niciaci sa systemovy harddisk

Sekcia: Hardware a Drivery 03.12.2010 | 17:57
Avatar phodinux Debian, macOS  Používateľ
Zdravim vas,

v priebehu jedneho roka som uz vystriedal 2 systemove harddisky a teraz sa mi akosi zacina kazit dalsi. Chyba bola stale v tom, ze sa zacali kazit sektory, pricom nebolo mozne z nich citat, a zapisovat uz vobec nie. Formatovanie uz nepomohlo, a z reklamacky mi stale poslali novy. (prv som mal Seagate, vratili mi novy Samsung, ktory sa mi pokazil do dvoch tyzdnov a poslali znova novy Samsung ktory mam doteraz)
Moja otazka znie, ze ci netusite kde by mohla byt chyba. V pocitaci mam dva disky, (160GB) systemovy ktory sa mi stale kazi a (1TB) datovy, s ktorym som este nemal problem. Co sa tyka usporiadania na disku tak na tom systemovom disku mam iba Arch Linux, pouzivam LVM a filesystemy ext4 a btrfs. Zakazdym som vymenil aj kabel, skusil som prehodit aj kable medzi diskami, kupil som nove a stale sa mi to kazi. Teraz po necelom polroku sa mi znova kazi ten, a neviem co s tym. Prejavovalo sa to nesmiernym lagovanim systemu ked cital z tych poskodenych sektorov. Teraz je to zatial v poriadku ale DMESG mi zacal vyhadzovat tieto osudne logy, ktore stale predchadzali nenavratnemu poskodeniu disku.

---------------- ata6.00: status: { DRDY }
ata6: hard resetting link
ata6: SATA link up 1.5 Gbps (SStatus 113 SControl 310)
ata6.00: configured for UDMA/100
ata6: EH complete
ata6.00: exception Emask 0x0 SAct 0x0 SErr 0x0 action 0x6 frozen
ata6.00: irq_stat 0x40000001
sr 5:0:0:0: CDB: cdb[0]=0x0: 00 00 00 00 00 00
ata6.00: cmd a0/00:00:00:00:00/00:00:00:00:00/a0 tag 0
res 51/20:03:00:00:00/00:00:00:00:00/a0 Emask 0x1 (device error)
ata6.00: status: { DRDY ERR }
ata6: hard resetting link
ata6: SATA link up 1.5 Gbps (SStatus 113 SControl 310)
ata6.00: configured for UDMA/100
ata6: EH complete
ata6.00: exception Emask 0x50 SAct 0x0 SErr 0x800 action 0x6 frozen
ata6.00: irq_stat 0x08000000, interface fatal error
ata6: SError: { HostInt }
sr 5:0:0:0: CDB: cdb[0]=0x0: 00 00 00 00 00 00
ata6.00: cmd a0/00:00:00:00:00/00:00:00:00:00/a0 tag 0
res 50/00:03:00:00:00/00:00:00:00:00/a0 Emask 0x50 (ATA bus error)
ata6.00: status: { DRDY }
ata6: hard resetting link
ata6: SATA link up 1.5 Gbps (SStatus 113 SControl 310)
ata6.00: configured for UDMA/100
ata6: EH complete

Tusite niekto co to moze sposobovat? Nechcem mysliet nato zeby mi Linux kazil disky ale... vdaka za rady
    • Re: niciaci sa systemovy harddisk 03.12.2010 | 18:04
      Avatar m4jkl   Používateľ
      skusil by som ten disk pozicat nejakemu kamaratovi, nech ho odskusa on (kludne aj par dni).
      • Re: niciaci sa systemovy harddisk 03.12.2010 | 18:06
        Avatar phodinux Debian, macOS  Používateľ
        ako poznam svojich kamaratov tak to by dopadol este horsie... :)
        • Re: niciaci sa systemovy harddisk 03.12.2010 | 19:33
          WlaSaTy   Návštevník
          Ahoj,
          skús spoznať skutočný výkon tvojho zdroja, príkon komponentov, zdravie RAM, chladenie a prehodiť ten disk na iný port.

          Možno je na doske len zalomený konektor, alebo len zdroj neutiahne toľko hardware. Jeden by neveril koľko elektriky dnes žerú komponenty, koľko z toho príkonu premenia na teplo a ako ľahko sa vytrhne konektor z dosky. A tak isto by neveril či deklarovaný výkon nie je len príkon pri vyše 30% stratách.
          • Re: niciaci sa systemovy harddisk 03.12.2010 | 20:16
            Avatar phodinux Debian, macOS  Používateľ
            tak pred istym casom som z pocitaca vyhodil PCI Express graficku kartu ktora zrala nehorazne energie (potrebovala dalsie dva zapojenia zo zdroja) a odvtedy ficim na IGP
            taktiez som pred polrokom odpojil DVD Mechaniku, nakolko spomalovala start pocitaca a CD/DVD som nemal uz vecnost v pc...
            tieto dve veci mi ani nechybaju...

