instalacia wifi usb anteny

Sekcia: Aplikácie & Desktop 19.11.2010 | 22:15
Avatar pezo   Používateľ
prosim pomozte, som totalny zaciatocnik a pocitacovy amater, svagor mi nainstaloval na PC ubuntu 10.10 namiesto windows vista. v obci mame free wifi, tak som kupila usb antenu pre linux (asus wl-167g v3) ale neda sa mi spravit instalacia. prestudovala som prirucky na tejto stranke ohladne prikazovych riadkov a postupovala presne podla navodu na instalacnom cd, ale bez uspechu.
Este stale je tam vela vyrazov ktorym nerozumiem a myslim, ze je jednoduchsie poprosit vas o pomoc ako pokusat sa tu hladat vsetky vyrazy pouzite v navode.
za rychlu pomoc vopred dakujem
    • Re: instalacia wifi usb anteny 19.11.2010 | 22:21
      Avatar Marián Sova Ubuntu 10.10  Používateľ
      Čo sa stane po pripojení tej USB wifi do počítača? Alebo čo vypíše príkaz ifconfig
      Čo ťa nezabije, to ťa posilní | Leták na propagáciu jabbera v pdf | www.mikroprocesory.sk
      • Re: instalacia wifi usb anteny 19.11.2010 | 22:40
        Avatar pezo   Používateľ
        ked len zapojim antenu cez usb port tak nič, ukazovateľ pripojenia hlasi "no network connection"
        prikaz ifconfig vypisal:

        eth0 Link encap: Ethernet HWaddr 00:1b:fc:dl:61:cb
        UP BRADCAST MULTICAST MTU:1500 Metric:1
        RX packets:0 errors:0 dropped:0 overruns:0 frame:0
        TX packets:0 errors:0 dropped:0 overruns:0 carrier:0

        lo Link encap: Local Loopback
        inet addr: 127.0.0.1 Mask:255.0.0.0
        inet6 addr: ::1/128 Scope:Host
        UP LOOPBACKRUNNING MTU:16436 Metric:1
        RX packets:92 errors:0 dropped:0 overruns:0 frame:0
        TX packets:92 errors:0 dropped:0 overruns:0 carrier:0
        collisions:0 txquelen:0
        RX bytes:7152 (7.1 kB) TX bytes: 7152 (7.1 kB)
        • Re: instalacia wifi usb anteny 20.11.2010 | 00:27
          WlaSaTy   Návštevník
          Ta MAC adresa zacinajuca 00:1b:fc parti vyrobcovi ASUSTek COMPUTER INC, ale neviem ci to nie je len nejaky intelacky chip na integrovanej sietovej karte ktory tam naletoval Asustek s tym ze si tam dal svoju MAC.

          Skor by bolo zaujimave ze co pribudne vo vystupe z dmesg po zasunuti daneho USB lizatka a a ako to lizatko identifikuje napriklad vystup lsusb.
          • Re: instalacia wifi usb anteny 21.11.2010 | 16:24
            Avatar mikari   Používateľ
            To som stále ja, len ma to odhlásilo zo švgrovho prihlásenia a nemám heslo. Takže

            vystup lsusb:
            Bus 005 Device 001: ID 1d6b:0001 Linux Foundation 1.1 root hub
            Bus 004 Device 001: ID 1d6b:0001 Linux Foundation 1.1 root hub
            Bus 003 Device 001: ID 1d6b:0001 Linux Foundation 1.1 root hub
            Bus 002 Device 003: ID 03f0:0f0c HP Wireless Keyboard and Optical Mouse receiver
            Bus 002 Device 002: ID 0b38:0003
            Bus 002 Device 001: ID 1d6b:0001 Linux Foundation 1.1 root hub
            Bus 001 Device 005: ID 0b05:1791 ASUSTek Computer Inc.
            Bus 001 Device 004: ID 058f:6377 Alco Micro Corp. Multimedia Card Reader
            Bus 001 Device 001: ID 1d6b:0001 Linux Foundation 1.1 root hub

            Pri výstupe z dmesg toho vypísalo hodne veľa. Bolo by to min na A4, takže ak to nie je nevyhnutné, nebudem to tu prepisovať.
            • Re: instalacia wifi usb anteny 21.11.2010 | 18:27
              WlaSaTy   Návštevník
              V tomto vypise je vidno v USB pichnute nieco od tej firmy ktora vyrobila tu sietovu kartu. Takze je dost mozne, ze mas vsetko potrebne, a staci uz len vytvorit nove WiFi pripojenie pomocou nejakeho sprievodcu.

