Driver na Intel x4500m

Sekcia: Hardware a Drivery 08.11.2010 | 21:49
Avatar m0m0   Používateľ
Ahojte chalani...mám taký menší problémik...(dopredu upozorňujem, že v linuxe som lama/BFU) ... po inštalácií Ubuntu 10.10 nedokáže rozoznať moju grafickú kartu na mojom netbooku...pokukal som aj zahraničné fóra no nič nepomohlo...nedokážem si zmeniť rozlíšenie proste nič...som zufalý...za každú radu vopred dík... Co???

//existuje nejaký iný driver?? lebo na tomto mi to zjavne nefrčí...
    • Re: Driver na Intel x4500m 08.11.2010 | 22:14
      Avatar m0m0   Používateľ
      mám nainštalovaný X.Org X server -- SiS display driver ...najnovšiu verziu a stále nič..monitor - neznámy...
      • Re: Driver na Intel x4500m 08.11.2010 | 22:53
        WlaSaTy   Návštevník
        Ty máš grafickú kartu Intel alebo SiS?
        • Re: Driver na Intel x4500m 08.11.2010 | 23:17
          Avatar m0m0   Používateľ
          Toto je v popise... :
          Grafika
          Embedded Intel® GMA X4500M

          toto v terminále:

          m0m0@m0m0-K50C:~$ lspci
          00:00.0 Host bridge: Silicon Integrated Systems [SiS] 671MX
          00:01.0 PCI bridge: Silicon Integrated Systems [SiS] SiS AGP Port (virtual PCI-to-PCI bridge)
          00:02.0 ISA bridge: Silicon Integrated Systems [SiS] SiS968 [MuTIOL Media IO] (rev 01)
          00:02.5 IDE interface: Silicon Integrated Systems [SiS] 5513 [IDE] (rev 01)
          00:03.0 USB Controller: Silicon Integrated Systems [SiS] USB 1.1 Controller (rev 0f)
          00:03.1 USB Controller: Silicon Integrated Systems [SiS] USB 1.1 Controller (rev 0f)
          00:03.3 USB Controller: Silicon Integrated Systems [SiS] USB 2.0 Controller
          00:05.0 IDE interface: Silicon Integrated Systems [SiS] SATA Controller / IDE mode (rev 03)
          00:06.0 PCI bridge: Silicon Integrated Systems [SiS] PCI-to-PCI bridge
          00:07.0 PCI bridge: Silicon Integrated Systems [SiS] PCI-to-PCI bridge
          00:0f.0 Audio device: Silicon Integrated Systems [SiS] Azalia Audio Controller
          00:1f.0 PCI bridge: Silicon Integrated Systems [SiS] PCI-to-PCI bridge
          01:00.0 VGA compatible controller: Silicon Integrated Systems [SiS] 771/671 PCIE VGA Display Adapter (rev 10)
          02:00.0 Network controller: Atheros Communications Inc. AR9285 Wireless Network Adapter (PCI-Express) (rev 01)
          03:00.0 Ethernet controller: Realtek Semiconductor Co., Ltd. RTL8111/8168B PCI Express Gigabit Ethernet controller (rev 01)


          • Re: Driver na Intel x4500m 09.11.2010 | 10:25
            M0M0   Návštevník
            //aktualizoval som jadro...stále nič...preinštaloval driver cez centrum softwareu stále nič....
            mám podozrenie že bude treba prepnúť v biose na konkretnu hodnotu ktoru má vga brať z ramky...lenže to tam nemám...aktualizoval som bios...ale vraj mám starý vga bios a ten flashnuť neviem :/

            //mám dojem, že sa tu bavím sám so sebou...a ostanem pri tupých widlách :/
          • Re: Driver na Intel x4500m 09.11.2010 | 10:27
            Avatar samox86 arch, debian  Administrátor
            podla tohto vypisu mas [SiS] 771/671 a nie intel. je to notebook alebo desktop?
            co presne ti nefunguje? problem s nastavenim rozlisenia / frekvencie alebo vykon grafiky?


