bezpecnost linux

Sekcia: Ostatné 01.10.2010 | 20:35
tomas   Návštevník
Caute,

je linux bezpecny? moze sa do neho nieko dostat? moze existovat nejaka aplikacia, ktora parazituje na pc a nejakym sposobom odosiela info o praci na pc? ked si predstavim, ze mozem sledovat HD program takmer online, tak nie je problem s tokom dat von. je mozne sledovat druhy pc s linuxom, aby o tom dany uzivatel nevedel? moze sa stat, ze nejaky software pre linux bude taketo nieco robit? myslim, ze ci prechadza kazdy program pre linux nejakym schvalenim, ci nerobi viac ako by mal? alebo je to uplne volne a kazdy moze spravit program, ktory potom poskytne dajme tomu ako stahovac odkazov a okrem toho bude nejako spyovat pc?
    • Re: bezpecnost linux 01.10.2010 | 21:05
      Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
      pytas sa otazky na system, no su to skor otazky na pouzivatela.

      rozmyslaj... moze niekto co je do PC totalny macher sledovat niekoho komu robi problem nainstalovat firefox?

      moze ferrari na dokonalom asfalte na pretekarskej drahe s vybornym palivom predbehnut 20 rokov nefunkcny rusky tank?
      • Re: bezpecnost linux 01.10.2010 | 23:50
        WlaSaTy   Návštevník
        Ferrari nedokaze predbehnut tank v jednosmerke kedze retaz je tak silna ako jej najslabsie ohnivko. A preto je kazdy system tak odolny, ako zdatny je clovek co nan instaluje veci.
      • Re: bezpecnost linux 02.10.2010 | 14:01
        dash   Návštevník
        Co mas proti ruskym tankom? Americky nefunkcny alebo aj funkcny tank by to ferrari azda nepredbehlo? :-D
    • Re: bezpecnost linux 01.10.2010 | 22:17
      Avatar Michal Malík Archlinux | Debian  Používateľ
      Ahoj tomas, myslím, žeby bolo vhodné, keby si si prečítal na Česko-slovenských linuxových portáloch (Patrí k ním aj tento, a tieto informácu sú aj tu.) niečo o bezpečnosti v GNU / Linux a celkovo, čo je Linux ako operačný systém zač, a čo ti môže poskynúť. Určite na to nájdeš odpovede, ale musíš si odpovedať aj Ty na pár otázok. Prečo Linux ? Čo mi môže poskytnút ? Som schopný sa učiť ? (Teraz sa ti pravdepodobne zastavil dych, ale áno, musíš sa v Linuxe učiť, aby si dosiahol potrebné. Inštalovanie balíkov, ako to celé funguje atp. atp.) Dokážem v Linuxe rozbehať programy, ktoré potrebujem k práci ? (Designer napr. Adobe Photoshop [pokiaľ sa ti nechce učiť v GIMP, čo verím, že veľa ľudom sa nechce. Zväčša tlačí čas.]) Čo očakávam od Linuxu ? Som v bezpečí pred key-loggermi ? Spyware ? Adware ? Malware ? Rôzne vírusy ?

      Ja ti len môžem povedať, že Linux sa niekedy používa na prečistenie zamorených HDD, kde bol Windows. Utvor si o tom vlastnú predstavu.

      Chceš "profesionálne" postupovať ? (resp. si programátor ? Správca serverov ? atp.) alebo si len normálny uživateľ, ktorý berie PC na zábavku ? Resp. hranie hier, facebook, ICQ, Skype atp.

      Predtým, ako začneš s Linuxom, skús si na tieto otázky odpovedať. Skús si pohľadať informácie, ktoré ťa prekvapia / odradia od tohto systému.

      Regards.
      Everything you can imagine is real.
      • Re: bezpecnost linux 01.10.2010 | 23:01
        Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
        niekedy? vidno ze si nebol u mna na navsteve, velmi vela problemov s windows riesim prave cez linux :)
        • Re: bezpecnost linux 02.10.2010 | 00:57
          Avatar Michal Malík Archlinux | Debian  Používateľ
          Ja som to na tento účel ešte nikdy nepoužil ;) Ale raz určite využijem. Mňa by ale zaujímalo, čo ten tomas, ako sa rozhodol.
          Everything you can imagine is real.
          • Re: bezpecnost linux 02.10.2010 | 14:41
            Avatar sagittarius Ubuntu  Používateľ
            Prispejem aj ja.

            Moje zaciatky s pocitacmi sa nenesu do nejakej zavratnej minulosti, este v roku 2005 som nevedel vo wine vytvorit ani len priecinok:)
            No cas postupil, a hlavne preto, ze som sa chcel ucit,zacinal som vo Win NT, na starom noteboku, potom na PC, Viasta, XP, 7...
            Nuz ale prisiel som na to, ze Windows mi nedokaze dat to, co potrebujem a to je stabilita, bezpecnost, a pokoj na dusi ci nemam v systeme nejaku haved...
            Hladal som inde, z istych dovodov som si zaobstaral Mac, bolo to ako nebe a dudy, ale casom som tiez prichadzal na to, ze to nieje to prave, praca v nom je vynikajuca, ale chcel som ist este dalej, mal a aj mam chut sa ucit, tak som si jedneho dna dal do stareho PC Ubuntu 9.10, ale ohureny Macom, som akosi na to zabudol...
            A teraz opat, ale este s vacsou silou som sa dal do "skumania" uz terajsej verzie 10.04, a mozem povedat, ze Mac mi uz 3 dni nebezal, stale idem na Linuxe, a stale viac so a do neho zazieram... :))
            • Re: bezpecnost linux 02.10.2010 | 15:35
              Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
              Ahoj.

