ako nainštalovať (zapať) čátačku kariet na linuxe (Ubuntu 10.4 LTS)

Sekcia: Hardware a Drivery 02.10.2010 | 17:26
Avatar teuzo   Používateľ
Dobrý deň , ja by som sa chcel len spýtať jak zapnem čítačku kariet , lebo vôbec nereaguje na vloženie karty , napríklad teraz SD karty . Tá čítačka kariet je integrovaná v PC spolu s USB vstupom , ten šlape, a je to 6v1 - nepodstatné. Ako píšem mám Ubuntu a neviem ako ju zapať, som trošku lúzer v týchto smeroch. Googlil som a nič ,,,nejak som nevedel nájsť a reku či by ste mi tu nevedeli poradiť :) ďakujem ... a až by sa táto téma opakolvala , vopred sa ospravedlňujem , som tu nový .
    • Re: ako nainštalovať (zapať) čátačku kariet na linuxe (Ubuntu 10.4 LTS) 02.10.2010 | 17:33
      Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
      mohlo by pomoct keby si mal iny OS (napriklad windows) a v nom vedel overit ci citacka nie je chybna, respektive zle zapojena - teda ci vobec funguje a ci treba hladat chybu v ubuntu

      po zadani prikazu : lshw
      by si mal v tom dlhom vypise najst citacku, pravdepodobne zaradenu ako USB controller, host adapter, generic host (alebo nieco podobne)
      Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
      • Re: ako nainštalovať (zapať) čátačku kariet na linuxe (Ubuntu 10.4 LTS) 02.10.2010 | 17:44
        Avatar teuzo   Používateľ
        ericc_teuzo@ericc-teuzo-desktop:~$ lsusb
        Bus 002 Device 003: ID 058f:9360 Alcor Micro Corp. 8-in-1 Media Card Reader
        Bus 002 Device 002: ID 09da:0006 A4 Tech Co., Ltd Optical Mouse WOP-35 / Trust 450L Optical Mouse
        Bus 002 Device 001: ID 1d6b:0001 Linux Foundation 1.1 root hub
        Bus 001 Device 001: ID 1d6b:0002 Linux Foundation 2.0 root hub
        vyzerá že je hneď prvá a že je ok ,,, no a potom ten tvoj príkaz :
        no vyhodí veľa a o usb len toto : *-usb:0
        description: USB Controller
        product: MCP61 USB Controller
        vendor: nVidia Corporation
        physical id: 2
        bus info: pci@0000:00:02.0
        version: a2
        width: 32 bits
        clock: 66MHz
        capabilities: bus_master cap_list
        configuration: driver=ohci_hcd latency=0 maxlatency=1 mingnt=3
        resources: irq:21 memory:fe02f000-fe02ffff
        *-usb:1
        description: USB Controller
        product: MCP61 USB Controller
        vendor: nVidia Corporation
        physical id: 2.1
        bus info: pci@0000:00:02.1
        version: a2
        width: 32 bits
        clock: 66MHz
        capabilities: bus_master cap_list
        configuration: driver=ehci_hcd latency=0 maxlatency=1 mingnt=3
        resources: irq:22 memory:fe02e000-fe02e0ff

        a potomsamé PCi a grafika a matičná ... no a nič iné len tieto usb's ...
        • Re: ako nainštalovať (zapať) čátačku kariet na linuxe (Ubuntu 10.4 LTS) 02.10.2010 | 18:12
          Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
          kedze ju najde lsusb tak je to uz len otazka nastavenia ale netusim co sa da stym robit
          ten lshw nemusis davat na pastebin, som si nevsimol ze lsusb to naslo
          Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
          • Re: ako nainštalovať (zapať) čátačku kariet na linuxe (Ubuntu 10.4 LTS) 02.10.2010 | 18:35
            Avatar Frantisek Klabzuba Debian  Používateľ
            > kedze ju najde lsusb tak je to uz len otazka nastavenia

