Nefunkcne ctrl+alt+f1 ">pod ubuntu 10.04

Sekcia: Aplikácie & Desktop 27.09.2010 | 00:47
Avatar mikolo   Používateľ
zdravim, mam ubuntu 10.04, rad by som sa pokusil nainstalovat driver grafiky rucne ale nemozem sa dostat do konzoly, ctrl+alt+f1-f6 nefunguje, iba zizne kurzor, ten vratim alt+f7, neviete ako to rozbehat?
Vopred dakujem
    • Re: Nefunkcne ctrl+alt+f1 ">pod ubuntu 10.04 27.09.2010 | 00:57
      Avatar Ondrej Danko Debian | Fedora  Používateľ
      ahoj, virtualne konzoly sa nastavuju v /etc/inittab ;)
      ale prepnutie do konzoli aj tak nic neriesi, ty musis stopnut X server a to tymto prikazom: sudo service gdm stop
    • Re: Nefunkcne ctrl+alt+f1 ">pod ubuntu 10.04 27.09.2010 | 01:26
      Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor
      Aj mne to nejde dobre. Ale prepnem sa ctrl+alt+F2 do konzoly, chvíľu počkám potom späť na ctrl+alt+F7(niekedy neviem prečo F8) a potom späť ctrl+alt+F2 a už sa mi zobrazí prihlásenie. Potom už len sudo service gdm stop ako tu už bolo spomínané, tým stopneš gdm/gnome. Pričítam to chybe driveru pre grafickú kartu, ktorý asi nefunguje na 100%.
      Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
      • Re: Nefunkcne ctrl+alt+f1 ">pod ubuntu 10.04 27.09.2010 | 01:36
        Avatar Ondrej Danko Debian | Fedora  Používateľ
        prave som si spomenul, sposobuje to driver od nvidie, treba nainstalovat uvesafb aby fungovalo prepinanie ;)
        konfiguracia uvesafb pre:

        Ubuntu/Debian

        Gentoo

        Arch

        • Re: Nefunkcne ctrl+alt+f1 ">pod ubuntu 10.04 27.09.2010 | 04:39
          Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor
          Takže môj odhad sa potvrdil :) Dík.
          Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
          • Re: Nefunkcne ctrl+alt+f1 ">pod ubuntu 10.04 27.09.2010 | 12:38
            Avatar mikolo   Používateľ
            vecer vyskusam nainstalovat uvesafb, co tyka vecer vyskusam uvesafb, co sa tyka sudo gdm service stop tak akurat obrazovka zcernie, ale nenabehne ziadna textova konzola
            • Re: Nefunkcne ctrl+alt+f1 ">pod ubuntu 10.04 27.09.2010 | 12:45
              Avatar mikolo   Používateľ
              nvm preco mi to zkopirovalo 2x vetu, ten sudo service gdm stop som zadaval zatial iba z gnome terminalu, ziadny iny mi zatial nenabehol,+ v system/sprava/ovladace hardwaru mam jeden driver - nvidia.current, ktory je momentalne sedy, nemal by byt aktivovany
              • Re: Nefunkcne ctrl+alt+f1 ">pod ubuntu 10.04 27.09.2010 | 14:42
                Avatar Ondrej Danko Debian | Fedora  Používateľ
                pre istotu si over aky driver momentalne pouzivas ;) lebo ak pouzivas nouveau (default ubuntu 10.04) tak to prepinanie by malo fungovat ;)

                cat /var/log/Xorg.0.log | grep 'as autoconfigured driver 0'


                s nvidia driverom su na notebookoch obrovske problemy (napr u mna GT330M), az posledna verzia ovladacov 256.53 je o cosi lepsia (na Sony Vaio F11 islo vsetko az na konzolu)

                PS: ja radsej pouzivam nouveau kde 2d akceleracia ide uplne bez problemov, KMS tiez a predovsetkym to podporuje XrandR 1.2 :)
                • Re: Nefunkcne ctrl+alt+f1 ">pod ubuntu 10.04 27.09.2010 | 16:42
                  Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
                  Ahoj.

