Ubuntu 10.04.1 - lamer

Sekcia: Ostatné 20.09.2010 | 15:13
Avatar Peter To sa pýtam vás  Používateľ
Zdravim, kedze pouzivam win 7, nemohol som si dovolit Dual Boot na mojom notebooku.
Rozumej, 1. particia je DELL, ktora sa neda zmenit, potom je WIN7boot, WIN7, 4. je data..
Cize musel som instalovat virtualne cez wubi..

Avsak nepodarilo sa mi zistit, aku verziu mi to nahralo.. Stiahol som z netu wubi a bolo..
Komp mi podporuje x64, mam 4gb ram, ale mam silne podozrenie ze mi to dalo 32bitovu verziu..

Hardinfo mi v ubuntu vypisuje > KERNEL - Linux 2.6.32-24-generic(x86_64)..
Aku verziu prosim mam ? Resp. ako sa to da presnejsie zistit ?
    • Re: Ubuntu 10.04.1 - lamer 20.09.2010 | 15:31
      Avatar ninu Slackware, Android  Používateľ
      x86_64 je 64bit

      :-D
      Slackware
    • Re: Ubuntu 10.04.1 - lamer 20.09.2010 | 15:38
      Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
      Ahoj.

      To označenie (x86_64) oznamuje, že sa používa 64-bitová verzia kernelu t.j. spúštaš z wubi 64-bit OS.

      Upozorňujem Ťa že wubi nie je riešenie v žiadnom prípade, vždy je užitočnejšie pozrieť si fungovanie konkrétneho linuxu pomocou nabootovania z/cez LiveCD, ktoré sa delia napr. podľa prostredia na LiveCD Gnome, LiveCD KDE atď....
      Každá poriadna linuxová distribúcia, ktorá sa chce rozširovať medzi masy, má svoje príslušné LiveCD, ubuňtáci ti povedia ako sa konkrétne LiveCD volá v Ubuntu.
      Tip: Zmenši si v Win7 cez Správcu diskov niektorú NTFS partíciu, veď máš 500 GB disk, neverím, že by všetko zožral Tvoj windowsisko (a.k.a. Matka Všetkých OS) ...
      :-)
      G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
      • Re: Ubuntu 10.04.1 - lamer 20.09.2010 | 18:01
        Avatar Peter To sa pýtam vás  Používateľ
        Hmm, nie, na windows 7 mam 100GB..
        Lenze na ten disk pise od zaciatku, dufam ze som sa vyjadril spravne.
        Takisto data je uz 4. v poradi primary, kde pise od zaciatku..
        Takze mi dovoli vytvorit len na konci tabulky, co je za Dkom, to znamena 5. particia a ta uz nie je primary, toz nebootovatelna, to sa mi aspon snazi nahovorit ubuntu..

        Este mi prosim prezrad, preco wubi nie je riesenie ?
        Je pomalsi ten linux alebo preco ?

        Lebo ak ti mam pravdu povedat, momentalne mi to takto celkom vyhovuje..
        Spravil som si pren 20 gb, co prezatial na moje ucely (do skoly) staci. Lenze chcel by som sa tomu mozno povenovat aj troska viac..

        No a este otazka do tretice.. Prezrad mi prosim preco disk na ktory som to cez wubi nainstaloval mi nevidi ? na Cku mam tiez NTFS a vidi ho.. na Dku mam setko hudbu, a akurat tento disk tam nevidim..
        • Re: Ubuntu 10.04.1 - lamer 20.09.2010 | 21:04
          Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
          Ahoj.

          Trochu mi vadí Tvoja čudná slovenčina a slovosled.

          Ja som Ti v skratke navrhoval, aby si si korektne v spustenom Windows 7 zmenšil o takých min 50 GB tú partíciu, kde ako píšeš máš tie Média.
          A uvádzaš ,že máš 500 GB disk, tak si myslím, že keď takto urobíš. môžeš poskytnúť na inštaláciu Linuxu okolo 50 GB, čo mu stačí, aby sa Ti ukázal v plnej sile. Pomoc nás všetkých dostaneš na tomto sajte linuxos.sk.
          ;-)

