Nejde nainštalovať Nvidia driver

Sekcia: Hardware a Drivery 07.09.2010 | 13:14
Avatar Andrej Pavelka Ubuntu 10.04  Používateľ
Ahojte. Na starý stroj som nsinštaloval Lubuntu. Treba uznať, že rýchlejší Linux som ešte nevidel, len mi nejde nainštalovať driver na Nvidia grafickú kartu. Pls. help, log:

nvidia-installer log file '/var/log/nvidia-installer.log'
creation time: Mon Sep 6 22:26:30 2010
installer version: 1.0.7

option status:
license pre-accepted : false
update : false
force update : false
expert : false
uninstall : false
driver info : false
precompiled interfaces : true
no ncurses color : false
query latest version : false
OpenGL header files : true
no questions : false
silent : false
no recursion : false
no backup : false
kernel module only : false
sanity : false
add this kernel : false
no runlevel check : false
no network : false
no ABI note : false
no RPMs : false
no kernel module : false
force SELinux : default
no X server check : false
no cc version check : false
force tls : (not specified)
X install prefix : (not specified)
X library install path : (not specified)
X module install path : (not specified)
OpenGL install prefix : (not specified)
OpenGL install libdir : (not specified)
utility install prefix : (not specified)
utility install libdir : (not specified)
doc install prefix : (not specified)
kernel name : (not specified)
kernel include path : (not specified)
kernel source path : (not specified)
kernel output path : (not specified)
kernel install path : (not specified)
proc mount point : /proc
ui : (not specified)
tmpdir : /tmp
ftp mirror : ftp://download.nvidia.com
RPM file list : (not specified)

Using: nvidia-installer ncurses user interface
-> License accepted.
-> Installing NVIDIA driver version 71.86.14.
-> Running distribution scripts
executing: '/usr/lib/nvidia/pre-install'...
-> done.
-> The distribution-provided pre-install script failed! Continue installation
anyway? (Answer: Yes)
-> Performing CC sanity check with CC="cc".
-> Performing CC version check with CC="cc".
ERROR: Unable to find the kernel source tree for the currently running kernel.
Please make sure you have installed the kernel source files for your
kernel and that they are properly configured; on Red Hat Linux systems,
for example, be sure you have the 'kernel-source' RPM installed. If you
know the correct kernel source files are installed, you may specify the
kernel source path with the '--kernel-source-path' command line option.
ERROR: Installation has failed. Please see the file
'/var/log/nvidia-installer.log' for details. You may find suggestions
on fixing installation problems in the README available on the Linux
driver download page at www.nvidia.com.
http://pavelka-andrej.rhcloud.com/
    • Re: Nejde nainštalovať Nvidia driver 07.09.2010 | 13:25
      Avatar m4jkl   Používateľ
      treba nainstalovat zdrojaky jadra
      "ERROR: Unable to find the kernel source tree for the currently running kernel. "
    • Re: Nejde nainštalovať Nvidia driver 07.09.2010 | 17:07
      XjCook   Návštevník
      zdrojaky jadra nainstalujes takto:

      32bit $ sudo aptitude install linux-headers-686

      64bit $ sudo aptitude install linux-headers-amd64


      uisti sa, ze mas nainstalovany gcc a vsetko by malo ist ;)
      • Re: Nejde nainštalovať Nvidia driver 08.09.2010 | 21:20
        Avatar Andrej Pavelka Ubuntu 10.04  Používateľ
        Dík, už mám :-)
        http://pavelka-andrej.rhcloud.com/
    • Re: Nejde nainštalovať Nvidia driver 07.09.2010 | 21:49
      Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
      Ahoj.

      Trochu schladím Tvoje nadšenie pretože fakt EXISTUJÚ aj "rýchlejšie" linuxové distribúcie ako je Lubuntu, len Ty si sa k nim ešte asi nedostal alebo nemáš o nich žiadnu vedomosť. Avšak každá seberýchlejšia linuxová distribúcia je ti na 2 veci, ak NEMÁŠ obraz, všakže ?!

      Lubuntu sa v stabilite s veľkou pravdepodobnosťou nemôže porovnávať s takým Ubuntu a pod. V žiadnom prípade však nechcem znevažovať prácu Lubuntu výv. komunity, len Ta chcem upozorniť, že každá "vymakaná" distribúcia v súčastnosti prináša proprietárne ovládače NVIDIA (to sú tie, čo chceš inštalovať) ako súčasť repozitárov danej distribúcie. Jednoducho, rýchlo a bezbolestne takto inštaluješ takýto update ovládača okamžite po zverejnení balíčka každej novšej verzie ovládača a to všetko bez toho, aby si musel dať systému do "foroty" kernelové hlavičky atď.

