Arch Linux Gnome

Sekcia: Ostatné 06.12.2010 | 21:09
Avatar default Debian  Používateľ
Dneska sa mi podarilo nainstalovat do Arch linuxu graficke rozhranie Gnome, najprv som nainstaloval xorg a potom gnome vsetko nastavil, funguje to ked, ale neviem ako to dat do grubu nech to bootuje tak rovno, ked to chcem standardne spustit musim spustit Arch ako konsolu potom napisat "startx" a potom v tom rozhrani X napisat "gnome-session" , robil som to podla jedneho navodu ale tam som nezaznamenal ze by sa to nejak pridalo do grubu niecom ze rovno pri starte OS by slo zvolit gnome ako prostredie, a dalsia nevyhoda je ze s tym xorg to mam dake divne, tie okna maju vrch s toho stareho rozhrania X a po ploche mam s toho az 4 terminali, ak dakdo vie co myslim tak pls poradte, inac Arch je super ze ide tak prisposobit pekne od zaciatku, a ta instalacia softwaru je priam genialna ziadne riesenie kompilacie deb, rpm a nvm co staci len napisat "pacman -S a nazov programu :)
R.K
    • Re: Arch Linux Gnome 06.12.2010 | 21:18
      Avatar default Debian  Používateľ
      prikladam obrazok http://rkopca.run.sk/
      R.K
      • Re: Arch Linux Gnome 07.12.2010 | 00:24
        Avatar phodinux Debian, macOS  Používateľ
        V prvom rade sa prihlás ako root. A zadávaj tieto príkazy:

        týmto nainštaluješ grafického manažéra prihlasovania:
        pacman -Sy gdm

        a aby sa ti hneď spúšťalo grafické rozhranie, máš dve možnosti, ale ja ti poradím tú jednoduchšiu cestu lebo sa mi nechce písať :)
        zadaj príkaz:
        nano /etc/rc.conf
        a nájdeš tam riadok DAEMONS=(nieco nieco), nachádza sa úplne na konci súboru. Do tých zátvoriek úplne na koniec pripíš gdm.
        Program skončíš kombináciou kláves CRTL+X dáš Y a potvrdíš enterom. Hlavná vec je čítaj, čo ti tam píše.

        To je všetko. Existuje ešte jedna cesta, ktorá je viac Archovská, ale tam už treba editovať viac súborov. Nechce sa mi to však rozpisovať. Zatiaľ používaj toto :)
        • Re: Arch Linux Gnome 07.12.2010 | 00:35
          Avatar Ondrej Danko Debian | Fedora  Používateľ
          Ahoj, Arch Linux má perfektne spracovanú wiki, proste je to skvelý zdroj na vzdelávanie :)
          Návod ako nainštaluješ display manager nájdeš tu.
          • Re: Arch Linux Gnome 07.12.2010 | 01:25
            Avatar default Debian  Používateľ
            Je tam dost moznosti tak zajtra skusim , skusal som len ten Grub zmenit , ale nejak tomu nechapem, ale kuknem to cele zrejme jedno s toho to minimalne dokaze :)
            R.K
        • Re: Arch Linux Gnome 07.12.2010 | 01:23
          Avatar default Debian  Používateľ
          Asi si my dal navod na nieco ine , ja som len chcel aby pri spusteni systemu som mal v grube odkaz ktory mi rovno spusti Arch Linux s gnome rozhranim, toto je asi len prihlasovacia obrazovka, ale nevadi aspon som prisiel na jednu super ve "nano" to som hladal a uz som chcel aj zalozit temu, tym ze idu upravovat super kody diky :)
          R.K
          • Re: Arch Linux Gnome 07.12.2010 | 01:28
            Avatar borg Fedora  Administrátor
            ak si chcel start rovno do gnome bez prihlasenia usera cez gdm, tak si to nastav v nieco ako gdmconfig, presne neviem gnome nemam.
            • Re: Arch Linux Gnome 07.12.2010 | 01:33
              Avatar default Debian  Používateľ
              no presne to som chcel ze nemusim sa prihlasovat ze root a heslo, ale rovno moznost gnome prostredia , urcite sa na ten config pozrem
              R.K
              • Re: Arch Linux Gnome 07.12.2010 | 01:42
                Avatar borg Fedora  Administrátor
                do xiek sa prihlasujes ako root? ako so si prave checkol na nete, tak gdmconfig sa uz nepouziva, miesto toho je gconf (je to program, nie konf. subor)
                • Re: Arch Linux Gnome 07.12.2010 | 08:49
                  Avatar default Debian  Používateľ
                  teraz ked som to skusal , stale to sice nemam v grube , ale to gdm mam spravene tak ze ked pustim gnome tak mi nabehne aj prihlasovacia obrazovka tam, este ten grub potom kuknem, asi tam treba dakde nastvait session-gnome ako predvolenu relaciu
                  R.K
          • Re: Arch Linux Gnome 07.12.2010 | 09:48
            Avatar samox86 arch, debian  Administrátor
            https://wiki.archlinux.org/index.php/Automatic_login_to_virtual_console

            takto ti priamo pusti konzulu. dalej v /etc/X11/xinit/xinitrc dole zamen bordel za exec gnome-session a do .profile si mozes dat ze startx

            efekt bude nasledujuci: automaticky ta prihlasi do konzole kde sa pusti X a to natiahne gnome :)

            nevyhody: nedostanes sa do dalsej konzoly (netusim preco, jednoducho mi to nejde), pri kazdom prihlaseni ides automaticky do X
            lnx.sk - virtualne servery; Lnx@Lnx.sk
            • Re: Arch Linux Gnome 07.12.2010 | 10:34
              Avatar Ondrej Danko Debian | Fedora  Používateľ

              To neni moc šťastné riešenie, oveľa lepšie je hneď spustiť X-ká pre konkrétneho užívateľa, jediné čo musí byť správne nastavené je ~/.xinitrc, ktorý sa nachádza v domovskom adresári.

              https://wiki.archlinux.org/index.php/Start_X_at_Boot (ak sa chceš zakaždým prihlasovať tak pomocou .bash_profile, ak nie tak pomocou /etc/inittab)

            • Re: Arch Linux Gnome 07.12.2010 | 15:13
              Avatar default Debian  Používateľ
              Jasne parada, uz to ide pri starte nabehne gnome aj s konsolou :D , trebalo dat to gnome-session a poptom profiles dat startx a teraz to funguje perfektne :) , a ked to chces mat konsolovo aj tak si v grube vytvor dalsiu spustatcku a daj nech to nestpusti startx a mozes mat aj tak aj tak... teraz len prist na to ako tie x-okna zelene dat prec , ale to ma maz tak nestve , je to docela vyhoda ale to bude v dalsej kapitole, ale uz to bootutuje rovno Gnome takze problem vyrieseny moc diky :)
              R.K