          Ovšem platí to iba v prípade, že si z nás nerobíš srandu a nekrátiš si čas písaním nezmyslov na túto adresu, čo je momentálne veľmi rozšírená kratochvíľa nadutých teenaegerov (nechcem použiť iný "hustý" výraz zo sexuálneho podpriestoru).
          Takže si kľudne nainštaluj Linux na to uvoľnené miesto a experimentuj !
          G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
          • Re: Ubuntu 10.04.1 - lamer 20.09.2010 | 21:34
            Avatar Peter To sa pýtam vás  Používateľ
            Jojo, nebojsa, srandu si rozhodne nerobím..
            Slovenčina a slovosled bol trocha divný, keďže som v tom momente silno uvažoval a sústredil sa tak polovične na to, čo píšem. Navyše prešiel rok od opustenia strednej, tak už mám nárok na gramatické chyby, nie :D
            Ale podme k veci..
            Pokiaľ ja viem, tak na každú partíciu sa snaží PC zapisovať od jej začiatku... To znamená, že novú partíciu môžem vytvoriť len ZA nejakou inou. Respektíve, ak zmenším hociktorú partíciu v mojom PC, tak vznikne mi miesto ZA ňou..
            To znamená, že momentálne pre mňa nastala neriešitelná situácia, keďže..
            Mám notebook dell, kde si výrobca vyhradil prvú partíciu ako OEM, ďalšia v poradí je bootovacia windowsu, tretia je samotná windows, 4tá sú dáta (táto partícia má 400GB, tú by som chcel zmenšiť..). K tým 2 partíciam windowsu - neviem či si používal 7čku, ale tam to proste tak je. Má 100MB zavádzaciu a potom zbytok s dátami windows..

            Keď som aj v inštalátore ubuntu dal zmenšiť 4. partíciu - dáta, miesto sa uvolnilo za touto, čiže už bola piata v poradí na 1 disku a ubuntu mi ju označil ako UNUSABLE..
            Takže linux môžem dať len na nejakú partíciu, ktorá bude ZA nejakou inou.. Čiže jediné možné riešenie je zmenšiť Windowsácku (to je tá 3. v poradí), avšak 50GB je pre 7čku a programy pramálo..

            A nakoniec. Windows 7 zaviedol "super" vec menom AKTÍVNE PARTÍCIE - jedná sa o nejakú blbosť, neviem ako modifikuje tabulku partící, ale nič iné okrem windowsu to nedokáže rozoznať. Inštalátor linuxov to potom ukazuje ako 1 velkú neznámu nesformátovanú partíciu. Windows sa ohradzuje tým, že to je výhoda, aby užívateľ mohol meniť velkosť partící jednoducho a za behu operačného systému. Disk sa vždy pretransformuje na aktívny, ak mením partície vo Windows 7, čiže použitie diskmgmt.msc vo windows nepripadá do úvahy..

            A ešte raz sa ospravedlňujem za slovenčinu. Písal som to v Ubuntu, kde som si nedal slovenskú klávesnicu, chcel som niečo rýchlo napísať...
            • Re: Ubuntu 10.04.1 - lamer 21.09.2010 | 14:45
              Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
              Nie nemáš pravdu, remusator.

              Najprv si vo Windows 7 pomocou myšky v Manažéri Diskov zatiahnutím okraja Média_partície smerom doľava zmenšíš túto partíciu o min 50 GB (ak chceš viac, tahaj viac doľava) a toto uvoľnené miesto Ti Linux okamžite použije pri svojej inštalácii na harddisk. To znamená, že Ti ho pri inštalácii ponúkne, že sa tam nainštaluje.

              Veď ruku na srdečnú chlopňu, čo môže byť ľahšie ako používanie prívetívého a uživateľsky priateľského grafického prostredia Windows 7 so zapnutým ľahučkým Aero motívom ...??
              G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
              • Re: Ubuntu 10.04.1 - lamer 21.09.2010 | 17:16
                Avatar Peter To sa pýtam vás  Používateľ
                Dodo, teraz som to skúšal.. Spravil som aj screenshoty..

                Takto je odrezaných 30GB vo Windowse. http://img716.imageshack.us/img716/3514/diskmgmt.png
                A takto to vyzerá v inštalátore Ubuntu http://img844.imageshack.us/img844/4760/unusable.png
                • Re: Ubuntu 10.04.1 - lamer 21.09.2010 | 19:21
                  Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
                  fat16? hmmmm...

                  idealne pohrat sa s tym diskom cez gparted, je to programo podobny ako ten v instalatore ubuntu, no taky sikovnejsi na menenie particii a vsetko mozne s tym.

                  alt+f2: gksu gparted
                  • Re: Ubuntu 10.04.1 - lamer 21.09.2010 | 21:01
                    Avatar Peter To sa pýtam vás  Používateľ
                    Skúšal som aj gParted. nechce tam ani vytvoriť partíciu..
                    Že vraj najprv musím na 4. mieste vytvoriť primary partíciu a tú následne rozdeliť na 2 extended..
                  • Re: Ubuntu 10.04.1 - lamer 21.09.2010 | 22:47
                    Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
                    Ahoj.

