Požiadavka na inštaláciu Windows na strednej škole

Sekcia: Komunita 11.09.2010 | 16:09
Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
Prichadzam so zaujimavou a pritom velmi jednoduchou otazkou - moze bezna stredna skola, ktora nema vobec ziadne zameranie na pocitace alebo nieco podobne, vyzadovat nainstalovany Windows? Ide o obchodnu/hotelovu skolu.

Moze skola na ktorej studuju aj ludia ktori vobec nevlastnia pocitac studovat a ludia ktori maju pocitac a na nom nainstalovany Linux nie?

Viem ze su to velmi hlupe otazky, no akurat nieco taketo riesim - a rad by som Vas nazor.
    • Re: Požiadavka na inštaláciu Windows na strednej škole 11.09.2010 | 16:42
      Avatar borg Fedora  Administrátor
      nerozumiem. ak chce mat na svojich pocitacoch windows je to jej zalezitost.
      • Re: Požiadavka na inštaláciu Windows na strednej škole 11.09.2010 | 18:41
        Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
        ide o bezne pocitace v domacnosti. po mne nikdy skola nechcela aby som pouzival taky a taky operacny system, a je mi divne ze to jedna miestna skola udajne vyzaduje.

        podla mna kvoli tomu, ze budu chciet ucitelia v dochodkovom veku ucit studentov nieco co davno vedia.
      • Re: Požiadavka na inštaláciu Windows na strednej škole 11.09.2010 | 18:44
        Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
        teda skola ziada v skole windows a v domacnostiach windows a snazi sa zabranit tomu, aby bol v skole windows a v domacnosti akykolvek system
        • Re: Požiadavka na inštaláciu Windows na strednej škole 11.09.2010 | 20:06
          Avatar borg Fedora  Administrátor
          tomu moc neverim...
          dokonca ak sa na skole vyucuje nejaky specificky software.
    • Re: Požiadavka na inštaláciu Windows na strednej škole 11.09.2010 | 21:55
      WlaSaTy   Návštevník
      Áno, môže. Pokiaľ je to súčasťou výučbovej osnovy, tak áno. A v tom prípade je tá škola povinná zabezpečiť výučbové pomôcky, teda aj ten Windows. Bez crackov, inak ich kľudne môžeš nahlásiť na zlikvidovanú BSA.

      Problém je v dodatočnej informácii ktorá potvrdzuje že sa nejedná o vysokú školu mikrosoftích technológií. Takže, ak majú v osnovách základy práce s internetom, písanie tlačovej korešpondencie v textovom editore alebo vytváranie drobných reportov v tabuľkovom editore, tak im to môžeš predviesť (pozor, nie ukázať keďže iné fonty :-) osobne aj s vysvetlením cenovej politiky. A ver tomu, že cena za kompletný balík od MS, aj s podporou, hoci aj pre garážovú firmičku, tak tá cena urobí v pohode aspoň jedno auto na lízing. A ver tomu, že aj tá garážová firmička potrebuje podporu. Ani oni si nemôžu dovoliť aby im stál biznis niekoľko dní len kôli chybe SW.


      A v hotelovej škole študuje dosť študentov, ktrí skončia v rodinných podnikoch o veľkosti garážovky.
      • Re: Požiadavka na inštaláciu Windows na strednej škole 12.09.2010 | 01:38
        Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
        suhlasim s tebou.

        bohuzial, myslim si skor ze ide o to, ze ludia zodpovedni za informatiku na niektorych skolach povazuju za samozrejme, ze kazdy ma windows, ms office a tak dalej. no a ak sa niekto spyta ci moze pouzit linux, tak asi pride odpoved, ze treba sa ucit s windows...

        cele vlakno vzniklo jednoducho. bol som na navsteve u jednej rodinky, kde isiel windows velmi zle na ich pc, no nic ine nepoznali. po dohode sa tam dal linux a vsetko funguje ok. no a kedze ich dcera ide teraz na taku a taku skolu, tak sa pytala ci si musi pozhanat windows...

        dalsia moznost by bola, ak by bola nutnost mat windows kvoli napriklad uctovnym programom, ktore prekazatelne funguju len vo windows.
        • Re: Požiadavka na inštaláciu Windows na strednej škole 12.09.2010 | 13:43
          WlaSaTy   Návštevník
          Áno. Presne o tom to je. Len si dovolím pozmeniť výraz "ludia zodpovedni za informatiku na niektorych skolach povazuju za samozrejme, ze kazdy ma windows, ms office a tak dalej" na niečo žiaľ pravdivejšie. Teda na: ľudia zodpovedný za informatiku nepoznajú iný SW ako ten od MS. Toto je pozostatok starej taktiky kde MS mal radšej pirátskeho užívateľa ako keby ten užívateľ obsiahol vedomosti o produkte od konkurencie. Neskôr, plánovane znížili cenu za OEM licencie na pár šupov (imho ajtak to bolo veľa vzhľadom na poskytnutú funkcionalitu) a pritvrdili kontroly legálnosti. Tým si zabezpečili že si užívatelia radšej dodatočne zlegalizovali aspoň časť SW a prestali používať už dopredu nakazené cracknuté inštalačky. Moc to nepomohlo, botnety sú naozaj výkonná technológia.

