pokročilé distribúcie

Sekcia: Ostatné 14.11.2010 | 21:42
jaran85   Návštevník
Dobrý deň.

Ma zmysel použivať pokročilé distribúcie? Vytvárať pre ne dokumentáciu? Písať návody, tutoriály, ... keď aj tak v *ubuntu stači iba parkrát kliknuť?
    • Re: pokročilé distribúcie 14.11.2010 | 21:52
      Avatar m4jkl   Používateľ
      tie pokrocile distribucie uz vacsinou maju nejaku svoju prepracovanu wiki, cize ked tak ju prekladat. u tych pokrocilych distribucii sa clovek ovela viac nauci, ako ked staci "iba parkrat kliknut" ;)
    • Re: pokročilé distribúcie 14.11.2010 | 21:59
      Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
      co je to pokrocila distribucia? a pre koho chces aby tie navody boli? :)
      • Re: pokročilé distribúcie 14.11.2010 | 22:31
        jaran85   Návštevník
        ark, slackware, .. ; vsetci ludia, presnejsie ti co by to chceli skusit, ti co podrobne os, ...
        • Re: pokročilé distribúcie 14.11.2010 | 23:14
          Avatar Ondrej Danko Debian | Fedora  Používateľ
          Vacsinou vynikajuce Wiki, handbooky, tutorialy,...uz napisane su. Len co asi najvacsi problem, ze linuxovy desktop ide dopredu milovymi krokmi a vela navodov je uz neaktualnych a treba ich stale udrzovat ;) A pri tomto sa zide asi najvacsia pomoc. Prekladat navody do inych jazykov podla mna nema moc zmysel, kedze su zvacsa pisane pomocou basic english a v poho ich prelozi aj google translate :P
        • Re: pokročilé distribúcie 15.11.2010 | 11:49
          Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
          bacha, ark a arch su uplne ine systemy :)
    • Re: pokročilé distribúcie 14.11.2010 | 23:05
      Avatar Ondrej Danko Debian | Fedora  Používateľ
      Zasadne nesuhlasim s tym ze v Ubuntu treba si len parkrat kliknut :D

      Na graficke klikatka (Open)SuSE a Mandrivy nema asi ziadne distro, proste v nich ide pomocou konfiguracneho centra snad vsetko nastavit od A po Z. Napriklad chces si nastavit domacu siet: vo Win par klikov, v SuSE tiez a v Ubunte musis si rucne nastavit smb.conf ;)

      Dalej ovela viac klikatiek ma aj Fedora, ktore si staci doinstalovat: balicky system-config-* :P

