začiatočnícke otázky

Sekcia: Konfigurácia 04.10.2010 | 20:49
R__M   Návštevník
Dobrý deň, onedlho dostanem nový notebook ASUS K52JB-SX059.
Keďže mám veľmi dobré skúsenosti s Open Source a rád si ich vždy vyšperkujem podľa svojho, rozhodol som sa pre OS Ubuntu.

NB neni to zrovna delo ale plánujem hrávať novšie hry ktoré ltt pošlapú ale zároveň ho budem používať aj v škole a budem musieť odovzdávať práce v MS Office formátoch

-Chcel by som poprosiť o radu či si mám stiahnuť 64 alebo 32bitovú verziu. Lebo som na hlavnej stránke Ubuntu čítal pred sťahovaním, že 64bit verzia není vhodná pre denného uživateľa(Not recommended for daily desktop usage)-neviem prečo?
-Či nebude nejaký problém napríklad využívať 64bit windows 7 a 32bit Ubuntu na jednom pc?
-Ako to je s kompatibilitou novších hier, MS Office formátmi, a programami určené pre windows?
Viem že sú opensource alternatívy ako Open Office a pod.
Ale chcel by som vedieť či budem môcť na Linuxe využívať veci, ktoré sú určené len pre windows?
Teda keď to zhrniem, či si mám teda aj zaobstarať windows...

A ešte ohľadne vírusov viem že ich je mizivo málo, ale pre začiatočníka rada ako sa im vyvarovať? poprípade prevencia?

Ak už na fóre boli niektoré otázky zodpovedané tak sa ospravedlňujem...

Ďakujem za odpoveď.
    • Re: začiatočnícke otázky 04.10.2010 | 21:06
      Avatar Michal Malík Archlinux | Debian  Používateľ
      K tým hrám, samozrejme, hrať sa môžeš, len ono je to trošku zložitejšie na tom Linuxe, resp. Ubuntu.
      Existuje tzv. PlayOnLinux, ktorý má celkom pekný zoznam hier, ktoré pod ním spustíš, myslím, že to je v tejto oblasti jasná voľba. PlayOnLinux "spolupracuje" v systéme s Wine, takže aj Wine je potreba.
      "Databáza" týchto hier v PlayOnLinux sa stále zväčšuje a príbúdajú tam nové hry, veď, pozrieš si sám :)

      - PlayOnLinux - hlavná stránka
      - Wine - hlavná stránka

      U Wine odporúčam pri prípadných problémoch, prezrieť si FAQ, našiel som tam mnoho riešení na môj problém.

      64-bit alebo 32-bit, no, v HW ja nie som odborník, ale keďže ten Noťas má 4GB RAM a na 99% aj 64-bitový procák, určite by som zvolil 64-bit. Ďalší, ktorí prispejú do tejto diskusie ti určite povedia viac, ako ja. :)

      A využívať Windows 7 64-bit a Ubuntu 32-bit určite nebude problém. Len treba správne rozdeliť partície.

      Kompatibilita novších hier - PlayOnLinux ju má dostatočnú si myslím, určite si ale pred kúpou hry prever v zozname podporovaných hier PlayOnLinux-om či sa tam tvoja hra nachádza.

      K tomu MS Office formátu, OpenOffice.org ho z 98% podporuje, vyskytnú sa možno občasné chybičky, mám to odskúšané pri viacero dokumentoch.

      Programy určené pre Windows ? Je tzv. Wine, samotní výrobcovia ho nenazývajú "Emulátor", ale prečítaj si FAQ na stránke, už vyššie uvedenej. :)

      K tým veciam určeným len pre Windows. PlayOnLinux taktiež podporuje aj iné veci, ako len hry. Podporuje rôzne programy, napr. Adobe Photoshop CS 4, AutoCAD a mnoho ďalších. Uvidíš sám. :)

      K tým vírusom, predpokladám, že myslíš na Linuxe. Nie, tam vírusy nenájdeš :) Skús si prezrieť aj túto stránku, nájdeš tu odpoveď na svoju otázku. BTW. Linux sa používa aj na vyčistenie tejto hávede (vírusy) z HDD, kde je Windows.

