potrebujem help surne!!

Sekcia: Aplikácie & Desktop 18.11.2010 | 17:29
Avatar kellsoo   Používateľ
Vypracujte script, ktorý bude vypisovať z databázy popisov príkazov ( man -k):
• všetky príkazy shellu, ktoré sa tykajú zadaného tématu (napr. ktoré pracujú so súbormi),
• všetky systémové volania na zadane téma
• všetky interne príkazy shellu (man sh)
• obecne, bez udania manuálu, ktorý sa ma prehliadať

má to obísť man -k .
keď sa zadá napr ls našlo vo všetkých man retazec ls a vypísalo...
    • Re: potrebujem help surne!! 18.11.2010 | 17:37
      Avatar Dare_devil Debian, OpenSuse  Používateľ
      Vela stastia, nie sme tu na to aby sme niekomu vypracovali zadania z predmetov na ktore nechodi..
      There is no flag large enough to cover the shame of killing innocent people
      • Re: potrebujem help surne!! 18.11.2010 | 17:48
        Avatar kellsoo   Používateľ
        ako diki bol som na kazdom cviku...prosto sa neviem pohnut...
        • Re: potrebujem help surne!! 18.11.2010 | 18:11
          Avatar borg Fedora  Administrátor
          skusal si to? mas nejake pokusy? keby si sem pastol svoje pokusy, mozno by sa niekto nasiel kto by ti vedel poradit a nakopnut spravnym smerom. inak to nema vyznam.
          • Re: potrebujem help surne!! 18.11.2010 | 18:18
            Avatar kellsoo   Používateľ
            skusal som to...ale iba tym stylom ako to viem ja cize neobidem man -k...:(
            echo "zadaj znak"
            read znak
            apropos $znak
            je to uplne zle treba to parsovat neviem ako...googlim uz treti den ale neviem co mam hladat...
      • Re: potrebujem help surne!! 18.11.2010 | 20:21
        dash   Návštevník
        Vacsinou (99 %) sa nechodit oplati viac ako chodit ;)
    • Re: potrebujem help surne!! 18.11.2010 | 20:19
      dash   Návštevník
      V com mas problem?

      0. nastuduj man
      1. vygoogli, kde su man gz baliky
      2. napis si funkciu ktora z nich parsne retazec napr. cez grep a vypis

      • Re: potrebujem help surne!! 18.11.2010 | 20:45
        Avatar kellsoo   Používateľ
        to bude asi tym ze to ozaj neviem...aj ked si mi povedal navod...tak furt neviem co mam hladat...:/ man gz? gzip? ja som hladal nieco o mandb...ale to je asi tes na...
        • Re: potrebujem help surne!! 18.11.2010 | 22:38
          Avatar dash Gentoo  Používateľ
          Ja mam na Gentoo spominane baliky tu /usr/share/man
          Tam treba nastudovat strukturu a potom podla zadania parsovat tie subory ... na aku skolu chodis? :)
          • Re: potrebujem help surne!! 18.11.2010 | 22:46
            Avatar kellsoo   Používateľ
            na fircku...ale nesom prave vystavny sudent...skôr prechadzac...
            • Re: potrebujem help surne!! 19.11.2010 | 23:31
              WlaSaTy   Návštevník
              A ked za Teba budeme robit domace ulohy, tak si budeme moct nechat aj ziskany titul alebo ho budes chciet? Pretoze v tom druhom pripade sa mozeme dohodnut na hodinovej sadzbe. Jediny problem bude v zamestnani. Ak pojdes do fachu, tak sa s takym pristupom nedostanes ani cez prvu sekretarku v personalnej agenture. Mozno sa uplatnis v statnej sprave, ale ten plat nebude vecsi ako plat sikovneho dokladaca tovaru v obchodnom dome.
              • Re: potrebujem help surne!! 20.11.2010 | 02:03
                Avatar kellsoo   Používateľ
                neviem ako si to myslel a je mi to jedno;-) neviem a nechem vediet kodit v bash-i(ani niektori co vyvijali liunux ho nevedia)bash je s prepacenim a vekym hlupost aj ked klobuk dole pred ludmi ktriori v tom vedia chodit a ktrori ho vyvijali. Myslim si ze svojim kreativnym myslenim sa uplatnim ako programator ked(ak) skolu dokoncim...[nemyslim si ze bash je zakaladny kamen vsetkoho okolo programatorstva]
                [ ]poznamka autora

