novy laptop - aky? do 400-450 evr - sucasna ponuka

Sekcia: Ostatné 19.01.2011 | 14:54
Avatar [zmazany_uzivatel]   Používateľ
zdravim,

poradi nejaky dobrak, ktoru z nalsedujucich znaciek (pripadne aj konkretny model dostupny v SR a CR) mozno povazovat za slusnu. Pripominam, ze screen by nemal mat menej ako 15 palcov, RAM = 3+, obstojne CPU, kapacita HDD/flash = 100+ GB, wifi = b/g/n, web kamera+mic, DVD mechanika = netreba
Vaha az tak nerozhoduje. Nakolko laptop bude na bezne domace pouzitie - pre mamu - hlavne na pristup na internet.

- Lenovo
- Toshiba
- Acer
- Dell
- pripadne vas iny typ

(HP a ASUS nezaradujem - hracky s nizkou zivotnostou nekupujem)

Alebo pockat a kupit nejaky tablet? Nehladam komp, ktory si mozno kupit cez net, nakolko nemam kreditnu kartu - teda len SK a CZ obchody. Alebo kupit repasovany nejaky - napr. macbook na tejto stranke?

dakujem za typy a rady
    • Re: novy laptop - aky? do 400-450 evr - sucasna ponuka 19.01.2011 | 15:50
      Avatar Dare_devil Debian, OpenSuse  Používateľ
      Ja by som v prvom rade uprednostnoval lenovo thinkpady popr. ideapady... Ale ja som programator, neviem, naco ho chces ty
      There is no flag large enough to cover the shame of killing innocent people
      • Re: novy laptop - aky? do 400-450 evr - sucasna ponuka 20.01.2011 | 20:55
        Avatar [zmazany_uzivatel]   Používateľ
        pisal som, ze je pre mamu. Som sa s nou o tom rozpraval - pocitac bude pouzivat cisto len na prehliadanie webu, emaily, prezeranie multimedialneho obsahu. Myslim, si, ze laptop je asi zbytocne kupovat, ked sa obide aj bez nej. Na iPade (aj ked si myslim, ze zatial nic zaujimavejsie ako ipad nebolo zatial predstavene) mi vsak vadi, ze chyba podpora usb konektorov a webkamera na voip.
    • Re: novy laptop - aky? do 400-450 evr - sucasna ponuka 19.01.2011 | 16:52
      Avatar Lubos ubuntu  Používateľ
      Moj subjektivny nazor:
      Do tabletu by som nesiel. Pisal si ze chces aby mal viac ako 15", ale tablety su okolo 7-10". A urcite to nieje nahrada za PC/NB. Ja osobne preferujem Toshiby a Lenova (ale to je len moj subjektivny nazor). Delly maju dobry support, ked sa ti pokazi pridu ti ho do 24h opravit domov. (ale neviem ci vsetky modely)
      a zaspal so svojim starym joystickom v ruke...
    • Re: novy laptop - aky? do 400-450 evr - sucasna ponuka 19.01.2011 | 18:44
      Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
      Ahoj.

      Koľko si ochotný čakať kvoli Tablet-u ? Preto tablet ? Preto, lebo píšeš:

      "Nakolko laptop bude na bezne domace pouzitie - pre mamu - hlavne na pristup na internet."
      G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
      • Re: novy laptop - aky? do 400-450 evr - sucasna ponuka 20.01.2011 | 20:51
        Avatar [zmazany_uzivatel]   Používateľ
        no ako tk pozorujem vyvoj tabletov, tak budem nuteny kupit iPad, nakolko som zatial nic prelomovejsie, co by zaroven aj plynulo islo nespozoroval. Oprav ma, ak sa mylim.
        Mozno este prichadza do uvahy NotionInk Adam, kt. uz zacali expedovat prvym zaujemcom.
        • Re: novy laptop - aky? do 400-450 evr - sucasna ponuka 21.01.2011 | 14:56
          Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
          mam ipad uz nejaku dobu (z US)
          ako nahrada PC/laptopu to nie je
          pisat na tom dlhsie state - velmi neprakticke (s diakritikou takmer nekonecne) ale da sa kupit klavesnica
          absencia prednej kamery na videohovry
          HLAVNE bez ITUNES sa do ipadu neda takmer nic dat (ziadna hudba videa ...) jedine pdf (cez dropbox alebo mail) office dokumenty sa sice daju prehliadat v mailovom kliente ale na upravu treba plateny soft (kedze nemas kreditku nekupitelny)
          nepodporuje FLASH

          BTW ak si niekto kupuje ipad - itunes ucet odporucam registrovat ako US uzivatel nie slovenky, US maju vsetky apps v store ostatne krajiny maju obmedzenia (napriklad google earth - iba US)

          inak je to super vec na net, youtube, videa na cestovanie citanie dokumentov, knih, ako fotoalbum (po dokupeni SD citacky aj ako fotobanka pre fotak) samozrejme hry, dokonca remote desktop (pouzivam denne) a vydrzi 10h pouzivania

          minusom je cena aspon u nas v US sa da kupit za 500 dolarov - vyse 300€, u nas raz dvakrat tolko co viem
          Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
          • Re: novy laptop - aky? do 400-450 evr - sucasna ponuka 21.01.2011 | 15:04
            Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
            este som chcel ze ACER si nekupuj ani nahodou