      Prevencia na Windows-e - no, určite neklikať na veľké okná na stránkach, typu: "KLIKNITE SEM A VYHRAJTE, bla, bla", nesťahovať softvér / hru / hudbu (poprípade niečo iné) z dákych, nazvem to "čudných" stránok, také určite spoznáš :)

      Ak som na niečo zabudol, prípadne spravil chybu v "poradenstve", neukameňujte ma.
      Everything you can imagine is real.
      • Re: začiatočnícke otázky 04.10.2010 | 21:31
        Avatar sagittarius Ubuntu  Používateľ
        Michal, cital som tvoj prispevok, ten PlayOnLinux ma zaujal, a naozaj to fachá :)

        http://i55.tinypic.com/14xkjuf.png
      • Re: začiatočnícke otázky 04.10.2010 | 21:32
        R__M   Návštevník
        Veľmi ďakujem za vyčerpávajúcu odpoveď, zároveň si mi aj odpovedal na AutoCad na kt. som sa zabudol spýtať.
        No je tu ešte jedná vec a spýtam sa to takto.
        Mám novšiu hru, spravil som si záložnú kópiu a originál som stratil ;-)
        Bude problém si zahrať novšie hry kt. som stratil?- kôli ochrane na záložnej kópie s crackom?....
        A vírusy som myslel prevencia na Linuxe, ako by sa mi tam najľahšie mohli dostať?
        Veľmi ďakujem
        • Re: začiatočnícke otázky 04.10.2010 | 21:54
          Avatar Michal Malík Archlinux | Debian  Používateľ
          Problém si zahrať novšie hry, ktoré si stratil ? Ja by som v tomto momente odporúčal stiahnuť túto hru a napáliť ISO. :) Nepodporujem warez, ale predsalen, kde je tá spravodlivosť ? Kúpil som si predsa hru, stratil som ju, nuž si ju stiahnem. Na čo by som si kupoval 2x to isté, však ? :)

          PlayOnLinux podporuje iba pokiaľ viem, vsunuté DVD-čko do mechaniky.

          A prevencia proti vírusom na Linuxe ? Nuž, vírusy na Linux nie sú. Uživateľ by si musel vírus sám vytvoriť, sám spustisť (ako root, pokiaľ viem). Jediné, čo by sa dalo nazvať """""vírus""""", by mohol byť shell-ový script, ktorý by mohol obsahovať krásny príkaz, "rm -rf /" - tento príkaz neodporúčam zadávať do terminálu za root (super user), zmaže všetko z disku :)

          Ale inak, nie, vírusy sa nemajú šancu dostať do tvojho systému. A len tak pre zaujímavosť, Linux má zabudovaný firewall menom "iptables". :)
          Everything you can imagine is real.
          • Re: začiatočnícke otázky 04.10.2010 | 21:56
            Avatar Michal Malík Archlinux | Debian  Používateľ
            Tá absencia editovania príspevkov ma už dožieria. :)

            EDIT: Uživateľ by si musel vírus sám vytvoriť, sám spustiť (ako root, pokiaľ viem) dáky vírus.
            Everything you can imagine is real.
            • Re: začiatočnícke otázky 04.10.2010 | 22:47
              WlaSaTy   Návštevník
              Wine sa pouziva uz dlhsu dobu na simulaciu chovabia botnetov na linuxe ktore su zlozene z virusov pre windows, takze by som v tomto pripade odporucil trochu opatrnosti.
          • Re: začiatočnícke otázky 05.10.2010 | 12:24
            Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor
            "rm -rf /" nefunguje už celé roky.
            Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
            • Re: začiatočnícke otázky 05.10.2010 | 16:39
              Avatar Michal Malík Archlinux | Debian  Používateľ
              Nefunguje už celé roky ? To som nevedel. Každopádne to nebudem skúšať.
              Everything you can imagine is real.
      • Re: začiatočnícke otázky 05.10.2010 | 15:56
        Avatar maor Mint, Debian, Raspbian, LibreELEC  Používateľ
        "K tomu MS Office formátu, OpenOffice.org ho z 98% podporuje, vyskytnú sa možno občasné chybičky, mám to odskúšané pri viacero dokumentoch."

        Skôr len na 95%, občas sa mi stáva, že na MSO je rozhádzané formátovanie, ale bežné veci ako bold, italic, nejaké tie nadpisy, odsadenia, riadkovanie, by nemali robiť problém.
        • Re: začiatočnícke otázky 05.10.2010 | 16:17
          Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
          pisalo sa teraz k libreoffice ze sa chcu zamerat na lepsiu podporu ms dokumentov. takze zase snad dake percento pribudne :)
          • Re: začiatočnícke otázky 05.10.2010 | 17:59
            Avatar Michal Malík Archlinux | Debian  Používateľ
            :) Mne zatiaľ šli všetky dokumenty v MS Office formátoch na OpenOffice skvelo pustiť, žiadne chyby. Asi som mal len šťastie =D
            Everything you can imagine is real.