                    Vidím, že Ty vobec nerozumieš inštalacii Ubuntu, to znamená že nevieš, že máš prikázať aby sa ti nainštalovalo Ubuntu (alebo nejaký iný Linux) práve na to 30 GB free tak že to začekuješ, preboha.
                    Má tu kopec na slovo vzatých Ubuňtákov, ktorí Ti určite radi poradia ako postupovať pri inštalácii ....
                    Ubunťáci , nástup ....
                    :-)
                    G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
                    • Re: Ubuntu 10.04.1 - lamer 21.09.2010 | 23:36
                      Avatar Peter To sa pýtam vás  Používateľ
                      Ale veď ja rozumiem tomu inštalátoru.
                      Jednoducho, dal som si manuálne nastavenie partící, ale inštalátor to nechápe.. nedá sa zaškrtnúť to voľné miesto..
                      • Re: Ubuntu 10.04.1 - lamer 21.09.2010 | 23:38
                        WlaSaTy   Návštevník
                        To sa naozaj nedá v inśtalátore vytvoriť rozšírená partícia a v nej tie dva logické disky? Tak to je zaumijaué.
                        • Re: Ubuntu 10.04.1 - lamer 21.09.2010 | 23:39
                          Avatar Peter To sa pýtam vás  Používateľ
                          Nie. Na tých 30GB mi nič nedovolí robiť.. Jednoducho svieti UNUSABLE a nepohnem s ním..
                        • Re: Ubuntu 10.04.1 - lamer 21.09.2010 | 23:47
                          Avatar Peter To sa pýtam vás  Používateľ
                          Toto je odpoved ubuntu na moj pokus vytvorit tam particiu. http://img84.imageshack.us/img84/3526/notpossible.png
                          • Re: Ubuntu 10.04.1 - lamer 22.09.2010 | 00:36
                            WlaSaTy   Návštevník
                            Jáj, no, ano. Primárnych partícií môže byť naraz dohromady len štyri, a tie už ten disk má. Takže dodoedo dobre radil že spojiť disky aby sa uvoľnilo aspoň jedno číselko na jednu extended partíciu ...
                          • Re: Ubuntu 10.04.1 - lamer 22.09.2010 | 10:53
                            Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
                            v principe ak by si mal napriklad vo windows C a D, spravne by to bolo takto:

                            disk C ako prva, potom rozsirena oblast a jedna logicka jednotka, kde by bolo D.

                            ak by si chcel mat napriklad C, D, E, F, G, tak ideal C ako prva, na zvysok rozsirenu oblast a niekolko logickych jednotiek (D, E, F, G)

                            co tebe treba, je urobit rozsirenu oblast. sda1 nemenit, sda2 tiez, sda3 tak isto, sda4 zmazat a pretvorit na rosirenu oblast a tam si uz potom budes moct urobit diskovych particii kolko len chces.
                        • Re: Ubuntu 10.04.1 - lamer 21.09.2010 | 23:55
                          Avatar Peter To sa pýtam vás  Používateľ
                          Pochopil som to tak, ze data na disku D si budem musiet zazalohovat, zmazat celu tu particiu, kedze je to 4ta primary v poradi, a vytvorit tam extended..
                          To by malo vyriesit moj problem, ak rozumiem spravne..
                          • Re: Ubuntu 10.04.1 - lamer 22.09.2010 | 00:12
                            Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
                            Ahoj.
                            Najprv si to naštuduj, aby si pochopil, čo je to merge=spájanie partícii, potom si spoj tie dve partície v jednu. Všetko to robíš vo Windows 7 podľa toho postupu .
                            G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
                            • Re: Ubuntu 10.04.1 - lamer 22.09.2010 | 00:17
                              Avatar Peter To sa pýtam vás  Používateľ
                              Ktoré tie dve si mám spojiť ?
                              • Re: Ubuntu 10.04.1 - lamer 22.09.2010 | 00:28
                                Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
                                C: a D:

