malo miesta na "/" co stym?

Sekcia: Konfigurácia 12.12.2010 | 17:46
peter   Návštevník
potrebudem vymazat nieco v "/" co mozem vymazat? musim instalovat rucne nove jadro lebo mi nejde net od tmobilu, a po prikaze "make" mi zozere vsetko miesto na "/" co je dakych smiesnych 600MB (celkova velkost "/" je 5GB), potrebujem este zohnat miesto co nepotrebne mozem vymazat a skade , prosim surne, dakujem
BTW- zmazal som stare jadra z /usr/src , skusal som pomazat dake programi z centra soft. ubuntu (repoz.), aj /var/cache/apt/archives - mam prazdne, co este mozem zmazat .... aspon 200 - 300 mb by som potreboval ...
    • Re: malo miesta na "/" co stym? 12.12.2010 | 17:58
      Avatar m4jkl   Používateľ
      co mam skusenosti, tak ta kompilacia jadra moze vyzadovat kludne aj 5gb na disku (straasne vela .o suborov), cize nejakych 200-300mb ta nezachrani.
      • Re: malo miesta na "/" co stym? 12.12.2010 | 18:14
        WlaSaTy   Návštevník
        Že by vyžadovala kompilácia jadra až 5G? Tak toto ma zaujíma. Vieš to niečim podložiť? Ja som si teraz nahodil gentoo na 4G partíciu, bez problémov. Pochopiteľne že aj s vlastným jadrom.

        Inak, s5 k otázke. Odinštalovať sa dá takmer všetko. Ale, radšej by som odporučil zvečšiť disk.
        • Re: malo miesta na "/" co stym? 12.12.2010 | 19:55
          Avatar m4jkl   Používateľ
          linux-2.6.36.2 $ du -hs .
          5.7G .

          samozrejme iba v pripade, ze clovek pouzije nejaky default config. ak si nechas iba co budes skutocne potrebovat, tak to bude urcite o dost menej.
          • Re: malo miesta na "/" co stym? 12.12.2010 | 20:05
            WlaSaTy   Návštevník
            # du -ks /usr/src/linux*; df -h .
            0       /usr/src/linux
            643660  /usr/src/linux-2.6.36-gentoo-r3
            470252  /usr/src/linux-2.6.36-gentoo-r4
            Filesystem            Size  Used Avail Use% Mounted on
            /dev/root             3.8G  2.6G  1.1G  71% /
            #
            
            A default config, to je načo?
    • Re: malo miesta na "/" co stym? 12.12.2010 | 18:20
      Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
      5GB je malicko a ubuntu ma hromadu roznych prekladov a dokumentacii do divnych jazykov. skus pouzit program baobab, ten sa na toto hodi. vykresli, co Ti vela z miesta odobera...
      • Re: malo miesta na "/" co stym? 12.12.2010 | 19:49
        WlaSaTy   Návštevník
        gtkorphan pozáš?
        • Re: malo miesta na "/" co stym? 13.12.2010 | 01:14
          Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
          teraz uz ano, diky za tip :)
          • Re: malo miesta na "/" co stym? 13.12.2010 | 21:58
            WlaSaTy   Návštevník
            Akurát že to s obľubou ponúka vyhodenie libvirt čo odpáli rozhrania virtuálneho hardware. A má to aj iné chyby, ale je to lepšie ako drôtom do oka.
    • Re: malo miesta na "/" co stym? 12.12.2010 | 19:26
      Avatar Marián Sova Ubuntu 10.10  Používateľ
      Prípadne môžeš /usr/src mať len ako symlink na priečinok na inom disku, kde máš viac miesta. Ja som to tak raz riešil, keď som kompiloval jadro a nemal som na to mieto.
      Čo ťa nezabije, to ťa posilní | Leták na propagáciu jabbera v pdf | www.mikroprocesory.sk
      • Re: malo miesta na "/" co stym? 12.12.2010 | 22:46
        Avatar peter s.   Používateľ
        mna napadlo presne toto isté... podľa mna je toto najlepšie a najjednoduchšie riešenie..
        • Re: malo miesta na "/" co stym? 12.12.2010 | 23:09
          WlaSaTy   Návštevník
          Jednoduchšie je pripojiť si tam disk s linuxovým súborovým systémom. V núdzi sa dá použiť aj loop device.
    • Re: malo miesta na "/" co stym? 12.12.2010 | 19:59
      Avatar Grawp   Používateľ
      No to je tak, keď niekto dá / particii desktopového systému len 5GB..
      • Re: malo miesta na "/" co stym? 12.12.2010 | 23:13
        Avatar phodinux Debian, macOS  Používateľ
        ja mam na / 756MiB... bez problemov :D

        avšak /home, /var, /usr, /opt na samostatnych LVM zvazkoch :D
        sory sa spam

        k veci: preco potrebujes vlastne jadro? v mnohych pripadoch sa da zaobist aj bez kompilacie, tj. napr. vykompilovanim potrebnych modulov z jadra samostatne, pripadne ak ide o ovladace, ktore potrebuju ku kompilacii zdrojove kody jadra tak iba nainstaluj kernel headery ( apt-get install kernel-headers-$(uname -r) )