            LENOVO a TOSHIBA su dobre volby mozno este SONY VAIO (nemam skusenosti len sa mi pacia)

            dell je celkom kazovy aj ked servis naozaj do 24h a opravia vsetko
            ak HP tak jednie probook ale HP je tiez pomerne kazove (zalezi od stastia na kus)

            ASUS, FUITSU a podobne srandy by som ani nepozeral,
            momentalne mam MSI a to tiez uz nie - vcelku sice fajn ale otrasne, nekvalitne, rozpadavajuce sa plasty
            Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
            • Re: novy laptop - aky? do 400-450 evr - sucasna ponuka 21.01.2011 | 15:25
              Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor
              Ja odporúčam Toshibu, to s tým ACER by sa malo tesať do kameňa.
              este som chcel ze ACER si nekupuj ani nahodou
              Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
              • Re: novy laptop - aky? do 400-450 evr - sucasna ponuka 21.01.2011 | 19:21
                Avatar samox86 arch, debian  Administrátor
                mam dell inspiron 1110, 1/2 roka, zatial ide ako hodinky, 2 jadra, tenky, lahky, tichy, 6.5 hodiny na baterku, max. spokojnost :-)

                bral by som este lenovo, alebo z nudze HP - ale to jedine compaq seriu.
                lnx.sk - virtualne servery; Lnx@Lnx.sk
                • Re: novy laptop - aky? do 400-450 evr - sucasna ponuka 24.01.2011 | 03:47
                  Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor
                  Dell notebooky máme v práci a môžem potvrdiť, že neviem o tom či sa nejaký niekedy pokazil, vrátane tých čo si ľudia odkúpili domov.
                  Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
    • Re: novy laptop - aky? do 400-450 evr - sucasna ponuka 24.01.2011 | 10:11
      Avatar chatpall   Používateľ
      Zdravim,

      Mam HP 6 rokov - nx6110. Stale spokojny, bez nutnosti reklamacie. V rodine mame dokopy 5 nb od HP, najstarsi 6 rokov, najnovsi ma pol roka, plus jeden stolovy PC. Vsetky zatial ok, velka spokojnost. Mam kamosa v lenove, ma prehlad o kvalite ich vyrobkov. Z Essentials a Ideapadov neodporuca nic, Z thinkpadov akurat X2XX, X3XX rady. Co je uz pekna palka. V Delli robi kamos, aj ked nieje kvalitar ale odporuca akurat tak vyhnut sa vsetkemu pod 500 €. Pod tu cenu niesi pre nich ako zakaznik zaujimavy (lepsie povedane ich odberatel) a tym padom aj postoj ku servisu je nula bodov.

      Tym ti chcem povedat ze je ti uplne jedno co si za 400-450 € kupis. Vyhni sa vsak vsetkym repasom oblukom ak nechces byt sklamany (mam skusenosti s repasom HP - odisla maticna po roku a pol). Na ten ucel co deklarujes pouzivam pre nudzove stavy Compaq EVO n600. Horcikove telo, nVidia grafika, PIII. Super stroj. Vysiel ma 100 € pred 3 rokmi.
      NERUSTE TENTO UCET!!!
    • Re: novy laptop - aky? do 400-450 evr - sucasna ponuka 24.01.2011 | 10:35
      Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
      aký operačný systém tam chceš dať? ak windows, tak by som dal akúkoľvek značku a priamo by som išiel po cena/výkon.

      ak niečo iné, tak niečo z tých čo ti tu ostatní navrhujú. Obrovský applet pre mamu ale asi nie je dobrý nápad. kde ho chce používať? cestuje? má ho mať na stole?
    • Re: novy laptop - aky? do 400-450 evr - sucasna ponuka 24.01.2011 | 23:01
      Avatar [zmazany_uzivatel]   Používateľ
      dakujem vsetkym za odozvu aj ked som konkretne typy nedostal

      skoda, ze je tak mala ponuka tabletov, co som vydedukoval z toho, na co mame komp bude, sa mi notebook zda prilis zbytocny (rozumej zbytocne velky) - na obcasne odpisanie na email by stacila aj dotykova obrazovka - chce to len na browsovanie netu, precitat si noviny (alebo knizku?), skype - na spojenie sa s rodinou, urcite ziadne domace uctovnictvo ani marketingove prezentacie :D

      v podstate jej je 1dno aky bude mat OS, otazka je ci tie bez OS, su az tak vyrazne lacnejsie

