Využitie starčeka

Sekcia: Aplikácie & Desktop 28.10.2010 | 14:12
Avatar lemmy papyrus a inkoust  Používateľ
Čaute chlapi. Našiel som doma jeden starý notebook a vymyslel som si pre neho také hlúpe využitie. Len aby som sa mal s čím hrať :) Čize ntb má nasledovnú konfiguráciu: Celeron 1.3, 128mb RAM, 20 GB hdd. No a ide o to..napadlo ma, že by som ten notebook šupol za posteľ, kde by ho nebolo vidno a bol by napojený na 24" widescreen monitor na stole, hneď vedľa. Využitie: Foto prezentácia...proste klasicka slideshow, prehrávanie nejakého toho videa (nič extra:D ). Predpokladám, že s tou slideshow problém nebude, no s video asi áno..8 mb grafika predpokladám, že neutiahne fullscreen video... Nasledovne by som potrebovall poradit...Distribúcia? (niečo very light)...napadlo ma Puppy alebo DSL alebo jednoducho niečo light....za druhé..nejaka utilitka na pekné slideshow? (do daného distra) Poprípade nejaký veľmi nenáročný multimediálny soft (niečo na sposob XBMC), ktorý by mal automatické spustenie hneď po štarte distribúcie.Očakávam nejaké vaše skúsenosti, rady.. :) Dik
Strongest community ever. Linux_
    • Re: Využitie starčeka 28.10.2010 | 14:17
      Avatar Dare_devil Debian, OpenSuse  Používateľ
      Chlape, neviem vôbec, či ti tá 8 mb grafika vôbec utiahne 24" widescreen... Sprav z toho radšej wi-fi router, alebo domáci file/print/web server..

      - Mami čo je dnes na obed?
      - http://domaca-siet.xlan/jedalnicek.xls ROFL

      alebo

      - Synku, nemáš prázdne DVD? Potrebujem preniesť z firemného notebooku do domáceho PC asi 3 GB dát
      - LMAO, použi FTP, ni? Načo tam je?

      Btw. až taký starček to nie je, celkom slušná mašinka.. :) Dala by sa s tým robiť fúra vecí
      There is no flag large enough to cover the shame of killing innocent people
      • Re: Využitie starčeka 28.10.2010 | 14:48
        Avatar lemmy papyrus a inkoust  Používateľ
        Okrem vyššie, tebou spomínaných vecí ťa ešte niečo napadá? :)
        Strongest community ever. Linux_
        • Re: Využitie starčeka 28.10.2010 | 14:54
          Avatar Dare_devil Debian, OpenSuse  Používateľ
          meteo stanica, databáza filmov a muziky v domácej zbierke.. Alebo kludne aj študentský malý noteboočik s fluxboxom.. Dokúpi sa wi-fi adaptér a crackovací nástroj WEP kľúčov je na svete.. malý robot, ovládaný cez bluetooth, ktorý sa dokáže vyhýbať prekážkam.. Nápadov je veľmi veľa, ale neviem, čo potrebuješ ( čo využiješ )..