      Btw na zamyslenie: viaceri pouzivame nwm ake pokrocile distra, sme na seba hrdy, ze co to mame za system a pritom samotny Linus pouziva Fedoru :D
      • Re: pokročilé distribúcie 14.11.2010 | 23:20
        Avatar Dare_devil Debian, OpenSuse  Používateľ
        Nepouzivam linux/openBSD na to, aby som bol hrdy a na to, aby som sa ukazoval aky ja som hacker, pouzivam to co mi najviac vyhovuje...
        There is no flag large enough to cover the shame of killing innocent people
      • Re: pokročilé distribúcie 14.11.2010 | 23:34
        Avatar drak_dragon   Používateľ
        A co je na tom, ze Linus pouziva Fedoru? To, ze takpovediac stvoril Linux neznamena, ze musi pouzivat nejaky rucne skompilovany kod cisto cez prikazovu riadku, ktory mu nabootuje za pat a pol sekundy. Skratka pouziva to, co sa mu paci/vyhovuje.
        A ak sa niekomu paci, resp. mu vyhovuje Archlinux ci Slackware, preco ich nepouzivat? Distribucie ako Ubuntu, Fedora ci OpenSuse su mainstreamove distra, ktore sa snazia "kracat" s dobou. Skratka su to super distra, ale toto nemusi kazdemu vyhovovat. Kdezto "komunitne" distra - takto nazyvam distra, za vznikom ktorych nestoji ziadna velka firma, skratka sa vypracovali len skrz komunitu a ktore mimochodom vacsinou stoja za vznikom tych mainstreamovych - mali nejaky ten ciel na zaciatku a drzia sa ho doteraz. Niekomu sa skratka moze pacit minimalizacia Slackwaru, univerzalnost Debianu, rolling-updates Archlinuxu alebo kompilacia Gentoo.
        A niekedy je menej viac - vela veci je efektivnejsie urobit cez terminal ako klikanim.
        Cize na otazku, ci ma zmysel pouzivat taketo distra je jednoznacna odpoved - ano ma.
        • Re: pokročilé distribúcie 15.11.2010 | 00:07
          Avatar Ondrej Danko Debian | Fedora  Používateľ
          Hej mozno som to trocha zle napisal...neposmievam sa Linusovi, ze pouziva Fedoru, len ma to dost zarazilo ked som o tom kedysi cital. Kedysi som praveze bol na seba hrdy, ze pouzivam Gentoo, Arch a nie neake 'lamerske' blbuntu. Ale clovek nastastie meni nazory a distra pouzivam take ako sa na ten ucel hodia.
      • Re: pokročilé distribúcie 14.11.2010 | 23:53
        Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
        pouzivam greenie a neriesim ci je pokrocile alebo total lama friendly :) a myslim, ze linus moze hocikedy zmenit distro ked sa mu bude chciet za akekolvek. alebo ma daku vlastnu upravenu verziu fedory.
        • Re: pokročilé distribúcie 15.11.2010 | 00:14
          Avatar Ondrej Danko Debian | Fedora  Používateľ
          prenho podla mna uplne idealne distro ked sa nad tym hlbsie zamyslim :)