      pripadne som rozmyslal nad tymto http://www.alza.sk/lenovo-thinkpad-edge-15-6-cerny-0301-gbg-d200925.htm aky mate nazor cena? dobry deal?
      • Re: novy laptop - aky? do 400-450 evr - sucasna ponuka 25.01.2011 | 00:30
        Avatar w0t4n Debian 5  Používateľ
        Co sa tyka lacnych ntb, ja by som ti odporucil acer, mal som 2 lacnejsie a tie plasty aj vsetko boli fakt nesmrtelne. Jeden bol Aspire ale uz neviem aky model ale ten sa mi po schodoch kotulal a nic mu nebolo (kus odbilo z plastu) a jeden netbook ten tiez si toho prezil mnoho. Na acer co sa tyka odolnosti nemozem povedat kriveho slova
      • Re: novy laptop - aky? do 400-450 evr - sucasna ponuka 25.01.2011 | 13:23
        Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
        ".....skoda, ze je tak mala ponuka tabletov, co som vydedukoval z toho, na co mame komp bude, sa mi notebook zda prilis zbytocny (rozumej zbytocne velky) - na obcasne odpisanie na email by stacila aj dotykova obrazovka - chce to len na browsovanie netu, precitat si noviny (alebo knizku?), skype - na spojenie sa s rodinou, urcite ziadne domace uctovnictvo ani marketingove prezentacie :D "


        Ahoj, preto sa pýtam, či je to také ožehavé a koľkom chceš čakať na Slovensku (EU) na Android tablets. Pochop, že za pár rokov už bude PC/NB dosť zbytočný na to, čo sa očakáva od rýchleho I-netu a PRETO sa radšej snaž mame zabezpečiť čo najrýchlejší normálny I-net a na to vynakladaj teraz úsilie a prachy ...
        G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
      • Re: novy laptop - aky? do 400-450 evr - sucasna ponuka 25.01.2011 | 13:30
        Avatar Lubos ubuntu  Používateľ
        z tvojich prispevkov mam pocit ze ty si na 100% rozhodnuty pre tablet a len si chcel aby ti ho niekto "schvalil". Neviem aku staru mas mamu, ale nie som si isty ze bude s tabletom spokojna a ci bude vediet s nim narabat.
        a zaspal so svojim starym joystickom v ruke...
        • Re: novy laptop - aky? do 400-450 evr - sucasna ponuka 26.01.2011 | 14:53
          Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
          tak moja mamina je z ovladania iPadu zhorzena (ale zvykla by si podla mna) no jej vadi aj pouzivanie toucpadu na notebooku (bez mysi ani stuk)
          Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
          • Re: novy laptop - aky? do 400-450 evr - sucasna ponuka 27.01.2011 | 11:58
            Avatar [zmazany_uzivatel]   Používateľ
            100 kudi, 100 chuti ale podla videi co su na nete, nie je problem ovladat iPad ani pre ludi po davno po 70tke :)

            vsetko je to vec zvyku, ked som mame este na stary komp nasadil linux, tak furt mraucala ze preco to je ine ako na winxp. ak clovek ma trpezlivost na to ukazat ako na to, ludia si zvyknu. (vynimku tvoria len ortodoxni privrzenci takeho-ci onakeho systemu, s takymi nepohne nikto :)
      • Re: novy laptop - aky? do 400-450 evr - sucasna ponuka 27.01.2011 | 11:53
        Avatar [zmazany_uzivatel]   Používateľ
        no cakat je pekne, mamine pomaly tiahne na 60tku. Po tom co mi min. rok, zomrel oco, by som to nerad odkladal moc do buducna - ani ja sam neviem, ako dlho tu este budem, preto to nechcem odkladat moc do buducna. V kazdom pripade, nechcem to ani unahlit a kupit blbost.
        Co sa tyka toho, ze obhajujem tablety = myslim si, ze pre cloveka, ktory si chce len prezerat web a obcas odpisat na mail je masivny (klasicky) pocitact s klavesnicou za ktorou bude sediet ako nejaky "sprtko" v skole v lavici je uplne zbytocny. Pocitac- resp. tablet ma byt mobilny a nie aby som musel rozmyslat ci si ho mam zobrat napr. do autobusu alebo radsej nie, pretoze aj tak bude plno a nebudem ho mat kde rozlozit. A prave o tomto su klasicke notebooky.

        momentalne cakam na nete na nejake rozsiahlejsie recenzie aj napr. Notion Ink Adam, ktory vyzera nadejne.
        • Re: novy laptop - aky? do 400-450 evr - sucasna ponuka 27.01.2011 | 18:39
          Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
          Ano,


          ja ich obhajujem tiež,
          sú podľa mna najlepšie riešenie pre hocikoho, keď máš napríklad optiku pre I-net spojenie, aj ked si myslim že ak chcú predávať, MUSIA maximálne sprístupniť a zrýchliť WEB. a nezabúdaj, že Android je Linux a Linux je SLOBODA. Takže preto by som ešte trošilinku počkal na Android tablets, musia prísť, dúfam ........... We shall overcome ...

          :-)
          G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."