FreeBSD - ipv6 a vzdialené X

Sekcia: Konfigurácia 30.08.2005 | 13:14
Predator   Návštevník
Vytváram sieť pre malú strojársku firmu a asi dva týždne som sa snažil rozchodiť vzdialený prístup na X (X-terminály). Po nespočetných hodinách googlenia a čítania dokumentácie, kontroly konfigurákov a nastavenia všetkého možného aj nemožného som dnes konečne spojazdnil terminálové X služby pod FreeBSD. Celý vtip je v tom, že X.org pod FreeBSD používa xdmcp len vtedy, ak je nastavená podpora systému pre štandard ipv6. Ja som mal systém servera aj klienta nastavený iba pre ipv4 štandard. A práve toto bola osudná chyba, kvôli ktorej mi nefungovalo pripojenie z terminálovej stanice, aj keď všetko v X-kách aj v display manageri bolo nastavené, ako malo byť. Popisovaná vec však žiaľ nikde v dokumentácii systému nie je, aspoň som ju teda nenašiel. Na riešenie ma naviedol príkaz netstat | grep kdm, kde mi vypísalo, že kdm načúva na porte 177 (ako to bolo nastavené), ale pod ipv6! Dávam teda túto vec do pľacu ľuďom, čo majú radi FreeBSD a používajú ho ku každodennej práci, aby, až budú riešiť terminálovú grafickú sieť, nehľadali chybu kade-tade a nenadávali, že im to nejde, aj keď nastavili v X-kách servera aj klienta všetko, čo mali.
    • Re: FreeBSD - ipv6 a vzdialené X 30.08.2005 | 12:27
      m0d0r   Návštevník
      poculiste uz o tomto ?:) http://www.ltsp.org/
      • Re: Re: FreeBSD - ipv6 a vzdialené X 30.08.2005 | 13:14
        Predator   Návštevník
        Nuž, hej, aj túto stránku som pozeral, ale: 1. Je to pre Linux, a ja používam FreeBSD. Systémy sú si mierne podobné, ale práve v takýchto "detailoch" sú odlišné. A ak mi pre nejakú systémovo špecifickú drobnosť niečo zásadného nejde, je to značne nepríjemná vec, a tu mi informácie k inému systému príliš nepomôžu. 2. V Linuxe, pokiaľ viem, X-ky bežia aj cez ipv4, bez nutnosti nastavovať podporu ipv6 v systéme. U BSD je to asi z dôvodu bezpečnosti .... alebo neviem, prečo je zakázaná podpora pre xdmcp v ipv4 a v šestke to ide. 3. X-ky sú rovnaké v oboch platformách, ich nastavenie bolo taktiež správne (povolený xdmcp, povolený indirect aj chooser). Ale tu bol problém v sieti, nie v X subsystéme. Koniec koncov, vyriešil som to k plnej spokojnosti. Stačilo v sysinstalle nastaviť parametre sieťoviek servra aj terminálu ešte raz, a zvoliť zapnutie ipv6. Po reštarte to už išlo. Účelom tohto príspevku bolo len pomôcť BSD-čkárom, ktorí na túto zákernú drobnosť môžu naraziť.