                • Re: potrebujem help surne!! 20.11.2010 | 02:05
                  Avatar Dare_devil Debian, OpenSuse  Používateľ
                  :)
                  There is no flag large enough to cover the shame of killing innocent people
                • Re: potrebujem help surne!! 20.11.2010 | 02:10
                  Avatar kellsoo   Používateľ
                  odpovedam sam na seba(ake trapne),ale este nieco ma napadlo, a sice zotreli ste tu aj Džejnu, ktora je nahodov spolziacka ,a je vo Svecku na erasme, a je to myslim si dobra programatorka, kotra si to ani zdaleka nezasluzila....prosto jej nesedi linux...a veci tomu podobne...co uz aka tragedia...a ona sa uplatni a aj skolu sknci tak na 99% lebo nikdy nic nieje iste...mozno ze by niekedy stacilo keby ste prejavili kus ochoty....ozaj som googlil 3 dni neviem co mam hladat neviem ako to mam hladat...jediny jeden clovek mi poradil aj to na inom fore jednu rozumnu vec (aj aprpos je nakodeny v bashi) stacilo toto a nic viac...
                  • Re: potrebujem help surne!! 20.11.2010 | 02:23
                    Avatar Dare_devil Debian, OpenSuse  Používateľ
                    Ty myslis toto? http://linuxos.sk/forum/19786/index.html. Neviem kto ju zotrel. Naprogramoval som jej to cele :) za co som aj dostal dakovny sukromny email.
                    There is no flag large enough to cover the shame of killing innocent people
                    • Re: potrebujem help surne!! 20.11.2010 | 12:02
                      Avatar kellsoo   Používateľ
                      ja viem ze si jej to spravil...ja vravim o tych veciach okolo toho....nenarazal som priamo na teba...:) a vcera(resp. dnes skoro rano) som bolo tak liht česnuty, tak som mal pivne svaly...
                      • Re: potrebujem help surne!! 20.11.2010 | 12:09
                        Avatar kellsoo   Používateľ
                        ** dufam ze som to neprehnal...mrzelo by ma to...uz minule som si vravel ze nepojdem zmeteny za pc...ale v tedy sa mi dobre kodi...:P ospravedlnujem sa ak som sa niekoho dotkol...
                        • Re :našlo sa ospravedlnenie, surne!! 20.11.2010 | 13:48
                          Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
                          ... je lepšie sedieť za PC bez alkoholu v krvi. Nemusíš potom na Linuxovom fóre veľa vysvetlovať ...

                          BTW, trocha pokory Ti nezaškodí aj v budúcnosti.

                          :-)
                          G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
                          • Re: Re :našlo sa ospravedlnenie, surne!! 20.11.2010 | 21:34
                            Avatar kellsoo   Používateľ
                            to mas uplnu pravdu...:) ja dedincan zo stredu slovenska som trochu razovity...:D pokora sa veru zide ako sol...:)
                • Re: potrebujem help surne!! 20.11.2010 | 02:34
                  Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
                  o bashi toho viem malo, ovela menej ako by som vediet mal, no hlupostou by som to vobec nenazval
                  • Re: potrebujem help surne!! 20.11.2010 | 02:59
                    Avatar borg Fedora  Administrátor
                    :)
                • Re: potrebujem help surne!! 20.11.2010 | 03:21
                  WlaSaTy   Návštevník
                  To, ze je Ti to jedno vyplyva z povodneho zadania. Zadanie ktore si sem skopiroval je o spoznani rozsiahlej dokumentacie, menovite kapitoly systemovych volani a prace s subormi. A samozreejme ze ma aj prakticku cast s zakladov programovania, teda vytvorenie trivialneho prehliadaca dokumentacie podla zadanych kriterii. Nieco, ako elektronicka kniha pre programatora.

                  Presne toto sme vsetci citali v tvojej otazke a nikto Ta nezotrel. Zatial sme sa Ta len opytali ci to s tym pristupom myslis vazne a ja som k tomu pridal cenovu ponuku.

                  O tomto tvojom pristupe hovori aj to, ze ako si to pochopil. Skript totizto neznamena len bash (alebo iny shell), ale napriklad aj python, perl, rubby alebo dokonca aj awk a postscript. Teda vsetko, co sa da vykonat s pomocou interpretera bez potreby kompilovat tp do binarky schopnej nativneho behu na danej platforme. Ale to bolo urcite na prednaske pred tym.

