Ktorý linux mi pofičí na notebooku

Sekcia: Hardware a Drivery 08.09.2010 | 00:08
Denco   Návštevník
Čaute. Veľa počúvam o Linuxe a láka ma to vyskúšať. S Linuxom som ešte nikdy nerobil (doteraz len Windows) a tak by som sa chcel spýtať, ktorý Linux mi najlepšie pofičí na mojom notebooku:

HP Compaq Presario CQ61
3GB RAM
AMD Athlon X2 M300 2.0 GHz
ATI Mobility Radeon HD 4200

Bolo by dobré aby neboli problémy s ovládačmi
Čo sa týka používanie bolo by to najmä na net (hry možem hrať aj na wine).
Opäť hovorím, že som s Linuxom ešte nikdy nerobil, tak nech to nie je taký, že s ním ani nepohnem :D
Dík
    • Re: Ktorý linux mi pofičí na notebooku 08.09.2010 | 00:22
      elnino   Návštevník
      akákoľvek distribúcia. Ja pre začiatočníkov odporúčam ubuntu.
    • Re: Ktorý linux mi pofičí na notebooku 08.09.2010 | 00:28
      WlaSaTy   Návštevník
      No,úplnému začiatočníkovi by som to odporučil inštalovať ako virtuálnu mašinku, napríklad pomocou Virtual Box-u. Vtedy to beží priamo v okne a odpadne prerozdelovanie disku (a pálenie jedného média).

      Keď sa zapáči, tak môžeš použiť Wubi. Ten dokáže existovať tiež v súbore (bez rozdelenia disku), ale už sa rovno štartuje namiesto Windos. Ak aj v ňom pôjde všetko potrebné, tak môžeš prestúpiť do tretieho levelu. Rozdelíš disk, a do voľnej oblasti priamo nainštaluješ Linux.

      Možno je to príliž veľa možností, ale iné operačné systémy nemajú oficiálnu moźnosť !vyskúšaj pred zaplatením. Možno aj reto, že večšina Linuxov je zdarma a pre ľudí.
      • Re: Ktorý linux mi pofičí na notebooku 08.09.2010 | 12:15
        Denco   Návštevník
        O Virtual Boxe viem. V nom sa otvára normal ISO že?
        Asi to skúsim najprv tak. Už som tak raz mal XP.
        O Wubi som ešte nepočul, tiež určite skúsim.
        Určite skúsim dík.
        • Re: Ktorý linux mi pofičí na notebooku 08.09.2010 | 15:55
          WlaSaTy   Návštevník
          Tak to bude asi najjednoduchšie, najme pre začiatočníka. Stiahneš ISO a dáš si sprievodcu novou mašinkou vo Virtual Boxe. Do nej pripojíš potom to ISO a akože z neho naštartuješ tú virtuálnu mašinku a prebehneš si inštaláciu do virtuálneho disku v súbore.

          Takže pohodka.

          • Re: Ktorý linux mi pofičí na notebooku 08.09.2010 | 17:01
            Denco   Návštevník
            A ktorý Linux by si odporučil?
            • Re: Ktorý linux mi pofičí na notebooku 08.09.2010 | 17:31
              WlaSaTy   Návštevník
              Daj si Ubuntu Linux do Virtual Boxu, ten si sám naťahá doplnkové ovládače pre ten virtuálny HW. Tak, na začiatky to v pohode stačí. Akurát flash tam pôjde asi pomalšie.

              A hlavne to bude mat vyhodu pri prechode na WUBI kedze ten bol vymysleny priamo pre Ubuntu.
              • Re: Ktorý linux mi pofičí na notebooku 08.09.2010 | 19:02
                Denco   Návštevník
                A čo keby som sa potom rozhodol nainštalovať naostro? Stále ostať pri Ubuntu. Vieš, či nie je moc odlišný od ostatných aby som si nemusel znova zvykať.
                • Re: Ktorý linux mi pofičí na notebooku 08.09.2010 | 23:42
                  WlaSaTy   Návštevník
                  A aký problém by bol vyskúšať iné distro cez LiveCD alebo vo Virtual Box-e? Virtualizácia a virtuálne počítače už dávno niesú doménou korporátneho priemyslu ale sú bežne dostupné každému človeku. A dajú sa použiť aj na vyskúšanie operačného systému.

