanika ešte nebola čistená. V živote som sa optiky ničim nedotkol, až teraz, keď som ho čistil a holým prstom to naisto nebolo, ale tým, čím to malo byť. Ešte kamaráti mi vravia, že s ním zaobchádzam až nejako moc šetrne, že sa tak báť nemusím.
              http://pavelka-andrej.rhcloud.com/
              • Re: Skúsiť vyčistiť mechaniku? 21.08.2010 | 00:28
                Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
                Prepáč, neverím ...
                G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
    • Re: Skúsiť vyčistiť mechaniku? 16.08.2010 | 15:25
      Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor
      Čistiť výhradne špáradlami do ucha, čo majú na konci namotanú vatu. Nepoužívať žiadnu chemikáliu, môže zanechať povlak a bude to ešte horšie. Lupa je uchytená aj s ovládaním pružne, tak sa neboj že sa hýbe. Pokiaľ nepristupuješ ako drevorubač ničoho sa neboj, ja mám desiatky operácií úspešne za sebou. Vínimočne sa stáva že odchádza laser, agónia sa dá o nejaký čas predĺžiť pridaním na sile lasera. Je to taký micro trimer pri lupe, ale to je už hop, alebo trop. Podľa toho koľko bolo treba pridať môže vydržať ešte rok aj dva ..., alebo mesiac, sekundu :) Ešte sa mi nepodarilo odpáliť laser, vždy som pridával po mikrokrokoch.
      Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
      • Re: Skúsiť vyčistiť mechaniku? 16.08.2010 | 15:33
        WlaSaTy   Návštevník
        Ahoj. Neviem či za chemikáliu považuješ aj propyl alkohol, ale ten sa používa aj na čistenie tohoto typu optiky. Ale jedná sa o tú vodičku čo pribalujú k čistiacim CDčkam :-)
        • Re: Skúsiť vyčistiť mechaniku? 16.08.2010 | 16:13
          Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor
          Nie som chemik, pred rokmi sme tuším používal isopropyl alkohol, neviem či to je to isté ako propyl alkohol. Ale kolegovi sa raz stalo, že mu to nechalo povlak na lupe, tak sme to prestali používať. Toto samozrejme môhlo byť zapríčinené špinavou vatou, alebo indisponenciu, po požití vína, ktoré sme si občas do práce kupovali :) Ach zlaté dobré časy.
          Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
          • Re: Skúsiť vyčistiť mechaniku? 16.08.2010 | 17:21
            WlaSaTy   Návštevník
            Iso propyl alkohol je podmnožinou propyl alkoholu, teda propanolu. Ten preffix iso znamená len informáciu kde a ako je zavesená alkoholová skupina na reťazci uhľovodíka.

            Ale ten povlak bol asi spôsobený nečistotami v tej vodičke či vate. Totižto skladovanie alkoholov je trošku ťažšie ak nemáš na to určenú nerozpustnú nádobu s perfektne priliehajúcim vrchnákom. V polyetylénovej fľaši by som to dlhšiu dobu neskladoval. A rozhodne by som to nepil.

            PS.: odstraňovanie mechanických mečistôt z umelohmotnej optiky na sucho môže dopadnúť dosť zle. Podobne ako keď človek chce očistiť zablatené slnečné okuliare bez vody, len tak pošúchaním kapesníkom.
            • Re: Skúsiť vyčistiť mechaniku? 16.08.2010 | 18:36
              Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor
              Pokiaľ je rozdiel vo väzbách v molekule budú zapríčiňovať aj rôzne väzby, alebo rozklad s ostatnými molekulami. Čo sa týka čistoty optiky, tak som zabudol spomenúť ofúknutie a potom čistenie. Podľa mojich skúseností, je najväčším zlom povlak ktorý sa tam vytvorí a mení uhol lomu svetla. Niekoľko krát som s lupou pozeral na optiku a prach tam vidieť neni. Samo že nejaké mikrozrniečka tam určite sú, ale tie môžu zakryť tak 5% priechodu svetla čo na funkčnosť nemá žiadny vpliv.
              Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
              • Re: Skúsiť vyčistiť mechaniku? 16.08.2010 | 22:06
                WlaSaTy   Návštevník
                Jak povieš Ty, tak sa isopropanol zachová. Bez ohľadu na jeho fyzikálnochemické vlastnosti.

                Ale, ajtak. optika na NB obvykle trpí prenášaním. Najmä ak človek pozerá DVD placky vo vlaku alebo aute či autobuse. A to sa vyčistiť moc nedá.
        • Re: Skúsiť vyčistiť mechaniku? 16.08.2010 | 21:57
          Avatar maor Mint, Debian, Raspbian, LibreELEC  Používateľ
          a keď sa minie propyl alkohol, dobrá je aj slivovica, mám odskúšané :-D
          • Re: Skúsiť vyčistiť mechaniku? 16.08.2010 | 22:00
            Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor
            To mi povedz na čo slivovica nieje dobrá :)
            Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
      • Re: Skúsiť vyčistiť mechaniku? 16.08.2010 | 16:48
        pele   Návštevník
        tie sparadla by som moc nedoporucoval, ostavaju po nich minuaturne casti z tej vaty, jednoznacne stlaceny vzduch, prip. antistaticku handru z mikrovlakien + stlaceny vzduch