Vyber GUI frameworku

Sekcia: Konfigurácia 19.12.2010 | 23:26
Avatar Grawp   Používateľ
Zdravím.
Potreboval by som poradiť s výberom GUI frameworku, ktorý sa začnem učiť. Nejaký prehľad mám, ale chcel by som aj nejaké názory ludí, ktorí už s nejakými robili (programovali).
Požiadavky: musí to (bez problémov) bežať okrem Linuxu aj na *BSD systémoch,
na architektúrach aspoň arm a amd64,
cieľové zariadenia: destkopy, aj smartphony + iné podobné nízkovýkonové zariadenia,
či to beží na win ma netrápi,
z filozofických dovov preferujem BSD licenciu,
z dovod praktických zamietam GPL, LGPL moze byt.

Do týchto kategórií spadá QT, GTK, Elightenment framework a iné. K GTK a Gnome mám nejaký nevysvetlitelný odpor + fakt že vačšinou asi budem robiť aplikácie a GUI rozhrania pre KDE, takže zatial mi to vychádza na QT, ale zaujímalo by ma, čo si myslíte o Enlightenment framework a ostatných.
    • Re: Vyber GUI frameworku 20.12.2010 | 02:14
      Avatar Dare_devil Debian, OpenSuse  Používateľ
      Enlightenment je dost maly na to, aby sa v nom oplatilo vyvijat aplikacie. Videl som uz neviem ci v tablete alebo v netbooku vlastnu distribuciu linuxu, ktora pouzivala vlastne prostredie naprogramovane cez enlightenment. bolo to pekne, rychle a pouzitelne. Ale co sa tyka prinosu pre ostatnych, tak ten je myslim si nulovy. Prislo mi to ako jednoucelovy projekt ktory sa nema dalej rozvijat. Pokial sa ti nepaci GTK, tak sa pozri na GTKmm, to je objektova nadstavka GTK. To sa mozno zapaci viac. Ja by som do Qt nesiel, ale to je moj subjektivny nazor vzhladom na fakt, ze som GTK based. Ale fakt, ze Qt ma pekny kod, to musim nechat. Pokial viem tak s GTK aj Qt nie je na *BSD systemoch ziaden problem. Zalezi na Tebe, co preferujes. A pokial planujes programovat apps pre KDE, tak si myslim ze je tu Qt v znacnej vyhode.