                  Takže môžeš vyskúšať aj napríklad Open Solaris, rôzne BSD Unix-y, Haiku a pohrať sa s nimi.
                  • Re: Ktorý linux mi pofičí na notebooku 09.09.2010 | 00:10
                    Milan   Návštevník
                    Wubi som skusal, dako mi nesadlo..
                    Skus live, ja som si ho nahodil na 2GB SD kartu a slape v pohode. Zvlast ked nemam dvd mechaniku, okrem toho netrci z booku.
                    Prave odskusavam Ubuntu 10.04 netbook edition.
                    Postupuj podla tohto navodu a pojde na 1 pokus.
                    http://www.ubuntu.com/netbook/get-ubuntu/download
                    Inak, ked sa rozhodnes pre niektoru distribuciu, tak pri instalacii ti da na vyber aj moznost ponechania windowsu-dual boot.
                    Takze najprv live skusanie, hoci aj niekolko distribucii a potom sa rozhodni.
          • Re: Ktorý linux mi pofičí na notebooku 12.09.2010 | 18:06
            Avatar Andrej Pavelka Ubuntu 10.04  Používateľ
            Ja som začínal natvrdo. Bolo to ako skok do studenej vody. Skúsil som si nainštalovať jednu z tých populárnejších distribúcií vedľa Windowsu a stalo sa mi, že som si pritom odfajčil Windows. Moc ma to nemrzelo, lebo väčšinu pre mňa dôležitých súborov som mal pozálohovaných. Povedal som si, že si to nechám tak, ako to mám, že Windows nejdem dávať naspäť a rovno si tam ten Linux nechám. Odvtedy som pracoval už len na Linuxe a bolo šťastie, že som si ten Windows odfajčil, lebo neraz ma to lákalo použiť ho, ale nakoniec som vždy použil len Linux, keďže som nemal aký Windows použiť :D Tento spôsob prechodu ale odporúčam len v prípade, že na počítači nesúri žiadna robota do školy/do roboty, stránka pre zákazníka, ani nič podobné a človek je vnútorne silne odhodlaný vykonať prechod na Linux, inak naozaj nie, lebo tento spôsob je dosť drsný. Pravda ale je, že týmto spôsobom som sa naučil fakt veľa vecí za krátky čas.

            Ešte dobrá rada: ja keď som na Linuxe začínal, stále som sa snažil cez Wine rozchodiť programy, ktoré som používal na Windowse. Po čase mi doplo, že tento spôsob nemá zmysel. Oveľa lepšie spravíš, keď si definuješ účel, na ktorý si daný windowsový program používal a pre tento účel budeš hľadať linuxovú aplikáciu, ktorú na linuxe veľmi ľahko nainštaluješ. Namiesto photoshopu používam Gimp, miesto Vertrigoserv používam XAMPP, Miesto Win playeru a PowerDVD Amarok, VLC, MPlayer, miesto Microsoft Office OpenOffice, miesto PSPad Geany a Quanta plus, na C++ sa mi výborne hodia KDevelop a Code::Blocks, na Javu NetBeans, atď.... Pod Linux máš aj špičkové programy populárne v odbornej verejnosti, z ktorých niektoré sú ešte lepšie, ako tie platené pod Windows.
            http://pavelka-andrej.rhcloud.com/
    • Re: Ktorý linux mi pofičí na notebooku 08.09.2010 | 00:32
      Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
      vykon tohoto notebooku je viac ako dostatocny pre akykolvek linuxovy system

      a ak zacinas, mozes vybrat nieco pre zaciatocnikov. napriklad ubuntu a rozne jeho "klony", taktiez nova mandriva je celkom fajn. distribucii pre zaciatocnikov je viac