            konektory som skusal vsetky - zabudol som ze sa jedna o SATA II, konektory su v poriadku

            zdroj mam 550W, nie je nic moc, ale neverim ze mi pocitac zerie viac ako 250W... vec tam mam iba CPU, chladic, dva harddisky a dva ramky...

            dalsia vec... pocitac mam na stoliku a mam ho otvoreny... takze teploty harddiskov su bezne cca 24-30°C a celkovo cela zostava sa mi nikdy nezohreje na viac ako 40°C
            • Re: niciaci sa systemovy harddisk 03.12.2010 | 20:32
              WlaSaTy   Návštevník
              Nie viac ako 40°C, čím si to meral? Skús vymeniť aj tie disky medzi sebou. A skontroluj to aj cez memtest. Teoreticky je možné že radič na ten disk dostal časť RAMky pre DMA ktorá nemusí byť moc v poriadku.
              • Re: niciaci sa systemovy harddisk 03.12.2010 | 20:46
                Avatar phodinux Debian, macOS  Používateľ
                demon sledujuci teploty - lm_sensors, pokial viem tak teploty diskov berie cez SMART, procesor mam bezne 33C (kazdy tyzden ale musim precistovat chladic lebo sa zaprasuje a tym padom zvysuje teplota) a zakladna doska ma cez 35-37C

                MEMTEST som skusal ako prvy, prebehol bez chyb
                co sa tyka DMA tak to pri SATA diskoch nemas :)
                • Re: niciaci sa systemovy harddisk 03.12.2010 | 21:36
                  WlaSaTy   Návštevník
                  Ja len že všetky senzory sa musia kalibrovať a občas to výrobca rieši cez kváziovládač. Najmä ak vyrobí sériu s pevnou odchýľkou. A tonemusí byť brané do úvahy pri každej verzii lm-sensors.

                  Mimochodom, to prášenie môže byť jeden z problémov. V dnešnej dobe sa už robia otvorené disky bez ochrannej atmosféry, len s nejakým kváziprotiprachovým filtrom. A tak sa na platne môže dostávať bordel.

                  Ten memtest si mal koľko zapnutý?

                  PS.: S tým DMA si ma rozosmial. Pri SATA nemusíš zapínať DMA keďže bez neho tie disky nedokážu komunikovať. Hádam si nemyslíš že by PIO dalo viac ako 20 MBit/s. Veď by to kôli latencii zlomilo rameno s čítacou hlavou.
                  • Re: niciaci sa systemovy harddisk 03.12.2010 | 23:52
                    Avatar phodinux Debian, macOS  Používateľ
                    tak neviem co som spravil ale teraz sa to akosi opravilo... bol to asi len falosny poplach
                    urobil som akurat to, ze som poprepajal na harddisky na ine kable a zmenil som porty do ktorych som pripajal kable... asi len nejaky slaby spoj bol alebo len prach

                    kazdopadne vdaka za pomoc :)

                    * a aby som doreagoval na tvoj prispevok
                    memtest bezal cez 4 hodiny
                    DMA... tusil som ze to bude blbost ze na SATA diskoch nie je... xD dobre vediet, znova som sa daco priucil :)
                    a k tej vyrobe diskov sa radsej nevyjadrujem... neskor si o tom nieco precitam, lebo to prvykrat vidim
              • Re: niciaci sa systemovy harddisk 03.12.2010 | 20:48
                Avatar phodinux Debian, macOS  Používateľ
                disky skusim medzi sebou vymenit neskor...
    • Re: niciaci sa systemovy harddisk 03.12.2010 | 19:31
      Avatar Radovan Prokop PCLinuxOS, Ubuntu  Používateľ
      Ja som mal nieco podobne, najprv mi zacal klepat HDD, potom som zistil ze sa to stava ked som napr. poslal subor vtedy ete na disketu alebo ked bezala CD mechanika. Po vymene disku za rovnaky typ sa to zopakovalo. Opatovna vymena a uz som si priplatil a dali mi inu znacku a vyssiu kapacitu. Aj ten disk zacal casom klepat a tiez odisiel. A potom som na to prisiel. Zdroj nestacil davat prud mechanikam, preto sa to prejavovalo ked som odoslal subor na disketu alebo ked som robil s CD mechanikou. Vtedy som menil cele vnutro, lebo zdoj pustil 220V na dosku, spalil napalovacku, TV kartu.... Skus vymenit zdroj.
      • Re: niciaci sa systemovy harddisk 03.12.2010 | 20:18
        Avatar phodinux Debian, macOS  Používateľ
        to iste co pre wlasateho nad tymto hore... aj ked nad vymenou zdroja som uz uvazoval... len mi nejde do hlavy preco stale systemovy harddisk, ked ho pouzivam mozno este menej ako datovy...