      Btw. nasiel som chladnicku, ktora na ARM procesore pohana linux s vlastnym prostredim kodenym v EFL knizniciach ( enlightenment ) http://profusion.mobi/first_product_of_profusion_and_electrolux_partnership
      There is no flag large enough to cover the shame of killing innocent people
    • Re: Vyber GUI frameworku 20.12.2010 | 09:12
      Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor
      QT nieje len GUI framework, ale framework all in ine, sieť ... Je aj pod LGPL licenciou a najlepšie sa začlaňuje do ostaných systémov vrátane takých maličkostí ako sú pozície tlačítiek atď. Pre QT SDK by sa asi ťažko našla adekvátna náhrada. QT sa začína ťahať aj na Androidy, ale to je ešte vo vývoji.
      Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
    • Re: Vyber GUI frameworku 20.12.2010 | 10:13
      Avatar omdzor #!  Používateľ
      V Qt robim uz dlhsi cas a neviem si ho vynachvalit. Priznam sa, ze enlightenment nepoznam skoro vobec, takze porovnavat nemozem. Ale Qt mozem vrelo odporucit...
      #! /usr/bin/env python
    • Re: Vyber GUI frameworku 20.12.2010 | 11:33
      Avatar m4jkl   Používateľ
      no podla toho co si napisal, tak je Qt jasny favorit :) napr. jednoduchy web browser sa v nom da napisat na 2-3 riadky (doslova).
      • Re: Vyber GUI frameworku 20.12.2010 | 15:14
        Avatar Grawp   Používateľ
        To, že sa v ňom dá napísať webbrowser na tri riadky pre mňa neni až tak podstatné, ako to aby to bolo efektívne.
        Zatiaľ to fakt ale vidím na QT-
        • Re: Vyber GUI frameworku 20.12.2010 | 18:21
          Avatar m4jkl   Používateľ
          definuj "efektivne" :)
          • Re: Vyber GUI frameworku 20.12.2010 | 20:07
            Avatar Grawp   Používateľ
            Efektívne z hľadiska záťaže CPU a využitia RAM. Ale presne to definovať neviem.
    • Re: Vyber GUI frameworku 21.12.2010 | 00:02
      Avatar borg Fedora  Administrátor
      so spomenutych mam skusenost len s Qt a gtk. moj subjektinvy nazor (teda ako sa mi v tom robilo), je ze vyhrava jednoznacne Qt. ale ani ta neni uplne dokonala, hlavne co sa tyka ospevovanej multiplatformovosti.
    • Re: Vyber GUI frameworku 21.12.2010 | 12:03
      Avatar Grawp   Používateľ
      Takže, púšťam sa do QT.
      • Re: Vyber GUI frameworku 21.12.2010 | 12:28
        Avatar omdzor #!  Používateľ
        Podla mna spravna volba=) Este nieco dodam k tej efektivnosti a platformovosti... Platformovo nezavisly kod sa nenapise sam, snazit sa musi aj tvorca, ale Qt ponuka (a pomaha) v tomto smere naozaj vela. Podobne je to s efektivnostou. Ak sa veci robia spravne, efektivnost je vysoka:) Qt je v podstate ciste c++ a jedina vec, ktora je trochu pomalsia, je mechanizmus signalov a slotov (tam mas vdaka MetaObjectCompileru o jednu medzivrstvu naviac). Lenze to je nepostrehnutelne. V kazdom pripade si myslim, ze budes spokojny...
        #! /usr/bin/env python
        • Re: Vyber GUI frameworku 21.12.2010 | 12:44
          Avatar Grawp   Používateľ
          O signáloch a slotch som už čítal. V dokumentácii aj vysvetlujú, prečo nepoužili templates, aj keď by mohli a vyzerá, že radi porovnávajú overhead slotov a signálov s overhead of new and delete.
        • Re: Vyber GUI frameworku 21.12.2010 | 13:04
          Avatar borg Fedora  Administrátor
          Qt nie je ciste C++, ale zavadza do C++ aj nejake svoje vlastne veci.
          • Re: Vyber GUI frameworku 22.12.2010 | 09:08
            Avatar Ondrej Danko Debian | Fedora  Používateľ
            Qt praveze vobec neni ciste C++, je tam dost vela makier, napr foreach, forever, a pred kompilovanim Meta Object Compiler najskor prekonvertuje kod zrozumitelny kompilatoru. Vsetky tieto zmeny ale hodnotim pozitivne kedze je to 'syntax sugar' :-)
            A tiez Qt nepouziva standardnu kniznicu, ale svoju vlastnu. Naopak gtkmm sa snazi pouzivat ciste C++ so standardnou kniznicou ;-)

            Tiez by som siel do Qt kedze ma neprekonatelnu dokumentaciu, je to proste najvacsi framework svojho druhu, je aktivne vyvijany Nokiou a velkou vyhodou je vzhlad widgetov, kedze na kazdom systeme sa snazi vykreslovat nativne prvky, aj v gnome prostredi pouziva gtk widgety.
            • Re: Vyber GUI frameworku 22.12.2010 | 10:51
              Avatar borg Fedora  Administrátor
              a co som pisal? (asi si sa trafil vedla)
              • Re: Vyber GUI frameworku 22.12.2010 | 20:35
                Avatar Ondrej Danko Debian | Fedora  Používateľ
                sorry pisal som to z mobilu, malo to ist vyssie ;)
          • Re: Vyber GUI frameworku 22.12.2010 | 11:49
            Avatar omdzor #!  Používateľ
            ja som preto napisal "v podstate" :)
            #! /usr/bin/env python
    • Re: Vyber GUI frameworku 22.12.2010 | 18:29
      Avatar Miroslav Bendík Gentoo  Administrátor
      Ja som momentálne programátor komerčných aplikácií v Qt. Robím ako klasické GUI tak aj GUI v QML a neviem si to vynachváliť. Inak keď budem mať čas plánujem tu na linuxos napísať malý tutoriál o QML.