                  Pretože máš tak rád linuxovú distribúciu Fedora, poradím Tebe a všetkým, čo majú nové karty na NB a Fedora 13 niečo čo som už vyskúšal (na inom NB v jednej škole) pod Fedora 13 64-bit. http://www.nvidia.com/object/linux-display-amd64-260.19.04-driver.html Určite skús tento najnovší drv aj pre Tvoju kartu GT330M.
                  G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
                  • Re: Nefunkcne ctrl+alt+f1 ">pod ubuntu 10.04 27.09.2010 | 19:19
                    Avatar Ondrej Danko Debian | Fedora  Používateľ
                    ahoj, jasne vyskusal som prave teraz :D postupoval som podla tohto navodu a skoncil som ako obvykle na mojom antilinuxovom booku s ciernou obrazovkou :-)

                    vo fedore je super ze tam funguje vynikajuco nouveau (len vo fedore kedze vyvojari RedHatu sa cinili a opravili bug so zlym rozlisenim), ked budem mat cas pohram sa s uvesafb na fedore (co som skusal prekompilovat fedora kernel tak pre CONFIG_FB_UVESA podporu neobsahuje)

                    PS: dik za info o novej verzii, pokusim sa upravit 2 jadra - jedno pre nouveau a jedno pre nvidia ;)
                    • Re: Nefunkcne ctrl+alt+f1 ">pod ubuntu 10.04 27.09.2010 | 20:13
                      Avatar mikolo   Používateľ
                      skuska driveru: Matched intel as autoconfigured driver 0
                      • Re: Nefunkcne ctrl+alt+f1 ">pod ubuntu 10.04 27.09.2010 | 22:42
                        Avatar Ondrej Danko Debian | Fedora  Používateľ
                        ozaj aky mas notebook? Vyzera to, ze ma kombinovanu grafiku intel/nvidia ;)
                        toto riesenie ma nazov nvidia optimus a v linuxe zial neni moc podporovane...skus pozriet bios ci tam neni moznost na prepnutie grafiky a aj trocha poguglit ;)
                    • Re: Nefunkcne ctrl+alt+f1 ">pod ubuntu 10.04 27.09.2010 | 20:28
                      Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
                      Nuž a čo Ti vypíšu logy v Fedora, keď dostávaš tu černotu ....?
                      G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
                      • Re: Nefunkcne ctrl+alt+f1 ">pod ubuntu 10.04 27.09.2010 | 20:57
                        Avatar mikolo   Používateľ
                        som zaciatocnik v linuxe,takze logy by som snad i zvladol ale nemam fedoru... ci som nieco nepochopil?
                        • Re: Nefunkcne ctrl+alt+f1 ">pod ubuntu 10.04 27.09.2010 | 21:03
                          Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
                          Ja som odpovedal nie Tebe, ale inému gerojovi.
                          :-)
                          G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
                          • Re: Nefunkcne ctrl+alt+f1 ">pod ubuntu 10.04 27.09.2010 | 22:51
                            Avatar Ondrej Danko Debian | Fedora  Používateľ
                            ked pridem domov tak ti poslem log na mail...je to dost komplikovane a tu je to len zmatocny spam ;)

                        • Re: Nefunkcne ctrl+alt+f1 ">pod ubuntu 10.04 27.09.2010 | 21:18
                          Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
                          Mikolo, a ešte jedno som Ti chcel úprimne odporučiť:

                          Dochádza ku deformácii vnímania linuxového sveta, kedy nastáva nesprávne chápanie a zúženie LINUXU iba na jedinú distribúciu - celkom obyčajnú - odvodenú od Debian platformy (Debian je mimochodom perfektný konzervatívny Linux) a tá distribúcia sa volá Ubuntu. Keď si ale Mikolo nájdeš v sebe tú vnútornú silu a vyskúšaš iné vysoko kvalitné linuxové distribúcie : Fedora, SuSe, Mandriva, Debian, Slax, Arch, Gentoo a množstvo ďalších ..... zistíš že množstvo problémov je spôsobené práve špecifikom Ubuntu a nie samotného Linuxu.
                          :-(
                          spýtam sa Ťa úprimne, poznáš aj iné Linuxové distribúcie alebo máš skúsenosť IBA s tým pertraktovaným Ubuntu ??
                          Ak poznáš aj iné Linuxy, a máš odvahu, máš nádej sa zachrániť ...
                          G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
                          • Re: Nefunkcne ctrl+alt+f1 ">pod ubuntu 10.04 27.09.2010 | 22:35
                            Avatar mikolo   Používateľ
                            Ubuntu je moja jedina skusenost, moj prvy nainstalovany linux, z live cd som maximalne videl kubuntu :)
                            Pravdupovediac zvazujem inu distribuciu, nejaky test mi odporucil mandrivu..., ale ide o to, ze skratka som chcel rozbehat Ubuntu.
                            Momentalne by som rad vyskusal Debian (sem tam ho vidavam na prednaskach), takze pokial mi mozete nejaky konkretny odporucit, tak poprosim o odkaz na .iso.
                            Este jedna otazka: pri instalacii novej distribucie iba rucne zvolim particiena disku kde je momentalne ubuntu, tie sa zformatuju a nainstaluje sa tam novy OS aj s grubom resp inym zavadzacom?
                            • Re: Nefunkcne ctrl+alt+f1 ">pod ubuntu 10.04 28.09.2010 | 09:57
                              Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor
                              Skúšať môžeš, ale je blbosť že by na Ubuntu bolo niečo zlé, čo by v iných distrách bolo neuveritelne vychytané. Fedora je testovacie distro pre RadHat, takže sa stretneš z viacerými problémami. Osud Mandriva Linuxu je neistý o stabilite by sa dalo tiež čo to povedať. Debian je výborné distro, ale vhodné skôr na server ako Desktop. Slax je minimalistické distro, takže na nejaké vychytávky zabudni. Arch určite jedno zo zaujímavých distier, neviem či vhodné pre človeka ktorý nemá dostatočné znalosti o Linuxe. Okolo SuSe je teraz tiež živo, hovorí sa o odpredaji, za vyskúšanie určite stojí. Hackerské distro Gentoo tak toto môže doporučiť začiatočníkovi len šialenec a na notebook už vôbec update by bežalo dva dni. Nevšímaj si reči o tom že "Ubuntu je staré africké slovo, ktoré znamená neviem nakonfigurovať Debian", je to distro pre ľudí. Bez hlbších znalostí Linuxu si na iných distrách môžeš spôsobiť akurát väčšie problémy ako máš teraz. Samozrejme si môžeš urobiť dualboot Ubuntu - Arch Linux a skúšať, prípadne si Suse vyskúšať vo VirtualBoxe.
                              Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
                              • Re: Nefunkcne ctrl+alt+f1 ">pod ubuntu 10.04 28.09.2010 | 14:32
                                Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
                                Ahoj, bedňa.

                                Úvodom len toľko že si vážime Tvoju prácu, ktorú odvádzaš pri poradenstve tunaky na stránkach Fóra na linuxos serveri vo forme rád a pomoci a iné.

                                Začnem otázkou: "Vieš o čo nám tu všetkým ide/malo by ísť?" Pripútať a vzbudiť záujem všetkých tých nováčikov a zvedavcov, ktorí si doposiaľ mysleli (ak vôbec na to mysleli) že: Windows=OS=PC=softvér=hry
                                JE to propaganda, to si musíš uvedomiť a preto treba zapôsobiť na jedincov poukázaním (informovaním) na celú šírku linuxového ekosystému s rôznymi distribúciami, ktorých spája kernel (Linux). A pozor, stále platí, že Linux musí každý človek zvládať aj s niečim naviac - vynaložením vedľajšieho úsilia na učenie sa o veciach v Linuxe. Neexistuje, a nebude existovať taký LINUX, ktorý prinesie všetko na tácke užívateľovi, pretože to je jeho filozofická podstata, takýto je súčasný Linux, áno ...vynalož sám úsilie, EXPERIMENTUJ v Linuxe a bude Ti dané (na rozdiel od toho známeho fajčenia tej určitej zmesi okvetných lístkov v tom správnom pomere). ;-)

                                Pristavím sa aj pri Ubuntu Linuxe, ktoré robí obrovský kus práce pri zviditeľňovaní sa GNU/Linuxu vo svete obyčajných ľudí. Avšak všetko dobré má svoje medze a nič sa nemá preháňať, ani to vyberanie si v dobrej viere tejto distribúcie formou neinformovanosti a tlaku inštalovať "LENON distro". Toto platí pochopiteľne aj pre iné distribúcie, a nadšenci z rôznych Linuxov to takto preháňajú a vzniká paškvil "LENON distra". A nováčik tu silenosť vycíti, čo vrhá zlé svetlo na celý Linux.

                                Pristavím sa pri Tvojich výrokoch vyššie o niektorých linuxových distribúciach, súdy o ktorých súkaš z rukáva, ako ten LENON hrubokrký (prepáč, bez urážky).