              Teda, pokial to nie je doska od ASUS aj s integrovanou sietovou kartou ktora sa prepaja kablom a s pichnutou web kamerou do USB slotu.
              • Re: instalacia wifi usb anteny 21.11.2010 | 21:07
                petertomasy   Návštevník
                Nemáš. Tu ti pomôže len toto stiahni si driver rtl8192su a svätá dvojica... (make && sudo make install)
                • Re: instalacia wifi usb anteny 21.11.2010 | 22:08
                  WlaSaTy   Návštevník
                  Tvoju istotu by som chcel mat. Ty si jej svagor?
                • Re: instalacia wifi usb anteny 21.11.2010 | 22:11
                  Avatar mikari   Používateľ
                  a nemam toto aj na instalacnom CD?
              • Re: instalacia wifi usb anteny 21.11.2010 | 22:26
                Avatar mikari   Používateľ
                OK, beriem to tak, že antena je inštalovana, kedže PC je HP Pavilion a pôvodne v ňom bola inštalovaná Vista, takže by tam nemalo vyskakovať nič od ASUS okrem wifi.

                Na pracovnej ploche na lište som klikla na pripojenia a otvorila. Vybrala wireless connection a dala pridať nové pripojenie. Vyplnila som všetky údaje, ktoré to pýtalo a ktoré som vedela, ale stále sa mi nerozsvietilo tlačidlo apply. Tak teda neviem aké údaje to po mne ešte chce, resp. je aj iný spôsob ako to inštalovať?

                Na dcérinom PC je XP-čko a tu sa pripájam cez wifi MSI na ZyXel. Cez notebook sa pripojím tiež. Má síce slabší signál, ale to mi robilo aj na služobnom s integrovanou SIM na orange internet, raz som mala 3G a inokedy len GPRS, podľa toho kde v dome som bola.
                • Re: instalacia wifi usb anteny 21.11.2010 | 23:29
                  WlaSaTy   Návštevník
                  HP Pavilion boli notebooky ak si dobre spominam. Dost z nich malo aj klasicky ethernet a aj WiFi namontovane priamo od vyroby. Ktory je to vobec model? Je dost mozne ze ten notebook ma v sebe vsetko potrebne, len je to vypnute v biose. Tomu by zodpovedalo aj to, ze sme videli len jedno sietove rozhranie ktore sa z dialky podobalo na to USB WiFi lizatko.

                  Inak, je dost mozne ze ak je pracovna umiestnena pod garazou, tak tam signal z vonku nebude pouzitelny. Aj ked ho budu vysielat z kostolnej veze.
                  • Re: instalacia wifi usb anteny 21.11.2010 | 23:48
                    Avatar mikari   Používateľ
                    Nie je to notebook ale klasický stolový PC typ a6000
                  • Re: instalacia wifi usb anteny 21.11.2010 | 23:52
                    Avatar mikari   Používateľ
                    inak miestnost v dome ma okna priamo do ulice od garaze aj pivince je hodne vzdialena, ale cela nasa ulica je tak debilne priamo na hraniciach vsetkych dostupnych signalov okrem GPRS ten mi na mape ukazovalo v poho na celom uzemi, len tie ostatne su premiesane na rozne useky pozemku, ale tam kde su momentalne PC-čka je najlepsi signal aj podla network stumbler-a
                    • Re: instalacia wifi usb anteny 22.11.2010 | 11:45
                      petertomasy   Návštevník
                      Bohužiaľ, nemie ťa kompilácia , ale nie je to nič hrozné... Aj keď sa dá skoro všetko naklikať ,niekedy niet inej cesty.
                      Tvoje železo sa identifikuje ako
                      Bus 001 Device 005: ID 0b05:1791 ASUSTek Computer Inc.
                      obsahuje chip od realteku a to rtl 8192su.
                      Našťastie je tu oficialna podpora od výrobcu, čiže si stiahni driver for rtl8192su (preklikaj sa cez downloads>Communications Network IC s>Wirelles Lan IC s>IEEE* b/g/n>RTL8192SU)
                      rozbal si ho niekde , napr na plochu , potom sa presuň do priečinka "driver" , tam je ovádač zabaleny v archíve , rozbaliť a v termináli sa presuň do tohoto priečinka (cd /cela/cesta/k_driveru), potom už len:
                      make    # kompilacia 
                      sudo make install    # instalacia ovladača
                      echo "8712u" | sudo tee -a /etc/modules    # natiahnutie  ovládača hneď po štarte
                      nazov ovladača 8172u ,čiže hneď po úspešnej inštalácii zaveď modul do jadra
                      sudo modprobe 8712u