      Preto je veľmi dôležité napríklad u Fedora Linuxu, aby si užívateľ, ktorý chce používať proprietárne ovládače, okamžite nainštaloval aj rozšírenie repozitárov v podobe RPMFusion repozitárov. A takých príkladov nájdeš vo viacerých Linuxoch. Takže, ak si zástanca LXDE (light kríženec kompatibilný Gnome+KDE s výhodou spúšťania balíčkov určených pre tieto prostredia) skús sa pozrieť aj po iných LXDE riešeniach (napr. spin Fedora 13 LXDE), máš naozaj kvalitný výber.


      G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
      • Re: Nejde nainštalovať Nvidia driver 07.09.2010 | 21:58
        Avatar Andrej Pavelka Ubuntu 10.04  Používateľ
        No dobre, možno tú Fedoru teda skúsim. Ešte zvažujem Puppy.
        http://pavelka-andrej.rhcloud.com/
        • Re: Nejde nainštalovať Nvidia driver 07.09.2010 | 22:07
          Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
          Prosím Ťa NEZVAŽUJ
          ALE
          VYSKÚŠAJ !

          :-)
          G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
          • Re: Nejde nainštalovať Nvidia driver 08.09.2010 | 03:43
            Avatar Ondrej Danko Debian | Fedora  Používateľ
            zle mu radis....vsimni si verziu ovladacov - 71.xxx
            Fedora 10 a starsie uz tuto seriu nepodporuju (cize cez RPMFusion by mu to neslo), podla clanku na phoronixe by to na Fedore 13 (s Xorg 1.8) nerozchodil..

            driver nainstalujes takto:
            • uisti sa ze mas baliky linux-headers-686 (>=Pentium II) a build-essentials (zakl kompilacne nastroje) nainstalovane
            • $ sudo service gdm stop
            • $ sudo sh adresar/NVIDIA*.run
            • pri instalacii si das vytvorit xorg subor s nvidia-xconfig alebo si vytvoris jednoduchy vlastny:
              $ sudo nano /etc/X11/xorg.conf
              s obsahom:
              Section "Device"
              Identifier "InternalCard"
              Driver "nvidia"
              Option "NoLogo" "True"
              EndSection
            • $ sudo service gdm start

            snad ti to pojde a inak je jedno aku distribuciu pouzivas len si treba dat pozor aby pouzivala Xorg 1.7.x a ne novsi 1.8
            1.7 pouziva nastastie aj Ubuntu Maverick Beta, Debian Squeeze,...

            PS: ak budes upgradovat jadro tak rucne nainstalovane nvidia ovladace ti prestanu fungovat tak ich treba nanovo nainstalovat potom ;)

            • Re: Nejde nainštalovať Nvidia driver 08.09.2010 | 03:45
              Avatar Ondrej Danko Debian | Fedora  Používateľ
              chybicka se vloudila :D Fedora 10 a novsie uz nepodporuju 71.xxx
            • Všetko sa dá hravo riešiť ... 08.09.2010 | 15:02
              Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
              ... a aj to, že hoci som ja nevedel, že nový X-server prestal s backportom 71. xxx a síce tak, že chlapec
              použije vstavaný ovládač nouveau, ktorý je ako default použitý vo Fedora vyšších verzií. To znamená, že mu grafika pojde od začiatku inštalácie na nouveau bez toho aby musel niečo pridávať.
              Je to pohodlné a vysokostabilné, v porovnaní s Lubuntu, no nie ?

              Ty si zaujatý voči Fedora ?
              Tak mu poraď niečo lepšie a stabilnejšie ako Lubuntu, trebárs Debian_based LXDE, alebo ....?
              G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
              • Re: Všetko sa dá hravo riešiť ... 08.09.2010 | 19:34
                XjCook   Návštevník
                ja niesom vobec zaujaty voci fedore, ale fedora ako stable distribucia na komp je nonses :D
                podobne ako arch je to bleeding edge distribucia ktora sluzi ako testing redhatu
                vramci jednej verzii sa meni vsetko napr aj upgrade kernelu z 2.6.33 na .34 co pre zaciatocnika vobec nemusi byt prijemne (napr ze s novym jadrom uz nenabootuje ako sa to stalo mne ked chalani z fedory tam pridali svoje patche na opravu jedneho bugu)