          Fedora ma obrovsku komunitu vyvojarov, vzdycky kraca smerom k najnovsim technologiam, vymakany kernel (oproti upstreamu riadne opatchovany)...
          • Re: pokročilé distribúcie 15.11.2010 | 11:46
            Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
            idealnych distier je podla mna viac. minimalne ak by bola fedora maximalne super, tak aj upravene fedory, takmer vsetky, ak nie su optimalizovane na nieco uplne ine :)
        • Re: pokročilé distribúcie 27.11.2010 | 18:16
          peter   Návštevník
          pozadie si urcite menil, ale, ze to vidal ako nove distro pochybujem :)
    • Re: pokročilé distribúcie 27.11.2010 | 20:51
      iwtu   Návštevník
      zmysel texto diskusie?
    • Re: pokročilé distribúcie 28.11.2010 | 11:01
      jano   Návštevník
      co charakterizuje "pokrocile distribucie" ?, ake su ich znamky ?
      • Re: pokročilé distribúcie 28.11.2010 | 14:54
        Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
        pre mna su pokrocile distribucie tie, ktore maju sikovnu administraciu, ktoru sice BFU nepochopi, ale pre pokrocileho je v tom velky poriadok
    • Re: pokročilé distribúcie 29.11.2010 | 11:52
      Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor
      Myslím si že si nechcel napísať pokročilejšie distro, ale distro pre pokročilejších užívateľov. Oplatí sa to ako zábava, alebo naučenie sa ako to celé funguje a využiť to profesonálne, prípadne len tak pre seba. Postaviť si vlastný mail, web, ftp, multimedia server. Na servery sa dodržiava tradícia príkazového riadku, bez možnosti si len tak niečo naklikať. Dôvod je jednoduchý, čím menej softvéru, tým menšia šanca že niekto využije nejaký bug na prienik. Takže moja odpoveď je: áno oplatí sa.
      Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
      • Re: pokročilé distribúcie 06.12.2010 | 22:45
        Avatar default Debian  Používateľ
        ja som s toho vymlety o com je rec, pokrocile distribucie su akoze nieco ako Arch Linux a gentoo? , ak hej tak je pravda ze sa tam toho dost naucis , podla mna je najlepsie si tam doinstalovat graficke rozhranie a ked budes vediet tak robit cez prikazovy , a ked nie tak proste zapnes GUI desktop, inac uz ked ste u toho riadka, podla mna je to praveze vyhoda a nie daka brzda, a najvecsia vyhoda pri arch linuxe, zatial co v ubuntu a podobynch systemoch "klikacich" musis ist do instalacii software a potom zadat heslo a hladat a potom zas dat instalovat , potom to zas potrvdit , tak v Archu staci do konsole napisat "pacman -S nazov balika" a ono vipise velkost a informacie a potvrdis iba raz a uz potom to stiaine nainstaluje a mas to hned pripravene na pouzitie, netreba tam riesit Deb a RPM , ono to totiz neni ziadna kompilacia, vychazda mi to takto na menej kliknutie v riadku ako v GUI, ani instalacia toho prostredia nebola tak tazkda ako som si myslel, a to som v linuxe skoro novy , ono tie ubuntu a podobne su podla mna dobre ked si bezny uzivatel a nechces sa vela o systeme ucit, chodis na web robis dokumenty ,stranky.... porogramujes a podobne, ale ta moznost zacat v terminali je taka kreativna a zaujimava pre spekulantov a ludi co sa radi hrabu v systemoch a kodoch, to su pravy "linuxaci"
        R.K
        • Re: pokročilé distribúcie 06.12.2010 | 23:06
          Avatar Dare_devil Debian, OpenSuse  Používateľ
          Pokrocile distribucie - sprava systemu v sferach do ktorych tvoje momentalne vedomosti nesiahaju... A co sa tyka ubuntu - tiez mozes instalovat cez terminal, sudo su; apt-get install balik;
          There is no flag large enough to cover the shame of killing innocent people
          • Re: pokročilé distribúcie 06.12.2010 | 23:27
            Avatar default Debian  Používateľ
            poznam to, ale myslim ze je to obmedzene len na debian baliky, to iste je aj v minte
            R.K
            • Re: pokročilé distribúcie 06.12.2010 | 23:29
              Avatar Dare_devil Debian, OpenSuse  Používateľ
              A v archu pouzivas ine baliky ako archovske? rpm ci deb?
              There is no flag large enough to cover the shame of killing innocent people
              • Re: pokročilé distribúcie 06.12.2010 | 23:33
                Avatar default Debian  Používateľ
                praveze tie subori tu nemaju kompilaciu, alebo som pako a nechapem tomu :) , ale ked nieco instalujem ziadnu priponu ani nic nedavam len proste dam ze "pacman -S a nazov baliku" a ono to dokaze zobrat vsetko, gnome software aj kde , tu je to nejak vysvtelene myslim: https://wiki.archlinux.org/index.php/GNOME tam je ze extras a tam su baliky , a samozrejme je ich omnoho viacej netusim to obmedzenie , len dneska sa mi to podarilo sprovoznit aj s grafickym prostredim
                R.K
                • Re: pokročilé distribúcie 06.12.2010 | 23:35
                  Avatar Dare_devil Debian, OpenSuse  Používateľ
                  Prosim ta :) Netrep a nestrapnuj sa, ale radsej studuj a uc sa ! Mas toho este vela co dohanat. Aj ja som mal 15 a aj ja som nic nevedel, ale nesnazil som sa presviedcat o tom o com neviem nic niekoho ineho.