            tu je velmi dlhy thread, staci zacat citat od postu #568 :-)
            http://ubuntuforums.org/showthread.php?p=9920147#post9920147

            na zaciatku riesili driver pre stare ubuntu, dalej uz len pre 10.10
            treba rucne stiahnut modul a upravit konfigurak...
            lnx.sk - virtualne servery; Lnx@Lnx.sk
            • Re: Driver na Intel x4500m 09.11.2010 | 10:31
              M0M0   Návštevník
              je to ntb...jasné je tam to (SIS)771/671 ale aj tak frčím na driveroch od intelu (na widlách) ... okej idem na to...no proste keď chcem zmeniť napr. rozlíšenie ..grafiku ani nerozpozná :/ ... vraj že monitor neznámy...
              • Re: Driver na Intel x4500m 09.11.2010 | 10:44
                Avatar samox86 arch, debian  Administrátor
                pokial ti nejde o vykon a chces mat iba vysoke rozlisenie, mozes ho natvrdo nastavit v xorg.conf. skoro vsetko vsak bude robit CPU.
                odporucam skusit ten navod a rozlisko nastavit aj tak manualne (ine ako pocet pixelov na lcd sa nastavovat neoplati)
                lnx.sk - virtualne servery; Lnx@Lnx.sk
              • Re: Driver na Intel x4500m 09.11.2010 | 11:00
                M0M0   Návštevník
                Keď ho chcem extrahovať do systemov.disku tak mi to vypíše že nemám povolenie na túto operáciu :/
                • Re: Driver na Intel x4500m 09.11.2010 | 11:23
                  Avatar m0m0   Používateľ
                  Nastavil som aj heslo pre root...zmenil som typ mojho uctu na administrator a stále nič :/
                  • Re: Driver na Intel x4500m 09.11.2010 | 11:25
                    Avatar m0m0   Používateľ
                    Ten disk má priradený znak / ...tak asi preto to ani nepojde :(
                    • Re: Driver na Intel x4500m 09.11.2010 | 12:45
                      M0M0   Návštevník
                      OKej páni...zriešil som to cez roota a nautilus...tento krok som zvládol..
                      (1. extract sis671_drv.so to the /usr/lib/xorg/modules/drivers
                      It's compressed by gzip and 7z ( why? type and size ))

                      a s týmto mám problém....
                      2. add(or modify) these lines at /etc/X11/xorg.conf
                      or extract xorg.conf.gz and modify refresh rate(vert/horiz).
                      #================================================= ====
                      Section "Device"
                      Identifier "Configured Video Device"
                      Driver "sis671"
                      Screen 0
                      EndSection
                      ...
                      Section "Screen"
                      Identifier "Screen0"
                      Monitor "Configured Monitor"
                      Device "Configured Video Device"
                      SubSection "Display"
                      Depth 24
                      Modes "1280x800" "1280x768" "1024x768" "800x600"
                      EndSubSection
                      EndSection
                      ...
                      Section "DRI"
                      Mode 0666
                      EndSection
                      ...
                      #================================================= ====
                      3. logout and login (re-login)