                                Musím Ťa takto opraviť aspoň pre "staré" hlavné linuxové distribúcie:
                                Fedora je výborny a parádny Linux, NIE JE testovacie distro pre RedHat, takže sa nestretneš s vážnejšim problémom. Osud Mandriva Linuxu je nejasný a preto si každý (kto chce) rád do nej kopne, avšak je to kvalitný Linux . Debian je výborné konzervatívne a stabilné distro, vhodné na server a keď chceš aj na desktop PC/NB. Slax je úžasné distro, o ktorom jeho guru-ovia tvrdia, že keď sa chceš naučiť naozaj Linux, tak začni inštaláciou Slax-u. Gentoo je linuxová metadistribúcia, preto platí, že po jej skompilovaní dosahuješ závratné rýchlosti behu Linuxu na takomto stroji s Gentoo, staré stroje nevynímajúc .... Popremýšlaj o tom všetkom, neodpovedaj mi, mne stačí že budeš premýšlať.

                                Zdraví
                                dodoedo
                                G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
                                • Re: Nefunkcne ctrl+alt+f1 ">pod ubuntu 10.04 28.09.2010 | 17:37
                                  Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor
                                  Čau dodoedo,
                                  Ja si rovnako cením tvojej práce čo robíš pre tento portál.
                                  Dobre že si napísal, nech si vyberie.
                                  Mi čo sme technické povahy s myslením výnálezcov, vývojárov a vzťahom k OSS sa radi zoznamujeme s novými vecami, ale väčšine ľudí vyhovuje user friendly JOHN distro, kde si klikne ide net, klikne ide film, klikne píše. Ja viem že to tak funguje už aj u iných JOHNových bratov, ale kým tu JOHN nebol, tak to až také jednoduché nebolo, som z Linuxom už nejaký piatok.
                                  Keď chceš byť dobrý právnik, stačí ti JOHN a nemusíš riešiť že tu funguje ďaľšie rovnako dobré distro. Keď ale chceš bádať, vzdelávať sa ... tak si za behu z JOHNa spravíš Gentoo a ani nemusíš reštartovať. Ja som mal Debiana aj v telefóne :) Chcel by som tam ešte skúsiť dostať nejaké distro čo beží na ARMe.
                                  Najlepšia na Linuxe a OSS je podľa mňa komunita, chcelo by to nejaké pivné stretko.
                                  PS: Nabudúce sa radšej vyvarujem subjektívnym názorom, za ktorými si stojím :) niesu ale nemenné a za pár piv ich kľudne zmením :)
                                  Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
                                  • Re: Nefunkcne ctrl+alt+f1 ">pod ubuntu 10.04 28.09.2010 | 20:05
                                    Avatar mikolo   Používateľ
                                    mam v plane skusat...ale este ta druha cast posledneho mojho prispevku :), dakujem za nazory
                                • Re: Nefunkcne ctrl+alt+f1 ">pod ubuntu 10.04 29.09.2010 | 00:42
                                  Avatar Ondrej Danko Debian | Fedora  Používateľ
                                  Nazdar dodoedo,

                                  NIE JE testovacie distro pre RedHat, takže sa nestretneš s vážnejšim problémom.

                                  odporucam prestudovat stranku: http://www.redhat.com/software/rhelorfedora/ kde sa pise: "Bleeding-edge technology released early and often"

                                  a teraz citujem wikipediu : "Bleeding edge technology refers to technology that is so new that the user is required to risk unreliability, and possibly greater expense, in order to use it."

                                  cize je blbost niekomu odporucat ine distro s domnenim, ze mu to tam pojde :D treba napisat konecne neake pravidla na pisanie novych prispevkov o pomoc, aby clovek uviedol nazov notebooku, pri rieseni grafickych problemov nam hodil komplet Xorg.conf na pastebin lebo takto problem odporucanim ineho distra NEVYRIESIME !!

                                  neviem ci dakto postrehol ale mikolo ma ako hlavny problem ze pouziva ako primarny driver intela to znaci hned ze ma kombinovanu grafiku, riesenie s nazvom Nvidia Optimus a zial nepoznam ze by to fungovalo s propietarnymi ovladacmi :( ale predsa ti mikolo poradim : kukni stranky launchpad.net/~hybrid-graphics-linux a linux-hybrid-graphics.blogspot.com ;)


                                  PS: ozaj by bolo najlepsie pokecat niekde pri pivku :D
                                  • Re: Nefunkcne ctrl+alt+f1 ">pod ubuntu 10.04 29.09.2010 | 13:45
                                    Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
                                    Ahoj.