              Je to super, že Experimentuješ v Linuxe !!!!!

              Držím Ti všetky palce, aby si sa už čoskoro ako skutočný linuxák odhodlal skompilovať si svoje prvé stiahnuté "vanilla" linuxové jadro a sám si odskúšaš trebárs Btrfs súborový systém ...

              :-)
              G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
              • Re: bezpecnost linux 02.10.2010 | 16:16
                Avatar Michal Malík Archlinux | Debian  Používateľ
                To vyznelo asi tak, že, keď si ešte neskompiloval jadro, tak nie si linuxák =D
                Everything you can imagine is real.
              • Re: bezpecnost linux 02.10.2010 | 16:27
                Avatar sagittarius Ubuntu  Používateľ
                Hm, to bolo dost ironicke, nemyslis?
              • Re: bezpecnost linux 02.10.2010 | 18:40
                Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
                Sorry, páni

                ALE JA SOM TO FAKT NEMYSLEL ani TROŠIČKU ironicky a úprimne sa ospravedlňujem, ak to tak vyznelo. Fakt som rád, že EXPERIMENTUJETE s LINUXOM (pozri pôvodný link) a z vlastnej skúsenosti som ešte nezabudol na ten fantastický pocit, keď som si vytvoríl vlastnú jadrovú konfiguráciu a skompiloval si jadro, je to fakt dobré takto "kočírovať" základ Linuxu, lebo sila je v jednoduchosti ...

                Poznámka:
                Len mám rád Linux a som úprimne rád, že po chujovinách a blbostiach v minulosti tohoto Fóra, keď sa tu riešili prevážne debilné otázky a množstvo urážok, sa tu objavujú aj otázky spojené s hlbším experimentovaním v Linuxe (pozri si dmesg link).
                Takže úprimne držím pazúr ...
                :-)
                G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
                • Re: bezpecnost linux 02.10.2010 | 20:20
                  Avatar sagittarius Ubuntu  Používateľ
                  Vdaka za vysvetlenie :)
                  Som tu prilis kratko aby som zhodnotil co sa tu dialo v minulosti...
                  Kazdopadne budem tu, a rad sa podelim o moje skusenosti, ked nejake nadobudnem :)

                  Tak zatial
          • Re: bezpecnost linux 02.10.2010 | 23:54
            tomas   Návštevník
            No zjavne sme sa nepochopili. teda ja teraz predpokladam, ze ty si si myslel, ze ja sa rozhodujem, ci prejst na linux, alebo nie. no pravda je taka, ze ja na linuxe fungujem, len ma zaujimalo ako je to s vyvojom aplikacii. ci sa nejako generalne testuju a az po otestovani mozu byt poskytovane, resp. odporucane na strankach ubuntu. napr. taka samba. ci niekto dohliada na jej bezpecnost predtym ako sa dostane do eteru.
            • Re: bezpecnost linux 03.10.2010 | 00:40
              Avatar Michal Malík Archlinux | Debian  Používateľ
              Oficiálne balíčky sa testujú, samozrejme, že testujú. Balíčky vyvíjané komunitou môžu, ale nemusia obsahovať chybu. Skús si pozrieť FAQ rôznych distribúcii ;)
              Everything you can imagine is real.
              • Re: bezpecnost linux 03.10.2010 | 01:05
                tomas   Návštevník
                cau michal!

                chcel by som sa spytat. s linuxom som zacal pred nedavnom... nedokazem zrejme z neho dostat vsetko co by som chcel.... rad by som sa nucil a zdokonalil v praci s nim... starost a problemy mi zatial najviac robi konzola. je nejaky treningovy program pre zaciatocnikov, alebo pokrocilych zaciatocnikov, kde sa mozu od toho, ze co je linux, co je distribucia a co je swap dostat dalej a preskumat tak moznosti tohoto OS. dik za odpoved
                • Re: bezpecnost linux 03.10.2010 | 01:10
                  Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
                  ja by som kukol na toto - da sa kupit ale aj staihnut ako PDF (zadarmo) LINUX DOKUMENTACNY PROJEKT
                  Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
                • Re: LINUX 03.10.2010 | 01:17
                  Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
                  Ahoj.

                  Pozri si pozorne niekoľko seriálov pre zčiatočníkov, nájdeš tam informácie:
                  http://www.cevaro.sk/down.php
                  G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
                  • Re: LINUX 03.10.2010 | 01:30
                    Avatar Michal Malík Archlinux | Debian  Používateľ
                    Zdravím ťa, tomas !

                    Dodoedo ti poslal dobrú vec. No skús ešte toto, toto, a toto .
                    Everything you can imagine is real.
                • Re: LINUX 03.10.2010 | 01:21
                  Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
                  G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."