                      keď tam nakopiruje ten nový xorg.conf a odstránim to horizontal a vertical...tak po resete nehccem nabuhnúť displej vôbec...len príkazový riadok....čo robím zle??
                      • Re: Driver na Intel x4500m 09.11.2010 | 14:17
                        Avatar samox86 arch, debian  Administrátor
                        1. daj vystup prikazu ls -l /usr/lib/xorg/modules/drivers/sis671_drv.so
                        2. napis ake mas rozlisko a daj vystup cat /etc/X11/xorg.conf
                        3. vystup grep -i -e err -e ee /var/log/Xorg.log.0
                        lnx.sk - virtualne servery; Lnx@Lnx.sk
                        • Re: Driver na Intel x4500m 09.11.2010 | 15:01
                          M0M0   Návštevník
                          prvý výstup nespraví nič a druhý ... napíše "grep: /var/log/Xorg.log.0: No such file or directory
                          " čiže žiadny súbor alebo adresár :/
                          • Re: Driver na Intel x4500m 09.11.2010 | 18:20
                            Avatar samox86 arch, debian  Administrátor
                            1. neviem ako si to tam rozbaloval ked tam ten driver nie je :). bez neho to nepojde.
                            2. tento krok si preskocil
                            3. daj tam /var/log/Xorg.0.log namiesto /var/log/Xorg.log.0
                            lnx.sk - virtualne servery; Lnx@Lnx.sk
                            • Re: Driver na Intel x4500m 09.11.2010 | 18:24
                              M0M0   Návštevník
                              1...však rozbalil som ho na plochu a skopíroval ho sem... /usr/lib/xorg/modules/drivers ....on tam proste je :/
                              2. nepreskočil ...vtedy akurát nič nespravilo...
                              3. ok
                              • Re: Driver na Intel x4500m 09.11.2010 | 18:31
                                M0M0   Návštevník
                                po tom 3 výstupe....napísalo :
                                m0m0@m0m0-K50C:~$ grep -i -e err -e ee /var/log/Xorg.0.log
                                [ 22.267] xorg-server 2:1.9.0-0ubuntu7 (For technical support please see http://www.ubuntu.com/support)
                                (WW) warning, (EE) error, (NI) not implemented, (??) unknown.
                                [ 22.268] (==) No Layout section. Using the first Screen section.
                                [ 22.268] (==) No screen section available. Using defaults.
                                [ 22.268] (**) |-->Screen "Default Screen Section" (0)
                                [ 22.268] (==) No monitor specified for screen "Default Screen Section".
                                [ 22.289] (II) Loading extension MIT-SCREEN-SAVER
                                [ 22.289] (II) Loading extension XFree86-VidModeExtension
                                [ 22.289] (II) Loading extension XFree86-DGA
                                [ 22.292] (II) Loading extension XFree86-DRI
                                [ 22.312] (EE) open /dev/fb0: No such file or directory
                                [ 22.337] (II) VESA(0): Creating default Display subsection in Screen section
                                "Default Screen Section" for depth/fbbpp 24/32
                                • Re: Driver na Intel x4500m 09.11.2010 | 18:32
                                  M0M0   Návštevník
                                  a po vstupe vypíše:

                                  -rwxr-xr-x 1 root root 2676559 2010-10-27 23:40 /usr/lib/xorg/modules/drivers/sis671_drv.so
                                  • Re: Driver na Intel x4500m 09.11.2010 | 20:29
                                    WlaSaTy   Návštevník
                                    Takže ovládač tam nejaký už je. Ale táto chyba poukazuje na niečo zvláštne:
                                    (EE) open /dev/fb0: No such file or directory
                                    To už v Ubuntu neštartuje automaticky frame buffer? Veď ten sa stará aj o ten teplomer pri štarte.
                                    • Re: Driver na Intel x4500m 09.11.2010 | 21:58
                                      skywaker   Návštevník
                                      SiS grafika najvecsi shitt co existuje.. fbdev .. asik ubuntu nema defaultne na cd xorg-video-sis driver.. takze sa pokusa nastavit VESA cez fbdev

                                      takze riesenie v terminaly v textovom rezime nainstalovat sis driver..

                                      ja som mal Intel Little Valley miniitx dosku a malo to tusim SiS a to najvecsi hnus aky bol sis chipset
                                      • Re: Driver na Intel x4500m 09.11.2010 | 22:05
                                        M0M0   Návštevník
                                        Ehm tak by som skúsil cez terminál nainštalovať driver..len by som ako BFU potreboval príkazy...
                                      • Re: Driver na Intel x4500m 09.11.2010 | 22:46
                                        WlaSaTy   Návštevník
                                        $ apt-cache search xorg-video-sis
                                        xserver-xorg-video-sis - X.Org X server -- SiS display driver
                                        xserver-xorg-video-sisusb - X.Org X server -- SiS USB display driver
                                        $

                                        Neviem, neviem.
                                        • Re: Driver na Intel x4500m 10.11.2010 | 22:38
                                          M0M0   Návštevník
                                          Chalani??? tu je riesenie https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+source/xserver-xorg-video-sis/+bug/332140.

                                          je to bug :-\ ktory este nie je fixnuty teda aspon som to tak mojou chabou anglictinou pochopil...:-\
                                          • Re: Driver na Intel x4500m 10.11.2010 | 23:12
                                            WlaSaTy   Návštevník
                                            Že by ten bug nikto neopravil od marca minulého roku? No, možné je všeličo, ale zdržím sa komentárov.