HP Mini 210-1040 / Problem s Wi-Fi

Sekcia: Hardware a Drivery 30.08.2010 | 15:41
Spendlik   Návštevník
Ahojte,

som na fore novy, takisto som novacik - pouzivatel Linux-u. Urcitou stastnou nahodou sa mi dostal do ruk netbook HP Mini 210 s predinstalovanym systemom Win7 Starter Edition (na desktop-e mam 7cky a som s nimi spokojny, no Starter je strasny). Preto som rozmyslal, ze by som sa konecne pustil do nejakej linux distribucie a nasiel som Ubuntu Netbook Edition.

Moj problem spociva v tom, ze som si vytvoril LiveUSB a spustil som system z neho. Zial nefungovala mi wi-fi a pri stiahnuti driver-a ma to nepustilo dalej pri instalacii (tipujem, ze je to kvoli tomu, ze idem cez LiveUSB). Po hladani tohto problemu na nete som nasiel info, ze pri tomto type HP je problem s wi-fi a s bluetooth (bud funguje jedno alebo druhe). Ma s tym niekto skusenost? Aby som povedal pravdu, tak sa mi nechce velmi preinstalovat cely system a potom zistit, ze mi nejde jedno alebo druhe a instalovat to naspat.

Jedna dodatocna info. Netbook by mal sluzit (okrem inych veci) aj na ukladanie fotiek z fotaku (Canon PowerShot SX20). Pozeral som na stranku Canon-u, poskytuju soft aj pre linux, tak sa chcem spytat ci s nim ma niekto skusenosti?

Dakujem

Spendlik
    • Re: HP Mini 210-1040 / Problem s Wi-Fi 30.08.2010 | 18:10
      Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor
      Toto som našiel:
      Již byla představena celá řada netbooků používajících novou generaci Atomu. Za všechny zmiňme MSI U135 (bude se dodávat s Moblinem), HP Mini 210, 2102 a 5101 (všechny se SuSE).
      Takže by som vyskúšal SuSE.
      A ešte o Ubuntu. Ďalej tu natešený píše ako rozchodil WIFI na Ubuntu.
      Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
    • Re: HP Mini 210-1040 / Problem s Wi-Fi 30.08.2010 | 18:25
      dusan   Návštevník
      Ak ten foťák podporuje mass storage tak ho uvidíš v linuxu ako externý disk, prípadne ako PTP/MTP (to je niečo špeciálne ale v linuxe funkčné - treba soft s podporou tohoto protokolu).

      Väčšina softu, čo som mal k hardvéru bol odpad zbytočne veľký a polo funkčný/nefunkčný. (a hej to platí pre windows mal som TV kartu a tlačiareň HP). V linuxe je to oveľa priamočiarejšie. Ľudia ktorím sa chce tak vyvíjajú soft jeden, prípadne len pár. A ten soft pristupuje cez ovládače z kernelu (to jedno čo to je USB, blue tooth, ...).

      Všetko je transparentné. A to čo bolo zbastlené pre začiatok aby to aspoň fungovalo, sa väčšinovou prepíše aby to bolo transparentné a čo možno najuniverzálnejšie.

      Skús program digikam na správu fotiek. Nepoužívam, ale vypadá fakt dobre. Tento program podporuje aj PTP aj klasický prístup ako ku disku.
      PS. Teraz som pozrel zoznam pridateľných foťákov v digikamu a zdá sa že tvoj foťák je podporovaný.


      K tomu HP tu si sa pozrel?
      Lebo ak máš broadcom tak ti nezávidím. Je to šmejd. Ale pôjde. Ak máš intela/atherosa si za vodou.
      • Re: HP Mini 210-1040 / Problem s Wi-Fi 02.09.2010 | 17:03
        Spendlik   Návštevník
        Ďakujem obom za odpovede.

        Ešte predtým než niečo skúsim rád by som si objasnil jednu vec. Pri hľadaní informácií som našiel viacero distribúcií a mám v tom trochu zmätok.

        Našiel som už spomínaný Ubuntu Netbook Remix. Pri ďalšom hľadaní som našiel KDE Plasma Netbook. Ak som to však správne pochopil jedná sa len o grafickú nadstavbu (takže najskôr nainštalujem napríklad openSuSE a potom KDE Plasma). Následne som našiel Kubuntu Netbook - ak sa nemýlim tak to je ubuntu s KDE v jednom balíku vydané ako klasická distribúcia (to Kubuntu sa mi páči viac ako UNR).