          Btw. http://www.youtube.com/watch?v=M5i16JHw4Nk :)
          There is no flag large enough to cover the shame of killing innocent people
          • Re: Využitie starčeka 28.10.2010 | 15:26
            Avatar lemmy papyrus a inkoust  Používateľ
            Presne nad tou meteo stanicou som kedysi premýšľal. No neviem, práve to, že to je notebook ktorý sa jednoducho zavrie, má porty po stranách ma dohnalo k myšlienke, že ho založim za posteľ. Bude to nenápadné, tiché :) Už aj nad tým fileseverom som rozmýšľal, ale zase nejako extra súbory neprenášam. Do školy mám HP Mini. Postačujúce na všetko:) Ráno na WC sa číta LinuxOS.sk, "AjTý ňjús" :D , počasie mám priamo na panely, MHD si ziisťujem z webstránky, v škole si zapíšem čo mi treba, surfujem a večer zase väčšinou internet, noviny, hranie sa v terminály atď :) Mám aj stolné PC (editácia fotiek, písanie, programovanie..) Ale popravde..fakt si ma nakopol k tomu aby som ho povýšil na niečo viac kao len prehrávač fotiek :)
            Strongest community ever. Linux_
    • Re: Využitie starčeka 28.10.2010 | 15:03
      Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
      nahodou investovat do trochu lepsej RAM by sa Ti nechcelo? mozno ma niekto nieco take poruke a chce sa toho zbavit. tak by tam potom mohlo ist "hocico" :)
      • Re: Využitie starčeka 28.10.2010 | 15:14
        Avatar lemmy papyrus a inkoust  Používateľ
        No hej tá RAMka je dosť obmedzujúca:) ono s SDRAM je problem trochu:/ doma nejaké ramky mám, no nie SDRAM...Hľadať som aj hľadal, no sú dosť drahé...preto práve hľadám niečo, čo je dosť light a zvládne to tie slideshow aspoň:)
        Strongest community ever. Linux_
        • Re: Využitie starčeka 28.10.2010 | 15:41
          Avatar Dare_devil Debian, OpenSuse  Používateľ
          Teoreticky to môžeš skúsiť napojiť.. Ale pozor, TTY ti na VGA výstup nepôjde, takže musíš nainštalovať xserver + nejaké prostredie, aby si videl výsledok. Odporúčil by som skúsiť nainštalovať Damn Small Linux
          There is no flag large enough to cover the shame of killing innocent people
          • Re: Využitie starčeka 28.10.2010 | 15:50
            Avatar lemmy papyrus a inkoust  Používateľ
            Čo máš na mysli tým TTY? Viem čo je TTY teda ale do tohoto kontextu mi to moc nesedí. No DSL na tom už bežalo, čiže nebude problém.
            Strongest community ever. Linux_
            • Re: Využitie starčeka 28.10.2010 | 16:02
              Avatar Dare_devil Debian, OpenSuse  Používateľ
              Mám na mysli to, že keď nainštaluješ napr. Damn Small Linux / Arch / Gentoo / čokoľvek, čo nemá predinštalovaný a spustený xserver a pokúsiš sa napojiť notebook v tty režime na VGA výstup a nič sa na ňom nezobrazí, tak nech si nemyslíš náhodou, že to grafická nezvláda. Je potrebné aby bežal X. Inak.. Ty v podstate nepotrebuješ ani spúštať nejaké to prostredie typu fluxbox a pod.. stačí ti za pomoci .xinitrc vyvolať nejaký program, napr. xterm.. Takže v podstate by stačilo nakonfigurovať xserver, do .xinitrc nahodiť príkaz na spustenie slideshow a máš to..
              There is no flag large enough to cover the shame of killing innocent people
              • Re: Využitie starčeka 28.10.2010 | 16:06
                Avatar lemmy papyrus a inkoust  Používateľ
                Ahááá :) Ďakujem pekne. Konečne som to pochopil. Výhodaje, že prostredie zbytočne nebude vytažovať RAM...takisto by osm mohol spustiť napr. nejaký XMBC-like soft, že? Myslím, že o víkende budem mať roboty až až.
                Strongest community ever. Linux_
                • Re: Využitie starčeka 28.10.2010 | 16:24
                  Avatar Dare_devil Debian, OpenSuse  Používateľ
                  Pochybujem.. Pozri sa na požiadavky XBMC na http://wiki.xbmc.org/index.php?title=XBMC_for_Linux_specific_FAQ#What_is_current_recommended_hardware_requirements_for_XBMC ... Neverím tomu že tam niečo iné spustíš.. Ale na tvojom mieste.. nainštalujem XDM na grafické prihlásenie.. spustím ho teda pri štarte.. keď spúsťaš X server z konzoly za pomoci startx, defaultné nastavenia, čo spustiť a pod, sú v ~/.xinitc .. keď sa prihlasuješ za pomoci XDM, to berie nastavenia z .xsession .. takže si vytvori .xinitrc ( pre prípad že sa potrebuješ niekedy logovať do grafického prostredia z konzoly za pomoci startx ) a vytvor naň symbolický odkaz za pomoci
                  ln -s .xinitrc .xsession
                  .. tým pádom bude všetko to ( aj po každej zmene ) ,čo je v .xinitrc aj v .xsession ..

                  Kam tým mierim? Aj keď nebude možné nainštalovať XBMC kvôli vysokým HW nárokom, môžeš urobiť 3 užívateľov..

                  užívatelia: internet_access , video_player a slideshow..
                  pričom ..:

                  /home/internet_access/.xinitrc
                  epiphany &
                  xterm &

                  /home/video_player/.xinitrc
                  mplayer &
                  xterm &

                  /home/slideshow/.xinitrc
                  eog & *
                  xterm & 

                  * pozn. : EOG = Eye-Of-Gnome

                  nabootuješ mašinu, spustí ti XDM, prihlásiš sa na čo chceš, spustí ti to jeden program.. a keď ťa to bude nudiť, urobíš su -c '/etc/init.d/xdm restart' čím reštartuješ XDM, a znova ti zobrazí prihlasovaciu stranu
                  There is no flag large enough to cover the shame of killing innocent people
        • Re: Využitie starčeka 28.10.2010 | 15:49
          Avatar samox86 arch, debian  Administrátor
          ram je dobra, k tomu CPU viac netreba. problem vsak vidim v kapacite disku - ako domaci storage je to malo.
          spotreba ~25W sa da vyuzit ovela lepsie - 1TB externy LAN disk alebo 2 wifi routre s externymi 2.5" HDD :-)
          pokial si vyberies hdd alebo router s linuxom a usb tak vies pripojit video kameru alebo streamovat film (cpu > 600Mhz!!!)
          lnx.sk - virtualne servery; Lnx@Lnx.sk
    • Re: Využitie starčeka 28.10.2010 | 16:24
      Avatar sivlk   Používateľ
    • Re: Využitie starčeka 28.10.2010 | 16:54
      Avatar Peter Kotrčka Fedora  Používateľ
      4 MB grafika v pohodke zvladala 1280x1024 v 16 bitoch, 8 megova by toho mohla zvladat 2x tolko, cize aj full-hd. ale to je teoria.

      vykon CPU je na prehravanie beznych SD AVI postacujuci.

      daj tam debian, prostredie lxde, prehravac mplayer, na foto slideshow aktualne z hlavy neviem.
      • Re: Využitie starčeka 28.10.2010 | 17:02
        Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
        bezny prehliadac obrazkov v gtk staci... ak k tomu hudbu nechce :)
        • Re: Využitie starčeka 28.10.2010 | 23:29
          xxxx   Návštevník