      pozri napriklad sem: http://linuxos.sk/KnowledgeBase_show_entry/193/index.html
    • Re: Ktorý linux mi pofičí na notebooku 09.09.2010 | 18:16
      Avatar drak_dragon   Používateľ
      Na Tvojom mieste by som si najskor vyskusal aj Wubi (okrem virtualu). Vo virtuale si v pohodicke odskusas system, ci Ti vyhovuje sposobom prace v nom, svojou strukturou a podobne. Dost tazko si vsak takto preveris, nakolko Tvoj HW nema problem s Linuxom. Preto by som urcite skusil Wubi - je zbytocne sa namahat s rozdelovanim disku a vytvaranim volneho priestoru pre Linux, ak Ta potom odradi napriklad polofunkcna graficka karta. Co sa tyka hier na Wine, to tiez nie je ako prechadzat sa po ruzovej zahrade - IMHO to za tu namahu z rozbehavanim castokrat ani nestoji...
      • Re: Ktorý linux mi pofičí na notebooku 10.09.2010 | 18:15
        Denco   Návštevník
        Píšem trochu neskôr, skúsim som Ubuntu cez Wubi a pri login screene to freezne. V čom môže byť chyba?
        • Re: Ktorý linux mi pofičí na notebooku 10.09.2010 | 20:34
          Avatar drak_dragon   Používateľ
          To neviem - z Wubi nemam takmer ziadne skusenosti. Mozno sa to skratka zle nainstalovalo? Nemam ani ponatia, mozno pomozu skusenejsi...
        • Re: Ktorý linux mi pofičí na notebooku 11.09.2010 | 13:39
          WlaSaTy   Návštevník
          Čo znamená freezne, to sú nejaké rezne s cibuľovým šalátom?

          Predpokladám že sa vyskytla prvá drobnosť, chýbajúci alebo nesprávny ovládač pre ATI kartu. Skús či niečo urobí ak naraz stlačíš tri klávesy:
          CRTL+ALT+F1
          Potom by sa mal objaviť textový login (biele na čiernom). A v ňom sa dá dať sudo apt-get update a sudo apt-get dist-upgrade a nejaký dpkgs parametrom reconfigure.
          • Re: Ktorý linux mi pofičí na notebooku 11.09.2010 | 15:35
            Denco   Návštevník
            Freezne myslím, že sa nedá nič robiť iba na tvrdo reset. Ale k tomu textovému loginu sa dostanem cez recovery, takže tie príkazy skúsim.
            • Re: Ktorý linux mi pofičí na notebooku 11.09.2010 | 19:53
              Milan   Návštevník
              Cez wubi som skusal nainstalovat Ubuntu 10.04 a nenainstalovalo. To iste sa mi stalo s Ubuntu 10.04 netbook edition. Nakoniec mi nainstalovalo Ubuntu 9.10 a z toho som upgradol na 10.04.
              Neskor som si uz radsej urobil instalacne usb a z toho som skusal ako s live, bez instalacie.
              • Re: Ktorý linux mi pofičí na notebooku 11.09.2010 | 23:08
                Denco   Návštevník
                Prišiel som nato. Vypal som ACPI cez recovery mode (acpi=off) a už to nefreezuje.
                • Re: Ktorý linux mi pofičí na notebooku 11.09.2010 | 23:15
                  Avatar Ferdinand Neusch   Používateľ
                  Ak je to notebook, tak vypnute acpi podstatne znizi vydrz na baterku, cize mat pernamentne vypnute acpi nie je stastne riesenie (apm?).
                  Asi by bolo najlepsie stiahnut si posledny vanilla kernel z kernel.org a nakompilovat si ho na potreby pocitaca (pravdepedobne ho tym aj zrychlis, teda minimalne boot)
    • Re: Ktorý linux mi pofičí na notebooku 12.09.2010 | 10:00
      Avatar olfi Linux Mint Debian 1, Windows 7  Používateľ
      Ahoj, skus nove distro Linux MInt Debian,ktore vyslo minuly tyzden. Ja som milo prekvapeny. Po prvy krat vsetko funguje ako ma. Na hry ma syn windows, ale ten LMDE doporucujem, budes uneseny spolahlivostou a hlavne rychlostou
      • Re: Ktorý linux mi pofičí na notebooku 12.09.2010 | 12:09
        Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
        upraveny debian uplnemu zaciatocnikovi? co ja viem...

        okrem toho je to nova verzia, bude trvat nejaky cas kym sa to poriadne vyladi.

        suhlasim ale ze mint zalozeny na ubuntu i debiane (a vravelo sa tiez kdesi volaco o fedore) je fajn.