            Ak ju najde lsusb neznamena to nic. lsusb len transformuje USB identifikator 058f:9360 na ludsky citatelnu formu pomocou pravidelne aktualizovaneho zoznamu nazvov usb zariadeni vo /var/lib/usbutils/usb.ids, driver k nemu pre linux vobec nemusi existovat.
            • Re: ako nainštalovať (zapať) čátačku kariet na linuxe (Ubuntu 10.4 LTS) 02.10.2010 | 18:50
              Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
              nastavenim som myslel softwarovu cast k zariadeniu, ci uz driver, obsluznu utilitu, ci nieco ako automaticky mountne vsunutu kartu (ja neviem ako to funguje)
              len som tym "vylucil" hw problem
              sorry za zle vyjadrovanie
              Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
      • Re: ako nainštalovať (zapať) čátačku kariet na linuxe (Ubuntu 10.4 LTS) 02.10.2010 | 17:47
        Avatar teuzo   Používateľ
        a ešte k čítačke som chcel , nieje chybná , ,, nevyzerá ... aj diódka čo je tam tak zavieti keď sa vloží karta ,,, ale mala by blikať ako HDD kontrolka alebo na flash diskoch čo sú tie keď sa pripája alebo prebieha prenos dát ... a hovorím má ešte usb vystup ta čítačka a ten je funkčný ,,,
        • Re: ako nainštalovať (zapať) čátačku kariet na linuxe (Ubuntu 10.4 LTS) 02.10.2010 | 18:10
          Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
          mam velmi podobnu citacku a usb vstup sa zapaja na maticnu dosku osobitne a cast ktora cita karty osobitne
          preto som sa pytal ci ide po inym OS (windowsom)

          a vloz cely vystup lshw na pastebin.com
          Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
          • Re: ako nainštalovať (zapať) čátačku kariet na linuxe (Ubuntu 10.4 LTS) 02.10.2010 | 18:28
            Avatar teuzo   Používateľ
            http://pastebin.com/raw.php?i=Gq8ewnhD
            • Re: ako nainštalovať (zapať) čátačku kariet na linuxe (Ubuntu 10.4 LTS) 02.10.2010 | 18:53
              WlaSaTy   Návštevník
              Buď som slepý, aleboto nie je ani tam. Ako keby mala pripojené len napájanie ale dáta už nie. Kto ju zapájal?

              PS.: Len pre info. Jedná sa o internú USB čítačku v desktope, alebo to je vyťahovacia USB čítačka (ktorá môže byť zle zasunutá) alebo je to interná pameťová čítačka v notebooku?
              • Re: ako nainštalovať (zapať) čátačku kariet na linuxe (Ubuntu 10.4 LTS) 02.10.2010 | 19:07
                Avatar teuzo   Používateľ
                desktop ... je v desktope ... a nedá sa vysúvať je na pevno , podobne velká ako disketove jednotky volakedy a aj na tom mieste ,,, a je tam už odjakživa ,,, nerozumiem ,,, nič som nerobil ,,,
                • Re: ako nainštalovať (zapať) čátačku kariet na linuxe (Ubuntu 10.4 LTS) 02.10.2010 | 19:23
                  WlaSaTy   Návštevník
                  Mne takto zdochla čítačka po tom ako som do nej niekoľko krát vopchal Micro SD(HC) kartu o približne 4 generácie novšiu ako boli na trhu keď vyrábali tú čítačku. Bola síce externá, ale krabica v tomto prípade nehrá rolu.

                  Dokáže sa ešte ohlásiť vo výstupe z dmesg?
                  • Re: ako nainštalovať (zapať) čátačku kariet na linuxe (Ubuntu 10.4 LTS) 02.10.2010 | 19:39
                    Avatar teuzo   Používateľ
                    tak ktovie , je to pc starý asi tak 3 - 3.5 roka ... a je to ACER - T 180 .... poskladaný a tak predavaný ,,, no to dmesg ... http://pastebin.com/raw.php?i=wbkCYKsB ... neviem čo tam mam hľadať , slinuxom len začínam , tak , keď pozri ty :P hee
                    • Re: ako nainštalovať (zapať) čátačku kariet na linuxe (Ubuntu 10.4 LTS) 02.10.2010 | 19:52
                      WlaSaTy   Návštevník
                      Priprav si 10 až 15 Eur a niekoho s šrobovákom, tá záplava vyzerá veľmi podobne ako u mňa keď som mal ja moju čítačku ešte v kóme.