                  • Re: potrebujem help surne!! 20.11.2010 | 12:16
                    Avatar kellsoo   Používateľ
                    ma to byt v bash-i...to som do zadania nenapisal...:/(moja chyba) ku ostaktu sa vyjadrovat nejdem...odradza ma tvoj povysenecky prejav....
                    • Re: potrebujem help surne!! 21.11.2010 | 16:56
                      Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor
                      Pozri si veci ohľadne grep, cat, gzip, ls, less, tail zídu sa aj find a sed.
                      Uvediem niekoľko príkladov.
                      ls -la /usr/share/man/man1/
                      
                      gzip -cd /usr/share/man/man1/aplay.1.gz
                      
                      gzip -cd /usr/share/man/man1/* | grep help
                      
                      grep -e cislo -d recurse /home/*
                      
                      ls -l | grep a
                      

                      Pozri sa na operátory < | >.
                      To je len tak na nakopnutie, tie príkazy spojiť do funkčného celkuje je už na tebe. Mne sa tiež nechce, ponevač som bol včera na kašu :)
                      Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
                      • Re: potrebujem help surne!! 22.11.2010 | 19:02
                        Avatar kellsoo   Používateľ
                        diki moc...:)
                        • Re: potrebujem help surne!! 23.11.2010 | 11:50
                          Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor
                          Man stránky sú zoradené do takzvaných sekcií, ako máš aj v otázke ktorú máš vypracovať "všetky systémové volania na zadane téma".
                          1. General Commands
                          2. System Calls
                          3. Subroutines
                          4. Special Files
                          5. File Formats
                          6. Games
                          7. Macros and Conventions
                          8. Maintenence Commands
                          
                          Takže napríklad systémové volania zobrazíš príkazom na vylistovanie toho priečinka:
                          ls -la /usr/share/man/man2/
                          A ešte som zabudol na magické man man :)

                          Pripájam aj stránku man pages http://www.kernel.org/doc/man-pages/
                          Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
                          • Re: potrebujem help surne!! 23.11.2010 | 23:16
                            WlaSaTy   Návštevník
                            No, u mna sa to vola mierne inak:
                            $ whatis intro|sort
                            intro (1)            - Introduction to user commands
                            intro (2)            - Introduction to system calls
                            intro (3)            - Introduction to library functions
                            intro (4)            - Introduction to special files
                            intro (5)            - Introduction to file formats
                            intro (6)            - Introduction to games
                            intro (7)            - Introduction to overview, conventions, and miscellany section
                            intro (8)            - Introduction to administration and privileged commands
                            Sranda ze prikazy apropos intro|grep ^intro|sort a man -k intro|grep ^intro|sort davaju nieco podobne.

                            To ma Debian ine manualove stranky?

                            Inak, samotne formatovanie typu man to text uz nema zmysel rozoberat. Prikladov pre nu je plny google.
                            • Re: potrebujem help surne!! 24.11.2010 | 00:39
                              Avatar m4jkl   Používateľ
                              a mozno ten vypis kolega pred tebou skopiroval niekde z netu;)
                              • Re: potrebujem help surne!! 24.11.2010 | 00:50
                                WlaSaTy   Návštevník
                                Samostatnosť pri vyhľadávaní dokumentácie je požadovanou už na strednom stupni školstva a vyučuje sa už na základnom stupni školstva. Otázkou je či ju vo Vyšnom Hrozénkove nenahradili znalosťou vkladania otázok. Ale, podľa povahy toho zadania sa asi jedná o normálnu vysokú školu. I keď podľa iných znakov ...
                            • Re: potrebujem help surne!! 24.11.2010 | 13:15
                              Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor
                              Toto je priamo z webu man pages, zas inak:
                              2: System calls, documenting the system calls provided by the Linux kernel. 
                              3: Library functions, documenting the functions provided by the standard C library (with particular focus on glibc, the GNU C library). 
                              4: Devices, which documents details of various devices, most of which reside in /dev. 
                              5: Files, which describes various file formats, and includes proc(5), which documents the /proc file system. 
                              7: Overviews, conventions, and miscellaneous. 
                              Išlo skôr o vysvetlenie man, takže takýmto veciam ani nedávam váhu.
                              Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org