                  There is no flag large enough to cover the shame of killing innocent people
                  • Re: pokročilé distribúcie 06.12.2010 | 23:39
                    Avatar default Debian  Používateľ
                    ale ved som napisal ze tomu asi nechapem , ale ved ked mas daky subor co je zabaleny tar.gz tak ide s konsoly nainstalovat na akomkolvek systeme co pouziva linux jadro , ak to myslis tak ako si to povedal potom musi byt ten pacman obmedzeny iba na localnu databazu archu , ale je tam toho viac nez dost , takze nejake vinimky ma stvat nebudu :/ , ale zas taky pako niesom, akurat ze som neni vo svojom zivle lebo som sa doteraz zaoberal niecim uplne inym
                    R.K
                • Re: pokročilé distribúcie 06.12.2010 | 23:39
                  Avatar Dare_devil Debian, OpenSuse  Používateľ
                  A daj mi tvoj skype / jabber ( jabber najlepsie ), ozvem sa ti. Budem sa ta snazit usmernit a ked budes mat nejaku otazku, tak sa mi budes moct ozvat, nech nepises tak vela tu do fora...
                  There is no flag large enough to cover the shame of killing innocent people
                  • Re: pokročilé distribúcie 06.12.2010 | 23:50
                    Avatar default Debian  Používateľ
                    radovan.edo.kopca
                    R.K
                    • Re: pokročilé distribúcie 07.12.2010 | 01:23
                      Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
                      inak s tym podpisom suhlasim :D :D :D
                      • Re: pokročilé distribúcie 07.12.2010 | 01:30
                        Avatar default Debian  Používateľ
                        To som rad, a docela sa mi dari "tvorit si svoj sen" potom by som to rad vidal ako koncept Archu nie ako novu distribuciu , nejak by som zmenil gnome =minimalne vlastny skin +pridal KDE a xfce , a v grube bi bolo na vyber pekne Ze ake chcem rozhranie spustit, bi tam bolo okrem grafickych konsola, to bi bolo take cool multifunkcne , tomu hovorim pokrocila distribucia , uz to len nejak naprogramovat :)
                        R.K
                        • Re: pokročilé distribúcie 07.12.2010 | 01:44
                          Avatar borg Fedora  Administrátor
                          nemusis vediet programovat...
                          len tomu nedaj meno "archie" ;) a super ze to nebudes povazovat za novu distribuciu.
                        • Re: pokročilé distribúcie 07.12.2010 | 01:46
                          Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
                          plan mas, tak ked bude daco hotove, daj vediet, rad na to "miniem" ciste DVD :)
                          • Re: pokročilé distribúcie 07.12.2010 | 08:36
                            Avatar default Debian  Používateľ
                            jasne, len ak dakdo pozna taky program tak kludne povedzte uz teraz, ze to nejak zkompiluje celi ten arch potom na ISO , napriklad mint ma daco take APTonCD , lenze to sluzi len na zalohovanie balikov, nezapameta si to pozadie a tak, potrebujem nieco co absolutne s celeho hardisku viitaihne vsetko a urobi ISO obraz co pojde vypalit a bude to bootovatelne, ale teraz to aj tak netreba este sa pokukakam aj ja po daacom takom
                            R.K
                            • Re: pokročilé distribúcie 07.12.2010 | 12:23
                              Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
                              na arch nepoznam... :) a inak kludne si ma pridaj do kontaktov ak chces :)
                            • Re: pokročilé distribúcie 07.12.2010 | 12:28
                              ddddevil   Návštevník
                              Obraz celeho disku dokaze urobit aj jednoduchy dd, napr. dd if=/dev/sda1 of=/tmp/obraz.iso (aspon myslis, syntaxou si nie som isty, pisem z mobilu)
                            • Re: pokročilé distribúcie 07.12.2010 | 12:31
                              Avatar Marek Niklíček 1x Gentoo, 5x Arch Linux  Používateľ
                              • Re: pokročilé distribúcie 07.12.2010 | 14:20
                                Avatar default Debian  Používateľ
                                toto mi ale skor pride ako zaloha na obnovenie , ako vytvorenie systemu co pojde pouzivat hocikomu, ale vsak vyskusam a uvidim, ked to spustim na inom pc , diky za linky
                                R.K
                                • Re: pokročilé distribúcie 07.12.2010 | 18:09
                                  Avatar Ondrej Danko Debian | Fedora  Používateľ
                                  hej...ono vytvorit vlastne distro postavene na archu neni vobec jednoduche kedze arch nema automaticky instalator typu ubiquity (tj nastavi particie, prekopiruje obraz live cd, nakonfiguruje systemove subory atd)
                                  pozri si distra Chakra a ArchBang, ze ako riesia instalaciu ;)