                      Presnejšie mito písalo do logov:
                      sd 3:0:0:0: [sdb] Unhandled sense code
                      sd 3:0:0:0: [sdb] Result: hostbyte=0x00 driverbyt
                      e=0x08
                      sd 3:0:0:0: [sdb] Sense Key : 0x3 [current]
                      sd 3:0:0:0: [sdb] ASC=0x11 ASCQ=0x0
                      sd 3:0:0:0: [sdb] CDB: cdb[0]=0x28: 28 00 00 00 f
                      7 b0 00 00 08 00 00 00
                      end_request: I/O error, dev sdb, sector 63408
                      Buffer I/O error on device sdb, logical block 7926
                      

                      Iné LUNy ako sdb mi v okamihu umierania ani nenašlo, ale bolo ich dohromady 5.

                      PS.: Pri cene za novú čítačku by som uź asi ani neriešil či funguje niekde inde. Mohla by odpáliť USB port niekomu na doske, alebo celú dosku.
                      • Re: ako nainštalovať (zapať) čátačku kariet na linuxe (Ubuntu 10.4 LTS) 02.10.2010 | 20:01
                        Avatar teuzo   Používateľ
                        Asi máš pravdu , ani inde neskúšam ... zahodím , kúpim novú ... díki ti pekne , za ochotu :) ... som sa tešil že budem inštalovať čitačku kariet , no niekedy nabudúce :D ... ešte raz vďaka , pekný zvyšok soboty :P
                        • Re: ako nainštalovať (zapať) čátačku kariet na linuxe (Ubuntu 10.4 LTS) 02.10.2010 | 20:11
                          WlaSaTy   Návštevník
                          Takáto čítačka kariet sa neinštaluje, nemá ako. Zodpovedá železu USB MASS STORAGE rovnako ako aj USB disky, CDRom-y USB Flashky a tie fungujú saméod seba. To len Winblows ukazuje vrtulku keď niečo pichneš do požítača. Len aby ukázalo že sa o niečo snaží.

                          Inak, teoreticky je možné že poklesol výkon zdroja alebo GK berie po výmene viac elektriky a na čítačku nevystane.

                          PS.: Iné by to bolo, ak by si mal čítačku v notebóku. Tie sú trošku iné.
                          • Re: ako nainštalovať (zapať) čátačku kariet na linuxe (Ubuntu 10.4 LTS) 02.10.2010 | 20:27
                            Avatar teuzo   Používateľ
                            no ale som to tak myslel , že pozadávať pár príkazov cez terminál , aby sa spustila a tak , lebo ani na tom nete nič také nieje ... uvidíme ,,, no ale teraz mi iný pohľad sa naskytol ako si mi o tom výkone napísal ... očuj ... tento PC má 250 W zdroj :D nesmej sa :D ... ! ... no a nieje tu ani grafika (iba na doske 256 MB) no a mal som RAM - ku 512 MiB a nedávno som kúpil 2 x Hyper X DDR 2 po 1 .0 GiB ... zatial , nič sa mi nevyskytlo s výkonom PC nič zvláštne ,,, až teraz na tú čítačku , , , lebo ju som prvý krát šiel použiť od výmeny Ramiek ... môže to byť i toto ? ...
                            • Re: ako nainštalovať (zapať) čátačku kariet na linuxe (Ubuntu 10.4 LTS) 02.10.2010 | 20:50
                              WlaSaTy   Návštevník
                              Neviem, môj zdroj má 85W a utiahne 1.2GHz procesor s diskom a 1GB RAM. A ešte mu ostane aj na kompletné napájanie externého USB disku o veľkosti 500MB a k tomu komunikuje s zvyškom periférií bez nejakého problému.

                              Možno to bude tým, že nemám skladačku ale zostavu.