          A popritom zaútočili aj na školstvo pomocou akademických licencií. Kedysi boli zdarma v akademickej sfére, ale teraz sa za to myslím že na Slovensku platí. Jediný problém čo z tohoto celého vznikol, je prístup k IT a duševnému vlastníctvu ktorý kazia už na školách. Koľko študentom dali ich učitelia stiahnuté prepálené CD/DVD, rovno aj s crackom a tvrdili o nich že je originálne a legálne? Potom sa môže diviť programátor, hudobník alebo filmár keď sa mu do ksichtu niekto zasmeje a povie že by si to nekúpil ani keby to bolo za mincu ale že to bude používať lebo to potrebuje ?

          Z týchto plánovaných výchovných akcií MS ktoré doslovne vychovali jednu generáciu pirátov je jasné prečo sa na slovensku zlikvidovala BSA.

          Myslím že aj ty si si aspoň privyrábal predajom nehmotného majetku, takže uznáš že ten prístup školstva je nesprávny. To už môžu rovno učiť na školách ako otvoríš zámok tak aby si nezobudil sustedov. Vyjde to rovnako.
          • Re: Požiadavka na inštaláciu Windows na strednej škole 12.09.2010 | 14:53
            Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
            zazil som extrem, jeden jeden asi 15 rocny chalan sa ma pytal ze ci mu dam cd s windows. povedal som mu ze za priblizne 3000 sk mu CD s najnovsim windowsom dam. hned mi na to povedal, ze je to vela a to si radsej kupi od kamosa ktori mu to da za euro. nie sice legalne, ale "to netreba, ci?"

            ta otazka ma uplne odrovnala. je vlastne treba mat nieco legalne ked aj nelegalne funguje?
            • Re: Požiadavka na inštaláciu Windows na strednej škole 12.09.2010 | 15:18
              WlaSaTy   Návštevník
              Taký človek dokáže z nehmotného oceniť len mastný prd. O koľko mu však prinesie viac úžitku ako SW vybavenie, tak to sa tu už neoplatí rozoberať.
              • Re: Požiadavka na inštaláciu Windows na strednej škole 12.09.2010 | 16:09
                Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
                situacia na slevonku je bohuzial takato:
                vyucujuci PhD na pravnickej fakulte si od studnta vypyta pracu vo worde, pricom slovenka legislativa (ktoru by snad aspon on mohol ovladat kedze ju vyucuje ) zakazuje statnej sprave vyzadovanie .doc dokumentov a je povinna vsetky svoje dokumenty uverejnovat okrem .doc aj v .pdf alebo html,rtf,txt
                a este sa skus stazovat

                tak potom preco by nejaka stredna alebo aj vysoka skola bez hlbsej znalosti legislativy alebo alternativnych softwarovych produktov mala povolovat a nedajboze podporovat linux ci OOo

                dalsi priklad sesternica studuje fotografiu na strednej skole a Photoshop je povazovany za standartny a dennodenne pouzivany nastroj, pricom skola nevlastni ani jedinu licemciu a studenti samozrejme ze tiez nie
                Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
                • Re: Požiadavka na inštaláciu Windows na strednej škole 12.09.2010 | 16:36
                  WlaSaTy   Návštevník
                  Áno, ja viem. O tej tupej ignorancii učiteľov som uź pisal. Je až zarážajúce koľko percent z tých programov ktoré vyučujúci na školách učia kradnúť je duševným vlastníctvom BSA. A tá BSA voči tomu učeniu nekoná, jej zástupcovia sa potom zamerajú na vyštudovaných študentíkov ktorých zoberú ako úrodu na dožínky. Farmwille.