                                  inak co sa tyka vyberu prostredia z grubu, tak nedokazem si to predstavit kedze grub sluzi na vyber jadra, ktore sa ma zaviest, na vyber prostredia naopak sluzi login manager
                                  • Re: pokročilé distribúcie 07.12.2010 | 18:15
                                    Avatar Ondrej Danko Debian | Fedora  Používateľ
                                    cez grub ti ale urcite pojde spravit aspon vyber prostredia ci chces graficke / textove, zavisi to od pouziteho initu
                                    • Re: pokročilé distribúcie 07.12.2010 | 18:29
                                      Avatar default Debian  Používateľ
                                      vsak to som chcel vyber prostredia , ale mne to netreba ked mi pusti gnome pusta mi aj tu hlavnu konsolu v tom xorg rozhrani pomimo gnome takze mi to netreba a ked tak tak gnome vypnem a xorg tiez a mam consolu, a tej kompilacii moc nerozumiem takze pred tym ako nieco skusim si kuknem dake navody ako spravit ISO dokonale zhodne so systemom co pouzivam, a nemam problem skusit inu distribuciu ako si aj napisal , vo virtual boxe hu instalnem a tam budem skusat
                                      R.K
                                      • Re: pokročilé distribúcie 07.12.2010 | 20:46
                                        Avatar Ondrej Danko Debian | Fedora  Používateľ
                                        Chakra a ArchBang su distra postavene na ArchLinuxe co sa ti bude velmi hodit pokial budes chciet vytvorit vlastne distro ;)
                                        Ide o to, ze dokazes v poho spravit dokonale zhodne so systemom (ide to aj pomocou prikazu dd ale lepsie je vyuzit nato urcene skripty), len problem je, ze ked ti tu zhodnu kopiu budes chciet nakopirovat na cudzi pc, tak najskor natom pc musis spravne rozdelit hardisk, naformatovat particiu, nakopcit iso, nainstalovat grub, spravne nastavit /etc/fstab, /boot/grub/menu.lst atd
                                        Proste vsetky tieto upravy zabezpecuje instalator (co moze byt aj tvoj vlastnorucne urobeny skript) alebo vyuzijes neaky iny instalator napriklad Tribe, ktory pouziva Chakra
                                        Co sa tyka vyberu prostredia tak vsetko sa nastavuje v /etc/inittab (defaultny runlevel 3 - textovy /5 - graficky)...a ak chces tento runlevel (init) zmenit v grube tak na koniec kernel riadku pridaj 3 alebo 5 ;)
                                        • Re: pokročilé distribúcie 07.12.2010 | 21:02
                                          Avatar default Debian  Používateľ
                                          jaj no jasne ta 3 a 5 , to preto neslo spusti vtedy gnome lebo som tam mal zle cislo :D , ta Chakra vyzera byt zaujimavejsia a jednoduchsia tak to idem staihnut a pacnut do virtual boxu, ale najprv idem este v normalnom archu vyskusat dake ine prostredia ojrem gnome, paci sa mi fluxbox ale nejak to nechce nabehnut tak idem skusat dalej
                                          R.K
                                          • Re: pokročilé distribúcie 07.12.2010 | 21:28
                                            Avatar Ondrej Danko Debian | Fedora  Používateľ
                                            ak si chces graficke prostredie prisposobit komplet podla seba urcite chod do OpenBoxu (po instalacii budes mozno zhrozeny ale da sa ozaj pekne upravit - len to chce cas), mozno ti sadne ak mas velky monitor aj dlazdicovy okenny manazer - Awesome/Xmonad, o Awesome vysiel aj tu na LinuxOS velmi pekny serial :)
                                            • Re: pokročilé distribúcie 07.12.2010 | 21:38
                                              Avatar default Debian  Používateľ
                                              mam problem, asi mam nieco zle nastvene v xorg, ale aj pri fluxe a aj tu ked spusti open box tak to napise , davam link sem s vypisom console: to som dal ze "pacman -S openbox " a potom v xorg "exec session-openbox" a napisalo to a to iste aj ked som skusal fluxbox , obrazok tu: www.rkopca.run.sk/
                                              R.K
                                              • Re: pokročilé distribúcie 07.12.2010 | 22:56
                                                Avatar Ondrej Danko Debian | Fedora  Používateľ
                                                Ahoj, to si instaloval neake distro do VirtualBoxu? Uisti sa, ze mas v nom nainstalovany balik virtualbox-ose-additions ;)
                                              • Re: pokročilé distribúcie 07.12.2010 | 22:57
                                                Avatar Ondrej Danko Debian | Fedora  Používateľ
                                                + este, ze mas nainstalovany balik xf86-video-fbdev
                                              • Re: pokročilé distribúcie 07.12.2010 | 23:03
                                                Avatar Ondrej Danko Debian | Fedora  Používateľ
                                                A este ked tak pozeram na ten obrazok, snazil si sa spustit X server pod rootom. Toto je hlupy zvyk z Windowsu robit vsetko pod adminom a potom sa ani necudujem, ze je tolko malware. V Linuxe sa bezne robi v user ucte (tj ucte s obmadzenymi pravami) a iba na veci, ktore to ozaj treba sa pouziva root ucet. V ArchLinuxe noveho uzivatela pridas prikazom adduser.