                                    Ceníme si Tvoju prácu pre tento portál, pretože dávaš väčšinou fundované odpovede k veci.

                                    Verím tomu, že tentokrát si si asi nevšimol, že svojimi odpoveďami dávaš NEOBJEKTÍVNE informácie o linuxovej distribúcii Fedora a situácia sa pomaly stáva podobnou, aká bola (na trochu nižšej úrovni) keď sa tu vulgárne pertraktovalo Ubuntu-oidné linuxové distro Greenie, ktorého autor je Stanislav Hoferek. (pozri si nechutnú Históriu .....).

                                    Chcem len pevne veriť, že podobných vzájomných narážiek a podjebov tu bude vždy čo najmenej hlavne zo strany linuxových užívateľov.


                                    Keď nemôžem niečo pochváliť, aspoň to nehaním ....
                                    G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
                                    • Re: Nefunkcne ctrl+alt+f1 ">pod ubuntu 10.04 29.09.2010 | 17:15
                                      Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor
                                      Čau, však len citoval wiki, bereš to nejak osobne. Aj mi máme radi Linux, nie si sám.
                                      Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
                                    • Re: Nefunkcne ctrl+alt+f1 ">pod ubuntu 10.04 29.09.2010 | 22:28
                                      Avatar Ondrej Danko Debian | Fedora  Používateľ
                                      Ahoj,

                                      ja si tiez cenim tvoju prace pre tento portal - spravicky, mila odpoved kazdemu zaciatocnikovi, snahu o rychlu odpoved kazdemu :)

                                      Tiez tu nemienim sposobovat konflikty, ale trocha mi prekaza jedna vec na tebe:
                                      viacerym ludom tu radis distro, namiesto toho aby sme vyriesili jeho problem, ja chapem ze akmod-nvidia je na fedore super vec ale su tu nanestastie aj ine aspekty a to ze Fedora je az prilis "Freedom" slobodna, co urcite sposobi zaciatocnikovi nemale problemy :(
                                      Napr. taka instalacia fontov od microsoftu je vo fedore dost komplikovana, podobne je to aj s dalsim softwarom : flash, java, skype, go-openoffice...
                                      Takze ked budes nabuduce zaciatocnikovi radit Fedoru nezabudni dopisat do svojho prispevku nech si rovno nainstaluju aj program easyLife lebo pridavanie dalsieho repozitaru (RPMFusion), instalacia fontov (vytvorenie RPM baliku zo SPEC suboru) cez konzolu moze sposobit ze ho to od linuxu odradi.

                                      K Ubuntu: ja sa vobec nedivim, ze vacsina zaciatocnikov ho pouziva :) je to skvele vyladeny Debian s dost 'cool' vzhladom/notifikaciami, solidnym standardnym vyberom softwaru, s cielom byt co najjednoduchsi a v poslednej dobe odvadzaju vyvojari Canonicalu na zjednodusovani linuxu vynikajucu pracu, napr novy update manager/software center kt. sa snazia zobrazovat iba programy a nie vsetky balicky (kniznice, devel/debug balicky).

                                      Tolko odo mna, chapem, ze fedora ma hodne opatchovany kernel, kedze plateni vyvojari RedHatu robia skvelu pracu a viacerym zaciatocnikom to prinasa lepsiu podporu hardware ;)

                                      Btw posudzovanie stability distra je dost subjektivna vec a uz to na tomto fore nebudem robit, lebo podla mna aj arch linux je stabilny (co by clovek o rolling distre v zivote nepovedal).

                                      • Re: Nefunkcne ctrl+alt+f1 ">pod ubuntu 10.04 29.09.2010 | 22:45
                                        Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
                                        Prestaň tvrdiť subjektívne hlúposti, je mi úplne jedno čo robíš so svojím Linuxom, ale nie je mi jedno, keď sa tvrdí niečo o niečom čo nie je pravda ...
                                        G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
                                      • Re: Nefunkcne ctrl+alt+f1 ">pod ubuntu 10.04 29.09.2010 | 22:50
                                        Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
                                        Žiadam príslušného admina, aby zamkol túto tému o ničom ...
                                        G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."