                tiez nouveau predovsetkym na starsich kartach (NV04/05) ma hroznu aj 2d akceleraciu, vsetko sa da nastastie overit na

                http://nouveau.freedesktop.org/wiki/FeatureMatrix http://nouveau.freedesktop.org/wiki/CodeNames


                kto chce lightweight distro nech si vybere ktore mu sadne tu je taky mensi prehlad: http://www.tuxradar.com/content/whats-best-lightweight-linux-distro k tomu prehladu len dodam ze CrunchBang Linux je uz zalozeny na Debiane a ne Ubuntu, naopak Puppy ma teraz ako zaklad Ubuntu ;) a tiez ze uz existuje aj dalsi paskvil pre zaciatocnikov Mint LXDE :D

                nechapem preco by malo byt Lubuntu nestabilne?? praveze s ubuntu som nemal ohladom stability ani len najmensi problem :) ked mu to pekne fachci nech si ho necha...
                PS: si myslis ze v Lubuntu nieje KMS/Nouveau ako default?? praveze je a sposobuje to mensie komplikacie pri rucnom nainstalovani drivera z nvidia.com, treba deaktivovat KMS pridanim parametru nomodeset - vid google alebo rozpisem len teraz nemam pri sebe linux :(
                ak mas neake neprijemne skusenosti s lubuntu tak som nane zvedavy ;)

                Btw asi najlepsia volba je nahodit Debian Squeeze cez Debian Installer, urobit len base instalaciu bez grafickeho prostredia, spustit sudo aptitude install xorg lxde synaptic a clovek si tam uz potom nahodi vsetko co potrebuje ;)
                pripadne ak ma rad Ubuntu tak existuje aj ubuntu minimal :)

                • Hovadiny a sprostosti .. 10.09.2010 | 13:24
                  Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
                  Noooo, konečne som sa dostal k tomu, aby som na trochu zaujal stanovisko k táraninám, ktoré tu teraz píšeš o Fedora Linux.
                  ;-)

                  Takže, XjCook kto ti dal právo na to, aby si používal vo svojich odpovediach finesy "hrubokrkého_z_HZDS", ktorý tiež všetko vyťahoval z rukáva (percentá, čísla, hodnotenia a... a...F.U.D.). Nebojíš sa, že ta ich stranícke linky zažalujú za porušenie ich copyrightu ?
                  ;-)
                  Iba ozajstný anti-expert pre Fedora Linux môže dávať linuxovému distru Fedora hanlivú nálepku "bleeding edge" a odrádzať od jeho použitia, svojími nonšalatnými vyhláseniami o "akýchsi chalanoch" ktorí kade, chodia tade patchujú.

                  G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
                  • Re: Hovadiny a sprostosti .. 10.09.2010 | 17:05
                    Avatar Ondrej Danko Debian | Fedora  Používateľ
                    co som az tak zleho napisal na adresu fedory? tebe zas kto dal pravo len-tak nazvat derivaty ubuntu nestabilne?
                    ale iba som iba netaral do vetra konkretne sa jedna o tento bug mna iba najviac fascinovalo na tom to ked reporter bugu napise ze to po ich patchi nefunguje a oni to nasledne zaradia do stable vetvy, to sa mi zda nepochopitelne :D

                    ale aby som len nekecal neska vecer znova nahodim fedoru na notas a otestujem ich novy kernel ;) po funkcnom KMS/nouveau na notasi uz dlhsie tuzim a fedora ako jedina tento bug zacala riesit :)
                    proste taketo rozne patche by sa len-tak nemali davat do stable vetvy, vsak kolko trva kym sa dostane normalny funkcny patch do upstreamu kernela

                    btw snad je vseobecne zname ze fedora je pri nasadzovani noviniek vzdy prva no nie vzdy je vsetko dorobene a mnohokrat to prinasa problemy...a bleeding edge podla mna neni hanlive oznacenie, ja som praveze rad ze arch je taky :)