                                                PS: sorry za spam, ale zatial sa prispevky upravovat nedaju
                                                • Re: pokročilé distribúcie 07.12.2010 | 23:43
                                                  Avatar default Debian  Používateľ
                                                  Ako som tak skusal vela toho softu a vsetkeho cele sa to zosypalo takze to idem preinstalovat , nevadi , vzdy spravim dake chyby a tak, tak ked sa k tomu dostanem tak dam najprv instalnut xorg potom gdm nastavim podla tohoto navodu: https://wiki.archlinux.org/index.php/GDM , potom pridam extras aby nic nechybalo a skontrolujem ci ma ten virtualbox aditionals ci co to je :) , hadam to potom pojde
                                                  R.K
                                • Re: pokročilé distribúcie 07.12.2010 | 19:27
                                  Avatar Marek Niklíček 1x Gentoo, 5x Arch Linux  Používateľ
                                  Možno sa ti bude viac hodiť Archiso, ktoré slúži na vytvorenie záchranného / inštalačného Arch Linux Live CD (DVD, USB a pod.) s akýmikoľvek (nainštalovanými) balíčkami, ktoré tam chceš mať.
    • Re: pokročilé distribúcie 07.12.2010 | 00:10
      Avatar phodinux Debian, macOS  Používateľ
      celkom fajn čítanie to tu bolo :D sory ak sa budem opakovať :)