                  Inak, s výrazom "a este sa skus stazovat" sa nestotožňujem. U mňa to vždy vyšlo. Možno preto, že som na to išiel iným spôsobom. Ale, to som uź viac krát rozoberal.
                  • Re: Požiadavka na inštaláciu Windows na strednej škole 12.09.2010 | 23:37
                    peter   Návštevník
                    "Inak, s výrazom "a este sa skus stazovat" sa nestotožňujem."

                    no, niekedy je proste jednoduchsie spravit vyucujucemu radost a moc sa v tom netoto...clovek iba straca nervy a hovno z toho. (pardon)
                    • Re: Požiadavka na inštaláciu Windows na strednej škole 13.09.2010 | 01:12
                      WlaSaTy   Návštevník
                      Ludovo sa tomu hovori stiahnut chvost a je to _vzdy_ to najjednoduchsie.
                      • Re: Požiadavka na inštaláciu Windows na strednej škole 13.09.2010 | 02:54
                        Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
                        po staznosti to obas bohuzial chodi takto:
                        vyucujuci ti na cvikach povie : bratia misankovci sa vcera anonymne stazovali na profesora takze na zapocet vam odteraz okrem ucasti na cvikach bude treba napista test na 65%

                        a potom sa stazuj:D
                        Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
                        • Re: Požiadavka na inštaláciu Windows na strednej škole 13.09.2010 | 13:43
                          WlaSaTy   Návštevník
                          No, jo. A pan profesor nabada k trestnej cinnosti ktoru aj vykonava. On je poslanec ze ma imunitu? A keby aj, tak je tento vikend referendum.
                          • Re: Požiadavka na inštaláciu Windows na strednej škole 13.09.2010 | 17:35
                            Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
                            rofl, toto si trafil po hlavicke
                            Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
                            • Re: Požiadavka na inštaláciu Windows na strednej škole 13.09.2010 | 17:48
                              WlaSaTy   Návštevník
                              No, v tomto pripade by bolo viac ako vhodne vykonat proaktivnu cinnost v rozsahu:
                              1. Vypracovat cennik pouziteho SW bez aplikovania studentskych zliav, kedze tie zlavy si skola nenarokovala. Respektive, pouzitie cracknutych verzii sa do zlavoveho systemu nerata kedze sa jedna uz rovno o porusenie licencie.
                              2. Vypracovat cennik pouziteho SW s aplikovanim studentskych zliav, cim sa ukaze navysenie ceny skolneho.
                              3. Vypracovat blbuvzdornu prezentaciu (prirucku) s navrhom ze to prediskutujes s ITckarom na skole ze ci sa to oplati nasadit.

                              Bez toho sa jedna naozaj len o drazdenie hada bosou nohou. A to doslovne, najme ak mu povies ze je to jeho starost. Skus zobrat do uvahy jednu vec, ze ITckar za tabulkovy plat nema preco sledovat trendy hoci aj 10 rokov stare. Zakony sice musime dodrziavat vsetci, ale k tomuto na skolach je skoda vyjadrovat sa.
                • Re: Požiadavka na inštaláciu Windows na strednej škole 13.09.2010 | 19:01
                  Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor
                  Môhol by si napísať vysokú školu a fakultu kde študuje sesternica? Dá sa veľmi rýchlo vybaviť že dekani zaplačú naď pokutami a keď niekto zbadá Photošopu sa bude triasť. Treba už konečne otvoriť oči, aby si uvedomili že kradnú.
                  Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
                  • Re: Požiadavka na inštaláciu Windows na strednej škole 14.09.2010 | 02:26
                    Avatar Juro Debian, win XP  Používateľ
                    bolo povedane, ze je to stredna skola
                    • Re: Požiadavka na inštaláciu Windows na strednej škole 14.09.2010 | 02:40
                      Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
                      neviem nazov ale myslim ze je len jedina stredna skola na ktorej sa da studovat fotografia, ak velmi chces zozeniem viac udajov
                      jedine co ja viem je ze je v BA
                      Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
                      • Re: Požiadavka na inštaláciu Windows na strednej škole 14.09.2010 | 12:18
                        WlaSaTy   Návštevník
                        Myslíš tú na Drotárskej čo sa musela spojiť s výškou podobného zamerania keďže budovu na Palisádoch museli vrátiť cirkvi ktorá nemá ani na jej údržbu?
                      • Re: Požiadavka na inštaláciu Windows na strednej škole 14.09.2010 | 16:58
                        Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor
                        V prvom rade treba zistiť či je to naozaj pravda, prv než ich tam pošleme, aby ich len zbytočne nebuzerovali :)
                        Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
                        • Re: Požiadavka na inštaláciu Windows na strednej škole 14.09.2010 | 20:42
                          WlaSaTy   Návštevník
                          A vedľajší efekt, bude že polucajti oslovia poškodené firmy (adobe, ms, ...) a tie tam vyšlú obchodníkov s cenovou ponukou a pozvánkou na školenie na bahamách. A rozpičet zas utrpí. Tak ako je to vždy, keď sa BSA chytí vesla.