        Je to tak?
        • Re: HP Mini 210-1040 / Problem s Wi-Fi 03.09.2010 | 12:06
          Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
          Existuje samozrejme viacero iných linuxových distribúcií, ktoré menšou úpravou kernelu (linuxového jadra) sú schopné perfektne zvládať netbooky všeobecne.
          Ja Ti doporučujem, ako ináč, kvalitnú distribúciu Fedora Netbook
          založenú na najnovšej Fedora 13 + nový kernel version 2.6.34.6-47.netbook.fc13

          a potom pochopiteľne postupy pre inštaláciu a sťahovanie (eng.)
          http://www.fedora-netbook.com/index.php?p=1_20_HowTos

          G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
          • Re: HP Mini 210-1040 / Problem s Wi-Fi 03.09.2010 | 12:23
            Avatar hramat Arch + Openbox  Používateľ
            dodoedo pouziva/odporuca fedoru?
            • Re: HP Mini 210-1040 / Problem s Wi-Fi 06.09.2010 | 16:35
              Spendlik   Návštevník
              Ďakujem za odpovede.

              A asi posledná otázka (kým ma admini nezrušia za noob otázky). Pozerám, že v najbližšom čase má prísť nové Ubuntu. V prípade, že budem mať nainštalovaný napríklad Ubuntu Netbook Remix, ako to funguje s aktualizáciou (ak sa teda bude meniť aj ten UNR)? Aktualizácia prebehne sama alebo treba preinštalovať systém na novo? Resp. jedná sa o podobný skok ako je Win Vista -> Win 7 alebo sa bude jednať skôr o klasický update?

              Ďakujem za odpoveď.

              Tomáš
              • Re: HP Mini 210-1040 / Problem s Wi-Fi 08.09.2010 | 23:21
                Avatar lipo Arch Linux  Používateľ
                Klasický update.
                • Re: HP Mini 210-1040 / Problem s Wi-Fi 11.10.2010 | 21:37
                  Spendlik   Návštevník
                  Ahojte,
                  mám jeden dotaz. Snažím sa konečne nainštalovať Kubuntu 10.10 na môj netbook. No hneď na začiatku inštalácie som narazil na jeden problém. Disk mám rozdelený na viacero partícií, konkrétne tri. Dve z nich by som si rád nechal a z jednej (kde je práve teraz Windows) by som rád po formátovaní spravil hlavný disk, kde by bol nainštalovaný Linux. Pri inštalácii si vyberiem možnosť manuálneho manageovania diskov, vyberiem konkrétnu partíciu a následne vyvstane jeden problém. Neviem aký typ formátovania mám zvoliť. Okrem mne známych NTFS a FAT32 (ale viem, že na tie Linux nenainštalujem) je v možnostiach kopec iných. Viete mi niekto poradiť, ktorý typ je vhodný?

                  Ďakujem

                  Spendlik
    • Re: HP Mini 210-1040 / Problem s Wi-Fi 19.10.2010 | 22:42
      Spendlik   Návštevník
      Ahojte,

      nainstaloval som si Ubuntu 10.10 na svoj netbook HP Mini 210 (wifi Broadcom - internet je Fibernet od Orange, s tym, ze kabel ide do dekstopu s win7 a cez wifi router sa pripajam na netbook-u). Doinstaloval som vsetky driver-e a vymenil som Firefox za Chrome (kedze ho pouzivam na desktope, v praci a mam ho zosynchronizovany). Stale to vsetko skusam (vyzera to velmi pekne) no zial hlavnym nedostatkom a velkym problemom je strasne pomaly net (cez wifi, cez kabel ide v poho). Podla speedtestu som dosiahol neuveritelnych 0,13 Mbps :(
      Pred Linux-om bol na netbook Win7 Starter, tam bezal net cez wifinu uplne v poho.

      Nema niekto nejaky napad ako to rozbehat? Pripominam ze som uplny noob co sa linuxu tyka...

      Dakujem.
      • Re: HP Mini 210-1040 / Problem s Wi-Fi 20.10.2010 | 16:57
        Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
        Drivery pre Broadcom budú, ale ešte ako vidíš z článku, nie sú úplne vo forme .

        http://www.phoronix.com/scan.php?page=news_item&px=ODU4Mg
        Broadcom 802.11n Linux driver bude v Linux 2.6.37 kernel , dúfajme ....


        :-(
        G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."