      Ma zmysel použivať pokročilé distribúcie?

      Jednoznačne áno. Ako už bolo spomínané, v týchto distribúciách sa niečo nového stále naučíš, či chceš alebo nie. Ak začínaš v Linuxe tak ti takúto distribúciu kľudne môžem odporúčiť aj hneď na začiatok - začni napríklad s Arch Linuxom. Je to distribúcia, ktorá nie je vhodná pre začiatočníkov, ale ak budeš postupovať v podľa wiki návodov tak ju zvládneš ľavou zadnou. Myslíš, že my už skúsenejší vieme v Linuxe všetko? Ani náhodou :) Keď chceš byť Linuxákom, musíš sa naučiť orientovať v návodoch, lebo ťa budú sprevádzať skoro stále. Nevieš ako nainštalovať scanner? Otvoríš wiki a nájdeš všetko čo potrebuješ. Chceš zdieľať služby z Linuxu pre Windows? Wiki ti pomôže. Rovnako aj Google. :)

      Princípom týchto "pokročilejších distribúcií" či "distribúcií pre pokročilých" je to, že používateľ dostane nejaký základ, na ktorom stavia. Myslím, že sa to volá "základný systém". A tento základ prakticky neobsahuje nič k okamžitej práci. To znamená že: nemáš web prehliadač, nemáš prehrávač hudby, nemáš nič. Všetko si musíš sám doinštalovať a nakonfigurovať. Neboj sa, konfigurácia nie je vôbec zložitá vec. Rovnako aj to, čo som písal, že všetko si musíš postaviť sám. Hovorí sa mi to ľahko, lebo som to robil veľa krát, ale napríklad na Archu mi to šlo od začiatku veľmi svižne :) Ako som už písal, neoceniteľným pomocníkom sú práve tie "návody, tutoriály...", alebo po našom skôr wiki a handbooky. A taktiež Google - je pomocník, bez ktorého sa s Linuxom budeš skôr trápiť. Takže ho používaj.


      Taktiež sa hlásim: ak budeš mať nejaký problém s Linuxom, kľudne sa mi ozvi, rád poradím. Kontaktné info mám v profile.
      A čo už sa týka tej komunikácií v Linuxe - založ si Jabber účet :) 99% linuxákov ho má, my neuznávame ICQ :)
      • Re: pokročilé distribúcie 07.12.2010 | 00:36
        Avatar default Debian  Používateľ
        Toto ma najviac udivuje lebo vzdy som pocul ze len 1% ludi pouziva linux, a pritom je plny net navodov absolutne ku svetkemu tie cisla budu ovela vecsie a som rad ze taka velka komunity existuje , a ked som bol na WIN ta som si vzdy myslel ake je to blbe ale teraz ked vidim co to vsetko dokaze tak mam preto otvorene oci, ked vidim tu snahu musim tvorit aj ja tak sa idem zas hrabat v kodoch nech mozem pre komunitu spravit daco aj ja, potom pis na skype pls lebo zahlcujem tento portal zbitocnym spamom
        R.K
        • Re: pokročilé distribúcie 07.12.2010 | 00:45
          Avatar phodinux Debian, macOS  Používateľ
          pravdepodobne si s tým 1% počul aj dobre... síce to nie je 1% ale trochu viac, nie však viac ako 8% by som povedal...

          Každopádne, Linuxáci sú ľudia, ktorí pravdepodobne k nemu neprišli náhodou, a už vôbec nie náhodou ho nepoužívaju :) Všetko má svoj dôvod...
          Tu je to tak preto, lebo Linuxáci sú trochu viac uvedomelý ľudia - vedia, že o svoje skúsenosti sa treba podeliť s ostanými. A odtiaľ pramenia tie návody. Predpokladám, že takmer každý jeden skúsenejší Linuxák už niečo na internete zverejnil, nejaký trik, hoci len na nejakom diskusnom fóre, blogu, stránke, časopise. ;)

          No trochu to vybočuje... ale mne napríklad takéto zaspamované diskusie kedysi pomohli stať sa Linuxákom, a upevnilo ma to v tom, že sa púšťam do premňa prospešnej veci :)
          • Re: pokročilé distribúcie 07.12.2010 | 23:56
            Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
            niekedy je na dakom fore aj 50 percent linuxakov... pretoze z tych 99 percent ludi co maju windows je velmi vela ludi, co sa o pocitace absolutne nezaujimaju, alebo len velmi okrajovo. kym z linuxakov sa velka cast lusi o pocitace zaujima (samozrejme nie vsetci)