                      a zasuň usb wifinu ,ak je uspešne zavedené
                      ifconfig -a # vytvorí sa ďaľšie zariadenie "wlan0"

                      a cez network managera sa pripoj ( mala by si už vidieť bezdrôtové siete) na kompiláciu budeš ešte potrebovať základné balíky , ak ich ešte nemáš , potom zadaj do terminálu :
                      sudo apt-get install build-essential linux-headers-generic
                      to je všetko
                      Pre WlaSaTy : nie, nie som.
                      • Re: instalacia wifi usb anteny 22.11.2010 | 22:02
                        WlaSaTy   Návštevník
                        Ano.

                        Nakolko ten vyrobca (a nie je sam) zverejnil zdrojove kody ovladacov, tak je vysoko pravdepodobne ze sa uz dostali do distribucii a ich reinstalacia z ineho zdroja nemusi pomoct i ked moze. Dalsia vec je, ze vravela ze dodrzala postup a nainstalovala tie ovladace z CD. Mozno boli starsie ako to co je na internete, ale ci aspon trochu funguju sa da zistit prikazom iwconfig. Ak tam bude nieco o radiu/wireless, tak :-)
                        • Re: instalacia wifi usb anteny 26.11.2010 | 19:01
                          Avatar mikari   Používateľ
                          ifconfig

                          no wireless extensions
                          • Re: instalacia wifi usb anteny 26.11.2010 | 19:55
                            WlaSaTy   Návštevník
                            Ak to bol vystup z prikazu iwconfig, tak sa jedna o vypis pre sietovu kartu do ktorej sa pcha taky kabel co je trochu sirsi ako telefonna linka. Podoba sa to na nieco ako ISDN alebo DSL pripojku, len po tom prudia ine data.

                            Takze to vyzera ako keby sa ten ovladac nechytil alebo ako keby chybal firmware.

                            Odporucil by som niekolko veci:
                            1. Nastartovat pocitac bez toho USB lizatka, pockat kym nabehne, a pozriet co pribudlo vo vypise z dmesg (cez program terminal). A to bud hodit na flash disk (ci do telefonu alebo prehravaca ci fotaku) ako textovy subor, alebo odfotit tak aby sa to dalo precitat.
                            2. Vyskusat ci jednoducho nefunguje od prirody to lizatko priamo v LiveCD.

                            Obcas sa totizto stane ze vyrobca zverejni ovladac, ale neudrziava ho. A to, co je v linuxovych distribuciach je novsie a pouzitelnejsie. Takze instalacia ovladaca od vyrobcu to moze pokazit. Ale nie vzdy.

                            No, a teraz je dost vhodne zistit ze v akom je to stave.
                      • Re: instalacia wifi usb anteny 26.11.2010 | 18:59
                        Avatar mikari   Používateľ
                        z netu mi nejde stiahnut driver lebo som online na pc, kde je XP-cko ale mam to z instalacneho cd, cely subor pre instalaciu v linuxe.

                        ulozene je to v home folder (mojpc)
                        na prikaz cd/mojpc/.../drivers mi odpoveda
                        no such file or directory
                        na prikaz pwd bola odpoved /home/mojpc
                        vies mi poradit co teraz? lebo stracam nervy aj nadej a uz som dostala radu, aby som zobrala comp do servisu a dala ho odblokovat aby sa dal instalovat aj iny windowsacky OS
                        skusala som sa z tohoto adresara presunut aj do inych ale vzdy bola odpoved rovnaka no such file or directory
                        • Re: instalacia wifi usb anteny 26.11.2010 | 20:43
                          petertomasy   Návštevník
                          Si si istá , že to zadávaš správne?
                          cd/mojpc/.../drivers 
                          cd /mojpc/.../drivers # medzerník je nutný ... 
                          Ja by som typoval na 99.99% , že chyba je medzi klavesnicou a stoličkou... A vyskúšala si ten polopatistický postup, čo som ti napísal? Postupuj bod po bode , a uvidíš , že to zvládneš, len nestrácaj nervy, to radšej peniaze... ak chceš možeme to poriešiť napr. cez icq, skype ...