                    PS ak som sa mylil a je toto ojedinela skusenost kedy takto zaraduju patche (fedoru skoro vobec nepoznam) tak sa ospravedlnujem za mylne info
                    • P.S.: Hovadiny a sprostosti .. 10.09.2010 | 19:45
                      Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
                      Tak ti to teda zasa pripomeniem, čo si povedal na adresu linuxového distra Fedora:
                      Citujem:
                      "ja niesom vobec zaujaty voci fedore, ale fedora ako stable distribucia na komp je nonses :D
                      podobne ako arch je to bleeding edge distribucia ktora sluzi ako testing redhatu
                      vramci jednej verzii sa meni vsetko napr aj upgrade kernelu z 2.6.33 na .34 co pre zaciatocnika vobec nemusi byt prijemne (napr ze s novym jadrom uz nenabootuje ako sa to stalo mne ked chalani z fedory tam pridali svoje patche na opravu jedneho bugu)"

                      G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
                      • Re: P.S.: Hovadiny a sprostosti .. 11.09.2010 | 19:02
                        Avatar Ondrej Danko Debian | Fedora  Používateľ
                        bug ktory sposoboval ze na notase SonyVaioF11m1e sa nedal pouzivat nouveau je vyrieseny :)

                        "ale fedora ako stable distribucia na komp je nonses :D" toto som nestastne napisal uznavam, ale stale si myslim ze Ubuntu je pre zaciatocnika vhodnejsie ako Fedora, ktora je inovativna, napriklad ked malo este gnome 3 vyjst v septembri, tak vo fedora 14 planovali ze nasadia rovno aj gnome-shell kym ubuntu chcelo ostat pri gnome-panel. Ubuntu tiez pri vydani 10.04 zohladnilo problemy pri Intel ovladacoch kedy najnovsia verzia podporovala len KMS a zas to sposobovalo mnohym ludom problemy, tak do vydania dali starsiu verziu s podporou KMS/UMS. Dalej fedora nasadila aj nouveau ako prva a mnohym zaciatocnikom odinstalacia robila velke problemy kym v Ubuntu je instalacia nvidia ovladacov na jeden klik ;) Proste fedora je v nasadzovani noviniek vzdy prva aj ked este niesu vyzrete a preto neni stabilna. RedHat bol vzdy stabilny kedze bol miereny do korporatnej sfery, ale Fedora ktora bola odclenena by sa dala premenovat na RedHat Testing ;)

                        Citujem z tejto diskusie:

                        Fedora for a NEW USER ????
                        well i did
                        my first install that i used for a long time was Fedora 4 .However i was using CygWin and MinGW for 3 years before hand.

                        my recommendations for the new user is this
                        if you DO want to learn how to fix things that don't always work correctly then use fedora
                        Seeing as fedora is A VERY FAST DEVELOPMENT and TESTING distro ,not everything works right all the time .

                        If you WANT a distro that " just works " then DO NOT USE FEDORA .

                        on the plus side the fedora forum and the amount of support is what convinced me to use it .

                        Mnozstvo derivatov Ubuntu je sposobene aj tym ze Ubuntu ako-take ma len GNOME, neda cloveku pri instalacii volbu prostredia. Preto existuje Kubuntu, Xubuntu, Lubuntu, Fluxbuntu atd. Cize ked mas Fedora LXDE Spin da sa Lubuntu prelozit Ubuntu LXDE Edition ;)
                        Mnozstvo recenzii hodnoti Lubuntu ako velmi kvalitne distro, tak preco ked uzivatel od nas ziada radu ako nainstalovat nvidia ovladace ty mu musis hned poradit ine distro namiesto toho aby tie ovladace nainstaloval :D Pritom vo fedore je instalacia nvidia ovladacov z webu rovnako komplikovana ako v *buntu :D A nouveau kt. si mu radil mal aj v *buntu.

                        Ps a nabuduce prosim moje prispevky nemazat ;)
                        Btw aj napriek mojej kritike vhodnosti Fedory pre zaciatocnika, mozno ju nahodim natrvalo na komp ako nahrada Archu (prakticky mi je jedno ake distro dolezite aby vsetko slapalo tak ako ma)...najviac ma laka prave Nouveau (konecne by isiel Xrandr a rozlisenie 1920x1080 v konzole je neco uzasne :-)
            • Re: Nejde nainštalovať Nvidia driver 08.09.2010 | 21:19
              Avatar Andrej Pavelka Ubuntu 10.04  Používateľ
              Díky. Už to mám rozchodené :-) Len tá grafika v tom starom železe je taká slabá, že skoro by ani nemusela byť, ale aspoň sa procesor trochu odľahčil. Hlavne o to mi išlo.
              http://pavelka-andrej.rhcloud.com/