                                :-)
                                G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
                                • Re: Ubuntu 10.04.1 - lamer 22.09.2010 | 10:40
                                  Avatar Peter To sa pýtam vás  Používateľ
                                  Tak toto si mal hneď povedať..
                                  To asi ostanem s Windowsom a WUBIm, pretože Data od Windowsu som chcel mať vždy oddelené pre prípad nutnosti reinštalácie OS Windows..
                                  Ešte taká otázka. Pri použití WUBI je tam velký pokles výkonu ?
                                  • Re: Ubuntu 10.04.1 - lamer 24.09.2010 | 16:53
                                    Avatar partizan Arch  Používateľ
                                    Co sa tyka tych diskov ja by som ti odporucil hodit cele D: s datami na externy disk, alebo ine medium. Potom cele D: odmazat a zmenit to miesto na logical, ktory si uz mozes podelit na casti kolko len chces a cast aj vratit windowsu ako D:, bolo by to jednoduchsie a lepsie riesenie ako mergeovat disky do jedneho.
                                    Arch & Metal
    • Re: Ubuntu 10.04.1 - lamer 23.09.2010 | 21:17
      Avatar Peter To sa pýtam vás  Používateľ
      Ešte vás chcem poprosiť...
      Už používam WUBI, ako tak si zvykám na nové prostredie, ALE !
      Tešil som sa že, keď si dám operačný systém, o ktorom sa hovorí, že lepšie využíva systémové prostriedky atď, je šetrnejší, tak aj bude..
      No nie..
      Ubuntu mi z batérie vydrží maximálne 4 hodiny ! Viem, niekomu sa to zdá bohate dosť, alebo mi začne oponovať, veď mne nevydrží ani 2, 4 hodiny ti stačia.. Lenže ten pažravec windows 7 mi vydrží ísť kúsok nad 6 hodín..
      A pri tom v Ubuntu mám nahodené aj PROPRIETARY ovládače na grafickú kartu Ati Radeon..

      Čo by sa dalo spraviť pre zníženie spotreby batérie ? Ono, pohlad zo strany windowsu je pekný - veď ubuntu vydrží len o tretinu menej.. Lenže kto chápe zlomkom, pozrie sa z druhej strany, tak windows 7 vydrží o polovicu dlhšie ísť z bateriek ako ubuntu..
      • Re: Ubuntu 10.04.1 - lamer 23.09.2010 | 23:10
        WlaSaTy   Návštevník
        No, skúsil si dať update cez internet? Netvrdím že to vždy vyrieši všetky problémy, ale veľa krát áno. Grafiku ATI/AMD mám len v desktope od Apple a tak nemôžem porovnať výdrž s uzavretými ovládačmi. Firma AMD sa z vysoka vys... na Linux bežiaci na procesore od IBM.
      • Re: Ubuntu 10.04.1 - lamer 24.09.2010 | 14:12
        Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
        ahoj.

        Odpoveď je veľmi, veľmi jednoduchá.
        A) ak chceš šetriť batériu (máš na to špecifický dôvod, napríklad kvôli problémom z častejším nabíjaní a pod. veď tu život prináša rôzne dôvody) rozhodne používaj Windows 7 ....
        B) Ak Ti nezáleží na dobe výdrže batérie používaj to Ubuntu, častokrát pomôže update na novšiu verziu knižnice ovládača .....

        C) Optimálna odpoveď je: Experimentuj s Linuxom !!! Nájdi si iné "light" distribúcie, nainštaluj si ich na Tvoj 4-partíciový harddisk laptopu, alebo si ich pusti len ako Live verziu. Zistíš že v linuxovom svete Ti existujú aj iné distribúcie (odľahčené), ktoré dosahujú ešte väčšiu výdrž batérie ako kvalitne urobené Win7 Pro
        G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
        • Re: Ubuntu 10.04.1 - lamer 24.09.2010 | 14:16
          Avatar Milan Dvorský debian,mint kde,android  Administrátor
          zalezi, aky rezim mas nastaveny ... ak mas perfomance rezim, tak preto ti tak rychlo vybija baterku ...
          • Re: Ubuntu 10.04.1 - lamer 24.09.2010 | 14:53
            Avatar Peter To sa pýtam vás  Používateľ
            A z linuxu, čo by ste mi poradili ? Vpodstate by som potreboval nejaké distro, kde spustím wifi, prehliadač, a word resp. openoffice. Nech mi to vydrží celý deň v škole :)
            • Re: Ubuntu 10.04.1 - lamer 24.09.2010 | 15:07
              Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
            • Re: light 24.09.2010 | 17:54
              Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
              ... a dalej ešte napríklad tieto:



              http://www.slitaz.org/

              http://crunchbanglinux.org/

              http://www.zenwalk.org/

              http://fluxbuntu.org/

              .... a to nie je konečný počet light distribúcii, tieto ma teraz napadli, je ich viacej


              :-)
              G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
            • Re: Ubuntu 10.04.1 - lamer 24.09.2010 | 17:58
              Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
              a skoro som zabudol na:

              Arch Linux

              Gentoo Linux

              obidva použiť s windows manažérmi ktoré sú napríklad: wmii alebo Awesome a tah-dah
              EXPERIMENTUJ!!
              G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
            • Re: Ubuntu 10.04.1 - lamer 24.09.2010 | 18:00
              Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
              :-)

              PuppyLinux

              EXPERIMENTUJ !!!!
              G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
    • Re: záverom ... 24.09.2010 | 20:28
      Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
      G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
    • Re: Ubuntu 10.04.1 - lamer 04.10.2010 | 17:38
      Avatar Peter To sa pýtam vás  Používateľ
      Čaute, potreboval by som ešte niečo :)
      Na nový systém si pomaly zvykám, onedlho sa chystám nahodiť buntu ako single boot na jeden desktop..
      Ale..
      Všimol som si jednu zvláštnu vec. Keď som prvý krát spustil ubuntu ešte z Live USB aj prvý krát po inštalácí cez WUBI, tak po stlačení klávesy FN + regulovanie podsvietenia, ukazoval mi pekne, celkovú úroveň podsvietenia.. Už ale nie.. Neviete niekto v čom by mohol byť problém ?

      2. vec ktorá sa chcem opýtať, po dnešnom update mám v Boot Loaderi už 5 vecí..
      Ubuntu s kernelom x.x.x.25
      Ubuntu s kernelom x.x.x.25 RECOVERY
      Ubuntu s kernelom x.x.x.24
      Ubuntu s kernelom x.x.x.24 RECOVERY
      Win 7 boot loader on SDA 2..

      Proste, prečo mi tam ostal aj kernel 24. Dá sa nejako grub znova autokonfigurovať, alebo ho treba manuálne prepísať ? Alebo je tu aj tretia možnosť, že mám stále nainštalované aj staré jadro ???!

      Díky za pomoc :)
    • Re: Ubuntu 10.04.1 - lamer 04.10.2010 | 21:50
      Kuriatko   Návštevník
      Ja mam na pocitaci Win 7 aj Ubuntu 10.4. Sice momentalne Win len disk C: (trochu smoly), ale:
      Windows najnovsie v spravcovi diskov pridava najskor len primarne particie. Ked dosiahne pocet 4, zacne vytvarat rozsirene. Takze podla mna vo Win uvolni miesto, vytvor na nej (stale vo Win) 5. particiu.
      Potom chod instalovat Ubuntu, a tam na particiu sda5 nainstaluj. Ak by to neslo, predtym ju zmaz (uz v Ubuntu) a znova pridaj.
    • Re: Ubuntu 10.04.1 - lamer 05.10.2010 | 01:29
      Avatar Peter To sa pýtam vás  Používateľ
      Ešte mám taký problém, že vždy po spustení mám brightness vypeckovaný, že idem oslepnúť od monitora.
      • Re: Ubuntu 10.04.1 - lamer 05.10.2010 | 16:51
        Avatar Michal Malík Archlinux | Debian  Používateľ
        Nejde ti FN tlačítko alebo ako to mám chápať ? Pokiaľ ti ide, ale hapruje (proste, mení sa ako chce) tak urob nasledovné

        sudo gedit /etc/default/grub # poprípadne si vyber iný editor
        riadok: GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet splash"
        zmeň ho na: GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet acpi_osi=Linux"
        ulož to (v gedit Ctrl + s)
        sudo update-grub
        sudo shutdown -r now (poprípade reboot)


        Keď nepomohlo, poprípade som to zle pochopil, skús nás o tom viac informovať. =)
        BTW. Tento postup, čo som popísal predchvíľou spraví to, že FN bude postupne pridávať Brightness
        napr. 10% -- 20% -- 30% -- 40%
        U mňa na netbooku, keď som mal Ubuntu a mačkol som FN + F6 (brightness) tak mi to skákalo takto:
        20% -- 10% -- 50% atp.
        Tento postup to vyriešil ;)

        Regards
        Everything you can imagine is real.
        • Re: Ubuntu 10.04.1 - lamer 05.10.2010 | 20:59
          Avatar Peter To sa pýtam vás  Používateľ
          Tlačítko funguje, aj všetky FNká fungujú ako majú..
          Mám však jeden problém. V BIOSe mám nastavené Function key first, čiže ak chcem použiť alternatívnu, musím dať FN.. Ale vždy keď spustím Ubuntu, prepíše sa to aj v BIOSe zase na MULTIMEDIA key first..

          Problém je v tom, že mi neukazuje tú grafiku, ktorá informovala o aktuálnom jase. Proste keď pridáš, tak ti ukázalo, či mám polovicu, plný jas atď... Ukazovalo to, ale teraz nie..