                          Smola je, že vlastník, teda v tomto prípade (vzhľadom na spomenutý SW) členovia BSE určujú mieru im vzniknutej škody. A oni na nej zaryźujú.
                  • Re: Požiadavka na inštaláciu Windows na strednej škole 14.09.2010 | 11:29
                    Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
                    vysoka skola? sesternica? :)
    • Re: Požiadavka na inštaláciu Windows na strednej škole 17.09.2010 | 09:58
      Avatar gs_peter Mac OS X, iOS  Používateľ
      tak ono je to skor o predsudkoch, moja priatelka musela v ramci nejakeho skolskeho projektu riesit aj nejaky kurz, ktory este trva ohladne zvysovania IT znalosti ucitelov, fakt je, ze doma mame len Mac OS X a tak ked domov priniesla to HP, co dostala som ju prilis nepochvalil, ale tak zadania robime vzdy na Apple a v tom Win to len prehodime do pozadovanej koncovky, to je asi jedine, co sme vymysleli a uz som raz jej ucitelovi informatiky napisal pekny mail, ze mu serem na jeho presadzovanie odovzdavania dokumentov vo formate *docx alebo *xlsx, pretoze vo verejnej sfere to nie je povolene a ak to vyzaduje od studentov, tak sa dopusta porusenia zakona a vytvarania problemov, kedze studenti ziskaju skreslenu predstavu o komunikacii a budu takto chybovo odovzdavat akekolvek dokumenty, odvtedy mame klud a prace odovzdava priatelka vo formatoch ake nam prave vyhovuju, ale obcas spravime ucitelovi radost, ale to sa snazim, aby to mal aspon rozbite jak hovado, nech si aj on nastuduje nieco...

      legalny a nelegalny soft, standard je taky, ze pri mojej praci potrebujem legalny soft, aby som dokazal ist do akehokolvek konfliktu, ale u mna to je skor o tom svedomi, ze ja tiez vytvaram dusevnu pracu a soft, ktory uzivam je tiez niekoho dusevnou pracou a teda nemozem robit to, co nechem, aby bolo robene mne...

      fakt je, ze vacsina ludi si neuvedomuje co vlastne robi a kopec ludi, ktori to naopak vedia nechavaju ludi v omyle...

      inak, preco sa tu stale pise, ze linux a vsetky tie nastroje na office su alternativy??? nejak tomu nerozumiem, ja stavam Win, Linux a Mac OS X do jednej roviny, takze su to podla mna rovnocenne systemy, ziadny nie je alternativou k druhemu, s kazdym spravim to iste, to akoby ste povedali, ze len NOKIA je telefon a vsetko ostatne su alternativy, je to nezmysel, tak ak by sa dalo, skuste si to utriast...
      • Re: Požiadavka na inštaláciu Windows na strednej škole 17.09.2010 | 12:45
        Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
        Ahoj gs_peter.

        Pokojne to môžeš nazývať alternatívou, bez utriasania si pojmov, je to vyjadrenie vzťahu tej konkrétnej veci voči Tebe, ja volám zvyčajne SAMSUNG mobil ako alternatívu pre používateľa (user) voči NOKIA mobil, podľa vyspelosti daných alternatív je to aj napríklad sídlisko v Dúbravke ako alternatíva ku košickému sídlisku Luník IX.
        ;-)

        Ruku na srdce, milý používateľ Apple/MAC OS X, VŠETKO sú to iba alternatívy.
        A ešte jeden šprtík: Skúsil by si žiť v takom svete, kde by platila okrem rovnocennosti operačných systémov Win, Linux a Mac OS X aj rovnocennosť sídlisk v Dúbravke a Luník IX ??
        G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
        • Re: Požiadavka na inštaláciu Windows na strednej škole 18.09.2010 | 11:55
          Avatar gs_peter Mac OS X, iOS  Používateľ
          je to vec pohladu, co priznavam...

          a tie sidliska su rovnocenne, pretoze zo zakona tam su robene vsetky ukony, ktore sa maju, zial je to tak, ze kazde ma iny standard a ludia, co byvaju na jednom by nebyvali na druhom (toto je sice silne jednostranne, ale to je fuk), pretoze by im to nevyhovovalo...
      • Re: Požiadavka na inštaláciu Windows na strednej škole 17.09.2010 | 13:27
        Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
        mne sa velmi pacil vyrok jednej nemenovanej ucitelky informatiky: ak nieco napises vo viste, pojde to aj mne ked mam windows?
        • Re: Požiadavka na inštaláciu Windows na strednej škole 17.09.2010 | 22:11
          Avatar drak_dragon   Používateľ
          Vedomosti profesionalov ma niekedy vedia priviest do uzasu.